
V pořadu Sama doma České televize hovořili o sociální dávce – peněžitá pomoc v mateřství. Hostem byl František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení.
Tak co to je? Peněžitá pomoc mateřství? Můžu zkráceně říct, že to je mateřská?
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Můžete, ale není to rodičovská.
mluvčí 1,
——————–
Pojďme si říct, jaký je rozdíl mezi rodičovskou a mezi dětmi mateřskou.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Tak mateřská, tak, jak říkáte zkráceně, tak dlouze se jmenuje peněžitá pomoc mateřství, je to dávka ze systému nemocenského pojištění, zatímco rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která se poskytuje v trochu jiných případech než peněžitá pomoc mateřství.
mluvčí 1,
——————–
Kdy můžu čerpat peněžitou pomoc v mateřství.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Tak ta základní situace je, když jste těhotná, současně chodíte do zaměstnání a otěhotníte tak mezi šestým a osmým týdnem před očekávaným datem porodu, tak můžete nastoupit na mateřskou dovolenou a současně čerpat peněžitou pomoc mateřství, peněžitou pomoc mateřství můžete čerpat po takzvaně podpůrčí dobu, což je 28 týdnů standardně, nebo pokud vám narodí dvojčata nebo vícerčata, tak potom můžete čerpat tu peněžitou pomoc mateřství až 37 týdnů a tam je zásadní právě to očekávané datum porodu, protože od toho se potom odvíjí ten váš nástup na tu peněžitou pomoc v mateřství. Může se stát, že to očekávané datum porodu se změní, je tam třeba například předčasný porod, pak nastupujete na tu peněžitou pomoc v mateřství tím dnem toho porodu.
mluvčí 1,
——————–
To znamená, že pokud tedy otěhotní a dejme tomu, bych se už necítila dobře, tak můžu začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství, ale pokud se třeba budu dobře cítit a budu dál pracovat, tak na tu peněžitou pomoc v mateřství nemám nárok, protože beru prostě svůj plat normální.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Tam záleží, jaká nastane situace. Standardní těhotenství probíhá devět měsíců, během toho těhotenství se může stát, že nastane nějaký zdravotní problém v průběhu toho těhotenství. Můžete čerpat například nemocenské z důvodu rizikového těhotenství v tu chvíli, takže tam můžete být teoreticky doma, nemusíte už chodit do zaměstnání a až právě v okamžiku, kdy nastane ten moment toho očekávaného data porodu a před ním těch 6–8 týdnů si volíte datum nástupu, tak pak v tu chvíli nastupujete na peněžitou pomoc mateřství a to, co vy popisujete, nemůžete čerpat současně dávku a současně chodit do stejného zaměstnání, ze kterého tu dávku nebo z toho pojištění, z toho zaměstnání, ze kterého tu dávku čerpáte, to znamená, pokud se cítíte dobře, tak to samozřejmě výdělečnou činnost přímo nevylučuje, ale nemůžete současně čerpat dávku a pracovat u toho stejného zaměstnavatele, v tom stejném zaměstnání můžete teoreticky dělat něco jiného. Většinou se to teda nestává, ale ze zákona to možné je, tam je spíš to klíčové očekávané datum porodu, to vám musí potvrdit váš ošetřující gynekolog, vy na základě toho, že vám to potvrdí na té žádosti o peněžitou pomoc mateřství, kterou on vám buď vystaví automaticky, nebo mu řeknete, aby vám vystavil tu žádost o peněžitou pomoc v mateřství, do té žádosti doplníte nějaké další údaje, to zásadní je právě to, kdy nastupujete na tu peněžitou pomoc mateřství, což je mezi tím šestým a osmým týdnem před tím očekávaným datem porodu a předáte tu žádost svému zaměstnavateli, on ví, kdy na tu peněžitou pomoc v mateřství nastupujete, už z toho i ví, kdy nastupujete na mateřskou dovolenou a kdy nepřijdu do práce a kdy se chystáte už nepřijít do zaměstnání. A v tu chvíli se potom spouští nějaký proces, na základě kterého my administrujeme výplatu té dávky. Zaměstnavatel nám posílá ještě přílohu žádosti o dávku, ve které vyplňuje vaše předchozí příjmy. Zpravidla za předchozích 12 měsíců, pokud to zaměstnání bylo kratší, tak za to období toho zaměstnání, aby na základě těch podkladů od zaměstnavatele potom zpracováváme tu vlastní výplatu té dávky.
mluvčí 1,
——————–
Jak je to když jsem OSVČ?
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Když jste OSVČ, tak musíte být nemocensky pojištěná, je to podmínka, protože ta dávka je takzvaně pojistná, není nepojistná, to je rozdíl právě mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí mateřství, peněžitá pomoc mateřství je pojistná dávka a předpokládá, že máte účast na pojištění, v tom případě na nemocenském pojištění, nikoliv na zdravotním nebo nějakém jiném pojištění, a když máte účast, tak můžete čerpat. Dávku OSVČ si ale musíte platit alespoň 180 dnů předtím, než na tu peněžitou pomoc v mateřství nastupujete právě proto, aby nám nezaplatili OSVČ měsíc předtím, než budou chtít na tu mateřskou nastoupit. Logicky by to asi dělali, bylo by to pochopitelné, pokud by to zákon umožňoval. Takže tam jsou nějaké brzdy v tom systému, aby tam nějaká účast na pojištění předcházela, u zaměstnanců to není rozdílné, tam je účast na pojištění 270 dnů v předchozích dvou letech, ona i u OSVČ, jenom tam ještě zásadní to, pokud chcete čerpat z pojištění OSVČ, tak tam musíte mít těch 180 dnů předtím, než na tu peněžitou pomoc v mateřství nastupujete, ale ještě k tomu stále musíte splňovat tu podmínku těch 270 dnů pojištění. Je to relativně složité, ale standardně to funguje. Tak většina maminek budoucích, protože tu peněžitou pomoc v mateřství v tom počátku může čerpat jenom ta osoba, která je těhotná.
mluvčí 1,
——————–
Takže ne muž, ne, například tatínek není těhotný.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Tatínek může čerpat následně až si převezme to vlastní miminko, až se narodí, ale v tom okamžiku před tím očekávaným datem porodu, pokud ještě porod nenastal, tak může čerpat jenom matka tu dávku. A tam je právě zásadní, že ať už zaměstnanec nebo OSVČ musí být pojištění a pokud pracují, standardně pracují, tak mají i účast na pojištění, protože ta je povinná u zaměstnanců, u OSVČ je dobrovolná, samozřejmě osoby samostatně výdělečně činné se musí rozhodnout, jestli se chtějí pojistit, nebo ne, jestli předpokládají, že budou mít děti, samozřejmě to nekryje jenom mateřství, kryje to samozřejmě i nemoc, to nemocenské pojištění, takže pokud se rozhodnou a platí si, tak potom jim se ta dávka odvíjí od toho jejich vyměřovacího základu, který mají nastavený v rámci té svojí účasti na pojištění z titulu OSVČ a ti nepodávají žádost u zaměstnavatele, ale žádost rovnou posílají na místní příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
mluvčí 1,
——————–
Chápu, je to komplikovanější, ale rozumím tomu, věřím, že i naše divačky, OSVČ. Jak je to tedy s tím, že by tu dávku mohl čerpat i otec nebo nějaká pečující osoba? Je to až po šesti týdnech po porodu, kdy tedy výhradní péče nejdřív je u maminky a potom může přejít na další osobu.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Přesně tak, to převzetí, ta peněžitá pomoc mateřství při převzetí dítěte do péče, tak je postavena vlastně na tom, že ta maminka, dokud je těhotná, tak žádné dítě převzít nemohu, maminka je těhotná, jakmile se dítě narodí, tak je tam nějaká ochranná lhůta, právě pro tu maminku. Je to šest týdnů, je to šest týdnů po porodu, kdy jsou tam nějaké logické důvody pro to, že ona dál tu dávku čerpá, těch šest týdnů třeba kojí samozřejmě.
mluvčí 1,
——————–
Ale může dělat tatínek.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Přesně tak, jsou tam různé důvody, zejména samozřejmě zdravotní potom porodu, kdy ona ještě tu dávku čerpá a počátkem toho šestého, od toho konce toho šestého týdne po porodu, tak může převzít do péče to dítě někdo jiný, může to být buď tatínek, nebo to může být i jiná osoba. Ty případy samozřejmě nenastávají příliš často, ale stát se mohou, například maminka může mít vážné zdravotní problémy, a proto o to dítě nemůže osobně pečovat a pak tu peněžitou pomoc mateřství přebírá ten tatínek a on musí požádat, je to žádost o peněžitou pomoc mateřství při přijetí dítěte do péče, pokud je tam zdravotní důvod, potřebujeme potvrzení, že ta maminka opravdu není schopná se o to dítě sama starat, nebo pokud se dohodli, že tu mateřskou bude čerpat nebo tu peněžitou pomoc mateřství, že bude čerpat tatínek.
mluvčí 1,
——————–
Třeba proto, že maminka chce do práce.
František Boháček, ředitel České správy sociálního zabezpečení
——————–
Přesně tak, třeba proto, že maminka chce do práce nebo teoreticky může převzít tu péči to dítě i babička, ale je tam zásadní, že tam musí být dohoda úředně ověřená mezi maminkou a tou druhou osobou, na kterou bude přecházet ta péče o to dítě fyzická.
mluvčí 1,
——————–
Moc děkujeme a přejeme vám hezký den.
Přidejte odpověď