Poradna pro onemocnění ledvin  

ČRo
Pan doc. Dr. Karel Krejčí, nefrolog, odborník na ledviny, kontaktní zdravotní poradna.


——————–
Dobrý den, pane doktore. Já mám takovej dotaz, že chodívám dost často jako v noci. Hlavně na záchod, ale to je vždycky jenom po troškách a přes den někdy, někdy je to taky proháněč, někdy ne, ale jinak ten moč je jako nic, jako že není cítit, někdy z toho je cítit dost. A před čtyřmi lety jsem si párkrát zajela do Krnova na Urologii, tak mi tam jako, že přeléčili mi jako antibiotika. Pak mi dali nějaký prášky, no, a potom jako, že už nemusím jezdit, že to bude dobrý, ale ono se to jako nějak jako nezměnilo. No. A teď, jak jsem byla u paní doktorky jako ženské, tak ta mi taky dala nějaký prášky a že by to mělo být jako dobrý, no, a stejně to jako není dobrý, já už žádný prášky nechci, když to nepomáhá, ale říká se, že prej, že jsou to jako nemocný ledviny. Když je v noci tady toto, tak bych se chtěla zeptat, jestli to pravda.

mluvčí 2,
——————–
Nebo by tedy roli mohly hrát ledviny, nějaká Ledvina, onemocnění, anebo jestli třeba někdo může být náchylnější jenom se takzvaně nachladit, podchladit.

mluvčí 3,
——————–
Ano, ty příznaky, které popisujete spíše než pro onemocnění vlastních ledvin, svědčí pro postižení těch dolních močových cest, což může být močová trubice, močový měchýř, potíže, které popisujete, ještě udáváte, že máte třeba někdy i pocit nějakého zápachu moči, ještě bych se možná zeptal, jestli třeba ta moč bývá zkalená, jestli u toho míváte někdy teploty.

mluvčí 1,
——————–
No, někdy, někdy tak jako třeba, někdy zvýšená jako, tak jsem si říkal tu, že takový nějaký. Dost.

mluvčí 3,
——————–
To je takový typický příznak, který svědčí proto, že by tam ta močová infekce mohla být, zřejmě, pokud popisujete, že ty potíže už máte čtyři roky, brala jste nějaká antibiotika, tak ta močová infekce tam byla, bohužel v některých případech ta močová infekce tam v těch močových cestách zůstává, takzvaně sedí někde v těch sliznicích a pokud se neprovede řádná léčba, tak se může toto onemocnění vracet, ale dříve, než tedy provést nějakou léčbu, je potřeba udělat řádnou diagnostiku či v tomto případě ty potíže mohou být urologického charakteru, ale i gynekologického, u obou těch specialistů jste již byla poměrně dávno. Určitě jsou tyto problémy častější, pokud třeba ženy mají stenózu té močové trubice, což je vlastně zúžení močové trubice, a to souvisí třeba i možná s těmi obtížemi při tom vyprazdňování, při tom močení, menší porce, nevím, jestli třeba musíte i více tlačit, ale může to být také příznak právě té močové infekce, čili je potřeba především udělat podrobnější urologické vyšetření, podívat se na tu močovou trubici, najít tzv. kalibr, podívat se případně i do toho močového měchýře, kdy na to urologové mají své endoskopické metody. A pokud je to takový opakovaný, torpidní, opakující se stav, mělo by toto vyšetření určitě proběhnout. Gynekologické vyšetření jste měla. Někdy to problémy bývají právě třeba i při poklesu dělohy, tam ta souvislost močových cest a těch gynekologických orgánů také může být, ale pokud je to z gynekologického hlediska v pořádku, není tam třeba ani zdroj v oblasti gynekologické, co se může přenášet do močových cest, tak bych se spíš obrátil na urologa, obraťte se asi s důvěrou na praktického lékaře, který vám další postup doporučí.

mluvčí 2,
——————–
Já vás nechci, pane docente, mám z vás další diagnostiku, ani terapii urologickou nebo gynekologickou nebo urogynekologickou, nefrologie, ledviny, ale ty močové cesty možná můžou hodně souviset a dělat velké problémy, ale samozřejmě rádi přivítáme zase někdy kolegy urology, uvidíme, kam bude směřovat SMS dotaz, protože velmi specifická anamnéza konkrétní pacientka, nevíme věk, ale už tři roky permanentně zavedený katetr močový přes močovou trubici. Každý měsíc chodím na výměny, někdy se ucpe, a to jsou hrozné bolesti, taky často trpím záněty močového měchýře, takže beru antibiotika. Dva druhy, dva typy. Chtěla jsem se zeptat také. Mám v ústech teď hroznou hořkost víc než měsíc, a když jdu na velkou stranu, tlačím, tak ten tlak je tak silný, jako ten katetr chtěl vypudit, a to také bolí, tak katetr přes močovou trubici.

mluvčí 3,
——————–
Ano, na těch dvou dotazech se pěkně ukazuje to, jak my nefrologové úzce spolupracujeme s urology, protože řada našich pacientů je společných a poruchy vyprazdňování močových cest, antibiotické terapie souvisí právě často současně s nefrologickou a urologickou problematikou, my jako nefrologové se na toto samozřejmě díváme z pohledu toho, zda ty potíže mohou nějak ovlivňovat funkci ledvin a močová infekce, močové infekce močových cest, opakované, zejména infekce močových cest, mohou vést také k poškození ledvin. Už zmiňovaná akutní pyelonefritida, ale potom při opakovaný infektech, které přecházejí právě z těch močových cest na ledviny, chronická pyelonefritida je také často příčinou poškození ledvin, nedostatečné funkce, případně i selhání funkce ledvin. Takže tyto příznaky, které popisujete vy i předchozí telefonát, jsou společného charakteru a je potřeba je určitě intenzivně řešit a určitě spolupráce nefrologa a urologa je žádoucí v tomto případě.

mluvčí 2,
——————–
Co byste požadoval jako ještě zásadnější došetřením zobrazovací metody? Co třeba posluchačka nebo posluchači neprodělali a měli by, a je to třeba dostupné. Je škoda to neudělat. Jaká vyšetření?

mluvčí 3,
——————–
Ano? Určitě tito pacienti, pokud už jim byla nasazena antibiotika, měli jistě provedeno základní vyšetření močí z hlediska sedimentu, kultivace močí, což je jako nezbytné před nasazením,, ta základní laboratoř, což je vlastně v gesci praktického lékaře, my jako nefrologové bysme se podívali v krvi i na funkční parametry, zda teda už tam třeba nějaké postižení nějakými dlouhodobými infekcemi je, udělali bysme si zobrazovací metodu, sonografické vyšetření v té vlastně první a fázi a podívali se za ty ledviny, jestli Už mají nějakou morfologickou strukturální změnu, která může souviset s tím, že byly postiženy třeba opakovanými infekcemi právě tady bakteriálního původu.

mluvčí 2,
——————–
Tak možná ještě opravdu zvážit třeba v těchto případech vyšetření, došetření, klidně opakovaně a třeba u jiného urologa a pak třeba případně ještě ten nefrolog.

mluvčí 3,
——————–
Nenechává to určitě jenom takhle a pokud je doporučená léčba, léky užívat, antibiotika samozřejmě dobrat pořádně, ale je potřeba to především řádně došetřit, tu situaci.

mluvčí 4,
——————–
Zavolejte nám 221 555 444, Český rozhlas Olomouc. Žijeme tu s námi.

mluvčí 2,
——————–
Dnes tedy nefrologie, ta onemocnění ledvin, chronické onemocnění ledvin je prý celosvětově tak rozšířené, a to ještě mluvíme o tom, že část pacientů je diagnostikovaná. Vědí to o sobě nebo lékaři, to vědí odborná veřejnost, ale spousta z nich to třeba neví, opravdu to může být latentní, skryté, bezpříznakové onemocnění, chronické onemocnění ledvin.

mluvčí 3,
——————–
Přesně tak, ano, je to tak, ano, to rozšíření chronické onemocnění ledvin je skutečně velké, říká se celosvětově, 10 % populace má nějaké onemocnění, které může být spojeno třeba i se sníženou funkcí ledvin, čili řekl bych, že je to podstatně rozšířenější problém než epidemie cukrovky, která každýát, ano, každý prakticky 7 % populace má cukrovku, se udává, ale 10 % je přece jenom větší, větší číslo, což představuje zhruba 850 000 000 lidí na celém světě má a často skryté onemocnění ledvin, o kterém ty neví a bohužel je tam s tím spojená velká mortalita, kolem 5–10 000 000 lidí ročně. Celosvětově umírá. Právě souvislost s poškozením ledvin, čili i ta úmrtnost, i ten výskyt toho poškození ledvin chronického je větší než u cukrovky, o které se převážně mluví a je tedy skutečně zmiňovaná jako epidemie dvacátého století, takže je to problematika, které je velice široká, postihuje i jinak zdravé pacienty a zejména ty rizikové skupiny, my jsme mluvili už o pacientech s vysokým krevním tlakem, s opakovanými močovými infekcemi, to jsou více časté příčiny, ale je potřeba zmínit právě i tu cukrovku, která tedy má vlastně největší podíl procentuálně na selhání ledvin v populaci.

mluvčí 3,
——————–
vysoký krevní cukr má z dlouhodobého hlediska negativní dopady, jsou to prostě určité změny na oblasti fyziologických změn, ale nakonec i strukturálních, které se týkají jednotlivých struktur, třeba bílkovinných struktur v ledvinách, ale i na oční pozadí a kdekoliv na cévách a s tím také pramení právě ty komplikace, kdy v počátku se jedná spíše o takové funkční změny a postupně díky tomu, že dochází k poškozování těch struktur, aktivují se zánětlivé procesy v organismu, v těch jednotlivých orgánech, například oxidační stres a apoptóza. A vede to k takové systémové zánětlivé reakci, která potom, potom vede zase ve finále k tomu poškozování cévních struktur, funkčních struktur třeba v ledvinách. Konkrétně klubíček postupně zaniká ta jejich fyziologická struktura se třeba může měnit ve vazivo, nefunkční tkáň a s tím souvisí také to, že se objevuje právě renální poškození, renální selhávání.

mluvčí 2,
——————–
A jsou třeba různé ty zánětlivé procesy, mluví se často o glomerulonefritidě, takže to je zánět těch klubíček.

mluvčí 3,
——————–
Je to zánět klubíček a může být vyvolán nějakým primárním onemocněním ledvin, to znamená onemocnění, které se týká pouze ledvin, anebo ještě nějaké přidružené další orgány mohou být, a právě třeba cukrovka má jedna z jejich variant častých právě postižení ledvinných klubíček, a to jsou nefropatie, diabetiků, a právě tyto se mohou zachytit v tom časném stadiu u těchto pacientů s obyčejným jednoduchým vyšetřením moči. Na přítomnost třeba albuminu.

mluvčí 2,
——————–
Myslet na tu krev, biochemické vyšetření.

mluvčí 3,
——————–
Ano, určitě, pokud to může dospět tedy do chronického Postižení, pokud máme třeba tu situaci, kdy to onemocnění ledvin nebolí, je teda bezpříznakové, tak se může začít projevovat právě třeba přítomností červených krvinek nebo té bílkoviny v moči. A v těchto raných stadiích se dá právě zachytit, že je něco nepořádku a nasměrovat potom tu diagnostiku dál tímto směrem, třeba právě u té cukrovky je to jeden z časných příznaků. Právě ta albuminurie je tzv. albumin v moči, kdy pacient ještě má normální funkci ledvin a tento proces se dá ještě zvrátit, pokud je zavčas zahájena adekvátní terapie.

mluvčí 2,
——————–
kreatinin se sledují, ty bílkoviny v moči nebo.

mluvčí 3,
——————–
V krvi spíše ten kreatinin, ano, jako jeden z parametrů funkční, v moči je důležitější právě přítomnost toho albuminu.

mluvčí 2,
——————–
Posloucháte Český rozhlas Olomouc. Tak vlastně už jenom pár okamžiků, případně ještě na rychlý telefonát, také ještě nějaké SMS bychom, prosím, měli, ale slibovali jsme taky, že pro někoho, pane docente Krejčí, odborníků nefrologu, mně pro někoho vůbec nemusí být známá věc. Možnosti, tipy. A vlastně, kdy už přichází na řadu ta náhrada chronicky selhávajících ledvin, možná i akutně, tak slyšet jsme, ale možná jenom takhle. Koho se to zatím netýkalo? Zaplaťpánbůh o dialýze, že jsou třeba různé typy a taky o transplantaci a co to obnáší pro třeba dárce a pro toho, komu jsou implantovány ty ledviny, kdy už dospívá? Dospěje pacient k náhradě ledvin nějakého typu?

mluvčí 3,
——————–
My samozřejmě, pokud pacienta máme v péči, tak se snažíme především tou diagnostiku a léčbou oddálit definitivní selhání ledvin, ale nedílnou součástí péče o naše nefrologické pacienty je tedy i zajištění náhrady funkce selhaných ledvin optimálně formou transplantace ledviny. V případě, kdy to třeba není z nějakého důvodu možné, tak potom hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou. Ta dialýza nebo ta náhrada funkce ledvin může být pro toho člověka někdy velkým překvapením, pokud přichází skutečně v pokročilém stadiu onemocnění, kdy o svém onemocnění nevěděl, a pokud probíhá nějakou hodně dlouhou dobu, tak se postupně ten organismus adaptuje na ty změny v organismu a které probíhají a přijde právě ve stadiu, kdy už musíme rovnou začít. Hemodialýz, nemáme čas na diagnostiku a nějakou další léčbu, pokud je pacient sledovaný. Zavčas ho tedy nějakým způsobem nachystáme na náhradu funkce ledvin a v optimálním případě právě tou transplantací ledviny, transplantace ledviny může být buď ze žijícího dárce, nebo zemřelého dárce, pokud nemáme prostor pro transplantaci, ať už je to zdravotní stav pacienta, nebo není vhodný dárce, pacient potom tedy jde na dialýzu. A tam máme ty modality dvě základní, což je ta právě hemodialýza, anebo peritoneální dialýza.

mluvčí 2,
——————–
Transplantaci a třeba, řekněme, v porovnání s nějakou historií krátko či dlouhodobou dostává nebo na ten čekatelský seznam transplantovaných se dostává pacient jako, řekněme, čím dřív, tím lépe.

mluvčí 3,
——————–
My máme určité nějaké parametry samozřejmě funkční, kdy pokud to onemocnění se dostalo do nějakého stadia. Jsou na to i nějaké zákonné normy, tak pacientovi můžeme nabídnout transplantaci a máme ho mít už dobře připravené v tom okamžiku a buď ho transplantovat ze žijícího dárce, pokud má třeba v rodině, to je naplánovatelný proces a dá se to uskutečnit bez nějakých dalších problémů a nebo čekat na transplantaci ledviny od zemřelého dárce tam ovšem ten člověk neví Dne a hodiny, kdy případně bude nabídka a musíme současně uvažovat o tom, že ta nabídka se nemusí uskutečnit a, a bude muset být zahájena Dialýza

typy dialýzy, to nemusí každý úplně znát, co to obnáší, jak to vypadá.

mluvčí 3,
——————–
V zásadě těch variant je několik, v současné době je nejvíce rozšířena ta hemodialýza, případně některé ty varianty této hemodialýzy a na druhém místě potom ta peritoneální dialýza, ale proto tam těch pacientů na peritoneální dialýze je zhruba mezi 10–20 procenty, některá pracoviště mají větší zastoupení, některá menší, každý pacient pro tuto metodu vhodný a naprostá většina pacientů je právě na těchto tzv. extra korporálních metodách, to znamená té hemodialýze nebo hemodiafiltraci

mluvčí 2,
——————–
Takže pacient dochází do dialyzačního centra, tam ho napojí na dialýzu a pročišťují mu krev.

mluvčí 3,
——————–
Většinou je to, samozřejmě, je to přístrojová technika, pacient v obvyklém případě přichází třikrát týdně na nějakou 4–4hodinovou, čtyř a půlhodinovou proceduru, přijede, odjede zase potom domů. Či je to pro něho vlastně chronická záležitost a pokud třeba jsme ho zachytili v pozdní fázi, musela se zahájit dialýza, tak v této fázi pak pátráme po možném dárci třeba ledvin v rodině, anebo pacienta připravíme k transplantaci ledvin ze zemřelého dárce, ale musí nějakou dobu setrvat. Právě v tom dialyzačním programu.

mluvčí 2,
——————–
Někdy třeba není vhodná tahle nejrozšířenější hemodialýza, takže potom tedy se přistoupí, pakliže je nutná, tedy třeba v mezičase, než by se našel dárce ledviny, ta peritoneální , jak to vypadá, jak si to představit?

mluvčí 3,
——————–
V zásadě je to náhrada funkce ledvin, kterou my preferujeme oproti hemodialýze, protože je pro organismus šetrnější.

mluvčí 2,
——————–
Je preferovanější odborníky, ale méně rozšířená u pacientů.

mluvčí 3,
——————–
Není rozšířená hlavně z toho důvodu, že často najdeme tzv. kontraindikace, čili situace, kdy nemůžeme tuto metodu provádět, těch situací je celá řada, ale typickou mohou být situace, kdy pacient není schopen si tuto metodu sám obsloužit, protože může být trošičku i technicky náročnější, byť ne příliš. Anebo jsou tam třeba nějaké onemocnění v dutině břišní po opakovaných operacích, kdy víme, že tato metoda by ji nevedla k dostatečnému očišťování krve přes tu pobřišnici, která vlastně nahrazuje takovou tu dialyzační membránu, kterou využíváme u těch extrakorporálních klasických hemodialýz, takže skutečně 10–20 % pacientů se dá na tu metodu jakýmsi způsobem zařadit a my vždy dopředu nabízíme pacientům, aby si mohli vybrat mezi těmito dvěma variantami, pokud nemohou být transplantováni, tak jim dáváme na výběr, pokud víme, že by mohl být na peritoneální dialýze, tak jim tuto metodu nabízíme přednostně, pakliže ne, tak musí tedy chodit na hemodialýzu.

mluvčí 2,
——————–
No a zase člověka, laika napadá, tak ano, tak čím dříve, tím lépe je zařazen nefrologický pacient, kde tedy hrozí to, nebo už je to chronické selhání ledvin na ten čekací seznam k transplantaci. Co to potom obnáší, když má na to štěstí? Ano? Dožije se, řekněme to tak orgánu, který je mu implantován, tak pak má plnohodnotný život?

mluvčí 3,
——————–
V zásadě ano, pokud má to štěstí a pozor a má tři ledviny, ale z toho tedy jednu funkční. Pokud jde k první transplantaci, tak má většinou tři ledviny, ale někdy třeba některou tu původní ledvinu musíme odstranit zase z nějakých důvodů medicínských většinou. Takže pokud dojde k transplantaci, optimální, tedy ze žijícího dárce, protože tam má pacient i ta jeho Ledvinka daleko lepší prognózu než při transplantaci ledviny ze zemřelého dárce, ale v našich podmínkách těch transplantací ledvin ze žijících dárců je to pouze asi 10 %, z celosvětově spíše kolem 20 %, takže dostane ledvinku ze zemřelého nebo žijícího dárce a začíná mu prakticky nový život tím, že předtím třeba, pokud byl dialyzovaný, chodí třikrát týdně na dialýzu, tak když všechno funguje dobře, chodí pouze třikrát až čtyřikrát ročně na kontrolu do transplantační poradny, může vést plnohodnotný život, chodí do zaměstnání, vydělává si ty peníze a může se věnovat prakticky téměř všemu, co měl rád, co chtěl dělávat s určitými menšími omezeními a má to hlavně medicínský přínos, že tento pacient přežívá déle, než pokud by zůstal na dialýze.

mluvčí 2,
——————–
A co třeba dárce, když je to od žijícího třeba rodinného dárce? Manžel, manželka, bratr, sestra? Co to potom znamená pro něj? On je taky třeba nějak doživotně, musí být opatrný vlastně.

mluvčí 3,
——————–
tomu dárci Bohužel vyrábíme také tu chronickou renální nedostatečnost, protože najednou bude mít ze dvou ledvin jednu, na druhou stranu ta jeho Ledvinka byla kompletně zdravá, ve výborné kondici, takže bohatě stačí na to, aby udržela chod v organismu Po dlouhou dobu a tito dárci jsou samozřejmě intenzivně sledování, pravidelně kontrolováni z hlediska právě třeba výskytu cukrovky, hypertenze a dalších rizikových faktorů, abysme jim tu jejich zbylou ledvinku co nejvíce ochránili. Často u nich zachytíme některá onemocnění, která by probíhala třeba u nich skrytě a tím pádem třeba i nádorové onemocnění a v tom pozdějším období můžeme toto vyřešit a tím pádem ta jejich prognóza životní není nějakým způsobem zásadním zhoršena tím, že darovali ledvinu.

mluvčí 2,
——————–
Ale je to přece jenom trošku jiný.

mluvčí 3,
——————–
Rizikové, je potřeba k tomu přístupovat skutečně uvážlivě.

mluvčí 2,
——————–
Ale jak jsem pochopil, je to vlastně výhoda, že jsou sledováni,

mluvčí 3,
——————–
kromě toho, že to většinou mají velmi emocionální vztah k tomu člověku, kterému darují, tak samozřejmě i z toho medicínského hlediska nějaký profit mají.

mluvčí 2,
——————–
Zásadní, poslední věta, nač pozor a jak jaksi chránit ty naše ledviny, dávat velkou pozornost.

mluvčí 3,
——————–
Už jsme zmínili, pokud pacient nemá nějakou tím známou chorobu, určitě by měl mít dostatek pohybu, měl by vyloučit nadváhu, případně obezitu a s tím něco dělat, měl by přijímat dostatek tekutin, alespoň ty 2,5 litru, optimálně vodu nebo jenom nízkosodíkové minerálky, neměl by určitě kouřit, neměl by nadmíru přijímat živočišné bílkoviny a určitě omezit sodík v potravě, sůl, sůl, velice škodlivý faktor do 2 g sodíku na den je taková ta doporučená dávka, potom vyhnout se rizikovým lékům, zejména analgetika a celá řada dalších volně prodejních léků a zejména bylo dobré nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u praktických lékařů.

mluvčí 2,
——————–
Pan doc. Dr. Karel Krejčí, třetí interní klinika, vedoucí nefrologického oddělení ve fakultní nemocnici Olomouc. Moc vám děkujeme, budeme se těšit někdy příště, díky moc.




(15, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.