Český rozhlas o jedné lékové novince. Revmatoidní artritidu by možná bylo možné léčit efektivněji a především bez vedlejších účinků, záněty v kloubech při ní způsobuje přehnaná činnost imunitního systému, na artritidu se předepisují léky, které potlačují právě imunitu, jenže ty samozřejmě fungují nejen v místě zánětu. Vědci z Akademie věd a Masarykovy univerzity a mezinárodního centra klinického výzkumu proto v současnosti testují tzv. nanopřenašeče, které léky dopraví přímo do kloubů, aniž by potlačily imunitu v celém pacientově těle.
——————–
Paní ředitelko, jak se daří? Co vaše klouby v minulé návštěvě.
mluvčí 11,
——————–
No, šestadvacátýho mi otekl malíček docela brutálně, teď už to mám jako v pohodě.
mluvčí 12,
——————–
A čelistní kloub. Revmatolog Petr Němec vyšetřuje pacientku s artritidou, revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, imunitní buňky. Začnou v podstatě bezdůvodně vytvářet zánět nejčastěji v kloubech.
mluvčí 11,
——————–
No, beru ten metodrixat a k tomu biologickou léčbu, zjišťuju, že mám sníženou imunitu, protože docela často trpím nachlazením, zánětem dutin.
mluvčí 12,
——————–
Toto bývají časté vedlejší účinky současné léčby revmatoidní artritidy, vysvětluje Daniela Rubanová z biofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Ta léčba jim tlumí obecně jejich imunitní systém. Daniela Rubanová proto s kolegy tato léčiva vylepšuje, aby vedlejších účinků způsobovaly co nejméně.
Daniela Rubanová
——————–
My bychom rádi navázali ta současně používaná terapeutika na nanopolymerní nosiče, které umožní jej specificky cílit do toho zaníceného kloubu.
——————–
Tento nosič je molekula, která funkci léků v podstatě vypne, a to až do chvíle, než se dostane do místa zánětu, tam je kyselejší pH, což molekulu nosiče od léku oddělí a lék začne účinkovat, tedy potlačovat imunitu. To ale bylo potřeba otestovat.
——————–
Zde vidíme snížení produkce toho prozánětlivého mediátoru.
——————–
Takže opravdu ten nanopřenašeč odpadne a léčivo začne fungovat. Ten zánět bude potlačen.
——————–
Výzkumníci lék vyzkoušeli i na myších.
——————–
Toto je obrázek jednoho z našich modelů. Na této končetině myši byla indukována artritida.
mluvčí 12,
——————–
A pak jste ji léčili.
Daniela Rubanová
——————–
Ano A v průběhu času jsme sledovali, jak dochází k poklesu otoku v této nemocné noze.
mluvčí 12,
——————–
Tyto předklinické studie ukazují, že léčivo s nanosiči lépe cílí na místo zánětu a působí déle. I proto jsou účinné i nižší dávky, než je tomu u současných léčiv. Podle vědců bude hotové nejdříve za sedm let.
Český rozhlas.
Přidejte odpověď