Česko uctilo památku obětí čtvrteční střelby na Filozofické fakultě v Praze. Jde o nejtragičtější podobnou událost v naší novodobé historii. Zemřelo 14 lidí. Vláda proto vyhlásila státní smutek.
Radiožurnál
——————–
V pravé poledne lidé po celé zemi drželi tichou vzpomínku při zvuku kostelních zvonů. Zvon Zikmund v katedrále svatého Víta pak za každou oběť odbyl jeden úder. V katedrále se konala velká zádušní mše. Chrám byl prakticky zaplněný. Přišel i prezident Petr Pavel. Byli tu také studenti, kteří byli svědky tragédie, a učitelé fakulty, třeba egyptolog Jaromír Krejčí.
Jaromír Krejčí, egyptolog
——————–
Mše byla velmi emotivní pro mě a já si myslím, že to bylo velice důležité se takto sejít a s našimi zesnulými kolegy se takto rozloučit.
redaktorka
——————–
Arcibiskup Jan Graubner řekl, že je třeba čin odsoudit a zároveň se dívat dopředu.
Jan Graubner, arcibiskup
——————–
Odpustit neznamená, že schvalujeme zlo, ale ukazujeme, že láska je silnější než to zlo.
redaktorka
——————–
Úřady a školy v Česku vyvěsily černé prapory a vlajky zůstaly stažené napůl žerdi.
Oběti a zraněné při čtvrtečním útoku na Univerzitě Karlově si připomínali lidé napříč celým Českem. V Brně se věřící odpoledne sešli na Petrově na zádušní mši.
Veronika , anketa
——————–
I když jsme ty lidi neznali, tak je to něco, co asi hýbe náma všema. Myslím si, že je důležitý to tak nějak promodlit.
redaktorka
——————–
Říká pětadvacetiletá Veronika, která přišla uctít památku obětí do katedrály svatých Petra a Pavla v Brně. Podle římskokatolického biskupa Pavla Konzbula můžou být modlitba a mše způsob, jak se se ztrátou vyrovnat.
Pavel KONZBUL, biskup
——————–
Když prožíváme smutek nebo bolest a zase se o něj podělíme, tak on se zase paradoxně zmenší, takže člověk ví, že na to není sám. Tato bohoslužba je takovým motivem smíření a odpuštění.
redaktorka
——————–
Mše byla tlumočená do znakového jazyka, protože mezi oběťmi byly i studenti oboru Jazyky a komunikace neslyšících.
Stovky studentů a zaměstnanců Univerzity Karlovy po tragédii už požádaly o psychologickou pomoc. Radiožurnálu to řekla rektorka univerzity Milena Králíčková. Podle ní péči o duševní zdraví studentů a zaměstnanců pokryje univerzita z vlastních zdrojů a s pomocí neziskových organizací, které se samy nabízejí. Výuka na Filozofické fakultě je přerušena do 2. ledna a samotná budova, kde se střílelo, bude ještě několik týdnů uzavřená.
redaktor
——————–
Na střeše Filozofické fakulty vlaje velká černá vlajka. Před budovou se v pravé poledne shromáždily stovky lidí, kteří minutou ticha uctili oběti útoku.
anketa
——————–
V tuhle chvíli asi si myslím, že se nic jinýho /nesrozumitelné/ udělat nedá než tiše vzpomínat na ty, který to bohužel zasáhlo, kteří neměli takové štěstí.
redaktor
——————–
Psychologická pomoc jak studentům, tak zaměstnancům je podle rektorky univerzity Mileny Králíčkové nezbytná.
Milena KRÁLÍČKOVÁ, rektorka, Univerzita Karlova
——————–
A u desítek se bude jednat o dlouhodobou pomoc, protože byli v přímém kontaktu s tím strašným násilím.
redaktor
——————–
Dobrovolníci také celý den vydávali osobní věci studentům, kteří je při útěku před střelbou zanechali v budově Filozofické fakulty.
Radiožurnál.
Přidejte odpověď