Nejen Vesna. Ke dnu jdou celé lázně, říká ředitel

Ředitel státních léčebných Janských Lázní Roman Koudele potvrdil, že zánik hrozí nejen proslulé dětské léčebně Vesna, ale i celému zařízení. Už koncem května přijde o práci na 70 zaměstnanců.

Panika mezi rodiči, smutek zaměstnanců, vztek, obviňování a bezradnost. Tak by se dala popsat atmosféra ve státních léčebných Janských Lázních od chvíle, kdy ředitel Roman Koudele oznámil, že proslulá dětská léčebna Vesna v září končí.

Ačkoliv petici na podporu zařízení, kde se pravidelně léčilo necelých čtyři sta dětských pacientů, podepsalo od minulého týdne na 13 tisíc lidí, už v květnu dostane na sedmdesát lázeňských zaměstnanců výpověď.

„Mzdy pro perzonál jsou zásadní položkou v našem rozpočtu,“ vysvětluje ředitel Koudele první kroky, které mají kdysi věhlasné lázně zachránit od definitivního krachu.

„Jánky“ jsou totiž výrazně prodělečné, za což může nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která neproplácí klientům lázeňský pobyt v takové míře jako doposud. Pobyt v lázních navíc zkracuje.

Ředitel dokládá propady strohými čísly. „Velmi dobře se dá žít, když mají lázně obsazenost 90 procent. Když to jde pod 80, už je problém. Nyní naše obsazenost kolísá okolo 60 až 70 procent,“ vypočítává.

Zatímco v lednu 2011 byly tržby lázní necelých sedm milionů, letos v lednu spadly na pouhé dva. „To jsou tak obrovské propady, že je nedokážeme vstřebat. Zcela jsme přestali investovat. Neměli bychom se proto bavit jen o Vesně, je důležité si říct, že konec reálně hrozí celým lázním,“ komentuje Koudele a dodává, že na stole byla i varianta, aby celé zařízení skončilo už letos v červenci.

„To zatím nehrozí, ale jak dlouho budeme schopni fungovat, nyní nevíme. Jsme schopni přežít jen za výrazného zeštíhlení,“ přiznává. To s sebou nese redukci lůžek z původních osm set na dvě stovky, sedmdesát pro dospělé a zbytek pro děti.

Řešením by podle ředitele bylo převedení lázní na odborný léčebný ústav. „O lázních má odborná i laická veřejnost stále pocit, že tam pijete vodu z pramene a nic neděláte. Myslí si to i řada lékařů. Jako ústav bychom měli řadu výhod,“ podotýká.

Krach léčebny Vesny se nejvíc dotkne dětí. Například otec postiženého Marka, který zrovna v lázních podstupuje náročné procedury, už nyní přemýšlí, co dál. Stejně jako stovkám dalších i jemu hrozí, že nebude moci do lázní dvakrát do roka se synem dojíždět.

„Ještě nedávno měl syn ruku zcela nepohyblivou a podívejte se teď, jak dokáže rozevřít dlaň. Marek se zde vždy krásně rozmluví, rozkvete, dokonce se naučil jezdit na speciální tříkolce. Stále doufám, že to nějak dopadne a léčebna neskončí,“ věří Josef Kún.

Jemu a podobným rodinám ředitel Koudele vzkazuje, že se nemají čeho bát. Kvalitní péči podle něj totiž dostanou i v objektech lázní, kam se má silně zeštíhlená léčebna přestěhovat. A to i přesto, že je mohutný komplex Vesna v Evropě vyhlášeným zařízením se špičkovým vybavením.

„Objekty, kam se dětské oddělení přesune, jsou ve velmi dobrém technickém stavu. Jde o propojený komplex čtyř domů, má tři bazény, tak není důvod, proč by poskytovaná pomoc měla mít menší kvalitu než v současné léčebně,“ míní ředitel.
Rodiče jsou ale k přesunu velmi skeptičtí.

„Vesna má jen jeden vchod, děti se v něm mohou pohybovat, jak potřebují, v novém se mohou ztratit nebo z něj utéct,“ říká iniciátorka petice za Vesnu Hana Pánková, která jezdí do Janských Lázní s dvojčaty.

Kvůli nejistotě a panice, která teď lázně zaplavila, hrozí, že zařízení opustí i nejschopnější lékaři a fyzioterapeuté. A půjdou za lepším. „Pokud bychom našli jinou možnost jak to udělat, abychom nemuseli Vesnu zavírat, byli bychom rádi. Zatím ji ale nemáme,“ konstatuje ředitel. Zároveň však věří, že lázně ještě nejsou ztraceny. „Novou práci si nehledám, budu o ně bojovat,“ dodává.

Problém nezmírňuje ani skutečnost, že podnik spadá do privatizačního procesu, v areálu leží nemovitosti, s nimiž nemůže vedení hospodařit. Nepotřebný majetek lázně finančně zatěžuje, ale nemohou se ho zbavit. Přitom řada domů, kam patří i některé restaurace, jsou zavřené a ztrátová je i kolonáda v centru. Lázně tak budou muset čekat na kroky ministerstva, nebo dokonce vlády. Každý další měsíc může být rozhodující.

Ladislav Pošmura
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.