ČT 2
bavíme se s MUDr. MUDr. Lenkou Tomaško o oparech a někdo třeba má po těch oparech jizvu nebo jizvy a zůstanou tam ty jizvy. Existují nějaké léčby, možnosti léčby, třeba laserové terapie, které to spasí a zmizí to?
mluvčí 14,
——————–
Tak opary mají většinou tendenci na těch rtech se zahojit bez nějakého jizvení, samozřejmě vlastním zapříčiněním, kdy se nejsme schopni uhlídat a neustále tam zasahujeme do té dané oblasti a nenecháme to, jak říkáme, v klidu dohojit, tak potom si tam můžeme sami způsobit nějakou tu jizvičku, takže samozřejmě můžeme vyzkoušet nějaký laser, ale přímo jakoby v léčbě těch oparů se dá použít tzv. biostimulační laser, který má za cíl urychlit zase tu dobu toho hojení, ale většinou po těch oparech, jak říkám, jizvy nevznikají, spíše se tam setkáváme s tzv. pozánětlivými, ať už to jsou Hypo nebo hyperpigmentace, a potom tam bývá taková setřelá kontura toho rtu, což jako většinou vadí, že nám v rámci.
mluvčí 7,
——————–
Té estetiky ten opar na tom rtu poznáme většinou, už když s ním máme zkušenost, ale co ten pásový opar? Jak máme zbystřit, že se děje něco, co by nemělo se dít na našem těle?
mluvčí 14,
——————–
Tak často tam dochází nejdřív v tzv. prodromální fázi, kdy ten pacient se cítí unavený, to dané místo ho začne brnět, mravenčit, můžou se objevit až jakoby velké takové bodavé bolesti, které vznikají jakoby nárazově, no a potom postupně vznikne zarudnutí a vytvoří se právě ty puchýře.
mluvčí 2,
——————–
Když se zkombinují některé nemoci, člověk je třeba v nějakém stresu, velkém stresu, možná i po nějaké nemoci nebo má přidružené onemocnění. Má tam ten pásový opar ještě opad jako takový. Co potom s tím člověkem dělat? Jestli je dobré opravdu se dostat do klidu nebo jít za lékařem a jít i do nemocnice.
mluvčí 14,
——————–
Pásový opar většinou už potom řešíme tabletovou formou, to znamená, antivirotika podáváme v tabletách, záleží zase na lokalizaci a na tíži toho onemocnění a samozřejmě, pokud se ten pasový opar vyskytne v oblasti hlavy, krku, většinou toho pacienta i hospitalizujeme, může dostat léčbu i intravenózně.
mluvčí 7,
——————–
Může se stát, že se nám nějak ta onemocnění zkombinují a nemluvíme teď jenom o tom pásovém oparu, ale prostě nějaká kožní onemocnění budou na sebe navazovat a nás to docela dost rozhodí.
mluvčí 14,
——————–
A setkáváme se s tím třeba u pacientů, kteří mají právě atopický ekzém, který jsme již zmiňovali, a tam může dojít k rozsevu právě toho oparu, to herpetického viru a říká se tomu takzvaně ekzém a herpetikátu a ti pacienti potom mají postiženou poměrně velkou plochu těla, kdy zároveň právě v těch ekzémových plochách jsou rozesety ty virové částice, anebo naopak třeba se tam může o těch atopických pacientů. Zanesla ty stafylokok do té kůže a potom tam vzniká sekundárně impetigenizace na těch ekzémových projevech.
mluvčí 2,
——————–
Ještě jsme neřekli o otékání rtů, když se často stává někomu, že mu ten ret odteče, co to znamená?
mluvčí 14,
——————–
S angioedemem se častěji setkáváme v letních měsících. Je to takový lokalizovaný otok, většinou nezánětlivý, ale samozřejmě může vznikat i z infekčních příčin a zase stejně jako u toho oparu se na tom můžou podílet výkyvy teplot a nebo naopak to může být v rámci alergické reakce.
mluvčí 7,
——————–
Dá se tomu nějak předejít?
mluvčí 14,
——————–
Tak pokud víme, že jsme na něco alergičtí, tak alergenům bychom se měli vyhýbat a pokud se tam bavíme o těch vysokých teplotách, tak se dají dát ochranné balzámy na rty nebo na léto, existují i takové ty tyčinky už s tím spf faktorem, natřeme si to, ty rty by měly být chráněny.
mluvčí 2,
——————–
No, tomuto tématu. Celkově jsme věnovali v dobrém ránu hodně času, snad si z toho i naši diváci něco odnesli, mohli se ptát na vašem chatu. Tak děkujeme, paní doktorko, za odpovědi.
mluvčí 14,
——————–
Děkuju moc za, ať se daří.
Přidejte odpověď