Falešný lékař z Ruska

Česká televize v pořadu Reportéři upozornila na případ falešného lékaře z Ruska. Policie již rok o něm ví, prošetřuje trestní oznámení České lékařské komory, ale není schopna mu v léčení bránit. A jeho bývalé zdravotní sestře, jež před ním varuje pacienty, hrozí trest.

Falešné tituly u právníků už nás nepřekvapí. Méně častý, ale podle lékařské komory nijak výjimečný je výskyt falešných lékařů. Je to však úkaz daleko nebezpečnější. Jednoho takového objevili reportéři ČT. Vasily Klyuev, původem Rus, u nás pracuje už od roku 1998. Z Ruska má sice lékařské vzdělání, u nás ale nesložil ani základní zkoušky, není členem lékařské komory a předepisuje neregistrované léky. To vše je v rozporu se zákonem. Ošetřuje přitom i pacienty s rakovinou.

Anna Achkas je Ukrajinka a v Čechách žije se svojí malou dcerkou a rodiči od roku 2008. Její neuvěřitelný příběh začal v roce 2009. Tehdy se měla na dovolené seznámit s ruským lékařem žijícím v Praze.

„Začali jsme se scházet, když přijel zpátky do Prahy. No, jsem byla zaláskovaná hodně, důvěřovala. A když už se změnil náš vztah, začaly být problémy, tak bylo docela těžké odejít. Spíš už měla strach z něho. A od roku 2011, od měsíce září, chtěl mít kontrolu nade mnou, tak musela docházet do ordinace jako zdravotní sestřička před pacienty, jestli někdo přišel. Udělal průkaz falešný,“ vypráví Anna Achkas, která nemá zdravotnické vzdělání.

Anna to čtyři měsíce vydržela a pak podle svých slov utekla.

Klyuev však tvrdí, že Anna si vztah vymyslela, stejně jako to, že u něj pracovala. Co ale popřít nemůže, je fakt, že Lékařská komora na něj v listopadu loňského roku podala trestní oznámení.

„Žádný lékař toho jména není a ani nebyl členem České lékařské komory. Pokud není členem Lékařské komory, pokud neprovádí praxi v registrovaném zdravotnickém zařízení, tak pochopitelně postupuje protizákonně,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Pan Klyuev ordinuje pod společností I.R.P.o.s. To je občanské sdružení registrované ministerstvem vnitra. V rejstříku je zařazena do kategorie organizací na ochranu a zlepšení postavení etnických, menšinových a speciálních skupin, tedy činnost na hony vzdálená zdravotnictví. Na ordinaci ale visí štítek s nápisem Onkologická a imunologická ordinace. Je v centru Prahy v ulici Jeruzalémská nedaleko hlavního nádraží.

„Magistrát hlavního města Prahy neregistruje žádné zdravotnické zařízení na adrese Jeruzalémská 11 na Praze 1,“ uvedla tisková mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Tereza Králová.

Pan Klyuev nemá registrovanou ordinaci a není členem Lékařské komory. Přestože na něj bylo podáno trestní oznámení před půl rokem, dále léčí. Reportérce ČT doporučil k léčbě onkologicky nemocného příbuzného dva léky,  Abnoba Viscum a Polyoxidonium.

„Přípravky Abnoba Viscum a Polyoxidonium nejsou v České republice aktuálně registrovány, ani schváleny tudíž k použití,“ řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Klyuev si za konzultaci říká o 500 korun a připravu pacienta pro léčbu o 2 tisíce korun. V průběhu léčby konzultace po telefonu zadarmo.

Ministerstvo školství nostrifikovalo, tedy uznalo v roce 99, Klyuevovi diplom z všeobecného lékařství vydaný Akademií Sečenova v Moskvě. Ale samotné uznání diplomu nestačí k tomu, aby mohl léčit. Musí ještě složit aprobační a atestační zkoušky na ministerstvu zdravotnictví. Ty totiž prověří jeho odbornost a schopnost samostatně léčit.

Podle MZ se skutečně pokoušel složit aprobační zkoušku u ministerstva zdravotnictví, přihlásil se k jejímu absolvování celkem třikrát, naposledy v roce 2010, a ani jednou neuspěl.

Klyeuv připouští, že není členem lékařské komory, ale namítá, že  je členem České lékařské homeopatické společnosti, a léky, kterými léčí, patří jako k základním homeopatickým skupinám.

Pan Klyuev se brání tím, že vykonává pouze homeopatickou péči, ne lékařskou péči. Nicméně kriminalisté mají zjištěno, že vykonává i takzvanou invazivní péči, ke které ale není oprávněn, právě proto, že není členem České lékařské komory.

Jeden z pacientů, kterého reportéři ČT kontaktovali, uvedl, že u Klyuva utratil tisíce euro.

Anna Achkas se rozhodla jednoho pacienta před Klyuevem varovat emailem. O emailu Anny se Klyuev dozvěděl. Pacient si totiž Anniny informace ověřoval právě u něj. Vzápětí podal pan Klyuev na Annu trestní oznámení. Oznámil na policii, že porušila tajemství listin, lékařských zpráv apod.

Anna byla zadržena a dána do vazby.  Annin případ skončil u Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten ji uznal vinnou z porušení listovního tajemství a odsoudil ji podmíněně na půl roku. Anna se odvolala k Městskému soudu v Praze a ten rozsudek zrušil pro nedostatečné důkazy a vrátil případ na obvodní soud. Ve vazbě byla Anna před rokem. Od té doby všechny úřady i policii upozorňuje na způsoby léčby pana Klyueva. Pan Klyuev přitom léčí dál. Jak je možné, že se tím zaobíráme dnes a on stále ordinuje? Co policie dělala minulý rok, když je na to upozorňovala?

Policie říká, že zahájila úkony trestního řízení. Sice upozornila Klyueva na to, že podniká na území České republiky a praktikuje jako lékař neoprávněně, a že by tuto činnost neměl vykonávat. Nijak mu však ve vykonávání  lékařské praxe nebrání.

Klyev dále uvedl, že léky objednává v lékárně v Německu, v Drážďanech a domnívá se, že je to legální. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv to však legální není, protože pokud probíhá individuální dovoz pro konkrétního pacienta, tak se vždy musí jednat o povoleného, schváleného distributora a schválenou lékárnu v České republice.

Annu čeká v nejbližší době nové stání u obvodního soudu. Ten by měl rozhodnout o tom, jestli porušila listovní tajemství, když informovala pacienta o rizicích spojených s léčbou u pana Klyueva. „Chci zůstat v Čechách s rodinou a nemít podmínku za nic. Nic jsem neudělala. Tu spravedlnost aspoň mít,“ říká Anna.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.