Stínový ministr práce a sociálních věcí se stal místopředsedou sněmovny  

Aleš Juchelka

ČT 24

Poslanecká sněmovna má nového místopředsedu, stal se jím za hnutí ANO Aleš Juchelka. Nahrazuje Kláru Dostálovou, která uspěla ve volbách do Evropského parlamentu a tuto funkci opustila. Jak se Aleši Juchelkovi líbí sněmovní politická kultura? Chce ji změnit nebo mu její stávající podoba vyhovuje? A má cenu se dokola obracet na Ústavní soud, když strana v parlamentu s něčím neuspěje? Aleš Juchelka je dnes hostem Interview ČT24. Pane místopředsedo, blahopřeju ke zvolení a děkuji, že jste přišel.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Děkuji, dobrý večer vám i divákům.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Už máte jasnou představu o tom, jak má pracovat místopředseda Poslanecké sněmovny?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tak já jsem místopředsedou zhruba asi tak hodinu a půl nebo dvě hodiny. Takže v tuto chvíli ještě tu představu samotnou v té praxi nemám, protože jsem ještě nebyl u toho řídícího pultu, takového toho mix pultu, takže vlastně samozřejmě ten jednací řád… Tak tam dokáže jakoby vypínat ten mikrofon, zapínat a různé tlačítka tam jsou, takže já budu řídit sněmovnu až tu další schůzi, to znamená zhruba za 10 dní, to znamená třetí týden v červenci a v tuto chvíli prostě už jako několik dnů studuji jednací řád, kdyby to náhodou dneska samozřejmě prošlo, což prošlo a zítra od osmi hodin začíná už jakoby mé školení s legislativci z Poslanecké sněmovny, takže sám tuším, co to obnáší, protože jsem tam druhé volební období a dokážu si představit, jak je to komplikované, když se potom člověk dostane do nějaké tenze, třeba s těmi, kteří se vám pořád hlásí.

moderátor
——————–
Já jsem tu otázku myslel, když jsem se ptal na tu představu, jak by měl fungovat místopředseda sněmovny. Ani ne, tak v tom smyslu, jak to je, ale jak si to Vy představujete? Tak když to dopřesním, tak s jakým vkladem chcete, co by místopředseda, k fungování Poslanecké sněmovny přispět?

Aleš JUCHELKA,
Jednoznačně nadstranickost a férovost, to si myslím, že jsou ty dvě…

moderátor
——————–
Politická?

Aleš JUCHELKA,
V politickém orgánu, řízení té sněmovny samozřejmě, protože tam člověk nesmí někomu nadržovat. Tam jsou přesně jasné, dány procedury, jasně dány ty přednostní práva, například faktické poznámky atd. a je potřeba opravdu nikomu nestranit, aby žádný poslanec z těch dalších 199 neměl pocit, že vlastně na tom empiru tak, jak se tomu říká, sedí někdo, kdo někomu straní, takže tam určitě třeba na tu hodinu a půl až dvě hodiny, pokud člověk tam sedí, tak by měl tu svoji stranickost vypnout.

moderátor
——————–
Říkal jste, že už se připravujete, kdyby to dnes náhodou prošlo, dostal jste 126 hlasů. Tyhle funkce se neobsazují náhodou v Poslanecké sněmovně.

Aleš JUCHELKA,
Tak to je pravda. My jsme samozřejmě už v pátek, ten minulý týden měli poslanecký klub, kde jsem jednomyslně dostal důvěru našeho poslaneckého klubu, kde jsem představil vlastně nějakým způsobem svou vizi, proč do toho chci jít a jakým způsobem je to pro důležité nejen pro mě, ale samozřejmě pro hnutí ANO a pro ten samotný resort, který já mám na starosti i v rámci naší stínové vlády a vlastně i tím tématem, kterým se v Poslanecké sněmovně už druhým volebním obdobím zabývám, a to jsou sociální věci a vlastně důraz tady na to.

moderátor
——————–
K té volby, jak to jednání o vašem zvolení vypadalo? Protože je jasné, že vás museli podporovat i vládní poslanci. Ta matematika, to říkám naprosto jednoznačně, 126 hlasů nic jiného neumožňuje. Tak jak to jednání o vašem zvolení vypadalo?

Aleš JUCHELKA,
Tak já jsem rád, že Marek Benda, který se vyhlásil, tedy prohlásil v jiné televizi, že by tam nechtěli zvolit nějakého člověka, který by jim nevyhovoval. On to řekl jinak a trošičku expresivněji. Tak, tak jde vidět, že prostě vládní koalice nemá se mnou problém, taktéž je potřeba říct, že už vlastně od začátku volebního období jsou ty karty rozdány v rámci vedení Poslanecké sněmovny, že vlastně víme, komu které křeslo náleží a protože to je po mé ctěné kolegyni Kláře Dostálové, která, jak jste řekly správně, šla do Evropského parlamentu, tak to křeslo zůstalo volné, takže vlastně to, co vlastně nabídlo hnutí ANO, tak žádné z těch tří jmen, která byla vlastně v té nabídce, tak nebyla nějakým způsobem pro vládní koalici akceptovatelná.

moderátor
——————–
Musí se to připravit přece tohle to, musí se to dojednat, protože to je tajná volba. Poslance prostě nedonutíte, aby tam hodil, lidově řečeno, hodil, zakroužkoval, pokud se nemýlím, kroužkuje se?

Aleš JUCHELKA,
Kroužkuje se.

moderátor
——————–
Kroužkuje. Je to tak, aby to prostě udělal v tajné volbě, to znamená, musí to být dohodnuto, připraveno a mě zajímá, jak se to dělá s těmi ostatními kluby?

Aleš JUCHELKA,
Tak já jsem například navštívil, tuším, během včerejšího dne třeba poslanecký klub SPD, který si mě zavolal proto, abych tam nějakým způsobem odpovídal na otázky a řekl a požádal je o tu důvěru, jaký mám vlastně jakoby záměr s tím svým rezortem i v rámci Poslanecké sněmovny pracovat, což si mě požádal. Taktéž jsme samozřejmě jednali i s některými vládními předsedy klubů o tom, zdali jsem nebo nejsem akceptovatelný, stejně jako mí dva kolegové Richard Brabec a Radek Vondráček, zdali jedno z těch tří jmen, když se prostě dohodneme v rámci našeho hnutí ANO, v rámci toho poslaneckého klubu, bude akceptovatelné. No, a…

moderátor
——————–
Vy jste byl nejakceptovatelnější.

Aleš JUCHELKA,
A já jsem byl ten, který má velmi jakoby silný rezort, ty sociální věci opravdu budou rozhodovat až do konce volebního období. My vidíme v tuto chvíli, že jsou ve sněmovně například otevřené zákony ohledně důchodových parametrů třetí vlny, ohledně sociálně zdravotního pomezí, což budeme probírat v pátek ohledně zákoníku práce, který nás taktéž čeká v pátek. Na MPSV se chystá velká novela zákona o sociálních službách. Tak já jsem do toho šel s tím, že důležité, důležitý aspekt toho místopředsedy je přednostní právo a de facto vy můžete kdykoliv samozřejmě vystoupit a reagovat na to, co se v té Poslanecké sněmovně děje i v rámci toho rezortu právě těch sociálních věcí.

moderátor
——————–
Musel jste něco slíbit těm druhým klubům? No, možná i vašim kolegům? Všem?

Aleš JUCHELKA,
Jo. Dneska jsem všem, dneska jsem musel slíbit asi tři guláše, ptal jsem se, zdali bramborový, segedinský nebo. Takže si vybrali někteří poslanci jako hovězí a dva tenisové zápasy.

moderátor
——————–
A politicky?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Politicky ne. Samozřejmě, že ne, tam opravdu to místo náleží hnutí ANO, je to po Kláře Dostálové a myslím si, že v rámci toho vedení Poslanecké sněmovny, že tam prostě zapadnu nejen jako už dlouholetý, bych řekl, sedmým rokem poslancování člen Parlamentu České republiky, ale myslím si, že i v rámci těch mezilidských vztahů to bude dobré.

moderátor
——————–
Jak se vám líbí politická kultura v současné sněmovně?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já mám na to jakoby možná trošičku odlišný pohled než to, jakým způsobem to vidí lidé třeba skrze média, protože tam musí vidět samozřejmě věci, které jsou až někdy jako bizarní. Já to ale vidím tak, že třeba skutečně tak třeba to, co se skutečně děje na plénu Poslanecké sněmovny, kdy se tam v minulém volebním období přetahovaly o mikrofon, který urvaly atd. až samozřejmě po ty tzv. obstrukce, s čímž já osobně problém naopak nemám, protože to je součástí té politiky, pokud samozřejmě nechcete, aby, aby něco procházelo, ale to zákulisí vlastně té politické kultury, tak je zcela odlišné než to, co vidíme na tom plénu Poslanecké sněmovny, že vlastně navzájem dokážeme spolu různě prostě komunikovat na některých samozřejmě aspektech těch zákonů, například když minulou středu prošel zákon o sociálně zdravotním pomezí, který by měl odstropovat platby u soukromých poskytovatelů, třeba domovů seniorů, platby z úhradové vyhlášky, tak to bylo ve středu na výboru pro sociální politiku. My jsme požádali Víta Kaňkovského, šéfa výboru a pana Mariana Jurečku, ministra, zdali bychom nemohli odložit projednávání tohoto zákon alespoň o pár dnů, protože byl naplánován na úterý, to znamená na včerejšek, a my bychom nestihli udělat pozměňovací návrhy. Takže tato komunikace funguje. Bylo nám vyhověno a bude to třeba ve středu ve 12:30, a to je jakoby běžná, bych řekl, praxe, není to nikdy tak jakoby naostro, jak to, jak to někdy vypadá.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
No, a teď mi řekněte, proč to děláte tedy?

Aleš JUCHELKA,
Z toho důvodu…

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Dokážete se dohodnout na některých věcech a pak předvedete to a teď nemyslím Vás osobně, ale globálně.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Poněvadž na některých…Poněvadž na některých věcech ani já se nedokážu dohodnout s některými vládními poslanci. Nedokážu se s nimi dohodnout ani prostě na tom úzkém plénu Poslanecké sněmovny, což bychom mohli nazvat, že je výbor, to třeba u výboru pro sociální politiku nebo ve výboru pro mediální záležitosti, kterému jsem předsedal do dnešních 14 hodin 50 minut, tak tam samozřejmě máme rozdílné názory na určité sněmovní tisky a pokud ta vládní koalice, která vládne a ona musí přijít s tou hozenou rukavicí a říct OK, mi tady z tohoto třeba ustoupíme, neustoupí. No, tak potom samozřejmě já nemůžu dělat nic jiného, než upozorňovat na to, že to je špatně, proč je to špatně a k tomu například i ty obstrukce patří.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Do jaké míry k tomu patří?Respektujete to základní pravidlo, že většina musí mít právo vládnout, ale ta menšina musí být slyšet? Kde je ta hranice mezi tím, kdy ještě vysvětlujete, přesvědčujete, argumentujete, proč je něco podle vás špatně nebo naopak dobře to, co ten druhý nechce, to jedno prostě argumentujete, a kde už to ohrožuje demokracii a fungování demokratického zákonodárného sboru?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
A tam jste přesně udeřil hřebíček na hlavičku. Protože pro mě ta demokracie je strašně důležitá a neberu ty obstrukce, že soud nedemokratickým prvkem, naopak.

moderátor
——————–
Já se ptám, kde je konec.

Aleš JUCHELKA,
A ten konec je tam, do jaké míry ta, ten silnější, ten silnější, vždycky ten silnější v rámci třeba sociálního smíru musí být s tím slabším v nějaké kohezi, tak pokud ten silnější se blokne a jede jenom přes sílu, ta síla vlastně to je, to je ta nekomunikace, to je ta červená linie…

moderátor
——————–
/nesrozumitelné/ se musí to hlasování rozhodnout, ne?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Rozhodnout to se musí, ano, ale pokud já vidím, že mi neprojde ani jeden třeba z 20 pozměňovacích návrhů, které já navrhnu a mají svou logiku a neprojdou, neprojdou jenom proto, že vlastně jako ta opozice a ne kvůli obsahu toho pozměňovacího návrhu, protože za váma potom chodí, když se bavíme o tom zákulisí, ti jednotliví poslanci koaliční a říkají Aleši, my bychom jako zvedli samozřejmě tu ruku na ten tvůj pozměňovací návrh na navýšení příspěvku na péči v prvním stupni. Jo, ale prostě my nemůžeme, protože by se nám rozpadla koalice, ale že bychom dříve dávali samozřejmě jako ten návrh zákona o navýšení rodičovského příspěvku, když vidíme, jak je vysoká inflace, ale prostě my musíme držet nějaké dohody a my jakoby nemůžeme.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
A vy jste to dělali v tom minulém volebním období? Měli jste nějakou většinu.No ne, měli jste nějakou většinu a někdy jste něco museli slíbit, a to jste prostě udělali, i když byste to třeba za normálních…

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tam byla jakoby komunikace. Já to vždycky uvádím na příkladu, že v minulém volebním období, když byl covid, tak premiér Babiš velmi komunikoval s předsedou nebo se s šéfem té opozice jako takové, a to byla ODS a Petr Fiala byli několikrát i neformálně prostě na kávě proto, aby se domlouvali.

moderátor
——————–
A taky jste mu vypli mikrofon.

Aleš JUCHELKA,
Třeba stav legislativní nouze.

moderátor
——————–
Taky jste měli čas hlasování. Vypli jste mikrofon a šlo se hlasovat, i když neskončila debata.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
V tuto chvíli premiér Fiala neměl ani jednu neformální schůzku a natož formální s předsedou největší opozičního hnutí. A nakonec to třeba musel včera udělat pan prezident, který prostě v rámci bezpečnosti udělal tu bezpečnostní schůzku na Hradě a musel být jejím prostředníkem. Já samozřejmě rozumím tomu, že ta zákopová válka tam nějakým způsobem je a skutečně třeba u důchodové reformy nejede vlak. Přes to, abychom se domlouvali, protože máme špatné zkušenosti tady s těmato domluvama a tu diskuzi jsme přesunuli právě na plénu Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že právě všechny ty neformální schůzky strašně moc otupují ty hrany, které jdou mnohdy na tom plénu vidět.

moderátor
——————–
Můžete je /nesrozumitelné/ jako místopředseda sněmovny?

Aleš JUCHELKA,
Ano.

moderátor
——————–
Já vím, že to je primárně role předsedů klubů ve sněmovně, ale tak už jste zase v pozici, která také má, která také má svoji váhu.

Aleš JUCHELKA,
To určitě ano. A mou rolí samozřejmě není organizovat některé schůzky, tady jsou mimo třeba rámec mé kompetence, co se týká sociálních věcí. Já, jak říkám, komunikujeme například spolu u čtyřech dávek, které se mají spojovat do jedné s ministerstvem, které by nám to chtělo představit, komunikujeme s ministerstvem, když se mění zákoník práce, oni nám tam říkají prostě všechny ty věci a my říkáme, s čím nesouhlasíme a kde vlastně budeme dávat třeba pozměňovací návrhy tady v tomto ten můj rezort a moje zodpovědnost samozřejmě funguje v rámci komunikace, ale jak říkám, pokud prostě se ta vládní koalice zabejčí a tu rukavici jakoby nehodí a neřekne OK, tak my to nějakým způsobem protáhneme silou, tak potom se nesmí divit tomu, že jsou obstrukce nebo dokonce, že některé věci skončí u Ústavního soudu.

moderátor
——————–
Takže dostanou se k tomu Ústavnímu soudu. Jak tedy vypadá věcná politická diskuze ve sněmovně?

Aleš JUCHELKA,
My jsme třeba teď, já nevím, prošel třeba pozměňovací návrh mého kolegy Roberta Stržínka, který navrhl právě u zákoníku práce, aby když on najme jako starosta menší obce třeba ajťáka nebo právníka, což jsou velmi exponované profese, které prostě tam municipalita nezaplatí v té výši jako soukromý sektor, tak říkal, že prostě by chtěl, aby dostali odměnu větší, než on může podle zákona udělit, a to je 100 procent a ne padesát. Domluvilo se to takhle a přišel kolega Navrátil z KDU-ČSL a říká, já bych to nechtěl až po třech měsících, ale hned. Pojďme to podat spolu. Podali to spolu a pravděpodobně to v pátek z hlediska zákoníku práce projde. Ale toto říkám, že jsou jenom prostě jakoby kosmetické věci, na kterých se v 90 procent ti poslanci domlouvají. Dneska Robert Králíček, kolega říkal prostě, že je rád, že se spolupracovalo společně na nějakém bezpečnostním zákonu a hladce to prošlo. Ale pokud máme takové velké věci, jako je opravdu například tzv. důchodová reforma, tak tam není možné bez domluvy, což tato vládní koalice dělá něco prosazovat silou, protože to je tak velká agenda, že potom to končí tak, jak to skončilo u Ústavního soudu a obstrukce.

moderátor
——————–
Když říkáte obstrukce, ano, tak Vy nebudete ten, který bude odebírat poslancům slovo, když nebudou mluvit k t ématu?

Aleš JUCHELKA,
Podle jednacího řádu, tak tam je samozřejmě, že to slovo může odebrat, ale je to opravdu velmi výjimečná záležitost. Já jsem to za svých sedm let v Poslanecké sněmovně zažil pouze jednou a to bylo u Lubomíra Holého.

moderátor
——————–
Ten příslušný odstavec začíná větou: „Poslanec má mluvit k projednávané věci…“ A pak jsou tam ty možnosti, kde nakonec je to odebrání slova.

Aleš JUCHELKA,
Ano, jenomže potom je právě ta, ten červená linie k věci, co je mluvit k věci a k věci už jakoby nepatří a tam se můžeme dostat do nějakého rozporu, takže vlastně, takže když…

moderátor
——————–
Se mluví o korespondenční volbě a Andrej Babiš nebo říká, já si budu říkat, co chci, a mluví tam o nějakém politickém marketingu, mluví tam o všem, tak to je v pořádku? Nemá se mluvit o korespondenční volbě?

Aleš JUCHELKA,
Předseda hnutí a předseda strany mají přednostní práva. A skutečně ta přednostní práva jsou využívána i k tomu, že člověk může aktuálně reagovat na tu danou věc, která se prostě ve společnosti děje, takže pokud například…

moderátor
——————–
Ne, ne, v jednacím řádu přece nemáte nikde…

Aleš JUCHELKA,
Ano, ano, ano…Ale říkáme, že to je…

moderátor
——————–
Máte napsáno, že funkcionáři, mezi které patří předseda strany, dostanou slovo kdykoliv o to požádají, ale to přece neruší onen paragraf, který říká, že si má mluvit k věci.

Aleš JUCHELKA,
My jsme měli…

oderátor
——————–
To by tam musel být někde vyloučeno. Paragraf se neuplatní.

Aleš JUCHELKA,
Je k tomu potřeba samozřejmě určitého citu, nejsme nějaké stroje, které musí jenom prostě striktně na něco, na něco jakoby reagovat v tom, v těch procesech, ale…

moderátor
——————–
Počkejte, téma korespondenční volba a válka. To má spolu něco společného?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Teď vám to hned vysvětlím, jo. Takže například když jsme před 14 dny, před týdnem měli velmi vypjatý výbor pro bezpečnost, kde se vlastně řešila střelba na Filozofické fakultě a na druhý den zasedala sněmovna k mimořádné schůzi sněmovny, teď tuším, ke korespondenční volbě ke třetímu čtení, tak všichni, všichni poslanci tam cítili, že se musí ještě něco z toho čtvrtku na pátek, v pátek v té Poslanecké sněmovně opravdu jako doříct k tomu, co se vlastně jakoby nedořeklo v ten čtvrtek, to jenom otázka nějakého.

moderátor
——————–
Z výboru na sněmovnu.

Aleš JUCHELKA,
Ano z výboru na sněmovnu. A protože to tam, protože, no, viděli to, protože například Česká televize to přenášela z toho bezpečnostního výboru.

moderátor
——————–
Já jsem myslel obecně…

Aleš JUCHELKA,
A tam, když to prostě jako všechno viděli a viděli, jakým způsobem to vlastně jakoby fungovalo, tak já jsem měl tu potřebu, který jsem to sledoval na vaši televizi, na České televizi, něco jakoby ještě jakoby doříct a vlastně ještě jakoby ty otázky zvednout, protože ne všech 200 poslanců.

moderátor
——————–
Má být k tématu, protože jestli je v jednacím řádu věta, poslanec má mluvit k projednávané věci a jednací řád je zákon.Pokud se to nedodržuje, tak se porušuje zákon.

Aleš JUCHELKA,
Ne, ne, jednací řád.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Prostě se má mluvit k projednávání a tam.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Protože jsme se samozřejmě v tom nějakým způsobem jako nedomluvili, tak proběhla korespondenční volba a my jsme o to natolik žádali, že potom jsme teda udělali tu dnešní mimořádnou schůzi sněmovny, kde teda už naštěstí prošlo drtivou většinou to, že se bude zřizovat vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.

moderátor
——————–
Dobře, ale tam už je to téma.

Aleš JUCHELKA,
Mohlo být.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Už korespondenční volby, to téma věci, ale já se vracím k nějakému lednu a to přiznám se jsem vybral náhodně. Těch příkladů je…

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
My můžeme najít jako celou řadu, jako, já nevím, obstrukčních bylo, nevím, 700 pozměňovacích návrhů EET vlastně…

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Ano, TO platí, ale i obráceně, samozřejmě. Proto se vás ptám na princip. Vy jste tam od toho a vy jste nadán tou pravomocí vést poslance k věci, odebírat mu slovo v tom posledním stupni, pakliže k věci nemluví. Já jsem se ptal, jestli to dělat budete, ta otázka tedy zněla, budete to dělat nebo ne?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
To vidíme úplně, to uvidíme jakoby samozřejmě na té konkrétní situace, ale Vy třeba mluvíte o věcech, kde v tom procesu se člověk dostane ještě před ten bod, protože má přednostní práva, ten bod třeba ještě není otevřen, může samozřejmě, pokud se zabýváme bodem korespondenční volby třeba, já nevím, si dokážu představit, že marketing u předvolební kampaně v zahraničí je taktéž téma, které k té korespondenční volbě patří.

moderátor
——————–
Předčítání z diplomové práce.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ano, dělali to někteří prostě jako.

moderátor
——————–
V minulých obdobích období četli básnické sbírky. Já neříkám, že to, bylo to tak vždycky, ale proto.

Aleš JUCHELKA,
To my jsme ale nikdy nedělali.

moderátor
——————–
Jak to budete dělat Vy v té pozici toho místopředsedy, který má zákonné právo zasáhnout a ani přednostnímu právu zákon nepřisuzuje možnost mluvit, o čem chce. Není to vyloučeno, může mluvit, kdy chce, ale ne o čem chce.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Pokud já to takhle budu cítit a pokud taková potřeba bude, tak určitě jakoby s tím problém nemám, ale samozřejmě to záleží na jednotlivé situaci. Teď vám nebudu říkat, že když je korespondenční volba a někdo mluví o politickém marketingu ve volbách v zahraničí, že mu budu odebírat slovo, to samozřejmě nemůžete chtít. Potom se ale můžeme, když to udělám a budu za to peskován a třeba odvolán, tak pak se můžeme bavit o tom, zdali to bylo správně, anebo nebylo správně, protože…

moderátor
——————–
Ano, řídící schůze z těchto důvodů, ale to zas musí schválit celá sněmovna.

Aleš JUCHELKA,
A my máme menšinu, oni mají většinu.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Právě proto, že jste v téhle té situaci, kdy obstrukce jsou nekonečné, protahují se jednání přes noci. A tohle vypadá, že to nekončí. Prostě není tohle ta příčina toho, kdy jste se dostali do situace, kdy sněmovna nejedná normálně, má pořád mimořádné schůze, které nesvolávají opozice, svolává je už i koalice, protože to jde rychleji kolem programu. U vás to, vy zase argumentujete tím, že na normální schůzi nedostanete program, proto si musíte svolávat mimořádnou schůzi. Početně vám to vychází, takže to uděláte.

Aleš JUCHELKA,
Ono vlastně záleží…

moderátor
——————–
Nemůžete si všichni za to, že ta sněmovna nejedná normálně?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ono to vlastně záleží jakoby na tom tématu a na to, co vlastně ta vládní koalice za ty vládní návrhy přináší do té sněmovny a vlastně my vidíme, že po celou dobu opravdu jakoby přináší velmi kontroverzní věci, které například, když uvedu dnešní jednání vlády, tak přinese do ještě prázdnin návrh zákona o poplatcích rozhlasových a televizních. A v tuto chvíli, když jsem vám dneska třeba jenom četl legislativní radu vlády a jejich stanovisko, tak je tam spousta, bych řekl, až jakoby nedemokratických prvků, které třeba asi pravděpodobně možná z toho vládního návrhu vypadnou nebo nevypadnou, to my nevíme, ale určitě, pokud tam prostě oni budou a říká to dokonce legislativní rada vlády této vlády, no, tak já budu samozřejmě absolutně proti, protože nechci.

moderátor
——————–
Já teď nemluvím o argumentování k nějaké dané věci, ať už jsou to poplatky, ať je to cokoliv jiného. Já mluvím o principu jednání sněmovny, proč nejste schopni se dohodnout na tom, aby ta sněmovna jednala na řádných schůzích? Proč nejste schopni, proč se dohodnout, protože v novém jednacím řádu, který tohle to odstraní, aby tam byla, říká se tomu opoziční okénko. Nevím, jestli ten název uznáváte nebo neuznáváte, nejste schopni k tomuto doběhnout?

Aleš JUCHELKA,
Uznáváme, akorát že nebylo nikdy skoro jakoby otevřeno, proto to děláme během těch mimořádných schůzích.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Jednou jste to zkoušeli.

Aleš JUCHELKA,
Ano, jenom jeden den z těch 2,5 roku, samozřejmě katastrofálně, jo, protože nám jakoby zabili úplně, úplně všechno. Já tam mám x různých návrhů zákonů rodinné politiky, já vím, ale jako nebylo to jakoby nikdy otevřeno a akceptováno.

moderátor
——————–
A proč nejste schopni se na tom dohodnout?…

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Víte proč? Já Vám to řeknu. Například ten zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Tak několikrát nám sliboval pan ministr Baxa na plénu, kde je ten mikrofon, že bude k tomu přizvána i opozice a že to budeme dávat dohromady. No, neměli jsme schůzku ani jednou, potom všichni, včetně vládních poslanců, koukali na tiskovou konferenci, kde se to jakoby předneslo a kolem toho teďko v tuto chvíli vzniká samozřejmě mela.A my říkáme, jako proč jsme teda k tomu nebyli přizváni, když to ještě bylo veřejně slíbeno, proč jste nejednali s námi? Proč si něco děláte na koleně? Takovéto velké věci a prostě s námi nejednáte? Potom se nesmíte divit, že to takhle bude. Co se týká jednacího řádu, tak kolega Radek Vondráček to má u nás vlastně v hnutí ANO na starosti. Ten taktéž, prostě jakoby jedná a snad k některým změnám možná do budoucna dojde. To já nevím, já říkám, že jsem místopředsedou teprve tři hodiny, takže se na to určitě budu ptát a budu říkat, co a jak. Nicméně pokud dojde k nějaké změně jednacího řádu, tak rozhodně to nebude v tomto volebním období nebo bude to na to další volební období, aby to bylo férové.

moderátor
——————–
Vy jste sem několikrát do této debaty, myslím, teď vnesl tu sociální problematiku, tomu jste se věnoval.

Aleš JUCHELKA,
A budu dál, budu dál.

moderátor
——————–
A jste si tím jistý?

Aleš JUCHELKA,
Jsem.

Daniel TAKÁČ, moderátor
——————–
Máte nové povinnosti jako místopředseda sněmovny, nepíšou vám třeba lidi? Věnujte se tomu dál zákoníku právě tam.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Psali mi třeba, psala mi jedna paní, že je velká škoda, že už se nebude potkávat třeba na výboru pro mediální záležitosti, nicméně samozřejmě, že já zůstávám členem stínové vlády, který bude mít na starosti právě to MPSV, zrcadlově k panu ministrovi Jurečkovi.

moderátor
——————–
Jak to budete dělat? Nebudete ani na tom výboru. Vy už vy nemůžete být členem jiného.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Nebudu členem výboru, můžete na výboru a budu tam samozřejmě chodit, protože to je moje agenda a protože já samozřejmě…

moderátor
——————–
Na to nebudete čas, budete mít povinnosti jako místopředseda.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Tak například, proč bych na to neměl mít čas?

moderátor
——————–
Na to se ptám já Vás.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Já pevně věřím, na to čas mít budu, protože například Klára Dostálová také má MMR, byla místopředsedkyní sněmovny, Karel Havlíček taktéž se věnuje například samozřejmě MPO a je místopředsedou sněmovny, takže rozhodně já právě proto jsem se stal místopředsedou sněmovny, abych se i nadále věnoval těm sociálním věcem. To je samozřejmě jasné, a to jsme deklarovali od prvopočátku.

moderátor
——————–
Proč je potřeba, aby politická komise vyšetřovala střelbu na Filozofické fakultě?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
My jsme vlastně opravdu od začátku říkali, že to chce vyšetřovací komisi. Myslím si, že to dlužíme samozřejmě nejen těm pozůstalým, ale všem těm, kteří hledají odpovědi na otázky, které mají a které mají pocit, že nejsou zodpovězeny. Viděli jsme.

moderátor
——————–
Nevěříte inspekci?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Víte, SAMOZŘEJMĚ, že věříme, ale spousta těch věcí je v nějakém tajném režimu a ta vyšetřovací komise se k tomu může lépe dostat, třeba k nahrávkám…

moderátor
——————–
Může /nesrozumitelné/ uzavřených.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Může, ale ta vyšetřovací komise bude udělána napříč prostě politickým spektrem, ta vyšetřovací komise je taková, že se tam můžete zvát odborníky, znalce, má to nějaké své vlastní procedury. Ne, tak, jak to udělá ta vyšetřovací komise, kde vlastně…

moderátor
——————–
Může uvést nějaká…

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ano, přesně tak. Jo. A de facto já jsem rád, že drtivá většina už konečně byla přesvědčená i potom v bezpečnostním výboru v minulém týdnu, který jste přenášeli živě, že je potřeba a že bude mít svůj smysl. Můžeme se tam seznámit s materiály z GIBSu atd. které v tuto chvíli ještě /nesrozumitelné/ nejsou.

moderátor
——————–
Na půl roku ten výsledek bude těsně před Vánocemi, to bude výročí…

Aleš JUCHELKA,
Půl roku až devět měsíců, jsme třeba říkali…

moderátor
——————–
Bylo schváleno…

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ne, to se určitě můžeme jakoby citlivě bavit o tom, kdy se třeba přednesou výsledky tady této komise, ale domnívám se, že je potřeba, aby jsme tam třeba pozvali i, nevím, třeba si dokážu představit ty pozůstalé a vlastně nějakým způsobem i oni, aby kladli otázky těm, kterým, kteří můžou na ně relevantně skrze tu vyšetřovací komisi odpovědět. Ale skutečně jsem rád, že to, že to takhle prošlo.

moderátor
——————–
Pane místopředsedo, děkuju za rozhovor v Interview ČT24.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.