moderátor ČT
——————–
Vy o těch svých hodnotách mluvíte při návštěvě krajů, v tomto týdnu jste byl tady v Karlovarském kraji, Karlovarský kraj je mezi těmi kraji, které jsou v trojici tzv. strukturálně postižených krajů České republiky, jak je definuje Ministerstvo pro místní rozvoj, jde především o ekonomicky zaostávající regiony, patří mezi ně ještě kraje Ústecký a Moravskoslezský. Jak ostatně vidíme i na mapě České republiky, protože je to koneckonců dobře vidět na mapě exekucí. Nejvyšší podíl lidí v exekuci byl letos v prvním čtvrtletí právě na severozápadě Čech, v Ústeckém kraji a v kraji Karlovarském. Nejvíce se lidé potýkají s exekucemi na Mostecku, v Bílině, v Litvínově, na Chomutovsku, v Aši a Kraslicích. Vyšší podíl lidí v exekuci je také na severní Moravě, například v Karviné, v Krnově nebo Bruntále. Celková vymáhaná částka činila letos v prvním čtvrtletí 600 miliard korun a celkový počet exekucí byl skoro 4 miliony za pár týdnů. Pane prezidente, k vám doputuje novela insolvenčního zákona, která má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Připomínám, že zásadní změnou je zkrácení doby osobního bankrotu ze současných na tři roky. Nepředpokládám, že to by byla novela, kterou byste vetoval. Naopak.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já se s ní musím nejprve seznámit, ale každopádně návštěvy v krajích, které jsem absolvoval a vlastně návštěvou Karlovarského kraje jsem ukončil to pomyslné kolečko všech 14 krajů, začal jsem tady ještě před inaugurací, proto jsem se sem vrátil, aby ta návštěva byla plnohodnotná a abych se taky podíval, jak za těch asi 14 měsíců se situace v kraji vyvinula.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, měl jste dvě polonávštěvy.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Měl jsem dvě polonávštěvy, přesně tak. A musím říct, že ty problémy se tady opravdu koncentrují, na rozdíl od řady jiných krajů, které mají třeba některá území, která jsou sociálně, ekonomicky nějak ohrožená, tak tady v Karlovarském kraji se ty problémy opravdu kumulují. A když hovoříme třeba o exekucích, tak to, co z těch návštěv pro mě vyplynulo, je, že musíme se dívat na problémy toho kraje v komplexu, že není možné se dívat zvlášť na exekuce, zvlášť na bydlení, zvlášť na vzdělávání, zvlášť na možnosti zaměstnání, že to všechno jsou vlastně spojené nádoby. A v okamžiku, kdy se lidé dostanou do té spirály problémů, tak ta spirála se mění v takový vír, který je vtahuje víc a víc, až se potom dostanou do problémů, které už sami prostě nejsou schopni řešit. A i proto, když se budeme bavit o dávkách, tak samozřejmě revize dávkového systému je zapotřebí, protože…
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Ano, vy jste o tom, že vstoupím do vaší řeči, vy jste o tom právě mluvil tady v Karlovarském kraji a řekl jste, že je nutné se na ty dávky a na dávkový systém dívat komplexně. To chce a propos i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který před týdnem v tomto pořadu mluvil o té superdávce, a opozice byla výrazně kritická. Říká, že ta superdávka spojuje na straně jedné chudinské dávky, kupříkladu příspěvek na bydlení a na straně druhé rodičovské dávky nebo přídavky na děti. Máte vy při tom současném pohledu na návrh té novely podobné připomínky?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já musím říct, že zatím, protože to je v procesu, tak do toho nechci vstupovat, ale každopádně bych měl rád detailní informaci, a proto v nejbližší době, možná už v příštím týdnu budu mít schůzku s ministrem práce a sociálních věcí, aby mi ten svůj pohled na věc vysvětlil. Já mám zatím pohled z té druhé strany, jak ty dávky dopadají tady v regionu, a je potřeba říci, že náš dávkový systém, tak, jak je nastaven dnes, je v řadě případů demotivující. Takže vlastně vytváří situaci, kdy nám už tady roste několikátá generace, která vlastně si zvykla, že příjmem jsou dávky, a ne práce. A navíc ten systém není v řadě případů adresný, protože je možná plošněji zaměřený, než by měl být.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, je dobře, že dochází k revizi toho systému a vzniku superdávky?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
To zcela určitě. Jestli zrovna superdávka je tou nejlepší cestou, to právě bych si rád ujasnil s panem ministrem, ale každopádně dávkový systém vyžaduje hlubokou revizi.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Když se podíváme i na tu diskuzi, o níž nepochybně, pokud se příští týden sejdete s Marianem Jurečkou a budete s ním tu novelu dávkového systému probírat, tak je argument, že může být protiústavní v souvislosti s bankovními účty, respektive čestnými prohlášeními těch, kteří o dávky budou žádat. Máte od svých ústavních expertů tak říkajíc zapovězeno podepisovat nějaký zákon, který by, byť jen trochu budil náznak protiústavnosti?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
My máme pro každý zákon proces, kdy ten zákon samozřejmě prochází přes nejenom expertní analýzu, ale i přes tu právní, a když dostávám ten zákon k podpisu, tak s ním jde vždycky průvodní spis, ve kterém jsou nejenom stanoviska a připomínky z připomínkového řízení, jsou tam ale i stanoviska právníků, je tam výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně, v Senátu a doporučení, jestli ten zákon je v souladu se všemi pravidly, anebo je potřeba zvážit a případně se rozhodnout, jestli takový zákon nevetovat. Já bych samozřejmě žádný zákon bez hlubší analýzy nepodepisoval, protože nikdy nemohu obsáhnout celou tu problematiku v celé hloubce a šíři.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, když tam budou ty pochybnosti, protože má je například Nejvyšší soud, který v rámci připomínkového řízení tam naznačil, že může jít oproti ústavní zákon, tak byste ji nepodepsal, respektive vetovat.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
V takovém případě bych si určitě sednul s právními experty a nechal bych si vyložit právě ten jejich pohled na věc a potom bych zvážil, jestli to riziko nepřijetí zákona v té věcné podobě je vyšší než možnost, že by se mohl dostat před Ústavní soud. Nakonec v minulosti to tak bylo, opozice vyjádřila jasnou vůli, že zákon některý, třeba zákon o valorizaci nebo potom konsolidační balíček, považuje z hlediska procesu za protiústavní a že ho předá k projednání Ústavnímu soudu, což považuji za naprosto legitimní. Na druhou stranu ale tam právě byl ten problém, kdyby ten zákon přijat nebyl, takže tam může vzniknout ekonomická škoda, která bude výrazně vyšší než to riziko, a pak je to skutečně na zvážení, která škoda bude menší, a tou cestou jít.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jak často v krajích při vašich návštěvách slýcháváte to, že existuje velká část tuzemských domácností, podle nejnovější studie Ministerstva práce a sociálních věcí je to až 15 % tuzemských domácností, které mají problémy s vysokými cenami energií a jsou často ohroženy chudobou. Jak často se setkáváte v těch strukturálně nejpostiženějších regionech s tím, že stále ten systém dávek neochrání těch zhruba 15–20 % tuzemských domácností?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Je to přesně tak. Z těch posledních návštěv v krajích, které jsem absolvoval, to byl Ústecký a Karlovarský kraj, tak zcela jasně vyplývá, že kromě té skupiny, která byla závislá na sociálních dávkách, kterou si většinou nesprávně spojujeme s pojmem nepřizpůsobiví, takže tady máme poměrně dynamicky rostoucí skupinu lidí, kteří jsou zvyklí chodit do práce, jsou zvyklí platit daně, žijí podle všech pravidel, a přesto nejsou schopni uhradit z příjmů běžné životní potřeby. A ta skupina bohužel roste a tak, jak jste řekl, dosahuje to dnes nějakých 1,6 milionů lidí kompletně, ta skupina, a myslím si, že není možné k ní přistoupit úplně podle stejných pravidel, protože pokud tady máme jednu skupinu lidí, se kterou je potřeba pracovat v tom smyslu, aby pochopili, že práce je zdrojem příjmu, tak té druhé to vysvětlovat nemusíme. Těm musíme pomoci, aby byli schopni se vyrovnat s energetickou chudobou, aby byli schopni najít si zaměstnání, které je uživí. To si myslím, že je úplně odlišný přístup, a i proto je…
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A budete chtít o tom mluvit s Marianem Jurečkou. Jinými slovy, vidíte, že ten přístup státu vůči těm zhruba 15 procentům tuzemských domácností stižených energetickou krizí, potažmo právě tou chudobou, není zcela dostatečný?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, ono se ukazuje, že tak jako v mnoha jiných oblastech my máme příliš zakořeněný rezortní přístup. A tady je zapotřebí, aby velice úzce spolupracovalo hned několik ministerstev, a tam vždycky narážíme na problémy, takže i proto hovořím o komplexním přístupu, proto se mi třeba líbí práce agentury pro sociální začleňování, protože ta by právě měla být tím mezirezortním prvkem, který bude rezorty spojovat dohromady tak, aby jednotlivá opatření, které přijímají ty rezorty, nešla proti sobě, což se mnohokrát děje.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Pane prezidente, vy jste také při návštěvě Karlovarského kraje v tomto týdnu mluvil o tom, že právě Karlovarský kraj by si zasloužil veřejnou vysokou školu pro řešení jeho problémů. A ten komplexní přístup. Připomínám, že v České republice je v současnosti dohromady 56 vysokých škol, jak vidíme na mapě České republiky, z toho polovina je soukromých, polovina veřejných a státních, nejvíce vysokých škol je v Praze, 9 veřejných a 20 soukromých, šest vysokých škol je v Jihomoravském kraji, tři v Moravskoslezském, kromě Karlovarského a Středočeského kraje jsou veřejné vysoké školy ve všech krajích, ze všech vysokých škol v České republice má univerzitní status 30 vysokých škol, z nich jsou čtyři soukromé. Pro srovnání, Švýcarsko s počtem obyvatel necelých 9 milionů má 39 vysokých škol, 36 z nich je veřejných. Počítal jste s tím, že u premiéra, který sám je emeritním rektorem Masarykovy univerzity, u ministra školství, který taky sám je emeritním rektorem Masarykovy univerzity, že narazíte s tímto svým plánem a že veřejnou vysokou školu v Karlovarském kraji odmítnou?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Ono je určitě celá řada argumentů, které budeme považovat za věcné, které budou hovořit proti zřízení další vysoké školy. Na druhou stranu Karlovarský kraj je krajem, ve kterém se skutečně kumuluje nejvíc problémů v celé republice. A tak, jak říkáme v jiných případech, že všechno to začíná od vzdělání, tak i tady má vzdělání s problémy kraje mnoho společného, začíná to už na základních školách, kdy mnoho žáků opouští školy ještě před dokončením základní školní docházky, mnoho žáků odchází ze středního vzdělání a absence vysoké školy v kraji znamená, že lidé odsud, ti perspektivnější s vyšším vzděláním, odchází za vzděláním do jiných krajů, kde většinou už potom zůstávají, protože nemají potom tady uplatnění.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Proč se vám o tom nedaří přesvědčit premiéra a ministra školství?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, protože to bude vyžadovat poměrně odvážné rozhodnutí sáhnout do systému a z rozpočtu, který dnes je ve výši 31 miliard na naše vysoké školství ustřihnout kousek na vytvoření karlovarské vysoké školy.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Anebo přidat, protože vysoké školy v rozpočtu na příští rok chtějí 6–8 miliard korun. Budete vy stát za vysokými školami, aby k tomu navýšení o přibližně 6–8 miliard došlo, pokud prosazujete vznik vysoké školy v Karlovarském kraji?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, já bych ještě možná řekl vznik vysoké školy, ale veřejné vysoké školy, navrhnout kraji, který má nejvíce sociálních, ekonomických problémů, zřízení školy, která bude soukromá nebo polosoukromá, kde by si studenti za to vzdělání měli platit, jde úplně proti smyslu, protože tím by se ty problémy tady ještě více vyhrotily, takže je to o vzniku veřejné vysoké školy. Je to hlavně o tom, že ten kraj musí mít nějaké zázemí, které tady ty mladé lidi udrží, vazbu na privátní sektor, na firmy, které s tou školou budou spolupracovat a budou dostávat lidi z oborů, které tady mají největší šanci. Škola bude mít zároveň vazby na univerzity za hranicí v Německu tak, aby byla provázanost i s Německem, protože mnoho našich lidí v Německu pracuje a i třeba společný výzkum, různé projekty by mohly běžet. Tady těch důvodů je opravdu celá řada.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Chápu správně, že budete chtít využít toho, že ministerstvo školství otevírá novelu vysokoškolského zákona, protože vznik veřejné vysoké školy, předpokládám, by musel být právně ukotven.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Zcela určitě. Ono tady vlastně v Karlovarském kraji už je několik poboček různých vysokých škol, má tady svoji pobočku například Západočeská univerzita z Plzně a v Chebu je pobočka vysoké školy, je tady pobočka vysoké školy zemědělské. A tím spíš si myslím, že kdybychom k tomu přistoupili způsobem nevytvářet na zelené louce něco, co tu není, ale využít to, co to už je a dát tomu jenom společnou hlavu, tak by pro Karlovarský kraj mělo velký smysl, protože už jenom psychologicky mít vlastní vysokou školu je výrazný posun.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Když vám budou panovat právě s těmi penězi. Vy jmenujete rektory vysokých škol, jmenujete profesorky a profesory vysokých škol, těch 6–8 miliard na tuzemský vzdělávací systém v rámci diskuse o státním rozpočtu na příští rok, budou ve vás mít rektorky a rektoři silného lobbistu?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, budou za předpokladu, že k tomu přistoupíme racionálně, to znamená, chceme peníze navíc, ale zároveň víme, že ten systém musí být maximálně efektivní, tady nejde jenom o to, kolik peněz do systému vložíme, ale jestli jsou efektivně vynaloženy.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A vy vnímáte ten systém jako efektivní?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, já, pokud vím, tak to, co nám chybí, je například komplexní systém kontroly kvality, přehled o tom, jestli nemáme příliš mnoho oborů, jestli ty obory jsou provázané na potřeby, které chceme rozvíjet jako prioritní, to všechno jsou věci, které si musíme vzít v úvahu, protože není možné říct, že si stanovíme nějaký počet vysokých škol, ale měli bychom mít vysoké školy, které budou kvalitní vysoké školy a univerzity, které budou dělat kvalitní výzkum, a tím pádem nás budou posouvat směrem, kterým chceme, že to není o naplnění nějakých kvót, ale především o té nejvyšší kvalitě. A tady si myslím, že zatím ještě nemáme úplně komplexní obrázek.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Tlačí na to dostatečně ministr školství. Tím vlastně narážím na to, kdybyste se podíval, rozdávalo se vysvědčení v pátek, pokud byste se podíval na vládu, rozdával vysvědčení jako prezident republiky, tak ministr Bek v těch uplynulých týdnech i měsících, protože proti němu stávkovali zaměstnanci škol, ať už pedagogičtí, nepedagogičtí pracovníci, je ministr Bek ministrem na odvolání, nejen kvůli majáčku a kvůli drahým, z pohledu části médií, kvůli drahým pronájmům bytů v Praze?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já nechci rozhodně působit alibisticky, ale vysvědčení ministrům a vládě by měli vystavovat občané. Ne prezident, my nemáme prezidentský systém, takže to, jestli ministr Bek vykonává svoji funkci ke spokojenosti veřejnosti, to by mu měla říct veřejnost.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A teď vám to vrátím. A co občan Petr Pavel, pokud by měl vystavit. Mikuláš Bek, vnímáte ho jako schopného ministra školství nebo jako ministra, kterému by spíše slušelo odvolání?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já jsem přesvědčen o tom, že ministerstvo školství pro reformu našeho vzdělávacího systému mohlo za dobu působení této vlády udělat více. My máme strategii vzdělávání 2030+, která podle vyjádření mnoha odborníků z různých částí našeho vzdělávacího systému je dobrá, obsahuje kroky, kterými by se mělo jít, ale my ji bohužel nenaplňujeme. V tom je problém mnoha našich strategií a koncepcí, které my pracně vytvoříme a potom je uložíme do šuplíku.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Patří tedy školství k těm zatím nejhůř spravovaným resortům? Když se podíváte na jednotlivé resorty?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, nejhůř asi ne, ale když říkáme, že od vzdělání se odvíjí všechno ostatní, tak bychom skutečně s reformou našeho vzdělávacího systému měli postupovat mnohem rychleji.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Státní rozpočet. Vy jste řekl, že budete lobbistou v dobrém slova smyslu, pokud to bude spojeno i s efektivitou, Česká republika má podle ministra financí Zbyňka Stanjury na strategické investice v příštích pěti letech potřebovat 350 a 420 miliard korun, navíc oproti loňskému roku, kdy byly investiční výdaje rekordní. Teď to vidíme na obrazovce, v roce 2015 to bylo skoro 176 miliard. Pak po dva roky méně než 85 miliard. Nad 170 miliard se investiční výdaje státu dostaly v roce 2020. Vloni šlo o 211 miliard a na letošek plánuje vláda necelých 185 miliard korun. Připomínám, že schodek státního rozpočtu na konci května dosáhl 210 miliard korun. A vy jste k vládě poměrně vstřícný, když vládu kritizujete, viz státní rozpočet na letošní rok, tak jste ji kritizoval. Za netransparentnost, může vláda počítat s vaší vstřícností i v přípravě rozpočtu na rok 2024, protože Mikuláš Bek vyhrožuje rezignací, pokud nedostane, jak v Otázkách přiznal, 30 miliard korun navíc. ReSorty v tomto týdnu oznámily, že chtějí navíc o 100 miliard korun. Zároveň jsme se dozvěděli, že vláda přidala miliardu a půl spravedlnosti, protože Pavel Blažek v tomto pořadu přiznal, že to jsou mandatorní výdaje, se kterými Ministerstvo financí de facto nepočítalo, co může vláda od Petra Pavla jako prezidenta republiky očekávat v souvislosti s tvorbou rozpočtu na rok 2025?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, především to, že budu vládu upozorňovat, aby se vyhnula další možné kritice, která by se opakovala z loňského roku, kdy právě největší oblasti, do kterých opozice zaměřila svoji kritiku, bylo naplňování nebo spíše nenaplňování priorit tak, jak si je vláda stanovila ve svém programovém prohlášení, a potom některé položky, které byly podle nich skryté, a tím pádem trošku snižovaly deficit státního rozpočtu a jednalo se konkrétně o peníze ve Státním fondu dopravní infrastruktury.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Ukázaly se ty výtky opozice dnes jako oprávněné z vašeho pohledu?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Z mého pohledu ano? Protože faktem je, že buďto to vláda neuspokojivé vysvětlila, anebo skutečně byla snaha udělat ten rozpočet lépe vypadající. Mojí úlohou není stanovovat vládě rozpočtové priority, ale upozornit ji na to, aby vyhověla nejenom svému programovému prohlášení, ale také slibům, které dává občanům. A v tomto případě jsme měli diskusi na téma rozpočet s premiérem už několikrát a domluvili jsme se i na tom, že až bude rozpočet projednáván na vládě, takže se toho projednávání zúčastním, abych měl i přímý dojem z toho, jak vláda hodlá priority naplnit, jak bude transparentně vysvětlovat skladbu rozpočtu tak, aby ten prostor pro kritiku, ať už oprávněnou, nebo neoprávněnou, maximálně snížila.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, zúčastníte se jednání rozpočtu, vládního jednání rozpočtu, protože chcete být v souvislosti s rozpočtem letos daleko víc aktivnější než v roce loňském?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, já jsem vloni k tomu přistoupil tak, že to byl první rozpočet, nebo první rozpočet, kterého já jsem byl přítomen, takže jsem do toho nechtěl vstupovat, ale nechci nějak zdůrazňovat, že bych jako prezident měl větší roli při sestavování rozpočtu, ale každopádně chci být lépe informován, abych potom, když se budeme bavit o tom, jestli kritika vlády je, nebo není oprávněná, měl všechny informace.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Chystáte se navštívit i Poslaneckou sněmovnu, tak jako to činil váš předchůdce při každém projednávání státního rozpočtu, když mu to zdraví umožnilo.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Miloš Zeman byl člověk, který měl ekonomický background, takže to pro něho byla naprosto přirozená věc. Já nechci předstírat, že detaily tvorby státního rozpočtu nebo řízení ekonomiky státu jsou mi vlastní, a i proto se budu zaměřovat spíš na ty principy a ty principy jsou právě v transparentnosti a jsou v naplňování priorit.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
V pátek se rozdávalo vysvědčení, my tady také jedno vysvědčení máme. Tentokrát vystavené občany České republiky prezidentu Petru Pavlovi. V aktuální vlně šetření České televize nazvané Trendy Česka padla otázka, jak lidé hodnotí činnost prezidenta republiky. Podívejme se na data. Průměrná známka dvě minus. Bezmála polovina lidí rozdávala jedničku nebo dvojku, 24 % dotázaných dala prezidentu Petru Pavlovi trojku, 13 % čtyřku a stejný počet pětku. Doplňme, že data pocházejí právě z nejnovější vlny sociologického šetření České televize. Trendy Česka. Dotazování se uskutečnilo mezi 10. a 21. červnem kombinací telefonického a internetového šetření. Zúčastnilo se ho 1200 respondentů. Jste spokojen, pane prezidente, s průměrem?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Tak průměr je mezi chvalitebným a dobrým, takže bych mohl být spokojen. Já jsem sice ve školách dostával většinou jedničky, když pominu některé výkyvy v chování v těch prvních letech základní školní docházky, ale já myslím, že je jasné, že nikdo z nás nebude dělat svoji práci tak, aby byla hodnocena stoprocentně jedničkami.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Když se podíváme, jak jste dopadl v jednotlivých předmětech, tak říkajíc, tak tady je hodnocení jednotlivých atributů výkonu prezidenta Petrem Pavlem.
Nikola Kopáčová, analytička Kantar CZ
——————–
Nadprůměrně dobře hodnotili lidé Petra Pavla v reprezentaci na veřejnosti. Naopak nejhůře si podle lidí vede při výběru spolupracovníků a poradců. V dalších oblastech získal průměrnou známku. Celkově pozitivnější hodnocení napříč jednotlivými oblastmi získává Petr Pavel mezi ženami a mladší a střední generací. Obecně lépe hodnotí prezidenta Pavla lidé s vysokoškolským vzděláním, pak také ti s nejnižším dosaženým vzděláním ho hodnotili napříč oblastmi podprůměrnou známkou.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Slova a spoluautorky trendů Česka 2024 Nikoly Kopáčové v rozhovoru pro dnešní Otázky. Výběr spolupracovníků. Překvapilo vás, že to je nejhůře hodnocená část vašeho výkonu za ten rok a čtvrt?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Neřekl bych možná úplně překvapila, ale spíš se v tom odráží to, že mnoho lidí se spíš orientuje podle toho, jaká mediální pozornost tomu byla věnovaná než té skutečné podstatě. Když si jenom představíte, jak exponovaným místem je Kancelář prezidenta republiky, pod jakým drobnohledem je a že se zvlášť v tom prvním roce fungování nového složení kanceláře tam střetává několik světů, tak výměna tří lidí v pozicích ředitelů není nic nestandardního.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A klíčových lidí. Teď jste spokojen, nechystáte se na další změny v prezidentské kanceláři? Neberte to ironicky.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Není k tomu zatím žádný důvod, ale když se podíváte na jakýkoliv pracovní kolektiv, ať už je to v soukromých firmách, ve státních institucích, tak tam dochází ke změnám. Já myslím, že to není nic nestandardního. Jenom se tomu nevěnuje taková pozornost.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
My jsme dali také otázku veřejnosti v rámci reprezentativního výzkumu Trendy Česka 2024, který z českých prezidentů po roce 1993 plnil či plní nejlépe výkon hlavy státu. Podívejme se opět na data. Nejlepším prezidentem České republiky je podle aktuálního názoru veřejnosti Václav Havel, nebo byl jím. To se domnívá 43 % dotázaných. Aktuálně sloužící Petr Pavel na druhém místě, nejlepšího prezidenta ve funkci ho vnímá 21 % dotázaných, předchůdce Petra Pavla Miloš Zeman 13 % a nejhůře hodnoceným polistopadovým prezidentem je Václav Klaus s 11 procenty. Připomínám, že nejnovější vlna reprezentativního sociologického šetření Trendy Česka se uskutečnila mezi desátým a 21. červnem kombinací telefonického a internetového dotazování, zúčastnilo se ho 1200 respondentů.Podrobnosti připojuje spoluautorka šetření Nikola Kopáčová.
Nikola Kopáčová, analytička Kantar CZ
——————–
Václava Havla považují za nejlepšího prezidenta častěji ženy, lidé střední generace a lidé s maturitou anebo s vysokoškolským vzděláním. Petr Pavel je pozitivně přijímán zejména mladší anebo střední generací a také mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus jsou zase pozitivně hodnoceni hlavně mezi lidmi se základním vzděláním, anebo také mezi vyučenými.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Slova analytičky Nikoly Kopáčové. Takže jste na místě druhém zatím. Jedna z prezidentských agend jsou tolik diskutované milosti. Od 1. ledna letošního roku, máte úřad milosti nebo agendu milosti na Pražském hradě? Vy jste za ten rok a čtvrt ve funkci zatím stále žádnou milost neudělil, souviselo to s tím, že jste si nejdříve musel jako Pražský hrad tu agendu přebrat a že teď už se dočkáme v uvozovkách první milosti?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Je to přesně tak. To jednání s Ministerstvem spravedlnosti probíhalo v průběhu minulého roku, od 1. ledna tohoto roku tedy ta agenda je u nás pracovníků, těch žádostí je opravdu hodně. My jsme si stanovili…
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Kolik můžeme odhadem, jestli jde o tisíce?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, zpočátku ten první balík byl něco přes tisícovku a teď těch nově projednávaných každý měsíc je v řádu třeba 150. Jsou to v naprosté většině žádosti, které nesplňují ani ta základní kritéria, ale je tam i řada takových, o kterých vedeme debatu. A většinou to je potom tak, že si sednu s celým týmem a do detailů to probíráme tak, abychom měli jistotu, že nešlápneme vedle. A zatím opravdu se snažím být spíše restriktivní než velkorysý v udělování milostí.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, neblíží se okamžik, kdybyste udělil svoji první milost po roce a čtvrt v úřadu?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Může se stát v okamžiku, kdy přijde takový případ. Já totiž si myslím, že tady je na místě zmínit to, že prezident by neměl úplně napravovat systém. A jestliže se ukazuje, že máme některé systémové problémy, tak by bylo dobré se na ně podívat z pohledu nápravy systému. Například nějaká rovnováha mezi hodnocením trestných činů majetkových a násilných. Mnohokrát jsem v poslední době viděl, kdy násilná trestná činnost byla potom soudem posouzena mnohem benevolentněji než ta majetková. Jestliže člověk za majetkový trestný čin dostane devět, devět a půl roku a za prokázané dokonané znásilnění třeba podmínku, tak je něco špatně. Ale to by asi neměl prezident napravovat systémem milostí nebo abolicí, ale měl by nejspíš asi ten systém být napraven tak, aby lépe reflektoval nebezpečnost toho jednání.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, o tom budete chtít mluvit s ministrem spravedlnosti? Nebo o tom mluvíte s ministrem spravedlnosti i v rámci novely trestního řádu a trestního zákoníku
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Přesně tak. My jsme spolu na toto téma mluvili a myslím si, že určitě ten náš trestní řád by měl být v tomto smyslu asi upraven.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Zatím tedy není žádná milost, kterou byste měli v úřadu, která by si zasloužila její realizaci, její udělení?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Zatím taková žádná tam nečeká.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Teď vám přečtu slova z konce ledna 2015, schválně, jestli poznáte, kdo ta slova napsal či pronesl, cituji. Pokud bych měl být překážkou pro normální fungování armády, jsem připraven sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce. Konec citátu. Kdo to byl?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
To byl Petr Pavel v pozici náčelníka generálního štábu.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Přesně tak, když měl spory s tehdejším ministrem obrany Martinem Stropnickým z hnutí ANO. Když se díváte na aktuální spory ministryně obrany Jany Černochové a Karla Řehky jako náčelníka generálního štábu, jsou v něčem podobné jako vaše spory s Martinem Stropnickým?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Určitá podobnost tam je a já si myslím, že je prostě dána tím, jak je definován systém působnosti ministra a náčelníka generálního štábu. Na jednu stranu je naprosto přirozené, že v demokratické zemi je armáda řízena politiky. To je nezpochybnitelné. Vláda dává armádě zadání, dává jí hlavní směry, dává jí zdroje na to, aby mohla vykonávat svoji činnost. Náčelník generálního štábu je ten, kdo armádě velí, přestože to takhle přesně není v těch dokumentech napsáno, a to vytváří prostor k tomu, aby se ty pravomoce trochu překrývaly. A zatím v minulosti, aspoň tak, jak já jsem měl možnost to pozorovat v době, kdy jsem ještě v uniformě byl, tak každý z ministrů měl takové trochu pokušení po určité době začít velet armádě.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Má ho i Jana Černochová z toho, jak vnímáte…?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
No, je tam jistá snaha k mikromanagementu, ať už se to týká personálních opatření, protože ministr samozřejmě tím, že celý ten resort řídí, má pod palcem finance, tak logicky chce mít přehled. A do určité míry potom si s tím náčelníkem generálního štábu musí vyjasnit, kdo z nich teda bude mít důležité slovo v tom procesu, náčelník generálního štábu v tomto ohledu má roli vrchního poradce. A pak samozřejmě k některým sporům dochází, když jeden či druhý mají snahu si ten prostor vymezit asertivněji. Já si myslím, že na tom není nic nestandardního, jenom by se to nemělo dostat do stadia, kdy se to stává věcí veřejnou.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A to se stalo, když se podíváme například na záznam z jednání sněmovního výboru pro obranu, kde se Jana Černochová jako ministryně obrany střetla s Karlem řehkou. Nejprve spolu nesouhlasili v tom, jak má vypadat komunikace armády na sociálních sítích, tady je ta přestřelka.
Jana Černochová, ministryně obrany /ODS/, 18. 6. 2024
——————–
Žádný jiný příslušník ozbrojených složek České republiky nemá v České republice svůj účet. Takže v případě resortu obrany by se opravdu jednalo o něco, co není standardní a může si pan náčelník generálního štábu dávat 100 tweetů za den na Armáda tweetuje a může si tam dělat ranní brífinky, polední brífinky, večerní brífinky, bude to super, bude to na armádě, na tom oficiálním serveru, který máme, stejně, tak to může činit na oficiálním webu.
Karel Řehka, náčelník Generálního štábu AČR, 18. 6. 2024
——————–
Jsme v dvacátém prvním století. Oběžníky a nástěnky už prostě nefungují. Já můžu poslat kdykoliv dopis jako vojákům, nic mi v tom nebrání. Twitter je prostě jenom jiný kanál. Pracuji s mladou generací, která prostě je na sociálních sítích, nechodí si číst nástěnky. A vedle toho, pokud nevyplníme informační prostor a nevyplňujeme ho my, vyplňuje ho někdo jiný a myslím si, že je zdrávo, abysme ho vyplňovali my. Proto si taky myslím, že vojákům nemá cenu zakazovat komunikaci, ale má cenu tu komunikaci usměrňovat, aby vedla správným směrem.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A po této přestřelce se následně ukázalo, že mají oba dva i odlišný pohled právě způsobu řízení obranných sil země. Myslíte, že Karel Řehka přijde s podobným dopisem, který vy jste napsal tehdejšímu ministru obrany, jinými slovy, že je připraven rezignovat, bavil jste se o tom s Karlem Řehkou?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já si začnu možná slovy klasika, oblíbeného Vančury. Tento způsob projednávání problémů, zdá se mi poněkud nešťastným. A já jsem měl možnost o tom mluvit nejenom s náčelníkem generálního štábu, ale i s paní ministryní, mluvil jsem o tom i s premiérem. My jsme se shodli na tom, že v situaci, ve které dnes jsme, a teď mám na mysli mezinárodní bezpečnostní situaci, že si nemůžeme dovolit rozmíšky nad v podstatě banalitami.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jako jsou ty nástěnky?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Přesně tak, a myslím, že jsou si toho vědomi oba představitelé, které jsme tady teď slyšeli, ani premiér, ani já nechceme žádné personální změny, protože…
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Ať už pozici ministryně obrany, nebo náčelníka generálního štábu?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Přesně tak.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, ať s tím přestanou.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já jsem přesvědčen o tom, že oni jsou schopni se domluvit, protože v tomto jsme na stejné lodi. Jde nám o to, aby tahle země měla pokud možno co nejlépe zajištěnou obranyschopnost, aby fungovala i naše iniciativa ve prospěch podpory Ukrajiny, protože i ta je v našem přímém zájmu, a rozhodně nemáme jediný důvod nějakým způsobem snížit důvěryhodnost institucí, které se na tom podílí.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Vás na začátku července čeká summit Severoatlantické aliance, kde nepochybně bude řeč o té iniciativě, kterou vy jste spustil a která vám v části západních zemí, ve výrazné části západních zemí přinesla renomé, tedy ta muniční iniciativa, kde v současnosti chybí prostředky na zhruba 300 000 těch granátů dělostřeleckých nebo jak tu munici nazvat. A zapotřebí bude ještě miliarda EUR. Předpokládám správně, že to bude to, co budete chtít na summitu řešit, aby těch 800 000 přislíbených prostředků bylo nakonec ve prospěch Ukrajiny sehnáno?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já to na úvod trochu upřesním. Nebyla to a není moje iniciativa. Ta běžela v podstatě od zahájení ruské agrese proti Ukrajině. Já jsem tomu jenom trochu pomohl tím, že jsem ji postrčil na fóru, které k tomu vytvářelo nejlepší podmínky, a to byla Mnichovská bezpečnostní konference, protože se k tomu dostalo hodně pozornosti a mnoho spojenců se k tomu vlastně přihlásilo na základě této výzvy. V dnešní době ta iniciativa má výsledek v tom, že finančně pokryto je asi půl milionu nábojů z toho, jak bylo oznámeno v uplynulých dnech, už asi 50 000 je na Ukrajině a je plán do konce tohoto roku každý měsíc pravidelné dodávky tak, aby ukrajinská armáda neměla nedostatek munice a mohla efektivně bránit svoje území.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A těch 300 000 chybějících a ta miliarda EUR /nesrozumitelné/
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Na tom se bude pracovat různými cestami, protože my samozřejmě dále diskutujeme se spojenci, aby v té podpoře iniciativy pokračovali, ale zároveň běží další, jako jsou třeba bilaterální smlouvy mezi Ukrajinou a jednotlivými členskými zeměmi NATO a Evropské unie, jako je podobná smlouva uzavřená mezi Ukrajinou a Evropskou unií jako celkem. Debata o tom, jakým způsobem budou využity zdroje ze zmražených majetků Ruska a jejich výnosů hlavně.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
A jste tady spokojen s tím, jak funguje to využití toho zmraženého majetku a případně prostředků v České republice? Protože rozpočet už na tu další munici nemá, český státní rozpočet.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Ona část těch prostředků právě z těch zmražených výnosů bude velmi pravděpodobně použita na nákup munice, takže tady vlastně se nám otvírá další možný zdroj. To úsilí bude pokračovat, protože je jasné, že Ukrajina bez podpory nejenom naší, ale Západu nebude schopna se efektivně bránit a je v našem zájmu pokračovat, protože porážka Ukrajiny a úplné vítězství Ruska na Ukrajině by pro nás v budoucnu znamenalo mnohonásobně vyšší náklady, než je tomu dnes.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Když se podíváme na tu druhou stranu, mírová jednání, vy jste podle informací Otázek se stavěl velmi vlažně k tomu, abyste podepsal proces jmenování českého velvyslance v Moskvě, změnila se nějak situace? A protože Rusové, Ruská federace chce vyměnit osm let sloužícího velvyslance Ruské federace v České republice, velvyslance Zmejevského. Nastartujete tento proces poté, co usedli k mírovému stolu. Byť ne Rusko, ale velká část západních zemí společně s Volodymyrem Zelenským?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Já už jsem ten dokument, kterým se zahajuje proces udělení agrama našemu velvyslanci podepsal, takže ten proces může začít. On určitě nebude dokončen v řádu týdnů a možná ani ne několika jednotek měsíců.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Jinými slovy, ale na podzim či na začátku zimy očekáváte, že by Česká republika měla plnohodnotného velvyslance v Rusku.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Ono to v případě Ruska může trvat třeba i rok, celý ten proces, ale každopádně pro mě takovým impulsem bylo to, že začal proces, který měl vést k mírovému stavu na Ukrajině, začal tou konferencí ve Švýcarsku, a i když někteří lidé jsou toho názoru, že ta konference byla k ničemu, protože na ní nesedělo Rusko a Čína, tak byl to začátek procesu a byl takhle od počátku definován. To, že se ho zúčastnilo 101 zemí a institucí, z nichž naprostá většina se podepsala pod tu společnou deklaraci a další se přidávají vlastně teď po ukončení toho procesu nebo konference, tak to svědčí o tom, že je tady většina zemí na této planetě, které chtějí problémy a spory řešit v souladu s Chartou OSN, v souladu s platným mezinárodním právním řádem. A já jsem přesvědčen o tom, že v těch dalších jednání, která budou následovat, takže u stolu bude sedět i Čína a věřím, že jednoho dne i Rusko.Ale nejprve je nutné zahájit proces, který stanoví pravidla, podle kterých se bude pokračovat.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Proto jste učinil ten vstřícný krok, že jste podepsal jmenování českého velvyslance v Moskvě nového?
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Přesně. Potom bude totiž důležité, abychom byli v Moskvě zastoupeni na úrovni tak, jako jsou naši spojenci, kteří potom můžou nejenom tedy v Moskvě přímo, v konzultacích mezi sebou, ale i v debatě s ruskými institucemi něco konkrétního připravit, protože je s Ruskem určitě bude potřeba jednat, až se budeme bavit o konkrétních podmínkách. Zatím ta vůle není, protože Rusko zatím nepředložilo návrh jednání, ale spíše návrh bezpodmínečné kapitulace, což je určitě nepřijatelné nejenom pro Ukrajinu, ale mělo by to být nepřijatelné i pro demokratický svět, který respektuje hodnoty, protože by to znamenalo, že v budoucnosti budeme se řídit právem silnějšího, a ne právem práva.
Václav MORAVEC, moderátor ČT
——————–
Říká prezident republiky Petr Pavel, který přijal a byl hostem přímého přenosu otázek tady v Kyselce u Karlových Varů. Děkuji vám, pane prezidente, že jste věnoval svůj čas tomuto pořadu a České televizi, a přeji vše dobré.
Přidejte odpověď