ČT 24
Senioři. V celosvětovém měřítku mimořádně ohrožená a stále více rostoucí skupina lidí. Nějakou formu zneužívání podle průzkumů zakouší bezmála 16 % z nich. To je odhadem přes 150 000 000. Na dimenze tohoto problému i zranitelnost nejstarších ročníků se snaží vždy v polovině června upozorňovat Mezinárodní den proti násilí na seniorech vyhlášený OSN.
V roce 2018 měl Stan Lee, legendární zakladatel komiksového impéria Marvel, na krku už 95 křížků. A i když sršel energií a stále se těšil pověsti činorodého tvůrce, měl i slabiny. Mimo jiné zhoršený úsudek a orientaci. Toho se pokusil zneužít výrazně mladší muž po jeho boku Key Morgan. Získal jeho důvěru ve snaze převzít vládu na lukrativním jménem i značkou. Kauza skončila před soudem, který Leea tehdy už krátce před smrtí ochránil, když Morganovi zakázal jakýkoliv přístup do Leeovy blízkosti. Jedna hvězdná kauza, která je jen špičkou ledovce. Senioři jsou mimořádně zranitelnou skupinou lidí na celém světě. Podle mezinárodních studií zakouší nějakou z forem zneužívání každý rok v průměru jeden ze šesti seniorů.
Christopher Mikton, analytik WHO v oblasti demografie a stárnutí
——————–
V největší míře jde o zneužívání psychologické. Každoročně okolo 12 %. 7 % finanční zneužívání. 4 % jsou zanedbávána. 2 % (čelí) fyzickému násilí.
redaktor
——————–
Problém, který má podle projekcí OSN ještě růst. Mezi lety 2019 a 2030 počet osob starších 60 let vzroste o plných 38 %. Na celkem 1,4 miliardy. A převáží počty nejmladších lidí. Trend, který nabírá největší tempo v rozvojových zemích. Jde o obrovský nárůst těch, kdo jsou potenciálně velmi zranitelní. Nejde ale o nový fenomén. Svět si už od roku 2006 vždy v polovině června připomíná Den proti násilí na seniorech. Ten letošní chce upozornit zejména na lidi postižené v globálních krizích, které sílí se změnou klimatu, válečnými konflikty i epidemiemi.
redaktor; citace: Prohlášení OSN k Mezinárodnímu dni proti násilí na seniorech
——————–
Řešení potřeb seniorů v rámci nouzového plánování je zásadní, protože starší jedinci často čelí velkým problémům s mobilitou, chronickými zdravotními obtížemi i sociální izolací.
redaktor
——————–
Odborníci v této souvislosti často zdůrazňují mimořádně negativní dopad všech forem zneužívání, tedy zdaleka nejen fyzického na zdravotní stav, kvalitu a délku života postižených. Podle některých průzkumů je u zneužívaných seniorů nejméně dvakrát větší pravděpodobnost předčasného úmrtí než u těch, kdo byli násilí a manipulací ušetřeni. Tomáš Šponar, Česká televize.
Barbora Maxová, moderátorka
——————–
Komentář teď přidá socioložka Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity v Brně. Dobrý večer.
Řada seniorů o tom, že jsou vystaveni ať už fyzickému, nebo psychickému násilí nemluví, tak jak jim pomoci, aby se otevřeli o něčem takovém začali mluvit?
Lucie Vidovićová, socioložka, FSS Masarykovy univerzity, Brno
——————–
I tím, co děláme teďka my dvě spolu, tím, že zvedáme povědomí o tom, že násilí je bohužel všude kolem nás a že musíme najít způsoby, jak podpořit oběti, ale i ty, kteří jsou původci toho násilí, v tom, abychom o tématu hovořili otevřeně, abychom měli instituce a vlastně poradenská místa, kam se můžeme obrátit bez nějaké obavy další kriminalizace, a že se budeme o tématu bavit v konceptu /nesrozumitelné/ justice, tedy nejenom potrestání viníků, ale i hledání uzdravení vztahů.
moderátorka
——————–
Když se podíváme přímo z Česka, tak jak je tady vážná situace?
Lucie Vidovićová, socioložka, FSS Masarykovy univerzity, Brno
——————–
Ta data, která máme za Českou republiku v rámci projektu Restabus, výrazně kopírují ty mezinárodní trendy tak, jak jsme slyšeli. Opět je to nejčastěji to psychologické nebo psychické násilí, podrývání důstojnosti, někdy i takzvaná hate speech, takže nebo negativní mluva vůči starším lidem, často se objevuje i online, ale jsou tam zastoupeny bohužel všechny typy toho násilí, ať už materiální, finanční, fyzické i sexuální. Takže ty trendy bohužel zatím nemůžeme popsat ta data pro to nemáme ale situace rozhodně vážná, protože nějakou formu toho zneužívání, násilí, podrývání důstojnosti v České republice zažívá téměř 40 % seniorů nad 65 let.
moderátorka
——————–
Dají se najít nějaké rizikové faktory, nějaké společné rysy, kdo se stává terčem násilí? Jsou to třeba častěji opuštění senioři třeba v ústavní péči, nebo naopak častěji k tomu dochází v rodinách a ze strany příbuzných?
Lucie Vidovićová, socioložka, FSS Masarykovy univerzity, Brno
——————–
Je poměrně zvláštní, v tom se ta česká data liší od těch mezinárodních, že my mezi českými seniory a seniorkami, kteří jsou v potencionálnímu riziku vystaveni tomuto fenoménu, není příliš velký rozdíl. Vlastně nejsou žádné specifické znaky, které by identifikovaly ty osoby v riziku oproti právě třeba mezinárodním, globálním zjištěním. A u nás se to třeba stejný podíl mužů a žen a jediné co nějakým způsobem zvyšuje riziko, tak je velmi vysoký věk, kdy naše těla chřadnou a už jsme křehcí, takže o tom od 85. roku věku mezi těmi respondenty ten výskyt byl o něco častější. Ale spíš se kloním k tomu, abychom si uvědomili, že skutečně je to typ násilí, který může postihnout kohokoliv.
moderátorka
——————–
S velkými a vážnými následky se pak senioři potýkají třeba, co se týče psychiky? Protože přece jen se stávají terčem v tom nejzranitelnějším věku.
Lucie Vidovićová, socioložka, FSS Masarykovy univerzity, Brno
——————–
Bohužel tento typ násilí nás potkává ve vztazích, kde oprávněně očekáváme nějakou důvěru, takže ta škála těch dopadů, o které právě ty oběti mluví, velice široká od nějaké ztráty důvěry vůbec lidi kolem sebe problémy další ve vztazích ztráty nějaké další opory, tak jsou tam samozřejmě i materiální dopady, zejména právě u toho finančního násilí, ale i fyzická bolest, další prohlubování nemocí, které třeba již ten člověk měl. A to všecko se potom sečte a přeloží do nákladů právě v sociálních a zdravotních službách. My nemáme úplně porovnatelné zatím v České republice ta data, jak se to děje v domácnostech a jak se to děje na službách, ta zahraniční poukazují na to, že v těch službách je to o něco častější, tam zase to závisí na tom, jak ten systém funguje, a doposud my třeba nemáme v České republice nezávislý stížnostní mechanismus, aby třeba ty problémy, pokud se k nim dochází ve službách, kam by se klienti nebo oběti mohli obrátit.
moderátorka
——————–
Hostem Horizontu byla socioložka Lucie Vidovićová. Díky za rozhovor.
Přidejte odpověď