Australští studenti vyvíjejí vodící robopsy pro nevidomé. Už zanedlouho by tyhle stroje mohly nahradit živé psy. Velkou výhodou prý mají být zejména pro lidi, kteří asistenční zvířata potřebují, ale nemohou se o ně starat.
NOVA – Televizní noviny
——————–
Seznamte se se Spotem – robotickým psem, který by jednoho dne mohl vést zrakově postižené, stejně jako živý pes.
Santiatgo Velasquez, student inženýrství
——————–
Spot je robot, který byl navržen pro práci v ropném a plynárenském průmyslu. V podstatě pro posílání tam, kam byste nechtěli poslat člověka.
Karolína Picková, redaktorka
——————–
Z pomocníka pro dělníky se stala pravá ruka pro handicapované. Sám Santiago je zrakově postižený. Do inovace robopsa se pustil i proto, že sám dobře ví, jak je asistenční zvíře důležité pro každodenní život. Ale ne každý, kdo speciálně vycvičeného psa potřebuje, chce nebo může mít doma zvíře. Nejlepší alternativou je tak podle Santiaga mít právě robopsa. Prototyp je ale ještě v plenkách.
Jonathan Roberts, vedoucí projektu
——————–
Bude to trvat pravděpodobně 15–20 let, než bude možné robota, jako je Spot, používat jako vodícího psa.
Karolína Picková, redaktorka
——————–
Živý vodící psi jsou pro výzkum velkou inspirací. Vědci se snaží naprogramovat stroje tak, aby se chovaly stejně jako asistenční psi. Podle některých odborníků je to ale nemožné.
Jason McKee, cvičitel vodících psů, Queensland
——————–
Nic nenahradí intuici psa. Ten je schopen myslet dopředu, vidět dopředu, udělat včasné pohyby, aby vedl bezpečně.
Karolína Picková, redaktorka
——————–
Výcvik jednoho psa vyjde v přepočtu na víc než 700 000 Kč a trvá zhruba dva roky. Robopes výcvik nepotřebuje. Do stroje by prý stačilo dát pouze správný program. Projekt, který by v budoucnosti mohl výrazně pomoci zrakově postiženým, má podle Santiaga jediný háček. Robotický pes je pořád jen stroj, a tak vám neprojeví city jako ten živý.
televize Nova.
Přidejte odpověď