
ČRo Dvojka
Nikdo v létě samozřejmě nechce být nemocný, nechceme mít angínu, nechceme mít zánět uší krku, nechceme mít rýmu. Jak vyzrát na to střídání teplot na klimatizaci, jak se starat o svůj krk, nos a uši. Doc. Zdeněk Čada z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole je hostem pořadu Káva o čtvrté. Už se ty letní dny projevily v návštěvnosti vaší ordinace.
Zdeněk Čada
——————–
Upřímně musím říct, že v současné době si myslím, že ještě ne, ale brzy to přijde.
moderátorka
——————–
S čím tak jako nejčastěji přijdou lidé.
mluvčí 1,
——————–
Tak to léto z pohledu ORL lékaře je v podstatě uniformní záležitost. Nejčastěji chodí jednoznačně ušní záněty, záněty zevního zvukovodu, občas se objeví nějaké ty letní virózy, které postihují především horní cesty dýchací. Jsou to různé rýmy, ale můžou přijít některé těžší angíny a samozřejmě do ambulancí chodí také úrazy.
moderátorka
——————–
Tak v létě pochopitelně, když to jde, je dobré počasí, tak se většina snaží ten volný čas trávit co nejvíc u vody a tam se stává, že prostě máme po koupání vodu v uchu, skákání na jedné noze a vyklepávání vody. Jako funguje to.
mluvčí 1,
——————–
Tak samozřejmě, že to může fungovat v případě, že v tom uchu není nějaká překážka. Nejčastěji to bývá ušní maz, který, který způsobuje v podstatě to, když se tam dostane voda do ucha, tak ta voda může se dostat mezi bubínek a ten ušní maz a vytvářet takový pocit trvalého zalehnutí. V tomto případě asi vám moc skákání nepomůže nebo může dokonce ta voda, pakliže se tam dostane pod větším tlakem ten ušní maz zatlačit k bubínku a potom máte stejný problém, ale pakliže ten zvukovod je volný a dostane se tam trochu vody, tak to skákání samozřejmě může pomoct, ale ve většině případů ta voda má tendenci sama jako se dostat ven z toho ucha.
moderátorka
——————–
Když to nejde, tak jak mám z toho ucha dostat ven? Jestli jako je dobré nebo nutné se o to sám aktivně snažit.
mluvčí 1,
——————–
Tak musím se přiznat, že i já, když mám v uchu vodu, tak taky si zaskáču nebo si trošku protřepu ucho, ale docela dobrá pomoc je, když to nevyteče během chvilky spontánně, samovolně, tak zatáhnout si ho dozadu a nahoru a naklonit tu hlavu dolů, čili tak, aby to postižené ucho bylo směrem k zemi. No, a pakliže toto do několika minut neodezní, tak ještě chvilku počkat, tak hodinku dvě. Pakliže to nebude nebo respektive přetrvává, tak potom máte asi větší problém.
moderátorka
——————–
Takové to, že si zacpeme nos a budeme se to snažit profouknout, tak asi není úplně dobrý.
mluvčí 1,
——————–
To ne, to dost často lidi dělají a myslí si, že to pomůže, pakliže máte uzávěr oblasti zevního zvukovodu, například vodou nebo tím ušním mazem, tak vám to profouknutí nepomůže, to vám pomůže v případě, budete mít rýmu nebo nachlazení, tak se vytvoří vlastně podtlak v důsledku dysfunkce eustachové trubice, což je trubice, která spojuje střední ucho a nosohltan, a když je nějaká rýma nebo nějaké nachlazení, tak dochází k ucpání této trubice a vytvoření podtlaku ve středuší, v tomto případě to smysl má, ale pakliže máte vodu v uchu a ušní maz a ucpání zevního zvukovodu, tak vám toto moc nepomůže.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Co vlastně se stane třeba jenom s tou troškou vody, která se nám dostane do ucha?
mluvčí 1,
——————–
V podstatě, když se tam dostane voda, je to, představte si, kdybyste měli trubku, a to byste vymazali olejem, protože ušní maz v podstatě olej, když do toho nalije vodu, tak ta voda v podstatě steče ven, no, a samozřejmě, když máte problémy v smyslu, že máte úzký zvukovod nebo tam máte hodně ušního mazu, tak samozřejmě ta voda hůře vytéká, anebo se dostane mezi bubínek a ušní zátku.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Z téhle banality, kdy už může opravdu nastat ten problém, kdy budeme muset jít k lékaři.
mluvčí 1,
——————–
Ten problém nastane v podstatě ve chvíli, kdy ten pocit tlaku nebo ucpání přetrvá několik hodin, to je dost častý důvod i návštěvy k lékařům, že přijdou pacienti, řeknu, dneska dopoledne jsem v bazéně a odpoledne pořád na to ucho neslyším, ale nemám žádné bolesti, nemám žádné závrati, neslyším, protože to mám ucpaný. Tak toto je většinou nejčastější a nejjednodušší vlastně příčina nebo důvod ve smyslu toho, že se podíváme do ucha a zjistím, že tam je pouze ušní maz, který je zatlačený vodou.
——————–
Co uděláte?
My ho bezpečně vytáhneme, no, ale potom může nastat to, že když se tam dostane voda, která je třeba z rybníku nebo i z moře, která může určitým způsobem dráždit a nedostane se ven včas, tak může podráždit kůži zvukovodu a může nastat nebo vzniknout takzvaně zánět zevního zvukovodu, a to už je, není to sice závažné onemocnění, ale velmi bolestivé.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Anička vás zdraví a ptá se. Slyšela jsem, že ušní mas je dobrý na léčbu oparu, máte s tím zkušenosti, případně jaké.
mluvčí 1,
——————–
Já osobně ušní maz na opary nedoporučuju, ale je pravda, že ušní maz je v podstatě složka, která je lehce kyselá a řekl bych, že obsahuje i antimikrobiální látky, takže když má někdo ústní koutky, tak to asi trošičku může pomoct, ale samozřejmě se to nedoporučuje, to je v podstatě taková babská rada a bych to nedával osobně.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Jakou nejhorší babskou radu v případě léčby ucha jste slyšel.
mluvčí 1,
——————–
No, takových znám docela dost, to nejhorší, co jsem i vytahoval anebo zažil, tak to je v podstatě česnek uchu, protože obecně česnek je velmi aromatický a jakákoliv organická látka v zvukovodu v podstatě může nabobtnat a velice podráždit zvukovod, což může vést k velkému zánětu.
moderátorka
——————–
Ten zánět zvukovodu. Tak vy jste popsal zhruba, kdy k němu dochází, co ho vlastně přímo podporuje tak, aby se rozvinul.
mluvčí 1,
——————–
Tak nejčastější faktor pro toto onemocnění, který se vyskytuje v létě, je teplo. Dále rizikovými faktory pro vznik je vlhko a prašné prostředí, to jsou takové ty faktory zemního prostředí, ale pak jsou samozřejmě faktory ještě na straně pacienta, když to řeknu takto, a to především, jsou anatomické poměry, pacienti, kteří mají úzké zvukovody nebo tam mají různé výrůstky, které brání samočištění ucha, protože tím, jak mluvíme, koušeme atd. tak vlastně posouváme ten ušní mas z ucha ven a kromě toho, že jak jsem řekl, je lehce kyselý, obsahuje antimikrobiální složky, tak tím, že se posouvá, tak vlastně vyplavuje ten ušní maz nečisty z ucha ven, to je vlastně samočistící schopnost zvukovodu, no, a potom to jsou faktory interních nemocí a úplně typickým příkladem rizikového pacienta pro vznik nebo recidivy zánětu zevního zvukovodu je diabetik a obecně pacienti se sníženou imunitou.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Ten úzký zvukovod, který jste už několikrát zmínil, tak my ale nevíme, jaký ten zvukovod máme, že jo.
mluvčí 1,
——————–
Podle mých zkušenosti většina pacientů ví moc dobře, jaký má zvukovod. Někteří ho dokonce i popisujou tak dokonale, že ani já to nevidím v mikroskopu, což ale …. jak říkám, ten úzký zvukovod opravdu bývá a dost často to vídáme a je to někdy i důvod k operaci, kdy vlastně rozšiřujeme zvukovod právě proto, že jsou tam časté záněty.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
A ten zánět zvukovodu, jak se léčí, stačí antibiotika.
mluvčí 1,
——————–
základní principem léčby je pravidelně čištění, to je základ u léčby zvukovodu, pakliže se vyskytuje bakteriální infekce, což bývá nejčastěji pseudomoniáza nebo jiné mikroby, tak se používají lokální antibiotické kapky a důvod podání celkových antibiotik je výjimečný. To by musel opravdu ten zánět přejít dále mimo oblast kůže nebo podkoží, a to, co je zásadní, je, aby ty pacienti chodili v podstatě na pravidelné kontroly. Opravdu se to musí čistit, protože pakliže ten zvukovod nevyčistíme od toho hnisu, který tam je, tak nemůžou ty kapky v podstatě se dostat na tu kůži a účinkovat tak, jak mají.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Když jsme zdraví a koupeme se v létě, tak máme samozřejmě tendenci častěji si ty uší čistit. Tak, kdy to vidíte rád a kdy ne.
mluvčí 1,
——————–
Obecně čištění uší nevidím rád a vždycky říkám pacientům, protože se na to ptají, když máte tu potřebu, protože nejčastěji to je po sprše večer nebo po koupeli…. si čistit uši, tak vždycky říkám, že je dobré si vzít ručník a použít růžku ručníku a trošičku si vyčistit ten zední zvukovod. Ale rozhodně nedoporučuju si strkat ušní štětky do do ucha, a protože jsem viděl už situace, kdy opravdu třeba druhá osoba bouchla nebo udeřila do osoby, která si zrovna čistila uši, došlo k poranění bubínku, středního ucha, dokonce i vnitřního ucha.
moderátorka
——————–
A když chceme důkladné čištění, tak můžeme přijít za vámi do ordinace lékařské a říct, prosím, vyčistit uši.
mluvčí 3,
——————–
Jak jsem říkal, ucho má samočistící schopnost, není třeba chodit jen tak k lékaři, nechat si vyčistit ucho, protože opravdu k lékaři se má jít s nějakým vážným problémem, jak jsem už říkal na začátku, když máte pocit ucpaného ucha několik hodin nebo máte bolesti, tak samozřejmě potom je ten důvod jasný.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Posluchačka na vás zdraví a ráda by se vás zeptala na odlehnutí ucha. Po zatečení vody může pomoci ušní svíčka, aby se odstranil ten ušní mas a obecně, jestli ušní svíčky doporučujete.
mluvčí 1,
——————–
Obecně ušní svíčky nedoporučuju. Moje zkušenosti jsou takové, že ve většině případů spíše byly škodlivé než užitečné. Já opravdu jsem viděl pacienty, kteří měli i vážná poranění po ušních svíčkách a v tom lepším případě si v podstatě pouze zatlačili více ten ušní máz hlouběji k bubínku, ale už jsem opravdu viděl i poraněné zvukovody, dokonce i bubínek.
moderátorka
——————–
Je dobré třeba preventivně si kapat nějaké kapičky do uší, které volně koupíme.
mluvčí 1,
——————–
Určitě bych preventivně jen tak si je nekapal. Je teda ale pravda, že, a to ty pacienti také ví, že pakliže jedou k moři a ví, že často trpívají na tyto záněty zevního zvukovodu, tak je opravdu někdy i s výhodou si třeba nechat napsat kapky s sebou, ale zase, jak říkám, je to, když jste to měl jednou za život, tak to opravdu není nutné. A kapky preventivně například antibiotický do ucha není také dobré, protože tím změníte mikrobiální flóru toho zvukovodu a může se objevit jiný typ zánětu než bakteriální, jako je například mykotická infekce, čili houbovitá, a léčba mykotického infektu zvukovodu trvá opravdu hodně dlouho a je velmi nepříjemná.
moderátorka
——————–
Blanka se ptá, co to jsou Mandlové kameny, jak se jich zbavit a proč se dělají? Tak hlavně mě by zajímalo tedy, kde jsou, jsou v uchu nebo v krku nebo kde.
mluvčí 1,
——————–
Asi posluchačka myslí kameny v uvozovkách v patrových mandlích. V podstatě buď se můžeme bavit o tzv. Čepech, což jsou takové bílé, v podstatě struktury, které se, když otevřete pusu, někdy nachází v kryptách mandlí. Nejedná se o nic závažného. Někde ale můžou být větších rozměrů, můžou být i trochu cítit, může vám být cítit víc z úst. Je to v podstatě v důsledku probíhajícího chronického zánětu v mandlích a zhoršené samočistící schopnosti mandlí, ale pakliže se bavíme o kamenech jako takových, tak ano, už jsem viděl i pacienty, kdy nacházíme kalcifikace, kalcifikované kameny…. nejčastěji pozánětlivé a ty můžou také dělat určité potíže, ale většinou se jedná o jakýsi diskomfort při polykání nebo mírné tlakové bolesti, ale někdy můžou být i důvodem k odstranění.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Vrátím se ještě k té vodě, na co si dát pozor, pokud se v létě potápíme?
mluvčí 1,
——————–
No, tak to je otázka, na kterou se dá odpovědět zeširoka. Tak pakliže se budeme držet tématu zánětu zevního zvukovodu, tak to, co je zásadní, je si uvědomit, jestli jsme náchylný na tyto záněty a podle toho se taky chovat ve smyslu do jaké vody lezeme, to znamená, jestliže víme, že jsme na to náchylný, tak rozhodně nedoporučuju se koupat ve stojatých vodách nebo rybnících, kde ta koncentrace těch bakterií asi největší, samozřejmě, pakliže tu potřebu máme a do takovéto vody vlezeme, tak bych potom doporučoval v podstatě aspoň si vypláchnout nebo si dát sprchu, vypláchnout ty uši, vlažnou vodu, abysme prostě dostali co nejvíce ty zbytkové vody z toho rybníku ven. Pakliže víme, že ty záněty jsou časté, tak opravdu potom je dobré někdy si nechat předepsat ty kapičky do zásoby a většinou ty pacienti, kteří ví, že trpí častěji těmi záněty, tak ví taky už ty rané fáze toho zánětu, tak už si můžou začít preventivně kapat. Určitě bych dával bacha na vodu, která je tekoucí nebo i skok do vody může způsobit velkou neplechu v uchu, viděl jsem pacienty, kteří dostali mořskou vlnou do ucha a měli potom perforaci, díru v bubínku a viděl jsem i pacienty, kteří měli i závrať po takové vlně. Další kapitolou může být potápění, potápění je další věc, která může způsobit různé poruchy hlavně na úrovni nejenom středního ucha, ale vnitřního ucha. Musíme si opravdu uvědomit, na co jsme trénovaný a nepotápět se hlouběji než 2 m …… pro v podstatě běžné plavce, ale pakliže se potápíme nebo musíme potápět od 5 m hlouběji, tak už bysme měli mít určité zkušenosti s vyrovnáním tlaku.
mluvčí 2,
——————–
vy se potápíte…
mluvčí 1,
——————–
Ne, ale plavu hodně.
moderátorka
——————–
Letní viróza, co to je, co to přesně je to jiná viróza, než co máme na podzim nebo v zimě.
mluvčí 1,
——————–
Ono letní viróza, někdo tomu dokonce říká i letní chřipky, já si myslím, že letní viróza je opravdu laické označení, které může způsobovat různé problémy, nejenom v oblasti ORL, typická letní viróza jsou gastrointestinální problémy, to jsou různé průjmovitá onemocnění, ale to já nejsem specialista, ale v oblasti ORL se jedná v podstatě o různé virové onemocnění postihující horní cesty dýchací projevující se rýmou, může se projevovat záněty vedlejších nosní dutin, jsou to různé virové a my říkáme faryngitidy, záněty hltanu, ale v teplém období můžete úplně s přehledem dostat i streptokokovou angínu.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Olga vás prosí, že několik let. Každé ráno má zalehlé levé ucho takovým průhledným lepkavým mazem, že spává na levém boku, ten lep je bez zápachu opravdu průhledný, vyčistí tamponky, ale další den je to stejné. Tak se ptá, jestli je to normální, nebo jestli už je to problém.
mluvčí 1,
——————–
Tak zřejmě se jedná o pacientku, která má větší produkci mazu. A to také vídáme. V podstatě o problém se nejedná, je to v podstatě jakoby nastavení od Pána Boha, nicméně pakliže ten výtok je opravdu hojný anebo dokonce provázaný i s bolestí a jednostranný, tak bych asi posluchačku doporučil, aby zašla k orl lékaři, aby se tam podíval, vyloučil nějakou příčinu, která může způsobovat tento trvalý výtok.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Děkuju za to doporučení. Petra píše hučelo mě v uších, šla jsem k lékaři, řekl mi, že mám úzký zvukovod, propláchl mi uši. Byla to velká úleva, jak se teď mám tedy o ty uši starat? Hučení bylo velmi nepříjemné. Nechci, aby se to opakovalo.
mluvčí 3,
——————–
My odborně tomu říkáme tinnitus, který zase může být způsoben různými příčinami a tady posluchačka měla obrovské štěstí, že se jednalo v podstatě o tinnitus z důvodu obstrukce, ucpání zvukovodu, což se někdy taky může stát, pakliže má úzký zvukovod. Až se to zase ucpe, tak bude muset opět k lékaři, aby jí to vyčistil.
moderátorka
——————–
Vezměte si, pane docente, prosím sluchátka budeme, vy budete odpovídat, já budu pouze poslouchat pan doc. Zdeněk, Zdeněk Čada už poslouchá. Zdravíme vás, dobrý den.
mluvčí 4,
——————–
Dobrý den.
mluvčí 5,
——————–
Povídejte.
mluvčí 4,
——————–
Tady ve trojářů Liberec, mám dotaz, je 65, ale nevím, co to je ušní svíčka.
mluvčí 2,
——————–
Taky děkujeme, na slyšenou.
mluvčí 1,
——————–
Ušní svíčka je v podstatě komerční produkt, který je nabízen, aby mu nějakým způsobem pomohla v čištění uší…. principiálně v podstatě jde o vytvoření podtlaku teplem a zahřátí ušního mazu a tím vlastně rozmělnění a ulehčení, zlepšení vyčištění toho ucha. Ale osobně já je nedoporučuju.
moderátorka
——————–
Jak vůbec vítr působí na naše uši. Pokud jsme třeba u té vody nebo na horách, jak bychom si je měli chránit, kdy bychom se měli chránit, aby tam nenafoukalo. Samozřejmě stačí jako chvilku mít stržené okénko v autě.
mluvčí 1,
——————–
To není zas tak vzácná záležitost. To chodí docela dost pacientů s tím, že říkají, že mě nafoukalo do ucha, bolí mě. Nejčastěji to samozřejmě bývá, když je chladný vzduch, který v podstatě zchladí tu oblast čelistního kloubu, oblast chrupavky a vlastně může i vzniknout takzvaně sterilní zánět, který je taky bolestivý. No, jednoduchá rada je bránit se tomu vyfoukání třeba čepici a neotvírat si okýnka při jízdě.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Když někdo poletí na dovolenou letadlem. Dřív se doporučovalo žvýkat žvýkačku nebo aspoň zívat nebo cucat bonbon. Platí to pořád.
mluvčí 1,
——————–
Mám docela dost pacientů, kteří se ptají na to, co mají dělat, když jim zalehne ucho při letu letadlem A já vždycky říkám, že to je záležitost tzv. eustachovy trubice, jak už jsem tady mluvil, teda nějakým způsobem vyrovnává tlaky ve středním uchu, závislosti na tlaku v zevním prostředí a tím, jak to letadla letí na určité nadmořské výšce, tak ty změny tlaků tam vznikají a jsou opravdu pacienti, kteří jsou na to velmi citliví a já vždycky doporučuju tu estachovu trubici co nejvíc roztáhnout před vzletem a před přistáním a doporučuju úplně jednoduchou radu, buď tedy žvýkačky nebo 20 minut před vzletem či před přistáním si nakapat obyčejný santorin.
——————–
Dobrý den. Děkuju, pane profesore. Mívám potíže s rovnováhou, když jdu rovně, tak jakoby to rovnovážní, tělísko mě balancuje nalevo napravo, musím to vyvažovat nohama, musím na to jako se soustředit. Myslím si, že je to v uchu, že mi to jako trošku jako motá jako motolice malinko, ale zatím to vydržím, ale dá se s tím něco dělá.
——————–
Je to problém vnitřního ucha… obecně na řízení rovnováhy se podílejí tři systémy, je to zrak, je to vnitřní ucho, tak, jak říká tady paní, a potom je to tzv. propriocepce, to jsou různá tělíska, který máme v ploskách nohou, které nám nějakým způsobem říkají, že jsme na nohama na zemi nebo cítíme tu podlahu a každá patologie nebo problém v tomto systému může způsobovat poruchu rovnováhy. To, co popisuje posluchačka, tak pravděpodobně se jedná o instabilitu. Nejedná se o rotační závrať, která má nějaký náhlý charakter a příčin instabilit může být celá řada. Nedokážu takhle od vás v podstatě udělat diagnózu, ale pakliže to pacientku trápí a má takovéto potíže, tak doporučuju navštívit lékaře, který se zabývá diagnostikou a léčbou poruch rovnováhy, neurologa.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Ještě bych chvíli zůstala u toho vnitřního ucha, jak vlastně se ta porucha vnitřního ucha pozná.
mluvčí 1,
——————–
Tak porucha vnitřního ucha může způsobovat poruchu sluchu, protože tam máme v podstatě čidlo pro sluch tzv. hlemýžd, no, ale potom tam máme také rovnovážné centrum, které se skládá z polokruhovitých kanálků, který registrují pohyb hlavy ve všech třech rovinách a pak dva takové váčky, jeden ten váček registruje tzv. předozadní pohyb a ten druhý váček, ten registruje to, že víme, že jsme nohama na zemi, tzv. gravitační vektor a poruchy rovnováhy, oblasti, poruchy vnitřního ucha, kromě toho, že se můžou projevit poruchou sluchu a hluchotou, tak se také můžou projevit závratí a závratě z oblasti vnitřního ucha můžou opět mít různou podobu, pakliže můžou mít podobu ve smyslu náhlých rotačních závratí, dokonce se zvracením, jako je například u menierovy choroby, anebo nejčastější příčinou závrati v populaci tzv. benigní paroxysmální polohové vertigo, to je onemocnění, které není závažné, ale může dost potrápit a je to vlastně stav, kdy z jedné části vnitřního ucha … z těch váčků se uvolní takové kamínky, který jsou z vápníku a dostanou se do polokruhovitých kanálků, a tu nemají co dělat. A typicky pacienti si stěžují na to, pane doktore, já když se přetočím z postele zprava doleva, tak se zamotám, nebo když věším záclony, zakloním hlavu, tak se zamotám a je to způsobeno právě tím, že ty kamínky plujou v těch kanálcích, kde nemají co dělat, no, a takovýho pacienta my dokážeme dobře, velmi a rychle a efektivně oddiaagnostikovat a ještě efektivněji léčit, protože my vlastně sklepeme ty kamínky tam, kam patří.
moderátorka
——————–
A už pak mají co dělat. Tak to je skvělý. Ještě jeden telefonický dotaz zvládneme. Dobrý den.
mluvčí 7,
——————–
Dobrý den. Novotná, Praha. Dobrý den. Já jsem se chtěla zeptat, jestli se na oddělení ORL mohou obrátit s problémem. V ústech, dělají se mi afty na jazyku a nepříjemný pocit v ústech, ale nikdy v životě jsem to neměla nějak. Poslední tři měsíce se to opakuje.
mluvčí 1,
——————–
Tak na ORL. Určitě se vás taky ujmou, ale spíše bych vám doporučil, pakliže se jedná o slizniční záležitost v dutině ústní, tak spíše stomatologa.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Může zánět středního ucha dostat dospělá osoba. To je dotaz, který se často opakuje.
mluvčí 3,
——————–
ještě když jsem pracoval na dospělé ORL klinice, tak takových pacientů jsme měli relativně dost. Nyní pracuju na klinice pro děti a samozřejmě takových pacientů více.
mluvčí 2,
——————–
Z čeho se to stane?
mluvčí 1,
——————–
patofyziologickým podkladem zánětu středního ucha je jednoznačně dysfunkce eustachovy trubice, to je to, co jsem tady už opakovaně říkal, a u dětí to jsou jednoznačně nosní mandle nebo to jsou různé alergické rýmy nebo to jsou rozštěpové vady u dospělých pacientů. Zánět středního ucha nebývá tak častý, pakliže se opakuje, tak by se vždycky měl vyšetřit nosohltan, jestli tam je nějaká patologie a tím spíš, když by to byla jednostranná záležitost opakující se. Ale může to být při běžné viróze nebo při běžné rinosinusytidě, čili zánětu vedlejší dutin, tak to může pro vás také zánět středního ucha právě v důsledku dysfunkce v Eustachově trubici.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Ptá se posluchač Jiří, že má chronickou rýmu, tak, jak to popisuje antibiotika. Stále se to opakuje, už je zoufalý a po rentgenech je mu doporučena operace. Možná chce rozhřešení, jestli ano.
mluvčí 1,
——————–
Všechno, co je chronický a vždycky tak jako s prstem nahoru, úplně vyléčit chronickou záležitost je vždycky jako otazné, ale můžeme určitým způsobem pomoci u chronické rinosinusitidy, což asi pacient má a pakliže mu byla doporučena operace, tak předpokládám, že mu byla doporučena operace v podobě fes, což je funkční endoskopická sinaz, chirurgie pomocí endoskopu nějakým způsobem obnoví ventilace vedlejších nosních dutin, eventuálně pakliže tam bude nějaká obstrukce v podobě polypu nebo ztluštělé sliznice, tak se odstraní a tím se ta ventilace zlepší.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Vy říkáte, jako kdyby to byla banální operace.
mluvčí 1,
——————–
Žádnou operaci nepodceňuju, i z malé operace může být větší komplikace. Nohama jsem stále na zemi, co se týká této poznámky, ale musím říct, že to je běžný rutinní výkon, pakliže ho dělá erudovaný lékař, tak ty komplikace jsou minimální.
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Díky za uklidnění. Nejenom posluchače, vezměte si, prosím, sluchátka, protože další dotazy si zase poslechneme. Dobrý den.
mluvčí 4,
——————–
Dobrý den tady u nich. Prosím vás, já mám takový dotaz, jestli to dělám správně. Když mě bolí ucho, tak si lehnu na druhou stranu, než to ucho mě bolí a většinou se to přes noc jako dobře, že se mi to jako ztratí, dělám to dobře.
mluvčí 1,
——————–
No. Víte, pakliže vám to pomáhá, tak to určitě dobře děláte, ale pakliže to ucho bolí opakovaně a pravidelně v noci, tak bych vám doporučil opravdu navštívit ORL lékaře, aby se podíval stran nějakýho problému, ale tak abych odpověděl úplně erudovaně, tak nebude změna polohy těla a vymizení bolesti ucha úplně pravidlem.
mluvčí 8,
——————–
Dobrý den. Já mám takový dotaz, mám problémy s plaváním asi po dvou letech, kdy jsem měla, mám obě kolena operována jako endoprotézu, jsem byla plavat. A nemohla jsem se postavit vůbec na nohy, jako hlava mi šla dolů, takže jsem se toho lekla, pak jsem to zkoušela asi po půl roce a já jsem se topila, prostě, hlava mi šla dolů a nemohla jsem se vůbec postavit na nohy. Nevím, čím to je, jestli to teda tím vnitřním uchem nebo co s tím mám dělat a bojím se jít teďko plavat, že jsem byla i v moři a stejně se mi tenhle problém stal.
mluvčí 1,
——————–
A to mi připomíná jednu pacientku, kterou jsem taky měl, která když začala plavat, tak jí to táhlo ke dnu a potom jsme u ní zjistili, že měla v podstatě, jak už jsem mluvil o těch uvolněných kamíncích z vnitřního ucha, z jedné části druhé, tak měla paroxysmální polohové vertigo, čili pakliže tam takováto souvislost s určitou polohou těla a závratí….. Tak bych určitě se nechal vyšetřit….
Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
——————–
Děkuju moc. Pavlína se vás ptám, jaký máte názor na proplachování uší peroxidem vodíku? Že to někdo dělá často. Kysličník, ano.
mluvčí 1,
——————–
Já obecně proti kysličníku nic nemám v takové té rozumné koncentraci kolem těch třech procent by neměl ani nějak moc dráždit ucho, dokonce on, když vyšumí, tak někdy může pomoci v podstatě v uvolnění toho mazu z ucha, ale jak říkám, obecně nedoporučuju v podstatě laické populaci používat jakékoliv chemikálie. Na vyplachování uší úplně bohatě stačí podle mého názoru voda. Když to nepomůže, tak spíše k odborníkovi.
moderátorka
——————–
Může se nám stát, pane docente, že opravdu nám do ucho vleze Škvor a prokousne nám bubínek.
mluvčí 1,
——————–
Může se stát leccos, Škvora jsem z ucha ještě netahal a už jsem brouka tahal. A obecně jakákoliv organická látka v uchu může způsobit a způsobuje, pakliže tam ta organická látka je delší dobu, velký zánět.
moderátorka
——————–
Dobře, ale když máme prostě vás jako odborníka, specialistu na uši daleko, máme v nedohlednu tu ordinaci a první pomoc pro léky. V případě, že máme pocit, nebo že opravdu tam máme ten hmyz, co máme dělat.
mluvčí 1,
——————–
Nakápnout si ideálně vodu, anebo olivový olej aby ten hmyz prostě umřel, aby vám v tom nešťoural, eventuálně neprokousl bubínek.
moderátorka
——————–
Ptá se další volající nebo píšící, jestli let letadlem může zhoršit tinitus.
mluvčí 1,
——————–
Ano, bývá to, nebývá to zas tak vzácná věc. Pacienti s chronickým tinitem, který může být třeba v důsledku i dysfunkce, Eustachovy, trubice, ale i jiné etiologie, tak ty tlakové poměry můžou vnímání toho tinitu měnit, Pacienti můžou říkat, že jim ten tennitus zesiluje nebo i zeslabuje.
moderátorka
——————–
Kateřina píše, jaký je váš názor na používání airpodu nezbytné součásti outfitu současné doby, pokud chcete být in.
mluvčí 1,
——————–
Tak já proti nim nic nemám, protože sám je používám. To, co je zásadní a vždycky je třeba edukovat především mladé lidi, je to, že by neměli poslouchat nahlas hudbu, protože samozřejmě to nějakým způsobem může vést k zhoršení sluchu a eventuálně i vzniku tinitu, takže taková ta zvuková hygiena by měla být na místě.
moderátorka
——————–
Tak já moc děkuju za rady i za dotazy. Naším dnešním hostem byl pan doc. Zdeněk Čada z druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy, nemocnice v Motole.
Přidejte odpověď