Střevní infekce: pozor na rychlou ztrátu tekutin u dětí

ilustrační foto Jomphong FreeDigitalPhotos

Lékař infekčního oddělení příbramské nemocnice Karel Šedivý v rozhovoru radí…

 

Střevní potíže – u dospělého je to choroba nepříjemná, ale pokud dodržujeme správné zásady, lze ji zvládnout bez větších problémů. U malých dětí ale střevní infekce může způsobit velké komplikace. Jak jim předcházet a jak se správně postarat o malého pacienta, odpovídá Karel Šedivý ml., lékař infekčního oddělení příbramské nemocnice.

– Kdy hovoříme o průjmovém onemocnění?

O průjmu mluvíme v případě, kdy dochází u postiženého k častému vyprazdňování řídkých či vodnatých stolic více než třikrát denně. Onemocnění je často spojeno se zvracením a teplotou. Nemocný je ohrožen dehydratací a rozvratem vnitřního prostření. Průjmová onemocnění v rozvojových zemích patří k nejčastějším chorobám. Zde také dochází při nemožnosti správné léčby zvláště u dětí a starých lidí k mnoha úmrtím.

– Jaké jsou hlavní příčiny této nemoci?

Nejčastější příčinou akutních průjmových onemocnění jsou infekce. Průjem způsobují bakterie, viry nebo paraziti. Průjem může být také vyvolán tzv. „dietní chybou“. Pro dětský věk v tomto ročním období jsou charakteristické „střevní chřipky“ způsobené virem Rotavirus. Nejčastější bakteriální infekcí je dobře známá salmonelóza a úplavice.

– Jaké jsou zásady domácí léčby?

Při průjmech může dojít k rychlým ztrátám tekutin. Proto je nezbytná včasná náhrada tekutin s doplněním minerálů. K doplnění tekutin je vhodný např. chladnější čaj a minerálky. Nápoje s vysokým obsahem cukru nejsou vhodné. Důležitá je lehce stravitelná dieta. Vhodná je mixovaná strava z brambor či rýže, jablečná, banánová či mrkvová pyré, kuřecí maso, suchary a starší pečivo. Z medikamentů je možno podat probiotika, která obnovují poničenou střevní mikroflóru a urychlují léčbu. Podávání léků, které snižují pohyblivost střev, není vhodné.

– Kdy je již nutné vyhledat lékaře a jak je dále dítě léčeno?

Pokud průjem či zvracení je tak intenzivní, že ztráty tekutin již ústy nelze hradit a dochází k dehydrataci, je nutná hospitalizace. Také přítomnost krve ve stolici, horečka neklesající po podání správné dávky léků proti teplotě, stupňující se bolesti břicha jsou varovné příznaky, které musí vést pacienta k vyhledání odborné pomoci. V nemocniční péči při léčbě průjmů podáváme infuze (lidově kapačky), kterými doplňujeme tekutiny a minerály. Podáváme léky, které obnovují střevní mikroflóru. Antibiotika se při průjmech běžně nepodávají, ta jsou indikována pouze při komplikacích.

– Jak je možné předcházet takovému onemocnění?

Nejdůležitější prevencí vzniku onemocnění je dodržování základní osobní hygieny, dodržování hygienických podmínek při zpracování, skladovaní a podávání potravy. V České republice je běžně dostupná vakcína proti Rotavirům, která se podává ústy. Aplikovat vakcínu lze od šestého týdne věku dítěte.

ilustrační foto Jomphong FreeDigitalPhotos

(16, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.