Ženšen i medvědí žluč – Severokorejci věří starým lékům

V malých vesnických lékárnách až po nablýskané nemocnice pro privilegované v Pchjongjangu, všude se prodávají léky tradiční „koryo“ medicíny – od sušené medvědí žluči až po mast z tygřích kostí a ženšen. A lidé jim věří více než západním lékům.

Stěny lékárny Man Nyon jsou lemované regály plnými řad barevných balíčků obsahujících cokoli od sušené medvědí žluči a jeleního elixíru až po mast z tygřích kostí a ženšen.

Ale tradiční „koryo“ medicína nabízená v této oblíbené lékárně není jen na drobné bolístky a potíže. Patří do zdravotního systému od nejmenších severokorejských vesnických klinik až po nejnablýskanější výstavní nemocnice pro privilegované v Pchjongjangu, napsala agentura AP.

Moderní i tradiční styly léčení jsou v KLDR dlouho unikátním způsobem propojené a doktoři z obou škol spolupracují pod jednou střechou. Sami lékaři říkají, že někteří pacienti dávají přednost tradiční medicíně před západními léky.

Posoudit skutečnou situaci je ale těžké v uzavřené a zbídačené společnosti, kde přístup k lidem a informacím je omezený.

Přeběhlíci, zahraniční humanitární pracovníci i Severokorejci ochotní mluvit se shodují na tom, že mnoho západních léků je nedostatkových a vesničané si dál sbírají bylinky, aby si vyrobili vlastní bylinné lektvary.

Když Rada bezpečnosti na KLDR uvalila dosud nejtvrdší sankce po únorovém jaderném testu, mohou být pacienti ještě závislejší na podomácku vyráběných lécích v zemi s 24 miliony obyvatel, která co do státních výdajů na zdravotnictví patří mezi poslední na světě.

„Lékaři mají větší zájem o koryo medicínu než o západní léky, protože se k ní mohou snáz dostat,“ řekla AP lékárnice v betonové provozovně, kterou vláda otevřela před třemi desítkami let. „Je to mnohem levnější,“ dodala. Název koryo je odvozen od původního jména Koreje.

Nejnovější sankce mají zbavit mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una a jeho vládnoucí třídu přístupu k zahraničním cestám a luxusnímu zboží. Rezoluce RB OSN nemá zablokovat humanitární pomoc pro ty, kdo ji potřebují nejvíc, včetně dvou třetin obyvatel, již nemají dostatek potravin. Ale humanitární pracovníci uvádějí, že roky sankcí vytvořily bludiště byrokracie a schvalování potřebných k dodání léků a zdravotních potřeb.

Některé země odmítají zpracovávat platby na cokoli týkající se KLDR kvůli omezením uvaleným na banky, zatímco mnohé zahraniční společnosti a organizace se jednoduše nechtějí zapojit, jakmile se dozvědí, kam je dotyčná dodávka určena.

Čang Jun-sang ze severokorejského ministerstva pro veřejné zdraví v únoru v rozhovoru potvrdil, že sankce odřízly import zdravotního vybavení a dodávek. Dodal ale, že Severní Korea je na sankce zvyklá. „Pokud dostaneme lékařskou pomoc, je to dobré,“ prohlásil. „Ale když ne, taky dobře. Nemáme obavy.“

Severokorejské továrny mají omezenou kapacitu výroby léčiv a mnohým venkovským klinikám chybí elektřina, tekoucí voda a topení. Podle vlastních zpráv severokorejské vlády více než 80 procent vesnických klinik trpí „chronickým nedostatkem léků a dodávek na všech stupních systému“.

Podle přeběhlíků se některé léky pašují ze sousední Číny a prodávají na černém trhu, zatímco jiné, rovněž prodávané pokoutně, se berou přímo z nemocnic. Formálně je zdravotnictví v Severní Koreji bezplatné.

Severokorejský přeběhlík s rodovým jménem Kwon vylíčil, jak si musel koupit vlastní kapačku, antibiotika, anestetika a další západní léky propašované z Číny, když utrpěl otravu jídlem, i když si zlomil nohu.

Nemocniční lůžko ve městě Čchongdžin se hemžilo blechami a z vodovodního kohoutku tekla bahnitá tekutina plná červů.

Po svých zkušenostech se pak snažil severokorejským nemocnicím raději vyhýbat a v případě potíží chodil raději za tradičními lékaři, ať už ho bolel žaludek, záda, anebo trpěl nespavostí. Dvaapadesátiletý muž zběhl z KLDR v roce 2009 a nyní pracuje v soulském Výboru pro demokratizaci Severní Koreje.

Tradiční medicína je levnější a dostupnější. „Myslím, že koryo léčiva mají záhadné vlastnosti,“ říká doktor Rju Hwan-so z nemocnice Pchjongjangské lékařské fakulty a hrdě ukazuje sklenici s baculatým kořenem ženšenu, který je údajně víc než 100 let starý. „Léčí nemoci, které západní léky vyléčit nedokážou.“

Některé severokorejské kliniky mají vlastní skleníky a bylinky se také každoročně sbírají ve volné přírodě, aby se z nich mohly vyrobit čaje a další směsi. Ale i tady existují nedostatky. Lékaři často pacientům jenom předepíšou nějakou bylinku, u které předpokládají, že si ji nemocný dokáže nasbírat sám.

Významnou část koryo medicíny tvoří také zvířecí produkty, které se v tradičním léčitelství používají i v dalších asijských zemích. Části těl jelenů slouží k posílení imunitního systému, tygří kosti k úlevě při horečkách a medvědí žluč zamíchaná do horké vody údajně zmírňuje bolesti a vyplavuje z těla toxiny. Celá řada zvířecích produktů pak má posilovat potenci.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.