Má se sejít bezpečnostní rada státu?

V ČT 24 hovořil člen výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Drahoslav Ryba ke střelbě na půdě FF v Praze.

moderátor
——————–
V čem je to hodně složité podle vás?

mluvčí 1,
——————–
Protože nikdy, pokud se jedná o nějakou organizovanou skupinu, tak je ještě šance, že to třeba odkryje tajná služba, policie, pokud se jedná ale o někoho, kdo v tom, v kterém se hrnula. Takhle já myslel, kdo nějakým způsobem možná i, i onemocněl, tak je to složitý, protože se nedá nikdy předpokládat, co udělá.

Roman Fojta, moderátor
——————–
My jsme se ptali ministra vnitra, jestli by se kvůli této tragédii měla scházet bezpečnostní rada státu. Co si myslíte vy?

mluvčí 1,
——————–
No, já si myslím, že by se mohla sejít, ale, ale až následně spíš tomu vyhodnocení, tomu, jak to tam probíhalo a jestli teda zde přijmout nebo ne, nějaká opatření jako teď. V tuto chvíli si myslím, že to není potřeba.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Vyplývá z té tragédie něco pro vás, pro poslance? Něco, co byste měli na základě této tragédie řešit.

mluvčí 1,
——————–
Víte, ono to je těžký, protože vždycky se hovořilo třeba o zpřísňování přístupu ke zbraním, ale já ze zkušenosti vím, že většina trestné činnosti se páchá zbraněma nelegální, takže tam zpřísňovat to pro ty, kdo ji drží legálně, nevím, jestli má smysl. Podle mého názoru ani moc ne, protože ta legislativa v České republice držení zbraně je docela dobře udělaná a docela přísná ve srovnání s ostatními státy.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Říká člen výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Drahoslav Ryba, děkuju za váš komentář

A my jsme teď ve spojení s Lumírem Němcem, spolumajitelem firmy Thor taktikl a bezpečnostním odborníkem. Dobré odpoledne přeju.

mluvčí 2,
——————–
Dobré odpoledne i vám.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Pokud bychom přidali praktické rady, pokud se člověk ocitne v podobné situaci, co by měl udělat.

mluvčí 2,
——————–
Tak tomto furt si neustále opakované tři slova, které v některých se zdají jako vydržlivédají. První věc je, pokud to jde, to samozřejmě záleží na situaci, kde budete v nějakém prostoru, druhá věc je, pokud nemůžete utéct, ukryjte se, což je speciálně v případech škol nebo takových velkých budov, jako je filozofická fakulta, vlastně to nejlepší, co ti lidé mohou udělat, protože vlastně v těchto situacích se vychází, mluví se tzv. pravidle prvních zavřených dveří. A to znamená, že ten útočníkpouští, že pokud poprvé vystřelí, jak mu běží nějaký čas, pokud je tam s cílem potabíjet co nejvíce lidí, tak se nechce zabývat tím, že se bude dostávat do těchhle těch, těhle těch dveří, ale prostě vyhledává volné oběti, oběti, které nejsou někde ukryté. A třetí pravidlo je pravidlo bojuj. A to vlastně je v podstatě, když máte klienty, které to chtějí, tak říkám, do střetu s tím útočníkem běžte pouze v jednom případě. Já, to znamená, mám před sebou dvě možnosti, neudělám nic a umřu, anebo zkusím něco udělat a třeba mi, mi to jistě, ale nejlepší je samozřejmě teď. A nebo se někde schovat, zabarikádovat a počkat na příchod záchranné služby.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Říkáte, že v takových případech útočníkovi běží čas. Pokud bychom to vztáhli na svědky takových tragédií nebo ty oběti, které se třeba někde schovají, jak dlouho zpravidla musí vydržet, než se dostane nějaké pomoci, než třeba policie zneškodní pachatele. Mluvíme o minutách, desítkách minut, možná delším čase.

mluvčí 2,
——————–
Záleží samozřejmě na situaci, kde to je, jak je ten pobyt problém, jestli je tam jeden nebo tam víc, ale rozhodně nemluvíme o minutách. Ale pak tokat.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Pokud má člověk možnost utíkat, většinou asi bude jednat instinktivně, dá se říct, kam utíkat, je to, jenom, slyším z nějakého směru střelbu, tak utíkat od ní.

mluvčí 2,
——————–
Tam to jako vždycky by to mělo být nějaká příprava, ty lidi třeba v Izraeli nebo v Americe se na tyhle situace připravuju a je to právě z toho důvodu, abyste neutíkali jenom instinktivně a vás třeba nepopadla panická a reakce, ale vždycky byste měli mít nějakou představu, kam utíkáte, to znamená, jste v nějakém prostoru, měl byste vědět, kde jsou nějaké schodiště, kde jsou nějaké nouzové východy, nemělo by to být instinktivní a mělo by to být cílené, to znamená, měl byste vědět, kam utíkáte, jestli se dostanu k východu, nebo se dostanu třeba do nějaké místnosti, kde se můžu zabarikádovat. Takže určitě instinktivně, ale promyšleně vědět. To děláte.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Jak je to s hledáním úkrytu právě ve školách, jako je filozofická fakulta? Pro diváky. Možná doplním, že je to budova, která má chodby podél všech stran toho, řekněme, čtverce, v každém patře, tam jsou učebny, kabinety atd. my jsme viděli i záběry studentů, pravděpodobně studentů fakulty, kteří byli ukryti za zábradlím na ochozu vně toho ochozu, kdy pod nimi bylo několik pater a v podstatě byli v ohrožení života třeba při pádu. Čili jak hledat úkryt v takových budovách, tak.

mluvčí 2,
——————–
Prostě nejlepší je najít nějakou místo, která má plné dveře, kde. V lepším případě ji můžete a zamknout a zabarikádovat tak, aby ta místo třeba nebyla, jako je v moderní budova, že máte ty stěny ze sipodextu, který vás před střelbou neochrání, ale to už se dostávám do příliš velkých detailů, prostě místnost, kde se můžete zabarikádovat, nemůžete za sebou zavřít ve dne a pak další, prostě tvářit se, že tam nejste. To znamená nehlučet, nevydávat žádný hluk a pokusit se kontaktovat záchranné složky, ideálně pomocí dětem.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Pokud se zastavíme u té třetí možnosti, o které jste mluvil, to znamená, člověk se ocitne v situaci, kdy musí bojovat, jak se postavit s holýma rukama někomu, kdo má v ruce zbraň. A třeba jsme viděli, že už někoho zabil, že je odhodlaný zabít i mě.

mluvčí 2,
——————–
V tomhle případě vy. První věc je, že musíte být odhodlán do toho jít, další věc je, že pokud jste tam jako sám, jako jedinec, tak vaše šance jsou minimální, ale pokud je tam skupina, větší skupina lidí, tak když vaše šance, protože pokud na toho útočníka najednou vyskáče z lidí, napadne ho větší skupina lidí, tak ty šance jsou větší. Vždycky se doporučuje použít cokoliv jako zbraň, jako zbraň můžete použít, cokoliv od skleničky, notebooku, židle, cokoliv, co vlastně váží, co udělá důraznější. Jedno takové základní doporučení je, házejte po útočníkovi předměty, to znamená, cokoliv máte porce hházejí a házejte po něm, protože v okamžiku, kdy po něm něco házíte, tak vy vlastně docílíte toho, že rozdělíte to jeho místo do dvou směrů. Na jednu stranu vás a chcete nabít a na druhou stranu se musí krýt před nějakými létajícími předměty a pak samozřejmě prostě tam někdo musí být jako lídr, prostě ty lidi musí vyzvat. Pojďte na něj a vaše šance je ve skupině, vaše šance není v tom, když proti němu půjde jeden a pak druhý a pak třetí ne, když na něj zaútočí větší skupina lidí najednou. Ta je, vaše šance se zvyšuje.

Roman Fojta, moderátor
——————–
A z vaší zkušenosti, kolik lidí je schopno takového, a neváhám říct, sofistikovaného jednání v takto krizové situaci? Zejména pokud jde o laiky, kteří na to nikdy nebyli cvičeni.

mluvčí 2,
——————–
Víte, to vám neřeknu, kolik lidí je takhle na to schopno, protože to vlastně si vyzkoušíte až v okamžiku, kdy se do tý daný situace dostanete. Takže my ty lidi na něco připravujeme, my něco učíme, vysvětlujeme ty základy, ale jestli budou schopni reagovat nebo nebudou schopni reagovat, to vám skutečně neřekl, ani vám nemůžu říct, kolik lidí je na to schopno v těch modelových situacích, když jsou čtyři lidi, tak už ta jejich šance je relativně větší, ale nedá se to takhle říct tolik a tolik lidí vám toho útočníka eliminuje, může to vyjít, nemusí to být.

Roman Fojta, moderátor
——————–
My teď sledujeme záběry z místa z Filozofické fakulty, konkrétně tam vidíme zástup lidí, kteří jsou evakuovaní z budovy. Co dělat v těch chvílích, kdy už je takříkajíc po všem. Na místo dorazí policie? Co by měli dělat lidé tak, aby co nejvíce usnadnili práci.

mluvčí 2,
——————–
Pokud jsou někde schovaní, tak samozřejmě výklad například složek a následovat jejich pokynů, pokud se jim podaří z té budovy nějakým způsobem utek, tak k těm záchranným složám mít ruce nad hlavou, poslouchat více, protože je potřeba si uvědomit, že ty politicky ještě nemusí vědět, co se v té budově stalo, nemusí vědět, kdo tam útočil, nemusí vědět, jestli tam není víc a na každého člověka můžou pohlížit. Tak na potenciálního teroristu. Takže počítat s tím, že ty poliajty, než vás vlastně identifikují, tak na vás můžu jako na podezřelého počítat tím, že vás můžou prohledat, říkám, prostě mít ruce nad hlavou, nic, nemám, žádnou zbraň, identifikovat jsemte a ten a poslouchat vám.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Když se na to zkusíme podívat právě z pohledu policie, jak oni postupují, kdy mají informaci, filozofická fakulta, řádí tam střelec. Na místě jsou mrtví a zranění, jak postupují ve chvíli, kdy vejdou do budovy.

mluvčí 2,
——————–
Když vejdou do budovy a, a vědí nebo aspoň podvědomí, kde se střílí a kde se tam zločinec nebo se do města pohybuje, tak jejich primárním úkolem je ho prostě eliminovat, neškodní ho, a to vlastně, vlastně v tomhle tom okamžiku se neřeší ani ranění, v tomhle tom okamžiku se neře někdo zabarikádovaný. Naším cílem prvořadě je eliminovat toho útočníka a zamezit dalším ztrátám a samozřejmě ta situace záleží na tom, jaká je toa, kde se pohybuje, takže pak už bude záležet na rozhodnutí těch kluků, co jsou na místě, jakým způsobem si to vyhodnotí, ty kluci jsou na tom cvičení, vědí jakým a jednat, ale každá ta situace je unikátní nejenom na jedno pořadí z hlediska psychologickýho, takže ty kluci prostě si to musí vyhodnotit, ale primárně říkám je eliminovat toho útočníka, to je první, co je pro ty policisty nejdůležitější.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Jak se k tomu právě doberou, protože ve chvíli, kdy nevědí, kde je útočník, kdo je útočník. Zajímá mě právě to, jak komunikují s těmi lidmi, kteří se třeba v té budově ukrývají nebo jdou už do budovy s tím, že alespoň přibližně vědí, kde útočník je.

mluvčí 2,
——————–
No, zase čistě spekulujeme, samozřejmě, pokud víme, že se střílí ve třetím patře, tak pů do třetího patra. Pokud ne, tak když tam někdo bude, kdo mi bude schopen dát nějaký zásadní informace, tak ho vytěžím. a, a pokud ani tak, tak vlastně budou v takovém módu, že tu budovu budou prohledávat hospoda.

Roman Fojta, moderátor
——————–
No, to mě právě zajímá, co je v takové situaci, řekněme, rozhodující a rozhodující to, aby policisté do té budovy vtrhli co nejrychleji nebo raději ten zásah třeba odloží o několik minut a nejdřív, jak vy říkáte, vytěží svědky.

mluvčí 2,
——————–
Zase záleží na situaci, ale v okamžiku, kdy se do té budově střílí, tak si Rusové je, aby tam prostě vnikli co ho nejrychleji a snaží ho, toho útočníka eliminovat, takže není čas na to, aby s někde střádali plány před vchodem. A rozumím.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Spolumajitel firmy Thor takctic a bezpečnostní odborník Lumír Němec, děkuju za váš komentář.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Podle informací od studentů policie hledala podezřelého v průběhu dne v budově Univerzity Karlovy v Celetné ulici, kde má univerzita rektorát. Policie v průběhu dne také zveřejnila tyto identifikační údaje o podezřelém s poznámkami, že je ozbrojený a nebezpečný. Teď už míříme živě za redaktorkou České televize Kristýnou posekanou pro další podrobnosti.

mluvčí 3,
——————–
Kristýno.

mluvčí 4,
——————–
Dobrý den. Tak my jsme tady kousek od té fakulty, nemůžu říct, že ta situace tady by byla klidnější, ale určitě tady už míň lidí, než tady bylo ještě před chvílí, protože tady opravdu panoval zmatek, ale policie postupně uzavírá veškeré ty ulice, které právě směřují k fakultě, je volná jenom ulice směrem k magistrátu a potom na Staroměstské náměstí, takže tam se dá aktuálně dostat, jinak policisté mluví s některými lidmi, pouští do těch ulic uzavřených pouze ty, kteří tam bydlí, jinak opravdu ta situace tady pořád, tady panují zmatky, ale jak jsem říkala na začátku, určitě už míň, než to bylo v těch původních chvílích, protože ty lidi se sem nemají šanci dostat a navíc už některé ty informace znají z médií a hlavně policisté tady veškeré ty úseky kolem té fakulty uzavírají.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Tolik tedy svědectví z místa. Připomínám, že sledujete mimořádné vysílání zpravodajské čtyřiadvacítky ke střelbě na pražské Filozofické fakultě. Při ní zemřelo 10 lidí, včetně osoby pachatele, zhruba třicítka lidí je zraněných, devět z nich je ve vážném stavu. Rozvezeni byli do jednotlivých pražských nemocnic. Přidáme dalším komentář, ve spojení s námi je Radek Koten, člen výboru bezpečnost pro bezpečnost Poslanecké sněmovny za hnutí SPD. Dobré odpoledne vám.

mluvčí 1,
——————–
Dobré odpoledne. Já bych to tak mohl říct.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Rozumíme. Je zvláštní zdravit tímto pozdravem, na druhou stranu je to taková běžná lidská slušnost, takže si dovolím tento pozdrav. Jaké vy máte informace o tom, co se dělo na pražské Filozofické fakultě? Máte informace nad rámec toho, co zaznívá z médií ve veřejném prostoru.

mluvčí 1,
——————–
Samozřejmě nemám, předpokládám, že to bude tedy jaksi orgány činné v trestním řízení budou mít tyto informace rozšířené, nicméně my jsme byly poměrně dlouhou dobu na výboru pro bezpečnost informováni od bezpečnostních složek státu, jako je Bezpečnostní informační služba a podobně. Že oni mají různé informace o teroristických útocích, nicméně o těch osamělých vlcích, což je zřejmě tento případ, tak bohužel ty informace nemohou mít a od roku 2019 leží na ministerstvu vnitra koncepce ochrany měkkých cílů a bohužel ani za ministra Hamáčka, ani za ministra Rakušana se v tomto směru neudělala nějaká práce navíc. A jak jsme si všimli i v minulých letech, například ve Žďáře nad Sázavou byl spáchán jaksi trestný čin podání studenta nožem psychicky nemocným člověkem a bohužel, jak vidíme, tak od té doby, vyjma nějakých naprosto dílčích, dílčích opatření se nic nezměnilo a bohužel nyní vidíme v přímém přenosu, jak to vypadá. Já se obávám, že budeme muset přijmout opravdu nějaká významnější opatření pro ochranu měkkých cílů a bohužel ta situace, která, která může nastat, tak že má velmi, velmi tragické důsledky.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Co si pod těmi opatřeními na ochranu měkých cílů můžeme představit?

mluvčí 1,
——————–
Víte, ta možnost těch teroristických útoků se bohužel na území České republiky zvyšuje, ale co se týká třeba školních zařízení, ať už je to filozofická fakulta nebo jiná školní zařízení, tak bohužel ty jednotlivé události, tak, jak vznikají, tak se.Pravděpodobně musíme připravit na to, že studenti budou muset procházet přes nějaké bezpečnostní rámy, aby si tedy do školy nemohli nosit takovéto palné zbraně, kterým byl spáchán tento útok na studenty. A bohužel, jak je vidět, ten člověk pravděpodobně nebyl jaksi majitelem střelné zbraně, ale pravděpodobně někdo z jeho příbuzných mohl být majitelem legálně držené zbraně. A on se k nějakým způsobem dostal, takže vycházím samozřejmě z informací, které jsem měl možnost nějakým způsobem zhlédnout. Nemusí být naprosto stoprocentně potvrzené, ale to, jak policie pátrala po tomto člověku, tak bohužel on byl ještě schopen během té doby, než ho policie nějakým způsobem a identifikovala, dopadla, tak to nějakou dobu trvalo a bohužel s tímto neblahým výsledkem.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Pokud mluvíte o ochraně měkkých cílů, co tím přesně máte na mysli? Mluvíme jenom o školách nebo mluvíte i o místech, jako jsou třeba obchodní domy.

mluvčí 1,
——————–
Osobně si myslím, že ty skenery, které by byly schopny detekovat nějaké větší zbraně, tak je možné bezproblémově nainstalovat, a to i z toho důvodu, že například ty bezpečnostní rámy, které tam jsou na eventuálnětřizené zboží, tam jsou naprosto běžně, tak proto, aby ta bezpečnost obyvatel České republiky byla tímto způsobem zajištěna, tak předpokládám, že ministerstvo vnitra na tento útok bude, konečně bude na to reagovat a ta koncepce ochrany měkkých cílů bude posunutá opravdu o nějakou část dopředu a ti lidé, kteří chodí do institucí, chodí do firem atd. tak budou samozřejmě daleko více chráněni proti takovýmto útokům.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Ta zvýšená ochrana, jak o ní mluvíte, je to opravdu jenom v gesci ministerstva vnitra? Nebo vidíte něco, co byste v tom mohli udělat i vy jako poslanci?

mluvčí 1,
——————–
No, tak určitě, ale vzhledem k tomu, že nyní jaksi v Poslanecké sněmovně má naprostou většinu pětikoalice a vzhledem k tomu, že ministr vnitra Vít Rakušan je za pětikoalici, tak si myslím, že ten míč je na jeho straně. A měli by se skutečně zavést opatření, které by zvýšili bezpečnost občanů v České republice, protože takovéto věci se bohužel mohou stát, jak vidíme, ale ten systém na to nebyl schopen žádným způsobem reagovat a bohužel k těmto nešťastným úmrtím došlo. Nejsme schopni skutečně odhalit nějak dopředu tyto osamělé vlky, nebo když se někdo zblázní nebo mu přeskočí v hlavě, tak bohužel takto dopadá tímto způsobem.

——————–
Vy jako člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny budete chtít o této tragédii, co se dnes stala, nějakým způsobem jednat právě ve výboru?

mluvčí 1,
——————–
Já si myslím, že výbor pro bezpečnost proběhne někdy 11. ledna. A toto téma tam rozhodně a nastolím a budeme se o tom určitě s kolegy bavit, protože je to nanejvýš, nanejvýš aktuální.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Zmiňoval jste, že šlo o osamělého střelce. A zatím opravdu nemáme informace, že by tomu mělo být jinak. Čili měla by se scházet bezpečnostní rada státu.

mluvčí 1,
——————–
To si myslím, že nikoliv, nicméně ta opatření, které se budou muset udělat, bude to muset samozřejmě postihnout ty, dejme tomu, ministerstvo školství a podobně, protože bude to v gesci několika ministerstev, ale ten základ musí skutečně provést ministerstvo vnitra, protože to, tu koncepci vzhledem k ochraně těch měkkých cílů bude muset nějakým způsobem uvést život a bude to muset být funkční koncepce, která skutečně bude schopná ochránit životy občanů České republiky.

Roman Fojta, moderátor
——————–
Říká člen výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny za SPD Radek Koten, děkuju za váš komentář.

(26, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.