
ČT 1 – Události
Sněmovna odsouhlasila taky konec zaručených mezd v soukromé sféře. Jde o minimální výši výdělků, kterou doteď stát zaručoval konkrétním povoláním. Novelu zákoníku práce ve Sněmovně vedle koalice podpořilo i hnutí ANO. Naopak SPD bylo proti.
Pavel Kouřílek za minimální mzdu pravidelně uklízí jihomoravské Židlochovice. Pracuje na poloviční úvazek. K tomu, aby si mohl dovolit kupovat základní věci, mu pomáhá částečný invalidní důchod, který pobírá kvůli oční vadě.
Pavel Kouřílek, invalidní důchodce
——————–
Je to právě k tomu důchodu to plusko, který je tam hodně dobrý, jako že si člověk může koupit tadytu šunku, nemusí jíst jenom gothaj.
redaktor
——————–
Automatické navyšování minimální mzdy ji v příštím roce posune na 42,2 % té průměrné. Ta by měla podle dubnové prognózy Ministerstva financí přesáhnout 48 600 Kč. Minimální mzda by v tom případě vzrostla po zaokrouhlení na 20 600. Stát by ji tak oproti dnešku zvýšil o 17 stovek. Pavel kouřílek by při polovičním úvazku dostal navíc polovinu z této částky.
Pavel Kouřílek, invalidní důchodce
——————–
Každá koruna, která bude k tomu, je do plusu, takže dobrá určitě, no. Takže proč ne? Zvedají se ceny všeho a všechno se zdražuje.
Marian JUREČKA, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Pomůže to velkému množství lidí a celkově to bude vlastně i vytvářet tlak na růst mezd a platů v celé té platové a mzdové oblasti.
redaktor
——————–
Do loňska vyjednávali s vládou o výši minimální mzdy na následující rok zástupci odborů a zaměstnavatelů. To letos skončí.
Pavla PIVOŇKA VAŇKOVÁ, místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku /STAN/
——————–
Dobrá zpráva je pro zaměstnance, že minimální mzda se zvyšuje, a pro zaměstnavatele to, že to bude předvídatelné.
redaktor
——————–
Vládní návrh, podle kterého stát do roku 2029 zvýší minimální mzdu až na 47 % průměrného výdělku, podpořilo i opoziční ANO.
Aleš JUCHELKA, poslanec, člen sněmovního sociálního výboru /ANO/
——————–
I přesto, že doporučení Evropské komise je jiné jen na 50 % průměrné mzdy, tak tam samozřejmě s tím taktéž nemáme problém, aby to stouplo do roku 29 na 47 % průměrné mzdy.
redaktor
——————–
Vládní koalice dnes spolu s pravidelným zvyšování minimální mzdy prosadila i zrušení zaručených mezd v soukromém sektoru, tedy nejnižších možných mezd pro konkrétní profese. A právě to se nelíbilo sněmovní opozici.
Lucie ŠAFRÁNKOVÁ, místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
Toto opatření by jednoznačně a velice rychle vedlo k dalšímu poklesu reálných mezd českých zaměstnanců, k tlaku na dovoz levné pracovní síly ze zahraničí.
Zbyněk STANJURA, ministr financí, 1. místopředseda strany /ODS/
——————–
Já to považuju za správné rozhodnutí, kdyby to bylo na mně, tak to zruším i ve veřejné sféře. Stávající systém je podle mě byrokraticky příliš náročný, nepřehledný.
redaktor
——————–
Novela zákoníku práce teď poputuje odsud z Poslanecké sněmovny do Senátu. I tam by měla získat díky jasné koaliční většině podporu. Redakce a Petr Vašek, Česká televize.
moderátor
——————–
Poslanci tedy s platností od ledna zrušili i tzv. zaručené mzdy pro konkrétní profese. Třeba číšník, zedník nebo klempíř dnes musí povinně pobírat minimálně 21 300 Kč hrubého. Řidič autobusu nebo záchranář něco přes 24 000. A lékař či zubař pak necelých 29 500.
Do zákoníku práce se taky vracejí až 24hodinové služby pro zdravotníky v nepřetržitých provozech. Za příplatek 20 %. Dnes může směna trvat maximálně poloviční dobu a pak na ni navazuje přesčasová práce.
Přidejte odpověď