Ohroženým rodinám by mohly pomáhat takzvané terénní chůvy. Například při těžké nemoci nebo ovdovění. Zároveň má jít o prevenci, která pomůže dřív, než z malých potíží vzniknou vleklé krize. Službu hrazenou státem plánuje zavést resort práce.
ČT 1 – Události
——————–
Veronika Maxiánová ovdověla nečekaně před rokem. Po autonehodě manžela, bylo jí 28 let. Od počátku jí pomáhá Nadační fond Vrba i jeho chůvy, které do rodiny docházely dvakrát týdně.
Veronika MAXIÁNOVÁ, vdova
——————–
Vrběnka mně pomohla nejvíce v tom, že jsem mohla chodit do práce. Mohla jsem udělat věci, které jsem třeba doma nestíhala. Zajít si na úřad třeba, vyřídit věci. Těch věcí je poměrně spousta vlastně po úmrtí partnera.
redaktorka ČT
——————–
Teď už je využívá méně. Skoro tříletý syn chodí do školky. Erika Salašová takto pomáhá ve dvou rodinách v Jihomoravském kraji i v Pardubickém.
Erika SALAŠOVÁ, chůva, Nadační fond Vrba
——————–
Je to třeba dopoledne, když je rodič v práci, anebo je to jednoduše jenom ve chvíli, kdy si ten ovdovělý rodič potřebuje odpočinout. Ono o pravidlech to není, spíš je to o té empatii.
Petra GLOSR CVRKALOVÁ, ředitelka, Nadační fond Vrba
——————–
Velké plus je, když má pedagogické vzdělání. Měli jsme Vrběnku, která pečovala o novorozeně. Poněvadž došlo k úmrtí maminky u porodu. Tak tam naší prioritou bylo to, aby Vrběnka byla vzdělaná ve zdravotnickém oboru.
Lea Surovcová, redaktorka ČT
——————–
Loni měla organizace 25 chův napříč republikou. Teď jejich počty snižují. Nemají na ně peníze, i proto vítají debaty o státní podpoře podobné služby. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby terénní chůvy chodily přímo do domácností. Pomáhaly individuálně podle krizové situace.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Například u rodičů, kteří nemají přirozené rodičovské a mateřské kompetence. Třeba ze své původní rodiny. Tak, abychom dali všechno pro to, že třeba o to nemuseli být nějaké opravdu kolizní situaci, využít dítě se třeba musí z rodiny odebírat.
Klára ŠIMÁČKOVÁ LAURENČÍKOVÁ, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
——————–
My bychom vlastně tímto nástrojem dokázali pomoct včas těm rodinám, které dnes zůstávají dlouhodobě bez podpory.
Lea Surovcová, redaktorka ČT
——————–
Rodinu by doporučila škola nebo psycholog, OSPOD by pak mimo jiné nastavil plán podpory. Zavedení Institutu rodinné asistentky je součástí novely o dětských skupinách.
Česká televize.
Přidejte odpověď