Vozíčkář se zaživa postupně „mění v kámen“. S kamarády tím baví internet

ilustrační foto: click MorgueFile

Jeho humor je na hraně a mnozí ho vůbec nemusí přijmout. Svůj hendikep i postižení svých kamarádů bere více než s humorem a o legraci se neváhá dělit se svými fanoušky ani na sociálních sítích. Řeč je o Petrovi Burdovi z Prahy, kterého v životě doprovází nevyléčitelný syndrom zkamenělých lidí. Své postižení glosuje pod přezdívkou Stounman29, tedy kamenný muž.

Představte si scénku, kterou sledujete na svém mobilu či počítači. V ní vozíčkář mává párkem před evidentně zdravotně postiženým člověkem. Ten je schopen chodit jenom v předklonu a pouze s notně pokrčenými koleny. Navíc jeho ruce jsou funkční jen částečně a k tomu viditelně pokroucené.

A vozíčkář mu řekne: „Na, dej si potvůrko, na…“. Načež kamarád k němu přijde a párek komicky pozře. To je stručný popis dění na jednom z videí, za kterými stojí s kamarády právě Petr Burda. Už pak snad ani nepřekvapí, že tu „potvůrku“ v jiných videích nazývá T-rex. Jeho kamarád – Jarda Novotný –  totiž s notnou dávkou kombinace černého humoru a nadsázky pradávného dinosaura  svým pohybem může připomínat.

Co za touto tvorbou podpořenou kameramanem a editorem Patrikem Vidlákem stojí?

Kdo je Petr burda alias Stounman29

Petr Burda se narodil jako zdravé dítě. Chodil na hokejovou základní školu, jenže jednoho dne se vzbudil s ohnutými a ztuhlými zády. Dnes má 34 let a kvůli své nemoci je ve svém běžném životě z velké části závislý na pomoci druhých.

„Moje nemoc se jmenuje Fibrodysplasia ossificans progressiva, česky se jí říká syndrom zkamenělých lidí. Zjednodušeně řešeno mi osifikují svaly, dělají se v nich kostěné výrůstky,“ vysvětlil Petr pro web Konto Bariéry.

Bohužel tato nemoc postihující jednoho ze dvou milionů lidí je nevyléčitelná a Petr je stále více a více zkamenělý.

Jak vypadá běžný den Petra Burdy

Jak sám Petr říká, každodenně se potýká s řadou omezení a komplikací. Například:

Začala mu kamenět pusa, a tak má problém se najíst

Najíst sám se zvládne jen když mu jídlo něco připraví a naservíruje

Jíst může pouze kašovitou stravu

Trápí ho také cukrovka, proto musí držet dietu

Pomoc potřebuje také s osobní hygienou, oblékáním, ukládáním do postele či vstáváním

Na devadesát procent běžných činností tak potřebuje asistenty.

„Vozík ovládám joystickem a u sebe mám stále hůlku, se kterou dosáhnu na vzdálenější věci. Třeba tlačítko od výtahu,“ doplnil dále Petr pro Konto Bariéry.

Shání peníze na drahou asistenci

Petr Burda se snaží být co nejvíce samostatný, a dokonce pracuje z domova v on-line marketingové agentuře Pitaya. Z invalidního důchodu a příspěvku na péči si dokáže uhradit osobní asistenci na pár hodin denně. Někdy jede k rodičům, často si však během dne musí poradit úplně sám.

„Aktuálně mám asistenci pouze přes noc, od deseti večer, do devíti ráno. Když je to celý měsíc, platím za ni zhruba 47 tisíc,“ vypočítává.

Proto věří v pomoc dobrých lidí, kteří mu mohou pomoci prostřednictvím sbírky Asistence pro Petra právě na stránkách Konta Bariéry.

Vybrané peníze chce použít na úhradu osobní asistence, aby mohl žít co nejvíce naplno.

Petr a jeho internetová tvorba

Petr Burda při tvorbě svých videí spolupracuje s dalším vozíčkářem Jiřím Holzmannem. Ten zase trpí svalovou dystrofií.

„Je to vtipný, protože zatímco Petr tvrdne, já trochu měknu. Proto děláme humor, je to útěk před osudem, kterému stejně neunikneme,” prohlašují shodně v nedávném rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV.

Jejich humor je však na první pohled poměrně drsný. Typická ukázka, kdy se ve videu publikovaného pod profilem Petra na Instagramu se jménem Stounman29 a na TikToku pod nickem Pedro29 někdo zeptá: „Na co máš tak drahé boty?“

A on mu odpoví: „Dobře se v nich dobíhá autobus.“

Načež scénka končí odjíždějícím autobusem a slovy: „Eh, ujelo to, tak zase zejtra.“

Kripl je běžné slovo, v němčině invalida

V Petrových videích se objevují i další postavy. Jednou z nich je kamarád, kterého kvůli jeho postižení označují jako T-rex, či dostihový kůň bez žokeje. Mají i nevidomého parťáka, kterého s nadsázkou oslovují i jako Slepák. Ten měl svou roli i v internetové videoscénce, kdy Jiřího Holzmanna bolelo břicho. Petr mu na to sdělil, že ho asi chytl slepák. Scénka končí záběrem, kdy Jiřího drží za ruku právě kamarád s přezdívkou Slepák.

Jak Petr, tak Jiří se běžně oslovují pojmenováním kriple, a to i v jejich videích. Přestože jde o často hanlivě vnímané slovo, oni ho nijak negativně neberou. Vědí, že původem je německý výraz der Krüppel, který v češtině znamená mrzák nebo invalida.

Andrea Jordánová

Podřipský deník

https://podripsky.denik.cz

(19, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.