Čeští vědci potvrdili, že látka z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, skutečně působí. Zjistili, že alkaloid z tohoto stromu pomáhá zabíjet rakovinné buňky a chtějí toho objevu využít ve vývoji nového léku.
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. V mezinárodním odborném časopisu Apoptosis informovali o tom, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL.
Tento protein dokáže způsobit smrt rakovinné buňky. Některé nádorové buňky ale jsou vůči TRAILu odolné, nebo dokonce TRAIL u nich vyvolává další dělení a tvorbu dalších nádorů.
„Pozornost se tedy zaměřila na hledání pomocníka, který by unikátní schopnost TRAILu výběrově zabíjet nádorové buňky podpořil. Jednu takovou látku identifikovaly vědecké týmy pod vedením Ladislava Anděry a Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd,“ sdělila Miroslava Kaňková z AV s tím, že se jedná právě o alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska.
Vědci podle ní prokázali, že kultivace buněk z nádoru tlustého střeva s TRAILem a alkaloidem homoharringtoninem (HHT) vedla k jejich úplnému zničení, zatímco normální buňky pocházející z epitelu zdravého střeva zůstaly k této kombinaci látek netečné a přežily.
„Důležité je, že likvidace nádorových buněk fungovala nejen v buněčných kulturách, ale také u myší, kterým byly vpraveny nádorové buňky. Během 18 dnů po podání směsi TRAILu a HHT se růst nádoru zastavil a myši neprojevovaly žádné známky strádání a vedlejších účinků,“ dodala Kaňková.
Co je hlavotis peckovitý neboli Cephalotaxus harringtonia?
Původem himalájská dřevina připomíná tis, má ale měkčí a delší jehlice velmi hustě posazené na větvi. Je dekorativní, ale pro svou choulostivost vůči mrazu se méně pěstuje.
Tvar: poléhavý, jehlancovitý, s vodorovnými větvemi, keř, strom, hustý
List: jehlicovitý, stálezelený
Barva listu: tmavě zelená
Plod: šištice
Nároky na půdu: humózní, pH: kyselé
Nároky na světlo: plné slunce
Nároky na vlhkost: vyšší
Použití: Hodí se do zahrad jako solitér nebo do živých plotů. Keře se rozrůstají do šířky.
Ostatní: Jehličí je podobné tisu, ale je delší a měkčí, postavené kolem celé větvičky v kruhu.
invArena
Přidejte odpověď