Dehydratace může vést k selhání organismu
Nedostatek tekutin v parném létě může přivodit nepříjemné zdravotní komplikace. Dehydratace, zvlášť při fyzické aktivitě, nastupuje velmi rychle a v některých případech vede až k selhání organismu. Přesná potřeba tekutin je u každého individuální, lékaři ale doporučují dbát na jejich pravidelný přísun, zejména při vyšších teplotách. Nevhodné jsou v letních vedrech alkoholické nápoje, zejména tvrdý alkohol. Praktičtí lékaři MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů a MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP sestavili šest pravidel, kterých je dobré se v létě držet.
Pijte pravidelně
Naprostý základ, na který se však také nejčastěji zapomíná – v horkých letních měsících se spotřeba vody v těle výrazně zvyšuje a je třeba ji odpovídajícím způsobem doplňovat. „Při vyšších teplotách doporučujeme pít častěji. Přesné množství tekutin je však individuální, více musí vypít člověk, který váží 120 kilo, méně šedesátikilový střízlík,“ říká MUDr. Jiří Bartoš. Voda podle něj plní zásadní roli ve fungování lidského organismu. „Umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami. Zvláště v létě je pak voda důležitá pro ochlazování celého těla skrz pocení,“ dodává.
Doplňujte tekutiny z různých zdrojů
Ideální je pít vodu, stačí i kohoutková. Pokud ale teploty rostou, je vhodná minerální voda nebo ovocné šťávy – v těle totiž doplní důležité látky, které člověk ztrácí v důsledku pocení. „Nedoporučovala bych slazené nápoje. Kromě toho, že pořádně nezaženou žízeň, tak v nich člověk zbytečně přijímá velké množství kalorií. Do jídelníčku bychom naopak měli zařadit lehká jídla, například zeleninové saláty,“ říká MUDr. Kateřina Javorská. Dle lékařky je dobré mít pití vždy při sobě a pravidelně upíjet.
Fyzická aktivita zvyšuje spotřebu vody
Letní počasí a dovolené lákají k aktivitám, jako jsou běh, cyklistika nebo výletování. Při zvýšených teplotách je potřeba mít na paměti, že tělo na termoregulaci vydává několikanásobně víc vody než obvykle. „Při zvýšeném pocení na kole je vhodné vypít i osm litrů tekutin za den. Fyzická aktivita zvyšuje riziko dehydratace, která přichází rychleji a jejíž nástup si člověk nemusí ani uvědomit. Proto je nutné pít pravidelně i v okamžicích, kdy nemáme žízeň,“ radí MUDr. Bartoš. Starší a nemocní lidé by se pak v extrémních vedrech měli fyzické námaze úplně vyhnout.
Pozor na alkohol
Letní pohoda svádí k vychutnání si piva nebo jiného nápoje s alkoholem na zahrádce nebo u vody. Mějte ale na paměti, že alkoholické nápoje nejsou pro doplnění tekutin vhodné. Naopak se jejich nadměrnou konzumací vystavujete riziku dehydratace. „Alkohol působí diureticky, tedy odvádí vodu z těla. V teplém období jeho konzumaci vůbec nedoporučuji,“ říká MUDr. Javorská.
Poznejte dehydrataci a včas zakročte
Dehydrataci není radno brát na lehkou váhu. Pokud máte pocit sucha v ústech, bolí vás hlava nebo máte závratě, je dobré zamyslet se, kolik tekutin jste za den vypili. „Varovným signálem může být i barva moči. Ta by měla být průhledná či lehce nažloutlá. Čím tmavší je barva, tím více vody člověku schází,“ říká MUDr. Bartoš.
Dávejte pozor na děti a seniory
Právě tyto dvě skupiny patří v letních vedrech mezi nejohroženější. Děti v zápalu hry na pravidelné pití snadno zapomenou a bývá je také složité přesvědčit, aby pily častěji. V takových situacích je možné pomoci si naředěnou ovocnou šťávou. „Senioři také vnímají pocit žízně omezeně, a pijí tak méně, než by odpovídalo potřebě v letním počasí,“ říká MUDr. Javorská. To je pak přímo zdravotně ohrožuje.
Přidejte odpověď