V rámci důchodové reformy by mohl vzniknout druhý investiční pilíř. Ten se však setkává s kritikou  

foto: sxc.hu

NOVA – Televizní noviny

V rámci důchodové reformy by mohl vzniknout druhý investiční pilíř. Lidé by si v něm mohli za státem garantovaný úrok šetřit na důchod prostřednictvím například investice do výstavby jaderných bloků. Hnutí ANO se na tom shodlo s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Jenže někteří Jurečkovi koaliční kolegové, ale i ekonomové návrh kritizují.
Bez druhého pilíře nechce hnutí ANO o spolupráci na vládní penzijní reformě ani slyšet.

Karel Havlíček, místopředseda PSP ČR /ANO/
——————–
Státem garantovaný pilíř, pokusit se to spojit s budováním té energetické dopravní infrastruktury, případně s bydlením.

redaktorka
——————–
Že by na něčem takovém mohl kabinet začít pracovat, připustil i ministr práce a sociálních věcí.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Jsme opravdu na začátku té debaty, tak teď už říkat konkrétní ukotvení, kdo, který resort atd., myslím si, že to je trošku předčasné.

Petr Studnička, ekonom, Vysoká škola hotelová
——————–
Zavedení druhého pilíře přispěje k udržitelnosti současného důchodového systému i nedostatek veřejných financí, který je v současné době už zřejmý, bude stát nutit k tomu, aby hledal právě dodatečné finanční příjmy.

Lucie Hlubučková, redaktorka
——————–
Podobné státem garantované fondy na důchodové investice nabízí svým občanům třeba Švédsko. Někteří Jurečkovi koaliční kolegové i ekonomičtí experti ale nevěří, že by tento model mohl fungovat i u nás.

Jan Skopeček, místopředseda Poslanecké sněmovny /ODS/
——————–
Máme natolik vyvinutý finanční sektor, že je tady dostatek soukromých subjektů, které dokáží nabídnout dostatečně atraktivní finanční nástroje. Je otázka, kdyby do této role vstupoval stát, zda by skutečně dokázal prostředky, které by mu lidé svěřili, zhodnotit stejně kvalitně…

komentář
——————–
Pokud by ten fond byl spravován opravdu dobrými experty, mohlo by to fungovat. Jenže já se bojím, že kdybychom se toto snažili přenést do České republiky, tak bychom právě měli problémy s tím, že jak by to byl státní fond, tak by tam snažili politici dosadit své lidi, nikoliv experty.

Petr Bartoň, ekonom
——————–
Zkušenosti ukazují, že když zavedli druhý pilíř například v Maďarsku nebo v Polsku, potom následná vláda nebo obnásledná vláda tyto druhé pilíře znárodnila. Na Slovensku došlo k částečnému znárodnění.

Lucie Hlubučková, redaktorka
——————–
Podle odborníků se právě i kvůli nedůvěře druhý důchodový pilíř v Česku už jednou neuchytil. Fungoval mezi lety 2013 a 16. Tehdy se do něj zapojilo zhruba 85 000 lidí. Hnutí ANO ale na rozdíl od některých ekonomů věří, že právě garance státu, která u předchozího druhého pilíře chyběla, by pro lidi byla velkou motivací.

Karel Havlíček, místopředseda PSP ČR /ANO/
——————–
Ta garance toho státu v tom sehrává psychologicky velmi důležitou roli, protože si uvědomí to, že se nejedná o lidi, kteří se všechno dopočtou a jsou analyticky zdatní, ale my tam potřebujeme dostat i lidi, kteří nemají tu informovanost.

komentář
——————–
Já to vnímám tak, že politici dělají z lidí hlupáky a že každý dneska si může rozhodnout, kam chce investovat. Problém je v tom, že třetina domácností dneska nic neušetří. Protože nic neušetří, tak taky nemají kam investovat.

Lucie Hlubučková, redaktorka
——————–
S druhým pilířem předběžně souhlasí i hnutí SPD. Podle Jurečky by mohl vzniknout do konce tohoto volebního období.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.