Ráno po střelbě

TV NOVA reportáž: Ano, je to velmi smutné ráno jak pro celé Česko, tak jak jsme slyšeli, i pro celý svět, který je šokován tím, co se stalo tady za mnou v budově Filozofické fakulty, ta, v současné chvíli ta budova je stále obehnaná policejní páskou, nikdo si, nikdo se tam k té budově nesmí přibližovat, ale v současné chvíli už většina policejních vozů a sanitek odsud odjela nebo se chystá odjet. Co je ale nejsmutnější, že od půl třetí hodiny od rána se tady střídají pohřební vozy, které odvážejí právě ty oběti, oběti té tragické události. V současné chvíli podle mých informací ta bilance je stále taková, že je 14 obětí střelby plus útočník, který se měl, který se měl zastřelit. V nemocnicích stále zůstává asi 25, 25 zraněných lidí, z toho 10 těžce, ale nevypadá, že by někdo přímo bojoval o život. Ovšem to stále není potvrzené, ty informace stále ještě nemáme, co víme, že ta tragická událost mohla být ještě výrazně tragičtější, protože podle policejního prezidenta Martina Vodrážka policie na místě zajistila, uvnitř budovy zajistila velké zavazadlo cestovní, v kterém si tam útočník měl přinést doslova celý arzenál zbraní a munice a bez rychlého zásahu policie se skutečně mohlo jednat. Ještě výrazně, výrazně tragičtější bilanci. Rektorka univerzity říkala, že právě ke konci, ke konci vlastně školního roku nebo ne školního roku, ale před prázdninami nebo před svátky obecně studenti běžně na fakultu chodí už se zavazadly, protože jsou tady studenti z celé republiky a chystají se například odjet už těsně po přednáškách a tak, takže to nevzbudilo žádnou velkou pozornost. Co je další aktuální věc, že policie má výrazně podezření, že ta střelba tady může souviset s tou střelbou. Před zhruba týdnem v klánovickém lese, kde zemřel otec a jeho dvouměsíční dcera, policie do té doby vůbec netušila, kdo ten útočník může být, ale právě než útočník přijel střílet sem do Prahy, tak policie dostala hlášení, že někdo zavraždil člověka v Hostouni na Kladensku, což měl být otec právě toho střelce. A na základě toho policie, policie zajistila důkazní materiál, který nějakým způsobem může souviset s tou střelbou v klánovickém, v klánovickém lese. Co je ještě také smutná zpráva, že ono se málem podařilo policii celé této tragické události zabránit, protože potom, co útočník zastřelil svého otce a policie tam šla, policie tam šla zasahovat, tak zjistila, že útočník má naplánováno jet do Prahy a že se tady chce o něco pokusit. Oni dorazili tam do jiné budovy, jiné budovy Filozofické fakulty, kde měl útočník ve dvě hodiny mít přednášku a tam se snažili tu budovu evakuovat, ale bohužel útočník si vybral toto místo.

mluvčí 2,
——————–
To, co známe ze Spojených států, se stalo realitou. I v České republice. Tak reagují vysoké školy na nejtragičtější střelbu v naší historii. Z úcty k obětem se ruší výuka, ale i sport. Sportovní klání.

mluvčí 10,
——————–
Dnešní zápasy devětadvacátého kola hokejové extraligy se kvůli včerejším tragickým událostem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze neuskuteční. Celé kolo se odkládá a stejně tak i výuka například na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.

mluvčí 12,
——————–
Nadační fond Univerzity Karlovy vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, studentů a pedagogů, které zasáhla včerejší střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vybrané peníze použije v koordinaci s vedením fakulty na adresnou pomoc zasaženým touto tragédií.

mluvčí 10,
——————–
Policie podle všeho pracuje s verzí, že útočník Filozofické fakulty má na svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v klánovickém lese, kde zastřelil zatím neznámý pachatel dospělého a dítě.

mluvčí 2,
——————–
včerejší případ masové střelby není bohužel ojedinělý, největší tragédie se doposud stala v únoru 2015 v Uherském Brodě, třiašedesátiletý muž tam tehdy zastřelil osm hostů restaurace, zbraň pak otočil proti sobě.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
24. února. Roku 2015. Půl hodiny po poledni do této restaurace vtrhl třiašedesátiletý muž, bez varování vytáhl zbraň a začal pálit na hosty, ti se snažili schovat a utéct, mnozí ale jeho šílenou střelbu nepřežili.

mluvčí 18,
——————–
Bylo slyšet asi 3–5 výstřelů, potom vyběhla nějaká paní, která u nás klečela před plotem.

mluvčí 19,
——————–
Vypadalo to tam prý nějak na jatkách a útočník otočil vlastně zbraň proti sobě.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
Zastřelil servírku a sedm hostů po dvou hodinách otočil zbraň proti sobě. Štěstí měl třeba tento muž, střelce předběhl na schodech, celou dobu se schovával na toaletě.

mluvčí 20,
——————–
Jenom jsem řekl, že si mě dovolí, že se rychlejší a že asi na něho opět zbude
Taky.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
Před čtyřmi lety, krátce po sedmé hodině ráno spěchali záchranáři do ostravské Fakultní nemocnice. V čekárně traumatologie vytáhl zbraň dvaačtyřicetiletý muž a začal z bezprostřední blízkosti střílet. Lidé se snažili utéct, schovávali se v ordinacích přímo v nemocnici.

mluvčí 22,
——————–
Někdo tam říkal, že tam leží nějací zastřelení lidé, že tam někdo střílel. Tak vběhla a hned jsme se zamkli.

mluvčí 23,
——————–
Začali vybíhat lidi a přiletěl ten můj kolega a začal volat, že se tam střílí.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
Střelec zasáhl devět lidí, sedm z nich zemřelo. Nemluvil, byl chladnokrevný, dětem neublížil.

Brig. Gen. Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství Policie ČR MS kraje
——————–
Vzhledem k tomu, že nemocnice má hodně východu, tak jsme nebyli schopni v prvopočátku identifikovat tuto osobu.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
Muže, který tvrdil, že je nemocný a nikdo ho nechce léčit. Nakonec policisté objevili asi 5 km vzdušnou čarou od nemocnice. I on se před zatčením zastřelil.A to už je kunovická letecká továrna. 10. listopadu před 12 lety. Všichni zaměstnanci se museli evakuovat.

mluvčí 24,
——————–
Jsem slyšel, že tady bylo několik lidí postřelených.

Petr Zapletal, redaktor
——————–
V areálu zasahovali těžkooděnci, v jedné z kanceláří objevili dva zastřelené manažery, střelec postřelil i ředitelku firmy. Útočníkem byl bratr zbrojařského magnáta, který ochrnul po pádu z posedu, právě manažery z jeho zranění vinil. Nakonec i on ukončil život zastřelením. Petr Zapletal, televize Nova.

mluvčí 1,
——————–
Nemůžu uvěřit, že teď říkám, že se přesouváme do současnosti. A v budově Filozofické fakulty na palochově náměstí v centru Prahy došlo včera ke střelbě, zemřelo 15 lidí, včetně útočníka, další lidi jsou vážně, středně a lehce zranění. Této tragické události přidá komentář Radim Pařík, prezident asociace vyjednavačů. Radime, krásné ráno.

mluvčí 1,
——————–
Jak jste reagoval, když jste to včera slyšel a dozvěděl se to?

mluvčí 25,
——————–
Já jsem včera natáčel rozhovor a najednou se otevřely dveře do studia, vběhl tam produkční a říkal, už jste slyšeli o Filozofické fakultě? A mě úplně zamrazilo. Já jsem říkal, my jsme se ocitli v situaci a v období, kde jsme nikdy nechtěli být. Najednou si uvědomujeme, jak bezpečnost je křehká, jak jsou lidé, jak jsou lidé prostě emocionální, jak se může stát taková tragédie. Myslím si, že celé republice zamrzla krev a my musíme dneska říct, že Česká republika už nebude nikdy. Jako.

mluvčí 2,
——————–
Předevčírem. Byl to obrovský šok. Jak to podle vás všechny složky integrovaného záchranného systému zvládly? Tu situaci?

mluvčí 25,
——————–
My musíme říct, že policie, ty prvosledové hlídky tam byly během několika málo minut. Já jsem četl na síti x a na různých sociálních sítích, že tam mohly být rychleji, že mohly udělat víc. No, ono dostat se do centra Prahy během několika málo minut je prostě skvělý výkon a za 12 minut tam byla zásahová jednotka. Musíme říct, že bychom měli poděkovat policistům za to, jak tam zasahovali, protože kdyby nezasahovali tak dobře a tak rychle, nestrhávali na sebe pozornost, když byl ten útočník na ochozu, mohlo tam být mnohonásobně víc a mrtvých, a když se podíváme do zemí, kde je taková situace relativně běžná, jako jsou třeba Spojené státy, kde útočníci napadají školy a vraždí tam lidi, tak ještě žádná jednotka nedokázala eliminovat toho útočníka za několik málo vteřin, prostě to není možné a samozřejmě, že při tom výjezdu tam byly všechny složky integrovaného záchranného systému, tam pomoc byla rychlá, na místě byly určitě i vyjednavači, kteří se připravovali na vy vyjednávání a při celé té tragédii musíme být rádi, že to vlastně trvalo jenom několik desítek minut.

mluvčí 1,
——————–
Dá se s takovým člověkem vyjednávat?

mluvčí 25,
——————–
V případě, že s byste dokázali s ním navázat kontakt, což je velice těžké, tak potom se vyjednávat dá, existuje ve vyjednávání v těchto krizových situacích jedno pravidlo, ten, kdo telefonuje, nestřílí, to znamená, vždycky se snaží dostat toho člověka na telefon, jenže když tam přichází člověk, který jde s primárním cílem zabíjet každého, koho potká, tak on nemá zájem se s někým bavit, on jde vraždit a tam ta situace je taková, že pokud by ho vyjednavač dostal na telefon a začal s ním vyjednávat, tak cílem není se s ním domluvit, aby se vzdal, ale cílem je natáhnout tu situaci, aby nevraždil, aby tam mohla vtrhnout zásahová jednotka.

mluvčí 2,
——————–
A jaké budou teď následné kroky? Jak bude vypadat ta péče o příbuzné, oběti a podobně?

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Abych pravdu řekl, tohle je otázka na nějaké psychoterapeuty nebo lidi, kteří zacházejí s takto, s takovými osobami, které jsou postihnuty tragédií.Okolí by jim mělo darovat klid. Ty lidi si s tím potřebují vyrovnat, existují něco, čemu my říkáme graf smutku a v jedné chvíli vy si musíte projít prostě tím údolím slz, obzvlášť pokud vám tam někdo zahynul, někdo z vašich blízkých a milovaných a ty lidi to budou mít velmi těžké, ale nejenom ti, kteří tam ztratili svoje příbuzné nebo přátele, ale i ti, kteří tam prostě viseli na těch ochozech, ti, kteří se báli prostě nejenom zůstat uvnitř, ale i vyběhnout ven. Ta situace je děsivá.

mluvčí 1,
——————–
Zažil jste ve své kariéře, protože vy jste pracoval po celém světě někdy něco podobného?

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Já osobně jsem nikdy nevyjednával takovou situaci. Mám kolegy, kteří tu vyjednávají, jsem členem mezinárodní organizace, ta se jmenuje t. Agensy, to jsou trénovaní vyjednavači, kteří cestují po celém světě a vyjednávají hlavně záchranu rukojmích v případě, že se jedná o soukromé subjekty. Když někdo někomu unese člena rodiny a pojišťovny tam potřebují poslat někoho, kdo vyjedná výkupné. U nás se zatím nic takového nedělo. Zaplaťpánbůh, já jsem rád, že se nikdy nemusel být v takové situaci.

mluvčí 2,
——————–
Vy jste tedy zmiňoval, že je potřeba ocenit to, jakým způsobem Policie České republiky zasáhla všechny složky integrovaného záchranného systému, nicméně bude teďka potřeba zpřísnit bezpečnostní opatření. Myslíte, že se o tom povedou debaty?

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Ty debaty už se vedly a viděli jsme různé komentáře na zpřísňování bezpečnostních opatření na české zemědělské univerzitě. Víte, my si musíme rozhodnout, co vlastně chceme, více svobody nebo více bezpečnosti a každá bezpečnost znamená, že nám omezí svobodu, jsou to pravidla silničního provozu, jsou to kontroly na letištích. Je to, když jdete do Poslanecké sněmovny, do senátu nebo na Pražský hrad, všude probíhají bezpečnostní kontroly. Já si myslím, že tím, jak se nám zvyšují čísla po světě, jak jsou čím dál tím víc všude aktivní střelci. Když se podíváme na Českou republiku, která je velmi bezpečná země, ona vlastně nebyla otázka, jestli se něco takového někdy stane, otázka byla jenom kdy. A v současné době prioritou ochrana lidského života, protože nicnějšího nemáme a ty věty lidí o tom, že nemůžeme přece omezovat svobodu, no, jako kdybysme říkali, že nebudeme stavět na červenou, na semaforech, to prostě není možné. a, a. My máme volný přístup do nákupních center, do, do veřejných budov, na úřady, na finanční úřady, na katastry nemovitostí, což na západ od našich hranic, kde tuhle zkušenost mají, už tak snadné není. Když přijdete do arabských zemí, tak tam běžně procházíte bezpečnostními rámy, jenom, když si data nakoupit a do takové situace se jednou dostaneme a nedejbože, aby se to opakovalo. Víte, on je jeden takový háček, když se objeví takový střelec, který zabíjí lidi, tak to velmi často začne inspirovat jiné lidi, kteří by chtěli udělat něco podobného, my tomu říkáme brachiální násilí, jim se to odehrává v hlavě a tohle může být ten spouštěč. Z tohoto důvodu se velmi často nezveřejňují případy například sebevražd, když se zavraždí, i když spáchají sebevraždu teenageři právě proto, aby to neinspirovalo ostatní. Když máte psychicky narušené lidi nebo lidi, kteří mají velké emocionální problémy, tak tohle může být tlačítko, které je odšpuntuje. A oni spáchají něco podobného.

mluvčí 1,
——————–
Během včerejšího večera byla zveřejněna identita střelce. Je to z vašeho pohledu správně? Protože třeba český vojenský důstojník Ivo Zelinka na sociální síti x napsal uveřejňováním snímků pachatele, byť je to dobře míněno, se zvyšuje šance nápodoby obdobného činu v budoucnosti. Jak zmiňujete vy. Tak jak to vidíte?

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
No, já jsem ještě neviděl žádnou statistiku nebo analýzu na to, že ten obličej toho člověka by někoho inspiroval, ten čin inspiruje, to je to, na co ti potencionální vrazi a střelci koukají. Je to těžké, pro rodinu, je to těžké. Pro pozůstalé, představte si, že, že máte příbuzného, který spáchá takovýto hrůzostrašný čin a všichni lidé v České republice o něm uvažují jako o zrůdě, vy se s tím musíte prostě vyrovnat, musíte říct se svým okolím, jestli ho dobře nebo správně bych ponechal na odbornících, ta debata se o tom povede. Všude na světě se ty obličeje zveřejňují, asi nebudeme výjimkou, ostatně novináři mají povinnost o tom informovat. To prostě nemůžeme si hrát, že ten člověk tady nebyl, anebo že nevíme, jak vypadá. Stejně by to vyšlo, stejně by to vyšlo na povrch.

mluvčí 2,
——————–
Policejní prezident včera také řekl, že střelec se inspiroval zřejmě nějakým podobným činem v zahraničí. Co k tomu může vést? Podle vás?

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Tam může být spousta věcí, ten člověk může považovat za neúspěšného, může mít za sebou těžký rozchod nebo hádku v rodině. Může neuspět, u zkoušek může mít nějaké dluhy, může to být pomsta. My víme, že téměř polovina těch střelců, těch aktivních, jde vždycky po nějaké konkrétní osoby. A hledá ji vlastně a cestou jenom zabíjejí ostatní, kteří stojí v cestě. Těch spouštěčů tam může být spousta, často to jsou lidé, o kterých neexistuje vůbec žádný záznam, oni nemají žádnou trestní minulost, nikdo je nevyšetřil, nikdo neví o tom, jestli mají nějaké psychické potíže. Ale teď si představte i věc, takový člověk vlastní automatickou zbraň, vlastně dlouhou zbraň, zbraň, se kterou může zaměřovat a přinese se tam celý arzenál, takže musíme být o něco opatrnější.

mluvčí 1,
——————–
Během rozhovoru jste řekl věc, kterou podle mě máme všichni hlavy nebo jsme aspoň měli, že Česko patří mezi nejbezpečnější země na světě. Určitě je to otřeses tady tím přesvědčením v nás, nicméně je to nutné. Vlastně jako změnilo se skutečně všechno, jak vy jste popisoval ze začátku rozhovoru, že už vlastně v Česku nebude nikdy jako dřív.

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Když se podíváte na to, jak jsme žili do včerejška, tak my jsme tady neměli v podstatě žádné velké útoky, neměli jsme žádný teroristický útok. Ano, a tím, jak se nám i svět globalizuje, jak do naší země mají přístup různí lidé, o kterých má často. Ani nic nevíme. a, a podíváme se do zahraničí, třeba do Francie nebo do Spojených států, tak takové věci se tam prostě dějí a myslet si, že my budeme dlouhodobě výjimka, kde se nic nestane, že to bude ostrov míru, svobody a nenásilí, to prostě se nemůže stát a tahle ta věc s námi musí otřást, to přece jako nemůžeme říct, že žijeme úplně stejně jako předevčírem, když někdo vtrhne do školy, povraždí 14 lidí, dalších 24 zraní, střílí na ulici. A jemu to vlastně úplně jedno. Česká republika prostě není jako dřív a musíme s tím počítat.

mluvčí 2,
——————–
Jeden z příspěvků policie republiky bylo také, prosím, nešiřte zaručené zprávy, v uvozovkách vyložené nepravdy a senzachtivé fotografie jednak z úcty k pozůstalým, ale především jako prevenci před zbytečným vyvoláváním paniky. Vše, kdo to neděláte, tak děkujeme. Jak moc to vlastně komplikuje práci v tu chvíli všem složkám.

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Tak samozřejmě, když máte takovouhle věc a policii vždycky musí takzvaně kontrolovat perimetr, protože vy musíte udržet konflikt tam, kde vznikl. Když tam objeví aktivní střelec, policie obklíčí, obklíčí celou budovu a nechce nikoho pustit dovnitř ani ven. Pak tam probíhá ohledání, musíte zajistit stopy, musíte zjistit, jestli tam nejsou výbušniny. No a lidé dělají různé hlouposti, když vidí, že se něco takového děje, oni se tam jdou prostě podívat, nebo když už ví, že střelec je mrtvý, tak si to jdou nafotit, chtějí si udělat krásné selfie na Instagram nebo na Facebook, a to je úplná katastrofa, takže tohle bych to vliv podpořil a samozřejmě, že to vyvolává různé obavy. Já jsem měl včera desítky telefonátů od známých, od příbuzných, od kolegů vyjednavačů, spoustu kondolencí, od vyjednavačů z celého světa, kteří říkali jsme s vámi a, a. Lidé chtějí senzacechtivé informace, ostatně podívejte se na ty diskuze na sociálních sítích, ale nebo i na různých zpravodajských serverech, co tam ti lidé jsou schopni napsat?

mluvčí 1,
——————–
Ještě mě zajímá pohled na to, jak vlastně v takové situaci postupovat, protože viděli jsme fotky. Na sociální síti x jsou profesoři se studenty zabarikádovaní v místnosti. Je tohle třeba správný postup, pokud slyšeli střelbu, že se jdou zavřít do místnosti.

Radim Pařík, strategický vyjednavač
——————–
Samozřejmě úplně nejideálnější situace je, když máte možnost utéct a tu budovu opustil, ale když to nejde, tak samozřejmě zavřít.

(41, 1)

1 komentář

  1. Prý si policie myslela, že chce jen spáchat sebevraždu, nemohla vědět, že bude vraždit. Aha. Ale policie věděla, že si vzal do Prahy útočnou pušku a brokovnici. To si opravdu myslela, že si bere útočnou pušku, aby tam spáchal sebevraždu? Není ta puška na sebevraždu trochu nešikovná, nebyla by lepší pistole?
    Prý policie nemohla předpokládat, že by mohl jít do hlavní budovy FF, prý nemohla obsadit všechny budovy v Praze.
    Aha. A myslela si, že si po vraždě táty půjde sednout do posluchárny v Celetné a dělat si tam poznámky. Podle zkušeností z USA aj. jde vraždící student obvykle do své školy a tam střílí. Navíc v hlavní budově měl ten vrah nejvíce přednášek, nejvíce ji navštěvoval, nechápu, proč tam policie nedala aspoň pár policajtů v civilu. Copak je tam tak neschopné velitelství?

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.