Hodina tmy. Pro někoho horor, pro jiného zábava

Už se vám někdy stalo, že jste se museli pohybovat v naprosté tmě. Tmě, které se vyrovná snad jen ten nejtemnější sklep nebo jiné podzemí? Měli jste strach? Pokud chcete zažít, jaké to je v temnotě strávit celou hodinu a ještě se tam pohybovat, tak navštivte Neviditelnou výstavu.

Neviditelná výstava má lidem přiblížit život nevidomých. Ukázat jim, jaké to je, když se člověk musí celý život obejít bez toho, aby na vše viděl. Jakými způsoby může zrakově postižený zvládat většinu situací jako zdravý člověk.

Kromě spousty informací o zrakově postižených lidech si ale odnesete i ten pocit, kdy se máte celou hodinu pohybovat ve tmě, v prostředí, které neznáte a kdy se musíte spolehnout jen na pomoc průvodce. Protože i samotný nevidomý se v neznámém prostředí musí spolehnout třeba jen na cizího člověka, mnohdy je těžké mít k někomu důvěru.

Trocha historie

Možná, že Vás napadne, jak vůbec vznikla myšlenka Neviditelné výstavy.

Stojí za ní velmi obětavá německá žena. Její manžel oslepl při autonehodě. Jejich manželské pouto bylo natolik silné, že žena nechala zatemnit celý byt, ve kterém bydleli, Aby mohla lépe chápat pocity svého manžela a aby alespoň doma spolu byli na té pomyslné jedné lodi.

První Neviditelná výstava ale nevznikla v Německu, nýbrž v Budapešti. Celý projekt k nám tedy přišel z Maďarska. K otevření pražské Neviditelné výstavy došlo v dubnu 2011 a za dva roky už branou do temnoty prošly tisíce lidí.

Možná očekáváte, že zde popíši celý průběh výstavy. Co vše tam můžete vidět, nebo spíše nevidět? Já však žádné podrobnosti popisovat nebudu, přišli byste o překvapení a trochu toho napětí. V žádném případě ale nemusíte mít strach.

Nepůjdete ale do toho temného sklepa, kde by Vás mohly překvapit nějaké krkolomné schody. Důvěřujte svému průvodci a po hodině se dostanete zase ven. Tedy pokud Vás průvodce někde nezapomene :-)

Abych zvýšil Vaši důvěru k průvodcům, tak Vám sdělím, že někteří z nich jsou zcela nevidomí a ti zbylí mají alespoň nějakou zrakovou vadu. Pro ně není žádný problém se ve tmě pohybovat. Zatímco vy, kteří vidíte, když zajdete za dveře do tmy, tak jste najednou naprosto ztracení a jste rádi, když jste u zdi, protože u ní máte alespoň nějaký přehled o prostoru.

Celá výstava se skládá ze dvou částí. Z té temné, která trvá zhruba hodinu. A viditelné. To je místnost, kde můžete vidět nejrůznější pomůcky, které usnadňují nevidomým život.

Naleznete zde zvětšovací lupy pro lidi se zbytky zraku. Stoleček, u kterého se dovíte spoustu zajímavých informací o Braillově písmu, kterým nevidomý lidé píší a čtou. Průvodce Vám jistě neopomene ukázat stůl s pomůckami do domácnosti a případně si u dalších stolů s Vámi zahraje některou ze stolních her. Patří mezi ně třeba karty, domino, nejrůznější skládačky a hlavolamy.

Kromě pomůcek je právě tady prostor také na Vaše dotazy. Nemusíte se bát zeptat na vše, co by Vás zajímalo. I na ty otázky, které Vám třeba přijdou netaktní. Na výstavě není žádný průvodce, který by se kvůli nějaké otázce urazil.

A na závěr jedna perlička. Už jsem se zmínil, že na výstavě pracují převážně nevidomí průvodci. Někteří z nich si s sebou do zaměstnání berou také vodicí psy. Kdybyste tedy z nějakého důvodu zamířili do šatny pro zaměstnance, tak se po otevření dveří nelekněte. Navalí se na vás totiž minimálně tři šťastně vypadající hafani a začnou se dožadovat hlazení. Umíte si představit, že byste něco podobného mohli zažít ve svém zaměstnání?

Výstavu můžete navštívit na adrese:
Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1/23 – vstup z Vodičkovy ulice
120 00 Praha 2
Informace o vstupném, otevírací době apod. naleznete na webu výstavy:
Neviditelná výstava

Jiří Marek
invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.