Dermatolog radí na léto  

foto: sxc.hu

Radiožurnál 

Vystudoval všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, potom nastoupil na Dermatovenerologickou kliniku tamtéž, no a potom, nebo aktuálně vyučuje na 1. lékařské fakultě, publikuje v odborných časopisech a také pracuje v Perfect Clinic Jan Kučera, dermatolog, vítám vás tady, dobrý den.
Dneska nám začíná léto, v podvečer nebo večer. Má dermatolog v létě napilno?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Paradoxně nemá. I když teďko nás čeká vlastně nejdelší den v roce a v létě máme nejintenzivnější UV záření nebo sluneční záření, což je ta věc, před kterou my chronicky opakovaně furt strašíme, tak většina našich pacientů chodí do našich ambulancí více před prázdninami a potom po prázdninách, ale někdy během těch prázdnin je trošku útlum, ty ambulance nejsou tak plné, i když je nutné říct, že většina dermatologických ambulancí je vytížená téměř celý rok, ale vždycky vidíme, že přes léto je trošku útlum, protože samozřejmě pacienti jezdí po dovolených, jsou prázdniny.

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka
——————–
Já jsem si zrovna říkala, že naopak, že ta sluneční vyrážka nebo zjistila jsem, že existuje i Mallorca, akné Mallorca a podobné projevy kožní, takže nás to bude v létě trápit a že budeme k vám chodit?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
To určitě, ale zase ubývá některých těch jiných pacientů, takže se objevují takové ty typické onemocnění, které jsou spojené s tou letní sezónou nebo některá onemocnění ta chronická se mohou trochu zhoršit, přes léto, jiná naopak trochu zlepšovat, ale obecně většinou máme během těch prázdnin lehce, lehce mírnější vytížení nebo nejsme tak vytížení jako během roku.

moderátorka
——————–
Já jsem říkala, že jste dermatolog, který se věnuje i estetické medicíně. To bude také součást našeho rozhovoru, ale ještě bych se zdržela u sluníčka. Já jsem se dívala, kdy byly vynalezeny moderní opalovací krémy. Začaly se objevovat někdy ve třicátých letech dvacátého století. Jak je možné, že většina našich předků nezemřela na rakovinu kůže nebo spoustu dalších, jiných kožních chorob?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, to je samozřejmě dané tím, že oni neměli takovou délku dožití, aby se častokrát třeba těch nádorů dožili nebo se jich dožili a třeba někteří na ni i mohli zemřít, ale vlastně my dnes víme, že to hlavní období, kdy se v životě objevují ty kožní nádory, je většinou okolo padesátého, šedesátého, sedmdesátého roku věku, tím pádem, čím člověk je starší, má větší šanci, že nějaký ten nádor na kůži vznikne, že ty buňky se dostatečně zblázní, aby se něco takového stalo. A samozřejmě to může být někdy dáno také tím, že možná měli, to nevím, tak spekuluji, ale ten režim toho pobytu na slunci dřív byl trošku jiný než dnes, lidé od jara začali dřív chodit na slunce, pracovali venku….

moderátorka
——————–
Zvykli si.

Jan KUČERA,
Zvykli si. Přesně tak. Ta kůže se pomalinku opálila a nevznikaly tak často takové ty spálení s oloupáním, jako zažíváme dnes, když jsme celý rok v kanceláři, pak najednou ležíme někde u moře ve Středozemí, za dva dny se celý loupeme a jsme spálení, takže to je pro tu kůži dost nepřirozené a právě ty spálení jsou vysoce rizikové faktory pro vznik těch kožních nádorů, takže to může být taky jedna z věcí.

moderátorka
——————–
Takže když mi 67 muž tvrdí, že v životě nepoužil žádný ochranný faktor, ani žádný krém, tak má jenom šťastnou genetiku?

Jan KUČERA,
Může to tak být, záleží samozřejmě u té genetiky je hrozně důležité, jaký je přirozený odstín té pleti, pokud je někdo světlovlasý nebo má zrzavé vlasy, světlé oči, tak si troufám říct, že tito lidé se spálili jako stokrát třeba za život, pokud by se nechránili, ale pokud je někdo tmavší typ, může být víc odolný, záleží zase, čemu holduje… když třeba moc nechodí ven, nesportuje venku zase ta šance je menší, že by se to stalo, ale ta genetika má určitě svoji roli.

moderátorka
——————–
No, už se vlastně dostáváme k té estetické stránce vaší medicíny. Za tu dobu, co jste dermatologem, zvětšil se tlak na to věčné mládí?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Myslím si, že určitě povědomí o tom, co všechno vlastně nabízí ta moderní medicína v rámci vlastně neléčení jenom těch chorob, ale dosahování nějaké krásy určitě velkou míru nebo velkou vinu na tom možná mají sociální média, jak se o tom hodně hovoří, to je určitě pravda. Takže v dnešní době velká část populace je hodně informovaná o tom, jaké jsou různé možnosti, co se dá udělat, častokrát jsou informováni trošku nepřesně a myslí si, co je všechno možné, což častokrát třeba nemůžeme úplně jako splnit těm pacientům.

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka
——————–
Já jsem se teď do toho v rámci přípravy ponořila, protože nemám úplně velké povědomí ani o vlastně vaší dermatologii, té estetické části, ani o plastické chirurgii. A přečetla jsem si větu. „Tato multifunkční výplň si umí poradit i s mimickými vráskami a zároveň stimulovat tvorbu vlastního kolagenu v pokožce. Je vhodná pro klienty, kteří nechtějí změnu mimiky, ale chtějí se zbavit vrásek.“ Tak jsem pochopila, že ta široká škála dokáže asi jako hodně věcí dřív než člověk sáhne po tom noži?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Je to tak, tam je strašně důležité, aby ty vlastně obory, ty ambulantní, jako ta dermatologie nebo ta estetická dermatologie nebo klasická dermatologie spolupracovala chytře s těma operačníma, když se bavíme o té kráse, tak s tou plastickou chirurgií, protože když přichází někdo s nějakým problémem, tak by vždycky měl dostat tu vhodnou metodu nebo vhodnou léčbu, která je ideální pro ten jeho problém a neřešit všechno chirurgicky nebo neřešit všechno nějakými třeba výplněmi a podobně a potom ti lidi vypadají dobře a vypadají přirozeně. Vždycky záleží na tom, o jaký se jedná problém, v jaké míře a podle toho se musí vybrat jako ideální způsob, jak to řešit.

moderátorka
——————–
No, a když teď budu abstrahovat od lékařské fakulty a podívám se na Perfect Clinic, co tam lidé nebo jací jsou vaši klienti? Co si mám představit, že tam potkám? Protože já vidím v těch obrázkových časopisech jenom takové ty příklady, kdy někdo extrémně tlačí na pilu nebo se to třeba nepovede.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, to je určitě taková velice častokrát překvapivá věc pro řadu lidí, kteří třeba začnou pracovat v tom oboru nebo kteří jsou nějakým způsobem v kontaktu s tím spektrem těch pacientů a vlastně v České republice si troufám tvrdit, že 99 % pacientů byste na ulici nepoznala, že absolvovali nějaký estetický výkon. Češi jsou hodně konzervativní, chtějí vlastně vypadat dobře, chtějí takzvaně elegantně stárnout, chtějí sem tam vyřešit nějaké drobné nedokonalosti, ale nechtějí, aby na nich někdo poznal, že si nechali někde něco řešit. Ale samozřejmě potom, když občas někdo buďto přehání nebo třeba byl nějak špatně ošetřen a pak je to na něm vidět a ještě, když je to nějaká známá osobnost, tak potom to vypadá, že ti lidé jsou jediní, kteří vlastně tu péči vyhledávají, ale ve skutečnosti je to minimální. Určitě v té estetické dermatologii je to úplně naopak, vlastně drtivá většina našich pacientů přichází s nějakými dílčími problémy, které řešíme tak, abysme jim pomohli, ale zároveň, aby na nich nikdo nic moc nepoznal. Ale já musím říct, že denně – je to třeba dvacetkrát – opakuju to, co říkám teďko, aby se pacienti nebáli, že je mi jasný, že chtějí vypadat nenápadně, častokrát prostě se bojí, aby, já nevím, příbuzní něco nepoznali a podobně.

moderátorka
——————–
Ale mně přijde jako protimluv, omlouvám se, že vstupuju do vaší řeči, ale omlaďte mě, ale hlavně, ať to nikdo… Hlavně ať to není vidět. To vlastně nejde udělat, ne?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Jako takhle samozřejmě, aby to nebylo vidět, aby to nebylo umělé, to je asi to, co ti lidé myslí, aby vlastně došlo….

moderátorka
——————–
Se jim nezměnila mimika třeba, aby to byli pořád oni.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Přesně tak, nebo aby se jim nezměnila kompozice obličeje, aby ta mimika nebyla ovlivněná nebo nebyla ovlivněná moc a aby to prostě bylo nenápadné. No, to je docela zajímavé, že si myslím, že tam je určitý kulturní podklad, protože v řadě zemí je to takhle, jako to je u nás, a pak jsou některé země, kde to funguje úplně naopak, kde naopak ti pacienti většinou chtějí, aby to bylo hodně vidět, aby to bylo hodně dramatické ty změny, ale Češi jsou…

moderátorka
——————–
To je v Americe, třeba?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Amerických pacientů moc nemáme, takže to nemůžu říct, ale máme pacienty vlastně z toho okolí té Evropy, čeští pacienti jsou velice podobný například německým pacientům rakouským, švýcarským, tady je vidět prostě to tisícileté dědictví, vlastně podobného naladění těch lidí, ale potom, když jsme třeba víc na východ, tak ti pacienti potom vyžadují třeba dramatičtější nějaké zákroky a potom, co se tradičně říká, tak na třeba Blízkém východě, tak to už úplně jiná disciplína, tam ty zákroky jsou velice specifické, například zase asijská populace vyžaduje trošičku něco jiného, takže je to trošku kulturně založené a každá ta kultura má ten symbol nějaké krásy nebo nějaké estetiky trošičku jiný.

moderátorka
——————–
Jak vznikne ten model dobře vyžehlený kačer?

Jan KUČERA,
Teď nevím, co myslíte?

moderátorka
——————–
Viděl jste někdy ty dámy, co mají takhle…

Jan KUČERA,
Už chápu.

moderátorka
——————–
…toho kačírka místo pusy, no, a vlastně mají hladké tváře, jak se to stane?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
To je vlastně tím, že se většinou přehání a většinou výplně do rtů, může to být spojený s nějakými chirurgickými výkony, pak ten obličej zase…, většinou je to kombinace několika metod, tam je to hodně třeba o těch výplňových materiálech, že se třeba dá ve velkém množství, nebo ti pacienti hodně to opakují, tam je určitá skupina pacientů, které třeba, když je odmítl ten lékař, že už si nemyslí, že by….myslí si, že už nepotřebují nic, tak oni si najdou nějakého jiného.

moderátorka
——————–
Který jim to udělá.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
To udělá, to je potom, to je velice malá část vlastně lidí, kteří vlastně mají takovou poruchu vnímání sama sebe, ale může se to stát, že potom se jim povede si vytvořit až takový nepřirozený vzhled.

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka
——————–
Já jsem vlastně vytáhla ten citát z jedné nejmenované kliniky o té multifunkční výplni, která dokonce stimuluje i tvorbu mého kolagenu v pokožce, protože vím, že tady sedí specialista. Já vím jenom, že existovaly botoxové výplně a z tý dělali takové ty plnější tváře, ty obličeje. A jak se na to díváte jako profesionál, jako lékař tady na tyhle výplně?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
To bych, jenom bych vás, trošku opravil. Ten botox jako takový, botulotoxin jako látka, tak ta snižuje svalovou aktivitu.

moderátorka
——————–
Aha, takže to je proti vráskám nehybné čelo.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Jo. Přesně tak, přesně tak. Takže snížení miminky a on se používá botox třeba i v neurologii a v jiných oborech, urologii a podobně, a potom výplně dodávají nějaký objem, což je typicky kyselina hyaluronová, a potom jsou nějaké kombinované výplně, kdy tam jsou nějaké látky, které ještě stimulují tvorbu kolagenu, že to nedá jenom objem, ale že to zpevňuje kůži a zlepšuje kvalitu té kůže.

moderátorka
——————–
Je to zdravé?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
V rozumné míře to je úplně v pořádku, tam vždycky záleží, aby se to nepřehánělo. Tyhlety, zrovna ty metody, který jsem zmínil, tak to jsou vlastně vědecky prověřené látky, které se používají více jak 20 let, takže my víme přesně, co to dělá a pro koho je to vhodné, pro koho je to nevhodné A je to všechno takzvaně reverzibilní, to znamená, buď ty výplně se dají odstranit z té kůže, jednoduše rozpustit, ten botulotoxin zase se odbourává přirozeně. Takže to jsou věci, s kterými se dá pracovat bezpečně, ale se vším všechno se dá přehnat, prostě hodně záleží na dávce a na správné aplikaci, takže je to v pořádku, ale zase potom, když se budeme bavit o tom, jestli to je hezké, tak to hodně záleží samozřejmě na tom způsobu aplikace a na množství a podobně.

moderátorka
——————–
Vám se vrásky líbí?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Mně se líbí vrásky v principu, ale zároveň vlastně nemám žádný předsudek proti lidem, které trápí. O tom zase víme z celé řady velkých studií, že častokrát, když pacienti se necítí dobře kvůli tomu, že mají pocit, že třeba rychleji stárnou…. V dnešní době jsme aktivní do vysokého věku a najednou pak v zrcadle vidíme někoho, kdo je prostě starší, než se cítíme a ti pacienti, když třeba si nechají odstranit něco, co je obtěžuje, typicky nějaké třeba mimické vrásky a podobně, tak oni se v těch studiích cítí šťastnější, konzistentně poměrně, takže to je vlastně něco, co jako i léčí lehce tu psychiku, ale všechno to je o zdravé míře. Samozřejmě zase, když někdo má poruchu vnímání sama sebe, tak tou estetikou to nevyřeší, to už potom je zase jiný případ.

moderátorka
——————–
Co je to porucha vnímání sama sebe, má to nějakou lékařskou diagnózu?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
To je vlastně taková dysmorfobická porucha se tomu říká, a to je vlastně taková psychiatrická diagnóza by se dalo říct, a to jsou lidé, kteří mají trochu poruchu toho, jak se vidí a potom mají pocit, že jsou nějakým způsobem nedokonalí a vlastně vyžadují to nějak korigovat, ale myslím si, že tohle by lépe zodpověděli psychiatři. My se s těmi lidmi občas potkáváme a pro nás je důležité to jako rozpoznat a hlavně jim neléčit tu psychiku výkony, které by neměly smysl.

moderátorka
——————–
Bavili jsme se o tom, komu z nás se líbí a komu se nelíbí vrásky. Vy jste část svého studia strávil v Tunisu a v Ghaně. To jsou asi místa, kde se vrásky úplně neřeší, že?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, překvapivě si myslím, že se tam řeší úplně stejně jako všude jinde na světě, ale já jsem to tam strávil ještě jako student, takže to jsem spíš jako sledoval tu medicínu jako celek, já vzhledem k tomu, že jsem se i té estetické části té dermatologie věnoval až po atestaci, tak zase tak moc jsem to nesledoval, jak ti lidé mají rádi stárnutí nebo ne, ale obecně všude na světě lidi si přejí vypadat dobře, takže tam častokrát může být někdy důležité, aby na vás bylo vidět například, že si můžete dovolit vypadat dobře.

moderátorka
——————–
Proč jste si vybral dermatologii?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Tak to já jsem prožíval takový standardní proces, co všichni studenti, co mají rádi chvilku, jeden obor, potom jiný obor, zkouší si je nebo chodí se dívat, jaké to je a mně se nakonec ta dermatologie zaujala hlavně pro takovou svoji pestrost, ono je veliké množství kožních chorob, je jich asi více jak 3000 a díky tomu, že jich je hodně, tak my máme různé diagnostické metody, které k tomu používáme, abysme poznali, co ten pacient má, a pak máme různé léčebné metody, protože zase, jak je to na povrchu těla, tak můžeme to tak různě řešit různými způsoby a ta práce je strašně pestrá. Takže to mě jako zaujalo a zkusil jsem si to a nelituju, musím říct, jako že jsem ani jednou si neříkal, že jsem si měl vybrat něco jiného.

moderátorka
——————–
My se tady bavíme o té estetické části vaší práce, práce dermatologa, když přednášíte na fakultě, to si umím představit, ale když píšete vědecké články, čemu se věnujete?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, vlastně ta moje vědecká část je primárně vlastně v jakém základním výzkumu, ono já v současné době už na to nemám tolik čas, jako jsem měl dřív, ale vlastně to, co já v rámci nějakého svého postgraduálního studia jsem se věnoval základnímu výzkumu, já jsem pracoval aktivněji dřív v laboratoři na 1. lékařské fakultě na anatomickém ústavu pana prof. Smetany, což je takový velice chytrý, možná geniální vědec, takový český a on má svoji vědeckou skupinu a tam já jsem byl součástí týmu a zkoumali jsme kožní nádory nebo by se dalo říct, takové buňky, které se pohybují okolo kožních nádorů, o jaký mají vliv vlastně potom na chování toho kožního nádoru jako takového, takže to byla jako velice zajímavá, by se dalo říct, zkušenost, protože vlastně najednou pár dní v týdnu pracujete s pacienty, pak najednou musíte do laboratoře, kde pracujete zase s těmi vědeckými metodami a s tkáňovými kulturami, takže to je něco, co velice rozšiřuje pestrost té práce a něco velice zajímavého.

moderátorka
——————–
Takže člověk vyvažuje to?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Přesně tak, přesně tak.

moderátorka
——————–
Čím vyvažujete teď?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Tak teďko profesně,,,. Já se vlastně na fakultě věnuju hlavně už výuce studentů, takže to je taky pro mě velice osvěžující a osvěžující moment, kdy já se se studenty bavím prostě o kožních chorobách. Vlastně máme nebo máme každý 14 dní novou skupinu studentů, přednášíme jim ty základy oboru a zase to je úplně jiný způsob komunikace nebo jiný typ práce, což je jako výborná kombinace.

Lucie VÝBORNÁ, moderátorka
——————–
Já se podívám jenom tady do naší stránky na dotazy tady na Radiožurnálu a jenom se na to podívám, tak ne většina ne, ale minimálně čtyři dotazy. Tady mají nadpis vitiligo, za všechny Petr na hřbetech rukou a na prstech mám vitiligo, v létě musím používat krém 50, nosit košile, trička s dlouhým rukávem. Místa s vitiligem jsou jinak totálně spálená, je nějaký způsob, jak ho léčit?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
U vitiliga máme řadu způsobů, jak to léčit, ale patří to tedy mezi chronické onemocnění, které ne vždy dobře odpovídají na tu léčbu, ono vlastně se jedná o autoimunitní onemocnění, kde imunitní systém toho pacienta začne ničit ty pigmentové buňky, má různé kategorie nebo je tam různá prognóza, u některých pacientů mají pár světlých flíčků a takhle to je stabilní třeba celý život. Chvilku se to zvětšuje, chvilku se to zmenšuje, ale pak někteří pacienti mají agresivnější průběh a tam potom může docházet k velkému nebo poměrně rychlému výbledu těch různých lokalit a léčí se to podle toho stadia v podstatě nějakou imunosupresí ve chvíli, kdy se to rozšiřuje a potom, když je to stabilní a vlastně už tam neprobíhá ten zánět, ale jenom tam je výpadek toho pigmentu, tak se snažíme stimulovat tu kůži k tomu, aby trošku zase zpigmentovala, respektive, aby ty pigmentové buňky začaly migrovat do těch míst, kde nejsou.Takže to jsou způsoby, jak to dělat.

moderátorka
——————–
Jaromír se ptá, jestli lze použít UV lampu, u léčby vitiliga.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
U vitiliga se používá UV terapie nebo UV lampa, ale rozhodně doporučují teda používat v rámci dermatologických ambulancí nebo tzv. fototerapii buď v nějaké nemocnici nebo v některých ambulancí se to poskytuje, rozhodně bych si nekupoval nějakou UV lampu domů nebo rozhodně nedoporučuji solária. To rozhodně není stejný přístroj, jako se používá ve zdravotnictví.

moderátorka
——————–
Leoš píše: „Dává smysl v létě jíst vitamin D a betakaroten? Pomůže to k něčemu, vzhledem k možnému spálení se?“

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
V podstatě může to lehce zvýšit odolnost kůže , co se týká toho betakarotenu, ale ten význam tam není tak veliký, to znamená, rozhodně bych se na to nespoléhal, je to takový doplněk spíš k nějaké té ochraně těmi krémy , a vitamin D, vzhledem k tomu, že to tak vypadá, že naše populace je dost deficientní na vitamin D, tak je, myslím, dobré suplementovat kontinuálně.

moderátorka
——————–
Dívala jsem se na to, co nás přes léto nejčastěji trápí, zjistila jsem, že je to sluneční vyrážka a Mallorca, tzv. akné Mallorca, jak se ty dvě od sebe liší.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, vlastně akné Mallorca je taková forma akné, která je indukovaná vlastně buď pobytem u moře nebo nějakým extenzivním slunečním zářením. Je to takový zánět vlasové cibulky a potom sluneční vyrážka je takový obecnější pojem, může to být řada chorob, které jsou spojené s nějakou zvýšenou senzitivitou na UV záření. To potom zase záleží, o jakou konkrétní chorobu se jedná, někdy tam je potom léčba v podstatě se vyhýbat slunci, u některých těch chorob se dá otužit ta kůže během jara, že vlastně když se pomalinku člověk zvykne na to slunce, tak potom už mu to třeba nevadí.

moderátorka
——————–
jsou tady otázky. Táňa píše: „Děkuji za téma. Prosím o informaci, zda je pro pokožku obličeje příznivé spát na hedvábném polštáři?“

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Tak hedvábné polštáře, to jsem zaznamenal také v poslední době, začíná to být taková populární vychytávka, která se objevuje na sociálních médiích hodně. Já bych s tím byl trošičku opatrný, protože my třeba hedvábí častokrát uvádíme jako jeden z vhodných materiálů třeba pro lidi s atopickým ekzémem, jedná se o přírodní materiál vzdušný třeba jako bavlna podobně, ale na druhou stranu u toho polštáře, já jsem zaznamenal, že se uvádí, že tam nemůžou žít žádné bakterie, já si to úplně nemyslím…. Když se tam odlupuje ta kůže, tak na té kůži určitě bakterie jsou, a hedvábí, jestli se nepletu, tak moc vyprat nemůžete, má se prát pouze studenou vodou opatrně, oproti tomu bavlněné polštáře můžeme prát lépe, a já bych automaticky to nedoporučoval. Není to určitě asi špatně, ale myslím si, že akné například to nevyléčí, což jsem zaregistroval, že se někde uvádělo, tak bral bych to trošku s rezervou.

moderátorka
——————–
Díváte se na to, co všechno nabízejí ve vašem oboru influenceři na sítích?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Já to upřímně moc nesleduji, já jsem vždycky překvapený, když ke mně se to dostane nějak.

moderátorka
——————–
Ta móda k vám dorazí do ordinace.

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Ale dorazí to ke mně, přesně tak do ordinace, že najednou zjistím, že se mi opakují nějaké dotazy a pak pátrám nebo poprosím někoho, aby mi řekl, jestli náhodou něco teďko zrovna nerezonuje obecně v médiích, takže děje se to, vždycky jsou nějaké vlny, že chvilku je nějaká populární věc, pak to po půl roce utichne, pak se objeví nová, takže to častokrát musíme spíš vysvětlovat a uvádět na nějakou pravou míru.

moderátorka
——————–
A teď teda frčí hedvábné polštáře?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
Teďko jsem zaregistroval určitě, že tak půl roku možná frčí hedvábné polštáře, nevím, jestli někdo potřebuje prodat hodně hedvábných polštářů, nebo jestli se třeba opravdu zjistilo, že to je nějak zázračné, ale já o tom teda nevím, že by se prokázal nějaký zázračný účinek na obličej.

moderátorka
——————–
jaké problémy vlastně nejčastěji řešíte v denní praxi, když jste v ambulanci?

Jan KUČERA, dermatolog
——————–
No, tak ty typické problémy, co třeba na tom obličeji pacienti řeší hodně, se odvíjí od věku, takže mladší lidé typicky akné nebo známky po akné, to je velice častý problém. Akné trápí i v dospělosti potom spíš ženy, trochu víc než muže, pak to jsou různé třeba jizvy, my řešíme hodně postraumatické jizvy, operační jizvy a pak jsou to samozřejmě známky stárnutí nebo někdy to jsou nějaké asymetrie obličeje, které jsou třeba vrozené a ty pacienti to chtějí nějak kompenzovat, aby byly blíž nějak k normálním proporcím.

moderátorka
——————–
Existuje jedna moderátorská otázka, o které si myslím, že je velmi nevhodná, a to je otázka. A co jinak? Ale Marek Eben mě přesvědčil, že to je otázka, která dává hostu možnost, aby mluvil o tom, o čem by rád mluvil, jen se ho na to ten moderátor nezeptá. A co jinak, pane doktore?

Jan KUČERA,
Tak musím říct, že jste mě zaskočila, asi mě nic nenapadá teďko.

moderátorka
——————–
Žádný vzkaz dermatologa pro nadcházející léto?

Jan KUČERA,
Tak myslím, že jsme všechno zmínili, že pacienti by měli být opatrní na sluníčku a v případě, kdyby pozorovali něco zvláštního na kůži, tak platí, že je vždycky lepší přijít na dermatologii s nějakým zvláštním znamínkem raději desetkrát zbytečně než jednou pozdě.

moderátorka
——————–
Dermatolog Jan Kučera, dnešní host Radiožurnálu, děkuju za návštěvu, pane doktore, ať se Vám daří.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.