V poradně ČRo Dvojka si povídali o šedém zákalu a také o mýtech okolo tohoto onemocnění, hostem je paní Dr. Andrea Janeková, odborná oční lékařka v očním centru Praha.
——————–
Katarakta, slovo skoro jako abraka dabra, zvukově velmi výrazné slovo spojeno se značně problematickým a nepříjemným onemocněním, kterému říkáme šedý zákal.
A ještě dodáme, že nejčastěji se objevuje ve věku 65–75 let a komplikuje život. Naším hostem ve studiu odborná oční lékařka v očním centru Praha retinální chirurg, paní Dr. Andrea Janeková
——————–
Paní doktorko, my jsme před chvílí před poradnou zmínili, jakou skupinu hlavně trápí šedý zákal, polovinu lidí nad 65 let a dokonce prý skoro 3/4 lidí nad 75. Můžete to potvrdit? Jsou to správné informace?
Dr. Andrea janeková
——————–
Přesně tak, informace máte správné. On ten šedý zákal je onemocnění spojené s věkem, tedy výskyt je vyšší v těch vyšších věkových skupinách, hlavně nad 60–70 let, ale týká se i mladších pacientů. To nesmíme opomenout.
——————–
Paní doktorko, možná udělejme si v tom pořádek na začátek. Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?
Dr. Andrea janeková
——————–
Ano, tyto dvě jednotky se často pletou, také pacienti, často mají spojené, že jeden zákal se dá vyléčit, druhý ne. Šedý zákal je zakalování lidské čočky během života. Ta čočka se vlastně stává méně průhlednou, zakaluje se, zvětšuje svůj objem a pacient vidí zamlženě. Výhodou toho šedého zákalu, když už tedy vznikne, je to, že se dá velmi jednoduše odstranit operací, kdežto zelený zákal je zákal, který je spojený s vyšším nitroočním tlakem a většinou není vyléčitelný, ale my léčíme pouze tu příčinu, ten vyšší nitrooční tlak tím, že ho různými léky, kapkami, případně zákroky se snažíme snížit.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
My jsme naši dnešní poradnu pojmenovali mýty o šedém zákalu a těch mýtů je opravdu celá řada. My jsme si k tomu udělali takový drobný seznam a jedna z položek je, že ten šedý zákal musí uzrát, což možná slyšel leckdo z nás. Co to znamená? A je to pravda?
Dr. Andrea janeková
——————–
Tak toto je spojené s technikou operace, kdysi opravdu toto platilo, že šedý zákal, ta čočka, bylo vhodné, aby byla uzrálá, aby byla tvrdá a v jednom kuse, protože ta operační technika byla jiná, ta čočka se přimrazovala speciální sondou a díky tomu jsme ji z oka dostali ven, ale dnešní chirurgie té katarakty nebo šedého zákalu už je miniinvazivní, tedy do oka vstupujeme pouze dvou milimetrovým řezem a naopak není úplně žádoucí, aby ta čočka byla uzrálá, protože odstranění té uzrálé čočky drcením, vyžaduje více energie, což není zase úplně prospěšné pro oko, tedy šedý zákal. Dneska už opravdu bychom neměli nechat uzrát, ale podstoupit operaci v momentě, kdy nám nějakým způsobem zhoršuje vidění.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Tady můžeme říct, že nejde o mýtus, jenom se to přežilo.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Paní doktorko, vy jste hovořila o tom, že z hlediska chirurgického zákroku jde o miniinvazivní zákrok. Můžete ho nějak popsat? Protože určitě pro spoustu z nás je to takové, řekněme, velmi znervózňující, že nám někdo bude sahat do oka, co nás čeká, když se rozhodneme a jsme indikováni k tomuto chirurgickému zákroku?
Dr. Andrea janeková
——————–
Tak čeká nás samotná předoperační příprava, během které se aplikují kapky na znecitlivění antibiotika a kapičky na rozšíření zorničky, abychom k té čočce měli dobrý přístup. Tato příprava může trvat klidně i hodinu, tedy pacient sedí před samotnou operací asi hodinku a se sestřičkami, které mu kapou různé typy kapek do očí. Samotná operace trvá asi 10–15 minut, přičemž pacienti se někdy bojí, že to bude bolet, ale tím, že zákrok probíhá v lokální anestezii, je nutná spolupráce pacienta, my si nemůžeme dovolit, aby to pacienta bolelo. Jsou tedy aplikovány kapky na znecitlivění a někdy i kapky přímo do toho oka, pacient opravdu kromě nějakého lehkého tlaku nebo štípnutí necítí žádnou bolest během samotné operace.
mluvčí 3,
——————–
Dobré dopoledne, tady je Peter z Prahy, prosím, já mám takovýhle dotaz. Jsem indikován na operaci očního zákalu na začátek prosince, ovšem teď dlouhodobě pobírám antibiotika, protože mám zánět kostí, jakým způsobem to ovlivní případně ta operace, moje léčení nebo to léčení antibiotikama, tu operaci nebo možnost operace?
Dr. Andrea janeková
——————–
Tak provedení operace nedoporučujeme v nějakém akutním infekčním onemocnění, ale pokud se jedná o užívání léčby z nějakého dlouhodobého hlediska, třeba recidivující infekce močových cest, nevíme, o co se konkrétně jedná v případě našeho pacienta. Ale pokud to není akutní horečnaté infekční onemocnění, tak pacient tu operaci podstoupit může.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Máme email od naší posluchačky Vlasty. Právě nyní se rozhoduji, kde podstoupit operaci šedého zákalu. Ráda bych řídila bez brýlí, protože jsem řidička. Jakou čočku bych měla požadovat? Jestli je mají všechna pracoviště? Jeden dotaz je třeba operaci provést na obou očích v krátké době za sebou nebo s nějakým delším časovým odstupem? A ten poslední dotaz, jaká jsou po operaci omezení související s prací. Takže když to vezmeme postupně, jakou čočku požadovat? Dá se na to nějak odpovědět?
Dr. Andrea janeková
——————–
Ona ta volba těch nitroočních čoček je široká. Obecně bychom je mohli rozdělit na čočky, které upravují vidění na jednu vzdálenost, tedy buď na dálku, nebo na blízko, a na druhou vzdálenost nosí pacient brýle. Ale jsou také možnosti tzv. multifokálních čoček neboli edov čoček, které umožňují vidění současně na více vzdáleností bez brýlí.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Děkujeme. Ta druhá otázka, píše naše posluchačka, že má postižené obě oči, jestli je třeba při operaci provést v krátké době vlastně obě oči za sebou. Možná taky vysvětlení, proč se nedělají obě najednou.
Dr. Andrea janeková
——————–
Obě oči najednou se operují a my na našem pracovišti takto operujeme téměř čtvrtinu pacientů, velice žádoucí je to v případě hlavně vysokých dioptrií, kde pacient nemá v tom mezidobí mezi prvním a druhým okem rozdílný počet dioptrií na obou očích. Také je to výhodné v případě delší dojezdové vzdálenosti nebo u hůře mobilních pacientů. Ta oboustranná operace, pokud jsou postižené obě oči, tak určitě bych doporučovala nějakou kratší vzdálenost mezi operací, stejně k tomu dojde a je výhodné, i pokud po operaci budeme potřeba nějaké brýle, tak čekáme vlastně na operaci druhého oka, abychom si pak mohli nechat zhotovit ty nové brýle a mohli je používat na čtení nebo na dálku.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
A poslední bod z tohoto dotazu. Omezení po operaci. A v zásadě jde o práci, kdy je možno, třeba vrátit se do práce nebo dokonce pracovat na zahradě.
Dr. Andrea janeková
——————–
Tak to hlavní omezení je z rizika infekce, tedy nedoporučujeme se koupat v bazénu, chodit do sauny, a to přibližně jeden měsíc po operaci. Nějaká lehčí aktivita týden po operaci je v pořádku. V případě kancelářské práce pacienti mohou pracovat v podstatě druhý den.
mluvčí 4,
——————–
Dobrý den, jsem po operaci šedého zákalu na obou očích, levé oko je úplně bez potíží, byla jsem v dubnu na těch operacích a pravé oko, které mám na čtení, mám tam 2,5 dioptrie, tak večer je jako takové unavené, bolí mě za ním a je začervenalé. Jestli je to normální, nebo ne.
Dr. Andrea janeková
——————–
Tak primárně těžké vyšetřovat po rádiu. Ale pokud je všechno z běžné prohlídky v pořádku, tak bych určitě doporučila užívání nějakých umělých slz. Jsou to kapky, které oko zvlhčují a mohou v tom pooperačním období, i když už to je delší dobu po operaci, napomoci právě těm projevům začervenání a nebo pocitů tlaku v oku. Samozřejmě všechna vyšetření z běžné prohlídky musí být v pořádku, jinak bysme léčili tu příčinu.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
když jsme mluvili o těch operacích, paní doktorko, další mýtus, který jsme si poznamenali, je, že šedý zákal lze léčit i jinak, třeba kapkami, vitaminy atp. je to vůbec možné? Nebo je to nesmysl?
Dr. Andrea janeková
——————–
Možné to není. Pouze jediná léčba šedého zákalu je operací, žádné kapičky, úprava životního stylu nebo vitaminy nejsou prospěšné v té léčbě, opravdu je to věkem podmíněné.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Věkem podmíněné, to znamená, je to odpověď i na otázku naší posluchačky v esemesce, jestli existuje nějaká prevence?
Dr. Andrea janeková
——————–
Přesně tak. Některé zákaly samozřejmě se týkají i dětí a mladších dospělých, ale většina těch zákalů je věkem podmíněných. Jeden z faktorů, který mohou přispívat ke vzniku šedého zákalu, je kouření, jakožto ten má vliv na více orgánů v našem těle.
mluvčí 5,
——————–
Dobrý den. teď je mi 85, tak kolem tý sedmdesátky jsem byl na operaci obou dvou očí, šedého zákalu, viděl jsem senzačně barvy, všecko bez brýlí, ale v posledních dvou letech se mi to zhoršuje. A jestli lze znovu operovat, anebo už to korigovat pouze brýlemi?
Dr. Andrea janeková
——————–
To je výborný dotaz. Já bych zde zmínila to, že někdy se říká, že se šedý zákal může vrátit. Nevíme, zda to je případ našeho posluchače, ale ta čočka umělá se vkládá do pouzdra čočky původní, tím, že to původní pouzdro je biologický materiál, tak zde se množí buňky a proliferují, a to pouzdro se časem může zakalit, tedy falešně se můžeme domnívat, že ten šedý zákal opět vznikl. Ano, tento tzv. druhotný šedý zákal, vyskytuje se asi v 15:20 procentech, u pacientů po operaci šedého zákalu se léčí jednoduchou laserovou metodou, kdy se to zadní pouzdýrko vyčistí laserem a znovu se tento problém již neopakuje. Co se týče našeho posluchače, dioptrie po operaci šedého zákalu už jsou víceméně stále a už by se věkem a časem neměly měnit. Vzhledem k věku bych vyloučila spíše další onemocnění, například onemocnění sítnice či jiné oční struktury.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Čili dovyšetřit. To je rada asi pro našeho posluchače. Ještě jeden aktuální dotaz. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem druhý den po operaci šedého zákalu na pravém oku vidím jasněji, ale pořád jakoby rozmazaně, je to běžné?
Dr. Andrea janeková
——————–
Ten návrat zrakových funkcí po operaci je velmi rozdílný u jednotlivých pacientů, někteří pacienti vidí už na druhý den naprosto perfektně, u některých to trvá například i týden nebo déle. Jde také o to, co už jsme zmínili, ta čočka, pokud někdo šel na operaci s opravdu už maturovanou vyzrálou čočkou, tak i to pooperační hojení bude delší, ale obecně během několika dnů by se to vidění mělo rozjasnit po té operaci.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Už jenom velmi stručně, paní doktorko, vy jste říkala, že nějaký čas po operaci nedoporučujete ty bazény, sauny a podobně? Tady se ptá někdo, za jak dlouho tedy může do posilovny a právě do bazénu nebo chození do sauny? Stačí říct týden, dva, měsíc?
Dr. Andrea janeková
——————–
Ten bazén, veřejné bazény, sauny bych eliminovala ty 3–4 týdny po operaci.
Jiří Holoubek, moderátor
——————–
A dodatek. Napsal nám Matyáš devětadvacetiletý a je tady PS. Děkuji za operaci paní doktorce, její operací se mi výrazně zlepšil život.
Dr. Andrea janeková
——————–
To je moc hezké, děkuji. A pána si asi pamatuji. Operovala jsem ho minulý měsíc.
Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Tak to byla pochvala na závěr naší dnešní poradny, celá byla moc fajn. Paní doktorko, děkujeme za návštěvu u nás ve studiu a přijďte zas.
Přidejte odpověď