
Prima – Hlavní zprávy
Vládu čeká zásadní rozhodnutí o zaručené mzdě. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS je zbytečná, neplní svůj účel a je načase začít jednat o jejím zrušení.
Systém má osm stupňů podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonané práce. Ne všichni členové vládní koalice se zrušením ale souhlasí. Bojí se snižování mezd. A výhrady mají také někteří ekonomové.
redaktor
——————–
Psal se rok 2007 a vláda Mirka Topolánka, ve kterém měla převahu ODS, zavedla systém zaručených mezd. Podle něj se stanovuje výše výdělku v případě, že by firma neměla platy upravené kolektivní smlouvou. Dnes by systém ministr financí, člen ODS, zrušil.
Zbyněk Stanjura, ministr financí /ODS/
——————–
Ten mechanismus je příliš složitý, komplikovaný a v Evropě ho vlastně má jenom Česká republika a Slovensko. Takže já jsem pro zrušení zaručené mzdy a pro debatu o tom, jak bude vypadat vývoj minimální mzdy.
redaktor
——————–
Stanjurův vládní kolega, ministr práce a sociálních věcí, rušit zaručenou mzdu nechce. A podobně se vyjadřují i Piráti.
Marian JUREČKA, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Většina připomínkových míst, včetně rezortů, se vyjádřila pro variantu 45 % minimální mzda vůči průměrné do čtyř let nebo do pěti a zachování zaručené mzdy v té upravené podobě s těmi čtyřmi stupni.
Olga RICHTEROVÁ, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Nechceme, aby jakákoliv změna mohla znamenat, že se lidem sníží platy, což tadyten krok by mohl znamenat. Automatické navyšování minimální mzdy je ve skutečnosti mnohem důležitější.
redaktor
——————–
Naopak jednoznačně se zrušením osmistupňového systému zaručených mezd podle pracovní pozice souhlasí TOP 09.
Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/
——————–
Nejenom, že bys ten systém zpřehlednil, ale určitě by pomohl zvláště v podnikatelské sféře.
redaktor
——————–
Podle stínové ministryně financí hnutí ANO se systém zaručených mezd vládě Petra Fialy rozpadá pod rukama.
Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
——————–
Poměr byl vždy tak, že mezi prvním a osmým stupněm to bylo krát dvě a mezi těmi jednotlivými stupni se to navyšovalo podle výše minimální mzdy o 10 %. To už roky neplatí. Tato vláda si skutečně dělá, co chce, tady to, co platívalo, ty jistoty jsou pryč.
Jan HRNČÍŘ, poslanec, místopředseda rozpočtového výboru /SPD/
——————–
Mzdy nebo růst mezd nedokázal překonat inflaci, tak si myslím, že to není dobrý nápad, a v tuto chvíli bych to určitě nepodpořil.
redaktor
——————–
Podle ekonoma Peterky je systém záruky přežitek. Na druhou stranu v případě jeho zrušení by se část mzdy přesunula do šedé ekonomiky.
Pavel PETERKA, hlavní ekonom společnosti Roklen
——————–
Zrušení té zaručené mzdy by umožnilo u některých profesí opětovné zaměstnávání na mzdě minimální a přesunutí větší části výplaty do obálky, která nepodléhá zdanění.
Jakub Kokoška, redaktor
——————–
Podle expertů se podobné praktiky používaly v minulosti například v pohostinství
moderátor
——————–
A podíváme se přehledně, které pracovní pozice do systému zaručených mezd spadají a jaké výdělky jednotlivé stupně vlastně garantují. Tak do prvního stupně patří například pomocnice v kuchyni, doručovatelé zásilek nebo pomocné švadleny. Jejich zaručený měsíční výdělek dělá 18 900 Kč hrubého. Popelář, trafikant nebo pokojská spadají do druhé skupiny, jejich zaručená mzda je 19 500. 21 300 Kč pro klempíře, prodavačky, číšníky nebo barmany v minimu. O 500 Kč více mají ve čtvrté skupině zdravotní sestry nebo topenáři. Pátý stupeň, to jsou řidiči autobusu nebo mzdoví účetní. 26 600 mají garantováno obchodní referenti nebo správci sítě. V sedmém stupni jsou pak programátoři, lékaři nebo zubaři. Ti musí dostat minimálně 29 400 Kč. A teď už poslední osmý stupeň, do něj patří makléři nebo finanční ředitelé, jejich zaručená mzda je 37 800 Kč.
Přidejte odpověď