Nedávno jsme v článku „Pojišťovna šetří, nechce hradit léčbu roztroušené sklerózy“ psali o lidech, jimž VZP odmítá hradit nákladnou biologickou léčbu. Vše se ale nakonec v dobré obrátilo, VZP je ochotna nadále dražší léky pacientům s roztroušenou sklerózou platit.
Nejprve o dražší léčbu přišli, po několika měsících ji ale mají zpátky. Všeobecná zdravotní pojišťovna se v pátek dohodla s Pardubickou krajskou nemocnicí, že patnácti pacientům s roztroušenou sklerózou bude i nadále platit biologickou léčbu. Vít Posel z Chocně, který se proti vysazení léků bránil, uspěl.
„Smírčí jednání mezi VZP a Pardubickou krajskou nemocnicí skončilo dohodou,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že nemocnice a pojišťovna již nejsou u žádného z pacientů s roztroušenou sklerózou ve sporu.
„U všech pacientů, jichž se týkala revize, byla uznána medicínská kritéria zdůvodňující léčbu a budou ji mít i nadále hrazenou,“ potvrdil také mluvčí nemocnice Dušan Korel. VZP a nemocnice jednaly o patnácti pacientech léčených v pardubickém MS Centru, tedy specializovaném centru pro léčbu roztroušené sklerózy. To pomáhá zhruba tisícovce lidí.
Polovina z nich bere takzvanou biologickou léčbu. Ta je účinnější, ale také dražší. Měsíčně stojí 20 až 40 tisíc korun, zatímco léčení bez ní vyjde VZP na pět až osmnáct tisíc korun.
Biologickou léčbu patnácti pacientům pojišťovna přestala hradit loni na jaře. Přišel o ni také Vít Posel. Krátce po vysazení léku Tysabri dostal záchvat nemoci a jeho zdravotní stav se zhoršil.
„Kdyby mi lék nevysadili, nepřišla by ataka takto rychle a nebyla by takto vážná,“ míní pacient. Názor opírá o lékařské zprávy i fakt, že za tři roky užívání dražší léčby neprodělal ani jednu ataku a ložiska nemoci se nezvětšovala. Po atace se Vítu Poslovi zhoršila chůze a má i další potíže.
Opětovné nasazení léčby je mírní, ale zatím pacienta nevrátilo do takového zdravotního stavu, v jakém byl před vysazením léčby.
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď