Děti umírající ve světě kvůli válkám  

Pavla Gomba, UNICEF Česká republika

ČT 24 


Pavla Gomba, UNICEF, Česká republika, další host Událostí komentářů.
Kolik dětí přišlo o život v důsledku toho konkrétního ruského útoku na kyjevskou dětskou onkologickou nemocnici?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Podle aktualizovaných informací vlastně zemřel chlapec, který byl připojený na jednotce intenzivní péče během útoku tady v téhle nemocnici. Takže k těm dvěma dospělým obětem bezprostředně zabitým během útoku přibyla ještě jedna dětská oběť, nicméně vlastně v další, během těch útoků v dalších oblastech zemřelo 4–5 dětí. My nemůžeme tady tyhle informace nebo tyhle počty zatím nezávislé ověřit, ale bohužel tady tenhle útok znovu navýšil tu smutnou statistiku, která existuje za těch téměř 2,5 roku, kdy na Ukrajině bylo zabito více než šest set dětí právě v důsledku ruské agrese.

moderátorka ČT
——————–
Ta čísla ale možná jsou mnohem větší, protože UNICEF evidentně tedy.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Je to ten spodní odhad, ani my, ani v rámci UNICEF nemáme vlastně celkový přístup do těch oblastí, které nejsou ovládány vládou. Takže nemůžeme, nemůžeme ta čísla nezávisle ověřit, nicméně těch 600, ten počet 600 je ten spodní odhad a každopádně i to je příliš mnoho. Prostě ztráta každého života je obrovská tragédie.

moderátorka ČT
——————–
Na nemocnice se podle mezinárodního práva ale vztahuje vlastně mimořádný stupeň ochrany. Rusko to porušuje. Má UNICEF při své práci nějakou možnost na to upozorňovat a apelovat?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Upozorňujeme a apelujeme. Je to přesně takhle. Nemocnice, ale stejně tak týká se to třeba i školských zařízení a dalších vlastně budov nebo oblastí, kde se převážně zdržují civilní obyvatelé, převážně děti, nesmí být cílem nebo terčem ozbrojených útoků. Přesto se to děje. My opakovaně vyzýváme, apelujeme na to, aby vlastně všechny strany konfliktu dávaly děti na první místo a jejich ochranou, mají to zaručeno i v Úmluvě o právech dítěte, která je nejšířeji přijatou úmluvou na světě. Přesto dochází k jejímu porušování.

moderátorka ČT
——————–
Vy se věnujete samozřejmě mapování dětských válečných obětí po celém světě. Hodně se diskutuje o situaci v Gaze. Ale já začnu právě v Izraeli a připomenu ten útok, teroristický útok Hamásu na Izrael, tam jsou zmapované tedy UNICEFem taky oběti. Kolik teroristé z Hamásu zavraždili izraelských dětí?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Vycházíme z informací, které jsou veřejně dostupné. Během útoků Hamásu bylo zabito 37 dětí v Izraeli, 36 bylo uneseno do Gazy, z toho 34 bylo propuštěno a o dvou dětech nejsou žádné informace. Myslím si, že to ale není celková statistika. Musíme k tomu připočítat ještě stovky dětí, které byly svědky mučení, které byly svědky zabíjení, vraždění svých nejbližších rodičů, které si ponesou dlouhodobá traumata, třeba po zbytek svého života. Takže ta lidská cena a dětská cena je obrovská a pro nás UNICEF je nepřijatelné a neomluvitelné to, co se v Izraeli stalo.

moderátorka ČT
——————–
Musím se i zeptat na vaše zaměstnance. Ptám se tedy teď globálně, protože o tom taky velmi otevřeně diskutujete a musíte čelit vlastně i možným spekulacím o tom, jestli někteří zaměstnanci UNICEFu právě nějakým způsobem nekooperují i s teroristickými organizacemi nebo nejsou na ně napojeny, nebyli třeba obviněni z účasti na tom útoku ze 7. října?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Bylo to velké téma, zvlášť pokud se týká organizace UNRWA. UNICEF je nesrovnatelně menší, co se týká Palestiny, tam nemůžu říct úplně přesný počet z bezpečnostních důvodů, ale máme v Gaze několik desítek lidí a žádného z nich se netýkalo obvinění z účasti tady na těchto hrozných činech.

moderátorka ČT
——————–
V Gaze umírají děti taky, připomenu ale, že Izrael tam v podstatě bojuje s teroristy, kteří si budují například své tunely a svoje sídla právě pod civilními budovami i pod nemocnicemi. V důsledku té války ale samozřejmě děti umírají v Gaze od toho října, listopadu, respektive kolik?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Mluví se o 14 000. Možná je to i více. Stále je odhadem asi 10 000 dětí nezvěstných. Pravděpodobně budou pod troskami těch domů. Věřím, že jednou se spočítají přesně, ale nemůžeme mít ani, nikdo nemůže mít úplně přesné informace. Každopádně ta situace těch přeživších je možná ještě horší, je opravdu katastrofální. Myslím si, že není úplně dobré srovnání s nějakou podobnou situací právě teď ve světě, protože v Gaze právě teď 30 000 dětí trpí akutní podvýživou, 88 % škol bylo zničeno. To znamená, že vlastně nastal celkový rozvrat školství, mnohé rodiny se desetkrát přestěhovaly za posledních šest měsíců. A vlastně na to, jak to území je malé, je menší než Praha, tam není žádné místo, kam jít, není tam žádné bezpečné místo, takže pro nás je to jedna z největších, ne-li největší humanitární katastrofa, která právě teď probíhá.

moderátorka ČT
——————–
Pokud je ta situace tak strašná, proč například mezinárodní organizace ji neoznačily za hladomor, nebyl vyhlášen hladomor, aby tedy dostala se, dostalo se té vážnosti a byly i možná nějaké lepší vyjednávací a startovací podmínky pro to dostat a dopravit do Gazy víc pomoci?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
Pro vyhlášení hladomoru musí být splněny tři kritéria. Musí trpět extrémní potravinovou nedostatečností více, nejméně 20 % obyvatel, akutní těžkou podvýživou musí trpět nejméně 30 % dětí mladších pěti let. Tahle dvě kritéria jsou splněna, to třetí kritérium stanoví, že nejméně každý den nejméně dva lidi na 10 000 obyvatel zemře v důsledku hladu nebo nemocí a podvýživy. A dalo by se říct naštěstí i díky různým organizacím, včetně UNICEF, tohle kritérium zatím není splněno, ale máme obavu, co může nastat v příštích dnech a týdnech.

moderátorka ČT
——————–
Kvůli válečným konfliktům ale umírají děti i jinde ve světě. Tolik se do zpravodajství nedostanou. Která ta místa jsou nejvíc postižená, kde to mají děti nejhorší?

Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF
——————–
UNICEF právě teď eviduje vlastně 3 krize nejvyššího stupně. Kromě Palestiny je to ještě Súdán a Haiti. Vlastně podobné scénáře, je to kombinace ozbrojeného konfliktu, chudoby a vlastně sociálních faktorů, ale kromě toho jsou ještě další zapomenuté krize, například v Sahelu. Takže to všechno jsou taková horká místa planety, kde je potřeba pomáhat a vlastně bohužel dopadají nejhůře na ty nejvíce zranitelné, na děti, kteří nemůžou nějak ovlivnit situaci kolem sebe.

moderátorka ČT
——————–
Moc děkuju, že jste přišla. Pavla Gomba, UNICEF Česká republika. Na shledanou.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.