Bylinkářka radí

Foto: Fytoterapie Photoxpress

Na rádioporadně ČRo byla bylinkářka Vladimíra Štenglová. Povídala o různých bylinkách a jejich účincích, prozradila, jak doma vyrobit sirup na kašel a odpovídala na dotazy posluchačů.

redaktorka
V bylinkářské poradně si povídáme s bylinkářkou Vladimírou Štenglovou a někdo se k nám opět přidá na telefonní lince 221 554 222.

mluvčí 3,
——————–
Dobrý večer. Mám prosbu, paní bylinkářko, na co se používá Arnika.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tak Arnika je taková velice vzácná bylinka a mám pocit, že i chráněná, takže se dá jedině koupit. Používá se sice taky do čajů, ale nejúčinnější je ve formě tinktury, arniková tinktura se používá jednak na celkové posílení organismu, dávkování té tinktury bývá uvedeno podle toho, jak je silná, dávkování podle toho upravené, anebo se používá zevně na takové ty špatně se hojící rány, popáleniny, že jsme se někde spálily nebo popáleniny třeba po ozařování atd. takže Arnika výborná. a taková zajímavost je ta, že ta Arnika si sama dokáže dělat ochranné látky proti UV záření. A ty ochranné látky, které si tvoří ta Kytka, tak jsou právě v ní to léčivé. Čím roste výš, tím je léčivější, protože tím víc jich potřebuje, takže pěstovaná v zahradě je taky, ale lepší je, když je to opravdu ta horská.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Dále se na nás obrací z Plzně, má žlučové kameny, díky dalším diagnóza tam užívám mnoho léků, jak užívat dlouhodobě čaj paní Kamenické na játra a žlučové kameny, případně jaké další přidat preparáty?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tak dlouhodobě ten čaj na játra a žlučové kameny určitě ne, to znamená trvale, ne dlouhodobě, tak jako s malými výjimkami, tak po dvou až třech týdnech se doporučuje minimálně na týden vysadit. Co se týká kombinace s léky, tak tam by se paní posluchačka měla vyptat v lékárně, protože ne všechny bylinky se všemi léky se snáší, takže tam by to chtělo radu odborníka se seznamem těch bylinek, které v tom čaji jsou, protože čaje paní Kamenické bývají hodně bylinkové, některé léky se samozřejmě snesou úplně se vším, ale některé léky ne, tak tam se zeptat u odborníků.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Čaj z pohanky a hlohu je možné pít v těhotenství na snížení tlaku a cukru?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tu pohanku asi jo, hlad asi v těhotenství úplně bych neužívala. Tam by bylo možná lepší zkusit třeba nějaký ten kozík nebo, ale opravdu velice opatrně v těhotenství. Co se týká snížení tlaku, tak tam je jednak třeba opravdu vědět, z čeho ten tlak je, pakliže je ze stresu, tak tam meduňka, pakliže z něčeho jiného, tak se musí vědět, co ten tlak způsobuje, aby něco fungovalo.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Pobolívají mě klouby vždy při změně počasí, ale i jindy poradíte také bylinku?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Ano, tak první část odpovědi je, mě taky, ale co se týká těch bylinek, tak pokud jenom pobolívají klouby a po změně počasí to zase přejde, není to trvalé a ty klouby nejsou nějaké červené, oteklé, deformované atd. tak tam by to určitě spravilo kaštanové mazání, ať už ve formě masti nebo lihového nějakého výtažku. Taky se na to doporučují, i když to není úplně bylinné říše, různé takové ty masti včelím jedem s hadím jedem atd. smrdí, ale pomáhají. Když to řeknu, tak na rovinu, co se týká, tam jedině ještě by mě napadlo ta odolnost vůči tomu počasí, těm změnám, protože ty změny opravdu někdy jsou razantní a ne každý je snáší, tak možná nějaký takový čaj vyrovnávací, který by nám pomohl v době těch prudkých změn. Třeba mě napadá spor již lékařský, anebo nějaký ten adaptogen, jak jsme o nich mluvili, používat. V době takových hlásili, že bude změna tlaku. Tak já nevím, si vezmu třeba šišákové kapky, tak asi takhle.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Co proti padání vlasů ze stresu? Je to u mladé ženy.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tak tam ano, tam bych řekla, odstranit ten stres, anebo udělat něco pro to, aby ten stres tak moc úplně nevadil, napadají mě zase nějaké adaptogeny, aby se trošku to tělo naladilo, ovšem pokud je to mladá žena, tak musí vědět, že není těhotná nebo neplánuje v nejbližší době si pořídit miminko. Tam jde taky o to, že stav vlasů je stav našeho těla před třemi měsíci, totéž se týká nehtů, když mi padají vlasy, tak to byla třeba nějaká horečnatá choroba nebo nějaký velký stres. Tři měsíce zpátky, pokud má teď stres, tak ty vlasy jí budou padat ještě za tři měsíce, takže tam doplnit dostatek vitaminů, snažit se obrnit proti stresu, což jsou nějaké ty adaptogeny. Pokud by mladá dáma třeba měla podezření, že může být těhotná nebo něco podobného v dohledné době plánovala. Tak bych možná ty adaptogeny vyměnila třeba za levandulový čaj, ale velice slabý.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Prosím, jak působí hluchavka na ženské potíže? Mám nasušenou, vlastní, ale nevím, jak správně užívat?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Hluchavka je protizánětlivá. V tomhle směru velice silně, to znamená, pokud někdo trpí na různé výtoky atd. tak ta hluchavka je velice úžasná bylinka a stejně tak se používá do směsí na chronické problémy s ledvinami, dokonce se u ní předpokládá, že když někdo má poškozené ledviny buď věkem, nebo spoustou léků, které bere, nebo podobně, tak na zlepšení funkce takových těch ledvin buď stařeckých, anebo zhuntovaných, lidově řečeno, ta hluchavka je taky výborná.

mluvčí 5,
——————–
Dobrý večer. Já jsem se chtěla zeptat, jestli existuje nějaká bylinka na astma?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Protiastmatický čaj, tam zase je dobrý zjistit, co to astma spouští, jinak, co se týká těch bylinek, to by byly spíš nějaké bylinky, pokud většinou astma mívá spouštěč. Nejsem paní doktorka, teda upozorňuju, takže berte mě jako babu kořenářku. Tam je to buď třeba stresové, nějaké faktory, nebo můžou tam být nějaké faktory třeba alergické, tak tam jako je třeba skoro zjistit, co to astma spouští, jinak takové ty protiastmatické čaje, bych asi zkusila, byť je to čaj, který se doporučuje na následky nějakých onemocnění, těžkých chřipek, zápalu plic a podobně, ale nicméně zlepšuje stav dýchacích cest. Asi Italku od paní Kamenické nebo nějaký čaj, který obsahuje plicník, byť jsou to plicní čaje a astma, jsou průdušky, ale myslím si, že pokud to není třeba způsobené stresem, tam potom asi nějaký protistresový, ale opatrně zase u astmatiků s těmi čaji, protože astmatik bývá alergik a čím víc bylinek v tom čaji je, tak tím víc hrozí, že tam bude nějaká, která právě to naopak spustí.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
My jsme v úvodu slíbili recept na sirup z proskurníku a vy jste ho našla, takže vás teď poprosím, jestli byste ho našim posluchačům přečetla.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Ano, takže 50 g ibiškového kořene, je-li čerstvý, je to lepší, tudíž bych ho dala trošku míň. Anebo ten sirup prostě bude silnější. 40 g 98 procentního lihu, ten nikde nekoupíte, takže je nutný si to přepočítat na to, co máme. Lékárenský líh má 60 %, různé vodky a slivovice, které se dají také použít, mají tolik procent, kolik mají napsáno na obalu, takže tam je třeba přidat toho lihu víc, protože stejně se tam přidává 800 ml vody, takže kalkulačku do ruky a přepočítat a ubrat vodu, přidat líh podle toho, jak je silný. Nalije se to do nějaké nádoby, aby pokud možno nebyla hliníková, teflonová nebo něco podobného. Já jsem používala vždycky smaltovaný nádobí, samozřejmě sklo nebo keramika. Nechá se to dvě hodiny macerovat přiklopené při pokojové teplotě a občas se to během těch dvou hodin promíchá. Potom se to scedí, takže nepromačkávat, aby tam nebyly kusy toho kořene, takže vezmu husté sítko a prostě to přes něj přeliju. Přidá se 600 g cukru je na těch 50 g ibiškového kořene, no a vaříme tak dlouho, až to má konzistenci sirupu, ale protože to není ničím konzervované, je třeba to uchovávat v lednici a navařit si takové množství, které třeba do měsíce spotřebujeme.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
A ibišek rovná se ten proskurník.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Ibišek rovná se ten proskurník, neboli ibiš, jak používá paní Kamenická v čajích.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Ještě jednou připomeňte, k čemu je ten sirup dobrý?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Na kašel vynikající, protože ho mohou i malé děti a velice dobře se po něm odkašle a takové ty chronické chrchlavé kašle po celou zimu, to docela dobře léčí.


redaktorka
——————–
Někdo se ptá, jestli je pravda, že Heřmánek snižuje účinnost léků na vysoký tlak a na ředění krve?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Co se týká léků na vysoký tlak, těch je tolik druhů a mají tolik různých účinků, že tam by bylo třeba se zeptat na ten konkrétní lék, který se bere v lékárně, to se týká léků na ředění krve, tam se musím přiznat, že jsem se s tím nikdy nesetkala. Nicméně Heřmánek, pokud vím, by asi nějak výrazně neměl rušit účinky léků na ředění krve, spíš je tam třeba opatrnost podle toho zase, co to je za druh léků. To je právě ono, že těch léků na ředění krve je tak obrovská skupina, a každý funguje jinak, že tam jako těžko to říct takhle obecně.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Co je příčinou lupů ve vlasech a jak se jich zbavit pomocí bylinek?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Záleží, jaké to jsou lupy a jaké to jsou vlasy? Lupy můžou být způsobené spoustou příčin, buď suchou pokožkou ve vlasech, špatně vypláchnutým šamponem, nějakou složkou šamponu, kterou špatně snášíme, můžou být dokonce i infekčního původu, takže tam to je zase taková těžká odpověď na těžkou otázku, protože já nevím, čím ty lupy jsou způsobené a jestli ten člověk má mastnou kůži, suchou kůži, mastné vlasy, suché vlasy. Doporučuje se oplachování lopuchem, například odvarem nebo i jsou lopuchové vlasové vody. Ale tam zase, pokud je to způsobeno třeba, já nevím, suchou kůží, tak zrovna vlasová voda tu kůži nepromastí, takže tam zase je to zkusit lampucha. Když nebude fungovat, má to jiný důvod.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Dcera 46 let měla operaci srdce v 31 letech. Zašití otvoru mezi komorami. Od té doby trpí na změny počasí. Než se změní, léky nebere. Šlo by nějakou bylinkou zmírnit potíže. Celý den proleží fronta přejde a její lépe.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tak musím s tím souhlasit, protože ANO, tohle to určitě bude tím způsobeno, ovšem je těžké něco radit, protože proleží z důvodů toho, že, má nízký tlak, vysoký tlak, rozkolísán tlak, bolí hlava jako důvod slabost, nebo proč proleží, tam by asi bylo taky lepší se poradit s lékařem, co způsobuje to, že proleží, jestli se tak jako necítí při přechodu nějaké fronty, tak to znám. To se týká všech lidí, kteří mají problémy se srdcem, s migrénami, s klouby atd. takže tam asi bych se pídila, co způsobuje to, že proleží, to znamená, jak je špatně. A podle toho volit bylinku.


redaktorka
——————–
V každém případě, poradit se s lékařem, určitě je na místě. Šípky, mák proti osteoporóze, neví, jak to míchá a bere ,se někdo ptá.

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Tak ano, mák je vydatný zdroj vápníku, šípky samozřejmě také, navíc šípky obsahují flanoidy, které jsou na tu osteoporózu také. Míchat. Si nedovedu úplně představit, protože představa, že si uvařím šípkový čaj, narazím do něj mák, je velice zvláštní, takže tam to chce asi pobírat odděleně makový koláč, zapít čajem.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Třeba zpomalený metabolismus, potíže se slinivkou. Je to diabetik. Které bylinky užívat?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Nějaké hořké na zlepšení trávení, slinivka, pokud způsobuje potíže a je to opravdu slinivka, tak se doporučují vlaštovičníkové kapky, nevím, jestli už se dají koupit, nebo jestli je třeba počkat na vlaštovičník, jinak jakýkoliv hořký čaj. Napadá mě Hořec, ostropestřec, takové ty jaterní hořké čaje by mohli ten stav zlepšit.


redaktorka
——————–
Nedokrevnost nohou, poradíte?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Doporučovaly se výtažky z Ginkgo Biloby a nevím nakolik. Teď jsem četla článek, že je to takové diskutabilní, že ne vždycky to zabere a ne úplně to funguje tak zázračně, jak lidé čekají, ale nicméně, buď čaj z Ginkgo Biloby, nebo kapky bych vyzkoušela. Ty kapky asi budou účinnější a koupele, střídavě studená, teplá voda.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Existuje nějaká bylina, která by pomohla při odvykání kouření?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Říkalo se žvýkat puškvorcový kořen, prý když někdo žvýká puškvorcový kořen a zapálí si pak cigaretu, tak je to tak nechutné, že už si jí nezapálí. Pro mě už by byl nechutný ten puškvorcový kořen, ale v každém případě to bude chtít asi silnou vůli.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Mám autoimunitní chronický zánět sliznice tlustého střeva, píše posluchač. Bylo by něco na zlepšení stavu?

bylinkářka Vladimíra Štenglová
——————–
Určitě řepík, má tu výhodu, že se dá popíjet řepíkový čaj prakticky nepřetržitě bez přerušení. Ovšem ne 2 l denně. Samozřejmě, ale rozumné množství. Tak dva hrnky.

Andrea Skalická, redaktorka
——————–
Další dotazy už si necháme do příští bylinkářské poradny, dnes se budeme loučit, naší poradkyní byla bylinkářka Vladimíra Štenglová. My děkujeme za návštěvu ve studiu, za všechny informace a rady, mějte se pěkně, na slyšenou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.