62 tun drogerie a 562 tun jídla darovali zákazníci obchodů v podzimním kole Národní sbírky potravin. Z takového množství se dá připravit přes 1 100 000 porcí, je to zatím největší množství.
ČT 1 – Události
——————–
Počet zapojených prodejen poprvé přesáhl 2000. I když akce už skončila, lidé mohou ještě zhruba týden přispět darem online. A už dnes se pomoc dostávala potřebným. Potravinové banky zboží třídily a rozvážely.
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
Osm hodin ráno, Věra Doušová otevřela Pražskou potravinovou banku, ihned začala třídit zboží ze včerejší sbírky. Další zásoby přijížděly přes den.
Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj
——————–
Zatím jsme navezli tyhle části. Tady to, co je za mnou, to všechno je ze sbírky. Pak ještě další řada, pro tašky, které v pondělí, v úterý budeme vydávat lidem v nouzi. Chybí konzervy, tak jsem se snažila rychle ty konzervy připravit.
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
Stejný čas, Zlín, přijížděly první plné krabice. Podle odhadů by tady sbírka mohla přinést zhruba 20 tun, které začnou rozdělovat mezi stovku organizací. Tady je dobrovolníci a zaměstnanci zkontrolují, roztřídí a připraví pro odběratele. S dary potravinová banka hospodaří tak, aby jí zásoby vydržely do dalšího kola sbírky potravin.
Vendula Kovářová, ředitelka Potravinové banky Zlín
——————–
Nejčastěji nám darovali mléko, rýži, těstoviny a konzervy. Doplňuje strategické zásoby, což jsou právě ty trvanlivé potraviny, které se nám často nedostávají z obchodních řetězců během roku.
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
Dva roky pomáhají Jiřině Hladíkové v invalidním důchodu. I proto by se v příštím kole sbírky chtěla zapojit mezi dobrovolníky.
Jiřina Hladíková, klientka Potravinové banky ve Zlínském kraji
——————–
Jako diabetička musím správně jíst pětkrát týdně. A oni mě v tom pomáhají, hlavně se mně snaží vyhledávat potraviny vhodné pro mě.
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
Jednou týdně takto získává potraviny i Dům svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí. V chráněném bydlení žije 38 klientů, třetina z nich využívá pomoc od čerstvých potravin, pečiva, ovoce, zeleniny až po sladkosti.
pracovnice potravinové banky
——————–
Dobrý den, Františku, tak co si dneska vyberete?
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
František Koubský přemýšlel hlavně, co bude vařit k obědu. Pravidelně si přivydělává úklidem na faře, jenže peníze občas nestačí.
redaktor
——————–
Květák třeba, ten se vám bude hodit na co?
František Koubský, senior, Domov sv. Františka, Veselí nad Lužnicí
——————–
Z toho si dělám mozeček.
redaktorka ČT
——————–
Sociální pracovníci znají zdejší klienty dlouho. Přesně ví, kdo potřebuje podpořit.
Klára Vachová, vedoucí Domova sv. Františka, Veselí nad Lužnicí
——————–
Často jsou na dávkách hmotné nouze, protože nejsou schopni si přivydělat, anebo jenom velmi omezeně.
Veronika Rybáčková, mluvčí Diecézní charity České Budějovice
——————–
Zásobujeme tím klienty, kteří jsou opravdu v akutní životní nouzi, jsou to samoživitelé, jsou to senioři, kterým důchody nevystačí.
Iveta Dvořáková, redaktorka ČT
——————–
Podzimní potravinová sbírka stále pokračuje, darovat lze do 21. listopadu přes online obchody.
Přidejte odpověď