Pěstuje lysohlávky pro dceru s roztroušenou sklerózou  

lysohlávky

NOVA – Střepiny

Vědomě porušuje zákon a vystavuje se riziku trestního stíhání. Kvůli alternativní léčbě dcery, která trpí roztroušenou sklerózou, začal v malém množství pěstovat lysohlávky. Lék, který z psilocybinu vyrábí, prý jeho dceři pomáhá. Jak se k této alternativní léčbě staví lékaři? Natáčel Martin Hlaváček.

Sedmapadesátiletá paní Martina. Do svých 27 let byla velmi aktivní. Chodila na dlouhé túry, lezla po horách a naplno užívala života. Zlomový okamžik nastal před 30 lety, kdy jí lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Dnes je paní Martina upoutaná na elektrický invalidní vozík a dostupná medicína je již v jejím případě zcela vyčerpaná.

Eva Kubala Havrdová, neuroložka
——————–
Tam už toho bylo dosaženo před několika lety, čili proto říkám, že nemáme nic proti tomu, aby lidé zkoušeli různé alternativy.

moderátor
——————–
Otec Martiny se ale s takovýmto osudem odmítal smířit a začal hledat možnosti, jak jí od bolestí, křečí a zhoršujícího se zdravotního stavu pomoci. Při hledání alternativní léčby se dozvěděl o experimentu, během kterého v rámci izraelského výzkumu pacientům s roztroušenou sklerózou lékaři podávali lysohlávky. To otce Martiny zaujalo natolik, že oslovil tamního lékaře.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Sehnal mně takový hrubý recept, kde bylo psané, kolik, že to je směs vlastně lysohlávek, které oni dávali těm pacientům, v určitém kontextu s extraktem z konopí. Jsem začal shánět, kde se dají sbírat lysohlávky…

Lumír Hanuš, analytický chemik a vědec
——————–
V Izraeli zjistili, že dělali experimentální léčbu psilocybinem, ta měla osmdesátiprocentní úspěšnost. Čili to bylo lepší než konopí. Totiž my si musíme uvědomit, že většina nemocí je ovlivněna psychikou a ta psychika tam hraje obrovskou roli. Halucinogenní látky jako LSD, psilocybin, mescalin, to jsou ty hlavní halucinogenní látky, které samozřejmě taky jsou nejméně nebezpečné ze všech těch látek, které mohou ovlivňovat psychiku, takže tyto látky mohou člověku pomoci, že ten jeho psychický stav dostanou do pozitiva.

moderátor
——————–
Otec Martiny tak začal lysohlávky v malém množství pěstovat.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Vypěstuju, nakrájím tak, jak když si sušíte normální houby, v mixéru rozmixuju na prach. Psilocybe bohemica a Psilocybe cubensis, míchám je dohromady, nemám to doma, mám to u přátel, u přátel to i plním, když to i té dceři chci dát, tak zase přes přátele jí to posílám. Tak se to povedlo, že jsem v prosinci 21 už to měl nachystané, dal jsem to dceři do tobolek, začala to užívat.

Martina Kafková, pacientka
——————–
Předtím jsem byla zhroucená v tom vozíku, teď sedím už líp, deprese už nevím, už jsem deprese neměla, ani nepamatuju.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Strašná byla její psychika. Ona už se doopravdy plácala na dně. To byla jedna deprese za druhou, vždycky to končilo zoufalstvím, pláčem a že chce umřít.

Martina Kafková, pacientka
——————–
Rozhodně ruce. Ruce nejsou stoprocentní, ale chytnu si, co potřebuji.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Ona měla už obě ruce zaťaté do pěstí a nešlo jí to bez vnější pomoci otevřít. Tu pravou ještě dělala, že o hranu stolu se snažila to takto… Během toho prvního roku ona velice zpevnila, ta psychika se srovnala, začaly se jí postupně otevírat ruce. Začalo se tam objevovat i něco jiného, protože jednou nám řekla, že se nedopatřením v noci sama obrátila z polohy na zádech do polohy na bok. To ona už nedokázala přibližně 10, 12 roků.

Eva Kubala Havrdová, neuroložka
——————–
My proti alternativě nemáme asi nic v situaci, kdy jsou vyčerpány všechny možnosti té klasické západní medicíny. Je potřeba jenom upozornit, že tady není už žádný vliv na tu vlastní nemoc, že to může ovlivnit depresi, nebo křeče, nebo zvýšené svalové napětí, čili i bolesti a na to tyto léky jsou zkoumány. Některým pacientům to ulevuje, někteří přijdou s tím, že to není vůbec k ničemu. Mechanismy účinku nepůsobí na mozek tak, aby to nějak regenerovalo tu tkáň, která je zničená. Takže my nemáme pocit, že by to byl nějaký dramatický přínos. Všechny drogy nakonec mohou třeba vyvolat psychózu.

moderátor
——————–
Martina tvrdí, že už nemá co ztratit. Vysadila léky a užívá pouze kapsle, které pro ni otec připravuje. Ten se ale pohybuje na hraně zákona. Pěstování, přechovávání nebo předávání lysohlávek další osobě je trestné. Závažnost činu je pak posuzována dle množství držené látky.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Já nechci porušovat zákon. Jenomže když si já mám dát na váhu, jestli pomůžu dceři, a ono to pomáhá, anebo budu dodržovat… Já si neumím představit, že bych si stoupl k její posteli a řekl, já vím, že by ti toto pomohlo, ale já bych kvůli tomu mohl jít do vězení, tak já ti to nedám. To je nesmyslná situace. Právě proto já si myslím, že by doopravdy mělo být vyváženost v tom prosazování těchto zákonů.

moderátor
——————–
Otec Martiny, který usiluje o změnu legislativy, seznámil se svými kroky vládu a požádal je o to, aby se problematice věnovala.

Zdeněk Majzlík, otec Martiny
——————–
Já jsem od toho roku 22 vlastně začal, když jsem dělal ty první výsledky, tak jsem kontaktoval lékaře a politiky naše, všecky politiky, kteří mají něco společného buď s medicínou, nebo s výzkumem, poslanci, senátoři, předseda vlády, všem jsem to oznamoval. Tady toto, že to funguje a že by bylo dobré s tím něco dělat.

moderátor
——————–
Výzkum využití psychedelik ve zdravotnictví už v Česku probíhá. Výsledky budou mít vědci už příští rok.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.