Znaková řeč pro psy

Pokud máte doma staršího nebo třeba možná i nemocného psa, věříme, že oceníte následující informace, které nám předá koučka pro komunikaci se psy Michaela Drábková, zároveň autorka knihy značková řeč pro psy. Vítejte u nás, dobré ráno.

Znaková řeč pro psy je knížka, kterou teď i ukazuju divákům dobrého rána, ale v čem vlastně spočívá? V čem je to dobré?

Michaela Drábková
——————–
Pro pejskaře? Je to úžasné, protože člověk používá tělo, používá různé pohyby a pejsek ho vnímá i na téhle fyzické rovině, proto každý pejskař by měl zvládnout svoji znakovou řeč, ať už je to jakýkoliv pohyb těla, aby pejskovi pomohl, mu daleko lépe rozumět.

mluvčí 1,
——————–
Takže pes lépe rozumí té neverbální komunikaci než té verbální.

mluvčí 17,
——————–
Pejsek rozumí daleko více, než my si dokážeme představit a neverbální komunikace je jedna ze čtyř umění komunikace, kterou pejsek potřebuje zvládnout a člověk potřebuje zvládnout, aby si našli dobrou společnou řeč.

mluvčí 2,
——————–
Pro ne pejskaře. Jaké jsou ty další? Říkala jste, že to je jedna ze čtyř.

mluvčí 17,
——————–
Ano, je to slovo tělo, to by si řekli. A potom emoce, naše nálady a potom naše mentální nastavení neboli myšlenky.

mluvčí 1,
——————–
Souhlasím. Já se jí tak potutelně usmívám, protože si moc dobře uvědomuju, že mi psi velmi dobře vycítí, když nejsem úplně ve formě, a když nemám v sobě tu důslednost a trpělivost stát si za svým.

mluvčí 2,
——————–
Jsou velice citliví psi, to je pravda.

mluvčí 1,
——————–
Ano, velmi, velmi citliví a vnímaví, nicméně Ondra říkal, že se to hodí pro pejsky, kteří třeba už jsou starší, mají problémy se sluchem. Ale mě zajímá, jestli se to hodí třeba i pro mladé aktivní štěně.

mluvčí 17,
——————–
A tohle to je komunikace, kterou člověk potřebuje zvládnout s jakýmkoliv pejskem, protože když mu tady ten puclík do té skládačky ta komunikace lidské chybí, tak najednou je to velký problém pro pejska, porozumět správně, aby vlastně člověka vnímal a poslouchal tak, jak si člověk přeje.

mluvčí 2,
——————–
Takže kdy se začíná opravdu už od toho štěněte? A je právě ta znaková řeč pro psy to první, co by se malý pejsek měl učit.

mluvčí 17,
——————–
Když vezme, že člověk je celistvá bytost, která umí všechny tyhle roviny, tak je potřeba, aby zvládnul své tělo a může ho učit pejska. Od prvního okamžiku, kdy ho vezme domů, protože pejsek si nás přečte jako otevřenou knihu a vnímá i naše nevědomé pohyby, a to je právě to nejhorší, co se může stát, když člověk náhodou automaticky dělá věci, které pejskovi potom můžou být nebezpečné v tom každodenním životě.

mluvčí 2,
——————–
V jaké například.

mluvčí 17,
——————–
Když chodíte, máváte rukama? Ano? Když si přejeme, aby pejsek zůstal třeba na chodníku a najednou vyjdu do silnice, aniž si uvědomím, že můj pohyb jednak ho může vyvolat nebo přimět k pohybu a jednak moje ruka ukázaná. Někteří pejskaři to ve sportech používají na vysílání pejska dopředu. Nebo když přirozeně jdeme, tak mu to ukazujem tak najednou, aniž bych si to uvědomil, že se potřebuju podívat, jestli je tam auto, já vyjdu, udělám svoji signalizaci, svoji znakovou řeč a najednou pejsek vběhne do silnice a já člověk jsem ten, kdo vlastně způsobuje ty nebezpečné situace pro vlastního pejska.

mluvčí 1,
——————–
Takže z vašich zkušeností to není ani tak o tom, že ti pejsci nechtějí poslouchat, ale o tom, že ti páníčci dávají třeba matoucí signály, že říkáme sedni, ale zároveň třeba tělem říkáme něco jiného.

mluvčí 17,
——————–
Tak my nevíme, co chceme a jsme hodně nesrozumitelní na těch čtyřech úrovních komunikace, aby nám pejsek jednoduše mohl s rozumět.

mluvčí 1,
——————–
Já většinou vím úplně přesně, co chci.



mluvčí 17,
——————–
Je tam hodně rozpolcenost v tom, co já chci a co já jako člověk vysílám navenek a v podstatě už jenom ty emoce, když se na pejska usmívám, že je všechno v pohodě a přitom vevnitř je to takový, jako jsem ve stresu. Ať už z toho důvodu, že se nám něco v minulosti stalo, nebo proto, že ta situace pro nás náročná, tak najednou to může velmi přitížit řešení té situace. A pejskovi vůbec nepomáhám tou nesrozumitelností k tomu, aby on byl v pohodě, aby byl v klidu, aby měl možnost nás následovat jako přirozené průvodce pejska do bezpečí.

mluvčí 2,
——————–
V úvodu dnešního dobrého rána jsme položili otázku, jak velké nároky to klade jak na psa, tak na jeho majitele. A teď si myslím, že už všichni moc dobře víme, že nejvíc se u tohoto cvičení nadře majitel a měl by a vydával srozumitelné povely svému pejskovi. Ostatně knihu znaková řeč pro psy můžete vyhrát i v rámci naší dnešní facebookové ankety, teď ale k divácké esemeskové soutěže.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.