ČRo
Hostem byl MUDr. Bohumil Markalous, který vede ORL oddělení v nemocnici v Jindřichově Hradci, dobrý den. Takže sluchadla nebo naslouchátka či sluchátka. Do uší nebo k uchu nebo za ucho nebo všechny možnosti.
MUDr. Bohumil Markalous
——————–
No, možností je samozřejmě celá řada, v současnosti existují zásadně digitální sluchadla, dříve se prováděly tzv. analogová sluchadla a ty už jsou v podstatě opuštěna, ty digitální sluchadla mají obrovskou výhodu, že jsou jednak výkonnější, efektivnější, pomáhají na v podstatě většinu sluchových vad a pak se můžeme bavit o těch rozměrech a možnostech, jak které to sluchadlo vypadá pro lidi, kteří jsou zejména mladší a v produktivním věku, tam je možné vytvořit sluchadlo přímo do zvukovodu, takže prakticky není vidět. Pak jsou různě velká sluchadla, která jsou třeba jenom ve vchodu do zvukovodu nebo ve vchodu do ucha v té tzv. konše, to je taková ta jakoby mušle a pak jsou samozřejmě závěsná sluchadla, která se dávají za ucho a mají takovou malou trubičku, laicky řečeno, a olivku, která se vloží do vchodu do zvukovodu, to je ten mikrofonek, to je jedna sada sluchadel a pak jsou samozřejmě další možnosti, které můžeme rozebrat potom, případně podle dotazů, jenom nastíním, že základem je vyzkoušení sluchadla. Pokud nefunguje, tak pak v současnosti existuje už desítky let kochleární implantace, to je potom jiná kapitola a k té bychom se eventuálně vrátili.
mluvčí 6,
——————–
Na to jsem se chtěla zeptat taky. Kochleární implantát většinou.
MUDr. Bohumil Markalous
——————–
je to pro velmi úzkou skupinu populace a je to v případě, že nepomůže ani operační řešení, ani jiná konzervativní léčba. A je stav, kdy ten člověk prakticky vůbec neslyší, je to téměř totální hluchota nebo zbytky sluchu takové, že tomu člověku už to sluchadlo nebo jiná výkonnější pomůcka nemůže pomoci.
mluvčí 6,
——————–
Nebylo by to i pro starého člověka? Nebo je to jenom případ těch dětí?
mluvčí 7,
——————–
Kochleární implantace je jednak primárně pro ty vyloženě téměř hluché narozené děti. To můžeme pak také rozebrat, pak samozřejmě pro lidi v produkttivním věku a pro seniory samozřejmě za dalších okolností. Řada seniorů má velmi dobrý intelekt a funkční schopnosti, ale tam je potřeba funkční přizpůsobení, dlouhodobá rehabilitace takže, aby prostě člověk nebyl třeba už s počínající demencí, aby nebyl sklerotický, jak se lidově říká, aby s tím implantátem dokázal fungovat, docházet na ty jednotlivé kontroly, protože tam je velmi složitá rehabilitace, prostě nutnost kontaktu s příslušnými pracovníky, kteří to potom upravují a dolaďují.
mluvčí 6,
——————–
A já bych se chtěla zeptat na to, jak se to stane, proč se to stane, že někdo postupně přestává slyšet, anebo se třeba narodí i jenom se zbytky sluchu či úplně hluchý?
mluvčí 7,
——————–
Problematika je poměrně složitá. Ve zkratce lze říci, že zhruba necelé 1 ‰, to znamená jedna ku tisíci a méně u zdravých dětí může se narodit to dítě s poruchou sluchu, která je různě závažná, zcela výjimečně je tak závažná, že to dítě vůbec neslyší, ale to jsou opravdu raritní případy.
mluvčí 6,
——————–
Proč se ta auška špatně vyvinou? Má to třeba na to vliv dědičnost nebo nějaká nemoc matky.
mluvčí 7,
——————–
Těch příčin je velká řada, ta dědičnost tam také samozřejmě hraje zásadní roli, ale opět se jedná o sporadické případy. Daleko častěji se bohužel vyvíjí porucha sluchu během těhotenství. Jestliže zejména v prvním trimestru matka prodělá nějaký zásadní těžší infekt, zejména virový, nebo je-li vystavena případně nějakým toxickým vlivům zevního prostředí, může tomu sama matka zabránit také tím, aby nekouřila, nepopíjela alkohol, případně neužívala jiné drogy nebo některé jiné léky, které mohou ten plod poškodit. Samozřejmě patří tam otázka traumat různých zevních vlivů z prostředí a, a pochopitelně různé choroby, které se mohou vyskytnout.
mluvčí 6,
——————–
Co třeba těhotenská cukrovka?
mluvčí 7,
——————–
No těhotenská cukrovka. Pokud je neléčená, tak může rovněž poškodit vývoj sluchu. Kromě dalšího ale v současnosti, pokud se maminky hlídají a dochází na pravidelná vyšetření, tak zcela jistě dneska umíme tu cukrovku takzvaně udržet na uzdě pomocí diety a režimových opatření, včetně případných Léků, je možná pro ty maminky dobré vědět, že pokud by si to nehlídaly, tak by mohly způsobit dítěti ztrátu Sluchu, je tam riziko, zejména maminky, které mají vyšší váhu, je potřeba, aby se opravdu pečlivě hlídaly a to těhotenství uchodily prostě v pořádku.
mluvčí 6,
——————–
V dalším následujícím životě může k poškození sluchu dojít, za jakých okolností.
mluvčí 7,
——————–
V pozdějším životě jsou to jednak úrazy hlavy, ale častější jsou bohužel tzv. akutraumata neboli poškození sluchu, toho vlastního sluchového orgánu. Říká se mu Cortiho orgán, zejména nadměrným hlukem, akutním hlukem. Teď máme těsně po Novém roce, takže upozorňuji ty petardy a všechny tyto aktivity, pokud je tam třeba již nějaká drobná porucha nebo větší citlivost, vnímavost a, a ten člověk se nechrání adekvátně nebo dojde k opakovanému poškození během těch petard. U toho může dojít samozřejmě k závažnému, bohužel velmi často trvalému poškození.
mluvčí 6,
——————–
Setkala jsem se jedním myslivcem, kterému se poškodil sluch poté, co ta rána vyšla blízko jeho ucha.
mluvčí 7,
——————–
Myslivci a samozřejmě i profesionální střelci by se měli chránit zejména sluchátkovým nebo přilbovým chráničem. Jinak po opakovaném střílení bohužel dochází k poškození sluchu, pak se hovoří o takovém chronickém akutraumatu, chronickém poškození sluchu z hluku, samozřejmě to poškození může být i profesionální v rámci zaměstnání některých typů, ale tam je samozřejmě prevence, pacienti jsou řádně vyšetřováni, pravidelně a tam už je to potom tzv. chronická porucha, případně nemoc povolání, ale to je zcela jistě dneska už pod kontrolou.
mluvčí 6,
——————–
Co třeba my tady neustále se sluchátky na uších? No, zrovna tak jako třeba teenageři, sluchátka.
mluvčí 7,
——————–
Pokud je máme v rozumné míře, v rozumné intenzitě toho hluku, tak by se nemělo nic dít. Pokud se nejedná o člověka, který třeba prodělal akutní záněty v útlém věku nebo nemá jinou poruchu. Ale bohužel řada teenagerů ty sluchátka má extrémně nahlas a je samozřejmě zjištěno, že hladina zvuku nad 95 decibelů, to je ta hlasitost, jež může poškodit sluch a zejména ty hlasitosti na 120 decibelů, to už je velmi závažné.
mluvčí 6,
——————–
Co třeba nějaké časté záněty středního ucha mohou? Také tu schopnost slyšet.
mluvčí 7,
——————–
Záněty středního ucha samozřejmě mohou poškodit zejména ten převodní aparát, výjimečně i ten vnitřní sluchový aparát, sluchové buňky, případně sluchový nerv, to je raritní, ale také může, ale zase, pokud je dítě v řádné péči pediatra, rodičů, primárně, případně otorinolaryngologa anebo foniatra, tak to postižení se dá velmi dobře dneska léčit, předcházet mu a myslím si, že v našem státě je ta péče na velmi dobré úrovni.
mluvčí 6,
——————–
Takovéto opakované píchání uší při těch zánětech nepoškozuje ten stav.
mluvčí 7,
——————–
No, to je zase problematika, která se do současnosti trvale řeší. Jsou zastánci pro a proti, my jako chirurgický obor jednoznačně zastáváme. Pokud tam je indikace, tak to ouško, respektive bubínek, propíchnout, ten sekret, odsát, uvolnit ho, protože tam, kde je hnis obecně, tam hrozí komplikace, hrozí dlouhodobé léčení a celková konzervativní léčba bohužel v některých případech nezabírá a v řadě případů dojde buď ke komplikaci, ten bubínek nakonec stejně sám praskne a ta příroda si pomáhá sama, že vlastně to ouško praskne, jak se říká, a ten sekret potom odtéká ven.
mluvčí 6,
——————–
A tam potom asi vznikne nějaké zajizvení,
mluvčí 7,
——————–
Ten bubínek se v drtivé většině případů zajizví, zahojí se v podstatě ad integrum, jsou samozřejmě výjimečné případy. Zase jsou to velmi sporadické raritní záležitosti, kdy může být trvalá porucha nebo trvalá perforace, ale drtivá většina pacientů se zahojí v pořádku.
mluvčí 6,
——————–
Ještě nám, prosím, řekněte, proč postupně hluchnou starší lidé?
mluvčí 7,
——————–
To je otázka tzv. presbyakuze, což je oficiální termín odborný. Znamená to, že ve vyšším věku nám některé orgány prostě, zkrátka slábnou, příklad o 40 věku dochází k poruše zraku. Paralelně s tím dochází k drobné poruše sluchu a zajímavé na tom je, že když někdo špatně vidí, tak ty brýle si poměrně záhy musíme pořídit, ať už na blízko, nebo do dálky. Ale bohužel dodneška lidé trošinku podceňují tu otázku toho, že hůře slyší, oni to mohou částečně kompenzovat tím, že takzvaně odezírají, neboli dívají se na ústa a mimiku člověka, který s nima hovoří, ale problém nastává, jestliže jsou v hlučném prostředí, někde v restauraci nebo v nějaké konferenční místnosti, kde je daleko více šumu nebo více hovorů a tam, když nemohou odezírat, tam mají velké problémy a bylo by dobře zde zdůraznit, že dneska ta audiologie a problematika přidělování sluchadel je na úplně jiné úrovni než třeba v roce 70. V osmdesátých letech, kdy já jsem začínal jako lékař a dneska opravdu jsou velmi dobré možnosti na to, aby lidi se nebáli, nestyděli se za to, že mají drobné zvukovodové nebo někde za uchem sluchátko a aby nás aktivně kontaktovali nebo přímo ty foniatry nebo otolaryngology nebo šli cestou praktických nebo dětských lékařů, máme velmi dobrou diagnostiku a ty sluchadla velmi dobře pomáhají, jenom pro informaci, třeba, když se bavíme o těch starších lidech, tak tam je úhrada pojišťovnou stanovená zákony a vyhláškami, standardně se uhradí 7000. V současnosti ale upozorňují, že ty výkonné a kvalitní sluchadla jsou estetické. Dneska si můžete navolit barvu, tvar, velikost, jak hluboko třeba do toho zvukovodu nasadit, samozřejmě čím je hlouběji, tím méně výkonné, ale je spousta možností. A upozorňují, že tam se můžete pak dostat, pokud má někdo zájem na nějakém extrakvalitním a esteticky vyhovujícím sluchátku, dostat na příplatek 1000 kč navíc, které si potom pacient musí dohradit.
mluvčí 6,
——————–
Posloucháte pořad zdravíčko Českého rozhlasu České Budějovice, je tady s námi dnes Dr. Bohumil Markalous, odborník na ORL, bavíme se o sluchadlech, o ztrátě sluchu nebo postupné nedoslýchavosti, bavíme se o tom i s vámi na lince 22 155 44 11, anebo na emailové adrese zdravicko, zavináč, CB rozhlas cz. Někdo vás už čeká na lince, tak mu rádi dáme slovo. Dobrý den.
mluvčí 8,
——————–
Dobrý den. Tady je posluchač Českobudějovicka, prosím vás pěkně, možná bude dotaz, že nebude přesně k tématu, ale jenom jsem se chtěl zeptat po několika operacích a příjemný z posledních, která údajně podle lékařský zprávy trvala. Člověk si to nepamatuje, že, narkoze asi osm hodin, tak jsem se probudil a v podstatě od tý doby mám tinitus, takovýto šumění nebo pištění. Jestli by mi pan doktor mohl říci nějakou podstatu jako tohohle toho, čím to může vzniknout, jestli se s tím dá něco dělat nebo nedá dělat dobře?
mluvčí 7,
——————–
No, tinitus neboli hučení nebo šumění v uchu je bohužel průvodný jev. Zpravidla nějaké poruchy vnitřního ucha, případně sluchového nervu, případně dalších struktur středouší a podobně, velmi špatně ho léčíme, jedná se o subjektivní vjem, podobně jako bolest, takže to i velmi špatně vyšetřujeme a znamená to, že pacient by měl dojít na otorinolaryngologické pracoviště, kde bude podrobně vyšetřen, případně rovnou k foniatrovi a podle jednotlivých vyšetření zjištění eventuálně, respektive vyloučení příčiny, kterou umíme léčit, třeba střední ucho nebo nedejbože nějaký zánět nebo něco, jakoby bradavice, nezhoubný nádor třeba na sluchovém nervu a podobně. To se všechno vyloučí a tím pádem léčíme tuto příčinu. To je jedna strana mince, to je přímo ORL problematika a druhá problematika je, že to je vlastně součást civilizačních chorob v rámci prostě toho, že populace stárne, že máme aterosklerózu, počínající poruchu cévního zásobení toho ucha a k tomu jsou tyhle průvodné jevy. Existují dokonce tinnitové kliniky ve světě, ale efektivita léčby je velmi malá. Předem upozorňuji, ale umíme to léčit a zdůraznil bych tak asi jako bolest, tak to hučení neboli tinitus je potřeba, aby pacient vědomě aktivně zvládal tím, že to bude negovat, bagatelizovat, bude vědět, že je řádně vyšetřen, že tam nehrozí žádné poškození zdraví a musí sám trošinku zabojovat a snažit se vědomě tu poruchu omezit.
mluvčí 6,
——————–
Další posluchač by nám chtěl položit svou otázku. Dobrý den.
mluvčí 9,
——————–
Dobrý den, posluchačka od Prachatic. Já bych chtěla zeptat pana doktora, já je to. Už v listopadu. Jsem začala mít bolesti od hlavy, hrozný, potom jsem jí to přestěhlo do uší a doopravy dírky nosu, což tam jsem jako smrkala trošinku, žlutej sekret, potom je začali bolet koště pod očima, pak mě to přešlo do lícní čelisti a do uší. Takže v uších mě jako dunělo, potom v jednom tom levě mě píská a doteďka na něj málo slyším, toto pravý prostě tam slyším, ale pořád mě otama jde ta bolest pod to oko do té kosti a pořád to směli do té nosní dírky a stále mě to obtěžuje, ale na to ucholeví, slyším strašně málo a někdy mě v nich svědí, někdy šustí.
mluvčí 7,
——————–
No, vážená paní. Primárně byste měl navštívit po praktickém lékaři zase lékaře ORL ušní, nosní, krční, ten vás podrobně vyšetří vizuálně, mikroskopem si prohlídne váš zvukovt a bubínek zjistí, jestli nemáte nějaký zánět v tom uchu nebo v těch vedlejších nosních dutinách, v těch horních dýchacích cestách Případně se udělá vyšetření CT výpočetní tomografie a vyloučí se zánět, který byl pravděpodobně příčinou těch polymorfních mnohačetných obtíží, co máte. Někdy se ovšem na tom můžou podílet i jiné záležitosti, třeba krční páteř na těch bolestech nebo hučení a případně je potřeba udělat neurologické a oční a zubní vyšetření, takže máte před sebou, pokud se odhodláte, řadu různých speciálních vyšetření a ta by vám měla určitě pomoci.
mluvčí 6,
——————–
Jestliže člověk cítí, že přestává slyšet třeba na jedno ucho, nebo že, jak jste říkal, tak jako přestává vidět. Dobře, takže i máme nějaké potíže se a sluchem a taky máme tendenci bagatelizovat, tak čím by se mělo začít? Pomůže třeba na počátku nějaký výplach? Nebo. Tohle není ta situace, která by.
mluvčí 7,
——————–
Samozřejmě, že nejčastější příčinou může být třeba ucpání zvukovodu tím mazem neboli cerumenem. Čili primárně praktický nebo dětský lékař to vyšetří, případně ošetří, pokud je to komplikovanější, odesílá zase na ORL. My zajistíme průchodnost zvukovodu a následně si vyšetříme ten sluch objektivními a subjektivními metodami.
mluvčí 6,
——————–
Kolika lidí se asi tak ztráta sluchu ve vyšším věku týká.
mluvčí 7,
——————–
No, jsou na to statistiky několik let starší, v České republice zhruba 20–30 % populace okolo 60 let věku už mívá lehčí poruchu sluchu, která vyžaduje vyšetření, případně léčbu. A v 80 či 90 letech věku už v podstatě 75–90 % populace mívá potíže se sluchem, upozorňuji indikace, respektive přidělení toho sluchadla. závisí na tom, jakou ten člověk má potřebu vnímat ten sluch, jak potřebuje vnímat a komunikovat, jaké má povolání a aktivity, ale určitě, jakmile ten sluch slábne, tak ty sluchadla dneska umí těm pacientům pomoci.
mluvčí 2,
——————–
Máte pravdu, že ztráta sluchu, ať už částečná, nebo úplná, může člověka velmi vyloučit ze společnosti, on určitou dobu odezírá, ale pak jsou třeba situace a doba covidová je potvrdila, kdy všichni nosili roušky, kdy odezírat nemůže a de facto se stává bezbranným vůči těm informacím, které přicházejí zvenčí.
mluvčí 1,
——————–
Ano, to je zásadní problém celospolečenský a individuální toho člověka, protože on se může dostat do depresivních stavů, on je vyloučen z možnosti komunikace, vzdělávání se a dovolil bych si poznamenat, tato problematika je zejména závažná u těch nejmenších narozených dětí, dneska se dělají tzv. otoakustické emise u novorozenců ještě na novorozenských odděleních, kdy se hrubým odhadem v rámci screeningu zjistí ty zásadní a nejtěžší poruchy a během 34 měsíců se to musí dodiagnostikovat těmi specialisty, zejména foniatry a ORL lékaři a pak už se rovnou nasazují sluchadla a nebo v krajní nouzi, pokud je tam opravdu těžká hluchota, tak se třeba kolem prvního, druhého roku věku už zavádí ty kochleární implantáty, v případě, že novorozenec téměř neslyší, tak je katastroficky deprivován, nevnímá okolí, nekomunikuje, nerozumí a v podstatě nemůže se vyvinout řeč, takže on je takzvaně hluchoněmý a nevyvíjí se pochopitelně intelekt, ten mozek nemá adekvátní stimuly, takže se nevyvine ani patřičné IQ. A to je obrovská tragédie. Musí na to myslet rodiče, zejména tito první poznávají a pochopitelně další lékaři v rámci pediatrie, dětští lékaři a případně pak ten otolaryngolog, ale dneska to umíme léčit, dneska je vysoce vyvinutá technika, která těm dětem dokáže pomoci, takže se mohou normálně i ti hluší vyvíjet dál.
mluvčí 6,
——————–
Dobrý den ze Strakonic. Já bych se chtěla zeptat. Je mi 80 let, asi před půlrokem mi zalehlo ucho, paní doktorka mi ho vypláchla a měla jsem asi šest týdnů pokoj, pak mi zalehlo znovu a od tý doby potrvá. Paní doktorka si neví rady, dala mi nějaký kapky do nosu, ty nezabraly. Dá se s tím něco dělat, nebo kam bych měla se obrátit.
mluvčí 1,
——————–
No, vážená paní, pokud se vyčistil zvukovou, tak je potřeba správná diagnostika bubínku a slyšení, to znamená vyšetřit sluch audiogramem otolaryngologem a současně ten otolaringolog zhodnotí, jestli třeba nemáte, protože teď je mnoho infekcí a katarů dýchacích cest, jestli třeba nemáte uzavřenou nebo zúženou sluchovou trubici a nemáte třeba malý výpotek ve středním uchu nebo podtlak, které obojí může znehybnit ten řetěz kůstek a můžete mít z toho poruchu, čili to umíme léčit. V krajním případě se provádí tzv. paracentéza, neboli se bubínek propíchne a vypustí se tekutina nebo odsaje, a pokud to eventuálně pomáhá a jedná se o převodní poruchu toho středního ucha a sluchové trubice, dá se zavést do bubínku, taková ventilační trubička, jakoby špulka je to, která má vnitřní průměr 1,2 mm, na dočasnou dobu, na pár měsíců, a to vám ten sluch může zlepšit, je-li to tato porucha. Pokud se tím vyšetřením zjistí, že to je porucha toho sluchového orgánu, hlemýždě neboli cortiho orgánu, kde jsou buňky, které zodpovídají za přenos zvuku, tak tam ta porucha se už moc léčit nedá. Pokud by to výrazně handicapovalo, jsou ta sluchadla na místě, protože bohužel ve vašem věku je vysoká pravděpodobnost, že máte tzv. presbyakuzi, jak jsme o tom hovořili, neboli zhoršení sluchu vlivem vyššího věku, a to všechno umíme rozlišit a podle toho ten otolaryngolog vám zcela jistě poradí a předpokládám i pomůže.
mluvčí 2,
——————–
Tím se vracíme ke sluchadlům, k té problematice, kterou jsme si pro dnešek předsevzali. Proč se jich lidé bojí? Já slýchávám někdy takové námitky, že se sluchadlem slyší trávu růst, že slyší všechno, že všechny ty zvuky jsou jaksi stejně intenzivní, i ty, které by jinak slyšeli až zpovzdálí, že se jim to plete a že jim je to nepříjemné třeba i v tom uchu, anebo společensky.
mluvčí 1,
——————–
No, máte zcela jistě pravdu, faktem je, že lidi jsou pořád jaksi v době, kdy třeba ta sluchadla byla ještě starších typů, která nebyla tak efektivní. V současnosti ten pokrok jde velmi rychle nahoru. Je to vlastně malinkej mikropočítač, který se na dálku, telemetricky s tím otolaryngologem nebo foniatrem seřizuje, takže vyžaduje to spolupráci pacienta, určitej nácvik rehabilitaci, ale na 2–3 návštěvy, pokud je tam indikace, lékař vám je přidělí, ale musíte se s tím bohužel naučit žít a naučit se vnímat ten zvuk, což je otázka nějaké adaptace tréninku, habitace a umět to sluchátko si správně seřizovat, ať už ve spolupráci s tím lékařem, který je přidělil, anebo potom sám.
mluvčí 2,
——————–
Takové digitální sluchátko, musí se třeba nějak dobíjet.
mluvčí 1,
——————–
Samozřejmě tam jsou baterie, některé vydrží týdny, některé i déle, je to zase individuální, záleží na ceně a velikosti toho sluchátka a samozřejmě u starších pacientů, kteří už jsou třeba méně pohyblivý, tam se dává i ta větší sluchátka kvůli manipulaci, ta závěsná za ušní boltec ale rozhodně nepřekáží a je potřeba si občas ty baterky dokoupit, jinak bych si ještě dovolil poznamenat dneska pomocí tzv. bluetoothu, tak jako máme handsfree v autě, tak se dá seřídit a napojit to sluchátko na mobil. A dále existují tzv. indukční cívky, a to jsou zařízení, kdy jsme třeba někde v nějaké posluchárně, v divadle, na koncertě, v kině a je možné si vlastně přes ty mikroprocesory a přes tu digitální techniku zajistit, aby ten zvuk byl nějakou formou převeden přes mikrofon a ten počítač a následně do reproduktoru, do toho vašeho ucha, ať už je to závěsné sluchadlo nebo to nitroušní zvukové sluchátko, takže to jsou velké výhody. Je jich ještě celá řada, které dneska ta sluchadla umožňují tak, aby pacienti nebo populace měla lepší komfort.
mluvčí 2,
——————–
K čemu je dobré mít sluchadlo napojené na telefon.
mluvčí 1,
——————–
No, jednoznačně, protože ten telefon dobře slyším a nemusím se stresovat tím, že si ho musím dát naplno, mám ho distančně někde od sebe, ale slyším, že zvoní a můžu normálně komunikovat vlastně.
mluvčí 7,
——————–
Dobrý den z tábora. Já bych měl, pane primáři, dotaz, jestli existuje už něco super moderního? Třeba se na brýlích, že by to bylo sluchátko na těch brýlových obroučkách nebo vzadu, zkrátka něco takovýho. Super. Děkuji mockrát.
mluvčí 2,
——————–
Tak děkujeme. Zkrátka myslíte něco ve stylu Jamese Bonda? Něco, co by bylo velmi elegantní a už by se to ani do toho ucha nemuselo strkat.
mluvčí 1,
——————–
No, máte zcela pravdu, byla léta vyvíjena sluchátka v těch brýlích, ale to byla ta analogová, staršího typu, nevýkonná a v podstatě brýlová sluchátka jsou v současnosti úplně opuštěná, ale nahradila je právě ta sluchátka, která lze dát do vchodu do zvukovodu nebo je skrýt přímo ve zvukovodu a ta jsou právě nejvýkonnější. Je to individuální, dají se tam udělat tvarovky tak, aby to každému pacientovi individuálně vyhovovalo na velikost a tvar toho jejich boltce a tam samozřejmě čím větší, tím výkonnější sluchátko a bohužel i ta cena je vyšší.
mluvčí 2,
——————–
Ještě bych se chtěla vrátit k ceně těch sluchadel. Právě vy jste říkal, že do nějakých 7000 je většina pojišťoven hradí, ale pak je tam třeba nějaká částka, kterou si musí člověk zaplatit sám. Jestliže si zvolí dražší, nachází se i v té relaci do těch 7000. Kvalitní sluchátka natolik, aby s nimi lidé byli spokojeni.
mluvčí 1,
——————–
Zase je to velmi individuální, protože záleží na charakteru tíží toho sluchového postižení, samozřejmě na tom pacientovi, takže těch 7000 hradí všechny pojišťovny standardně a potom už tu nadstavbu si bohužel pacient musí doplácet. Můžeme se bavit o několika málo tisících, ale můžeme se taky bavit o 30, 40, 50 tisících, to je jedna strana mince, pak bych si ještě dovolil upozornit, ta kochleární implantace, lidi se na to pořád ptají, ale říkám, to je zcela výběrová záležitost, která stojí – ta základní jednostranná implantace -kolem půl milionu, oboustranná implantace dvojnásobek a další půl milionu stojí rehabilitace a ten systém těch odborníků a tý péče, který ten pacient trvale vyžaduje. Existují centra v Praze, v Ostravě, v Brně, ale tam jsou odeslání až po těch základních vyšetření v terénu na úrovni okresu, polikliniky nebo kraje, takže to je zcela raritní a výjimečná situace, ale náš stát se tomu intenzivně věnuje a funguje to tak.
mluvčí 2,
——————–
Kdyby si někdo řekl, mě to za to stojí, já si to zaplatím sám, toho půl milionu, chci to tak. Má tu možnost? Nebo je to opravdu jenom na pacient?
mluvčí 1,
——————–
Tady jsou přísná indikační kritéria, protože kdyby se to dalo tam, kde to není potřeba, tak bychom mohli i pacienta poškodit. Je to rozsáhlý, poměrně složitý operační výkon, který má samozřejmě svá rizika, i když jsou nepatrná, ale zásadní je to, že pokud pomůže sluchadlo, tak není indikace a důvod, aby se dělala tato náročná kochleární implantace.
mluvčí 7,
——————–
Dobrý den. Mám od sluchátka na obě uši střední, já hluchotu mám stanovenou na 60 %. Zajímalo by mě, když poslouchám rádio a dávám si sluchátko jako z rádia, jestli to má vliv taky třeba na vadu toho ucha, že potom se mi jedno zhorší a druhý ne a druhý dotaz mám, jak se mají správně čistit uši?
mluvčí 1,
——————–
Máte-li správně seřízené sluchátko, nemusíte se obávat, že by vám sluch nadále poškozovalo, ale vyžaduje to komunikaci a spolupráci s tím lékařem, který vám ho přidělil. Pokud se týká čištění uší. To je moje celoživotní achilova šlacha, protože 43 let mé praxe všem pacientům a kolegům, lékařům a sestrám říkám nečistit uši, nečistit uši, nečistit uši. Jsou to přesýpací hodiny, zvukovod jsou jako přesýpací hodiny, ale ještě je esovitě zahnutý a pokud pacient manipuluje ve zvukovodu, tak se dostane pouze do toho vchodu, do té široké části, maximálně ten maz zacpe, s prominutím, upěchuje do té vnitřní části až na bubínek a má velké potíže a my to velmi komplikovaně odstraňujeme. 99 % populace nemá sahat do uší, nečistit uši, nemanipulovat a nestříkat tam různé komerční přípravky, které pouze poškozují. Pokud se to opakovaně dráždí, dochází k ekzémům, svědění, pálení, zánětům. A je to velká svízel.
mluvčí 2,
——————–
Já mám ještě jednu poslední otázku, navedl mě na ně právě pan posluchač, když zmiňoval, že má sluchadla na obě uši. Je potřeba je dávat na obě nebo jenom na jedno nebo v jakých případech se to, jak řeší.
mluvčí 1,
——————–
Optimální je tzv. binourální korekce neboli sluchadlo na pravé a na levé ucho je lepší vnímání toho zvuku. I když v mozkové kůře se to potom centrálně spojuje.
mluvčí 2,
——————–
Ale je to stereo.
mluvčí 1,
——————–
Ale je to stereo, máme prostorové slyšení, směrové slyšení daleko lepší, takže zásadně se to doporučuje tak, aby byly na obě uši sluchátka, pokud jsou obě postiženy.
mluvčí 2,
——————–
Zdravíčku s Dr. Bohumilem Markalousem. Vašich dotazů i mých dotazů a těch dalších informací by asi ještě byla spousta. Tak se třeba k tomu tématu ještě někdy vrátíme, bude-li pan doktor ochoten znovu z Jindřichova Hradce přijet do zdravíčka do Českých Budějovic. Děkujeme vám.
Přidejte odpověď