Ukrajina uvažuje o odvodech invalidů

ilustrační foto: cell105 / Flickr.com

Ukrajinští zákonodárci budou brzy hlasovat o novém návrhu zákona o mobilizaci. Armáda potřebuje hlavně doplnit řady pěchoty, která během letní protiofenzivy utrpěla značné ztráty.

O změnách zákona o mobilizaci se začalo diskutovat na sklonku minulého roku. Volodymyr Zelenskyj tehdy oznámil, že ho armáda požádala o dalších 450 tisíc až půl milionu lidí.

Původní návrh vlády počítal se snížením věku pro odvody ze 27 let na 25 a s rozšířením odvodů i na invalidy třetího stupně – tedy i na lidi s amputovanou rukou nebo nevidomé na jedno oko. Na rozdíl od nás ukrajinský 3. stupeň invalidity znamená lehčí postižení, kdy invalida je schopen samostatně bydlet a je schopen chodit do práce.

Nedávný návrh zákona předložený Nejvyšší radě, ukrajinskému parlamentu, navrhuje významnou změnu v zákonech o odvodech do armády, která by mohla mít dopad na osoby klasifikované jako osoby se zdravotním postižením třetí kategorie. Pokud bude návrh schválen, bude se vztahovat na osoby se zdravotním postižením od ztráty oka po ochrnutí ruky a neoperovatelnou vadu čelisti. Jediná zmíněná výjimka se týká osob nižších než 130 centimetrů.

Revidované mobilizační zákony
Podle tohoto nového branného zákona by mohl být odvodní věk pro výkon bojové služby snížen z 27 na 25 let. Tuto navrhovanou změnu podpořil prezident Volodymyr Zelenskyj. Návrh zákona navíc uvádí trestní opatření pro občany v odvodním věku, kteří se nedostaví k vojenskému odvodu. Mezi ně patří omezení cestování do zahraničí, majetkových transakcí, pozastavení sociálních dávek a omezení hospodaření s osobními financemi.

Důsledky pro osoby se zdravotním postižením
Návrh zákona navrhuje zrušit osvobození osob se zdravotním postižením ze třetí skupiny zdravotního postižení a ponechat osvobození pouze pro osoby ze skupin 1 a 2. To znamená, že odvodu by mohly podléhat i osoby se slepotou, amputacemi končetin a osoby, které byly vykastrovány. Případné zrušení odkladu pro některé osoby se zdravotním postižením by mohlo významně ovlivnit životy osob, které byly dosud osvobozeny od mobilizace, a také širší společenské a vojenské struktury na Ukrajině.

Postoj vlády
Prezident Zelenskyj potvrdil žádost o mobilizaci dalších 450-500 tisíc Ukrajinců. Prezident však zároveň zdůraznil citlivost této otázky. Návrh zákona je zpracováván na žádost armády s cílem najít řešení jejich potřeb, a to uprostřed probíhajícího boje proti Rusku. Cílem změn navržených ukrajinskou vládou je řešit kritické prvky, jako je odvod, výcvik, rotace a demobilizace, a zajistit tak komplexní rámec, který podpoří válečné úsilí a zároveň zohlední společenské dopady.

Největší kritiku vyvolaly návrhy na sankcionování „uklonistů“ – tedy těch, kteří se vojenské službě snaží za každou cenu vyhnout. Podle zákona by mohli přijít o právo kupovat či prodávat nemovitosti, získávat sociální dávky, obdržet řidičský průkaz nebo zřídit si bankovní účet. Taková opatření byla podle ombudsmana v rozporu s ústavou a před třemi týdny byl zákon z parlamentu stažen.

Problém „uklonistů“ je v zemi bránící se dva roky agresi ožehavé téma. Média pravidelně plní příběhy mladíků, kteří podplatili lékaře nebo odvodní komisaře, aby se vyhnuli službě v zákopech. Někteří riskují život při útěku přes pohraniční řeku Tisu do Rumunska, další platí za fingované sňatky z postiženými ženami, které bývají i o třicet let starší než ženich.

„Při současném poměru ztrát by Ukrajinci potřebovali válku rychle ukončit. Nemusíme se snažit zjistit, jestli dřív dojdou všichni Rusové, nebo Ukrajinci, protože víme, že dřív dojdou Ukrajinci. Rusko nepotřebuje dělat věci velmi dobře. Jemu stačí dělat věci velmi průměrně a díky své velikosti je pořád ve výhodě,“ uvedl nedávno v podcastu Kontext bezpečnostní analytik Jan Ludvík.

(34, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.