Heger: Dětskou léčebnu v Janských Lázních udržíme

Osud dětské léčebny v Janských Lázních jakoby symbolizoval stav tohoto oboru. Je v úpadku a uzavření hrozí i prestižním pracovištím. Ministr zdravotnictví Leoš Heger však Janským Lázní dává naději. „Příští týden bychom měli vědět, co se s tím dá dělat,“ řekl.

– Jaké jsou dopady vyhlášky?

Od roku 2010 dochází k poklesu úhrad a výpadek je zhruba na úrovni tři čtvrtě miliardy. Oproti roku 2008 je to za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu pokles o 90 procent. Problém spočívá v tom, že naprostá většina lázní jsou privátní zařízení, kterým se vedlo v 90. letech mimořádně dobře. A ony za ty peníze, které vydělaly, řadu věcí opravily, rozšířily své kapacity a žily si ve skvělém byznysu. Ale ten se nějakým způsobem minimálně od roku 2010 velmi redukuje. A to i bez našeho úhradového zásahu. Souvisí to také s tím, že lidé se už nechtějí dlouhodobě léčit, ale chtějí nastoupit rychle do práce. Souvisí to také s tím, že medicína pokročila a řada potíží se dnes léčí jinak. Mezi rehabilitačními ústavy je velká konkurence a existují země, kde se vůbec lázně neplatí a všechno stojí jen na rehabilitační péči.

– Před tím, než vyhlášku ministerstvo připravilo, mi váš náměstek Petr Nosek říkal, že lázně výpadek minimálně zčásti vykompenzují těmi, kdo si lázně platí ze svého. Teď se ale ukazuje, že se má zavírat dětská léčebna Vesna v Janských Lázních a minimálně stovky lidí přišly v lázeňství o práci.

Vesna se nezavírá. Jednáme o tom, že tam uděláme nějaký zásah a dle mého názoru se Vesna zavírat nebude. Zatím tam děti mají. Bohužel, a s tím já nic nenadělám, protože jako ministr zdravotnictví nemůžu vyrábět nemocné děti. Spektrum nemocných dětí se úplně změnilo a nemoci, které se léčily v lázních a dětských léčebnách typu ortopedických chorob, se léčí úplně jinak a intenzivněji. A v jakémkoliv ústavu vám řeknou, že těchto dětí je podstatně méně a už deset let o ně soutěží. Léčebna v Košumberku, která byla původně organizována jenom pro děti, má dneska jenom dospělé. To je přirozený vývoj, a že někdo postavil svůj podnikatelský záměr na nějakém vývoji jiném, do toho nemůžeme zasahovat. My prostě z veřejného zdravotního pojištění musíme platit jen to, co je indikované a účinné.

– Dobře, to jsou dětští pacienti. Vy se ale skutečně neobáváte toho, že dojde k propouštění velkého množství lidí a lázně se z toho nevzpamatují?

My v Janských Lázních uděláme opatření, protože jsou to lázně, kde pacienty mají a starají se o ně. Už dávno jsme připravili převod lůžek z formy lázeňské na formu rehabilitačního ústavu, protože v Janských Lázních se dělá hlavně rehabilitace. A z hlediska pacienta je úplně jedno, zda se dělá pod hlavičkou lázní, nebo ústavu, protože tam jsou lidé, kteří to umějí. Ale jestliže spontánně pacientů ubývá, tak lázně na to musí reagovat a prostě postupně redukovat personál.

– Ještě k dětské léčebně Vesna. Vy tam tedy chcete převést lůžka z lázeňské péče na rehabilitační?

Ano, zčásti.

– To znamená jakou část?

Dětských pacientů tam bylo asi tak 400. Vesna sice má 800 lůžek, ale část z nich se používá pro doprovody rodičů. Převod na rehabilitační lůžka se týká asi jednoho sta lůžek. A budeme se snažit, aby Vesna zůstala otevřená, protože to je moderní podnik a bylo by ho škoda zavřít. Ale jestli pacienti nebudou, tak my je opravdu uměle vyrábět nemůžeme. Nejhorší pacienti dneska jsou ti s dětskou mozkovou obrnou. Lázeňskou péči zcela určitě potřebují a mají ji indikovanou. Kapacit pro tuto léčbu je ale dneska v republice mnoho.

– Jiný zásah ve Vesně neplánujete?

Jednáme nyní o tom, co se s tím dá dělat. Doufám, že v rozmezí příštího týdne to vymyslíme.

Mladá fronta DNES

Hana Válková

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.