Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

Flickr chrániče uší

Sluch je téma, kterému je věnováno několik dní v průběhu celého roku, tři z nich najdeme na přelomu února a března.

21. 2. se podle organizace UNESCO koná Mezinárodní den mateřských jazyků. Na světě existuje přibližně 7 tisíc jazyků, z nichž polovině hrozí zánik. Svůj svátek tedy slaví i český znakový jazyk, kterým v Česku komunikuje zhruba patnáct tisíc osob. „Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, někdy pro ně tedy může být problematické porozumět psanému textu, a proto jim nabízíme podporu ve formě sociálních služeb,“ říká Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa. „Ti, kdo by se chtěli naučit základy českého znakového jazyka se můžou přihlásit do kurzů Tichý jazyk. Probíhají naživo i online, takže jsou dostupné opravdu pro všechny,“ doplňuje.

25. 2. se koná Mezinárodní den kochleárního implantátu (KI) – zařízení, které umožňuje lidem se sluchovým postižením získávat sluchové vjemy. V České republice je KI operován od roku 1993 a v ideálním případě může implantovaný jedinec po nějaké době slyšet a také telefonovat. Tomuto výsledku samozřejmě předchází dlouhodobá rehabilitace, v rámci které se člověk se sluchovým postižením učí rozlišovat vše, co pomocí implantátu vnímá.

Trojici svátků první části roku uzavírá Den sluchu 3. 3. Na toto datum jej stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a jeho cílem je upozornit na potřebnost péče o sluch. „Pokud vnímáte nějaké varovné signály, které by mohly značit potíž se sluchem, je třeba jednat co nejdřív. Například když potřebujete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo neslyšíte dobře své blízké, zajděte si k lékaři, který vám může nabídnout vyšetření tónovou audiometrií,” vysvětluje Eva Štípková. Pokud potřebujete v této nebo jiné věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.