Čeští důchodci si pohoršili

ilustrační foto

V žebříčku, který země hodnotí podle toho, jak se v nich žije starobním důchodcům (Global Retirement Index – GRI), se letos Česko umístilo osmnácté. V některých kategoriích získalo lepší skóre než loni, a naopak inflace a další faktory ukazují na zhoršení situace českých důchodců.

V kterých zemích se důchodcům žije dobře a jakou mají kvalitu života sleduje už jedenáct let francouzská společnost Natixis.

Hodnotí se například dostupnost zdravotní péče, koupěschopnost, kvalita ovzduší a vody, ale i pocit štěstí a finanční zabezpečení. Průzkum probíhá ve 44 zemích, a ačkoli se v něm Česko v minulosti umisťovalo v první desítce, v letošním srovnání se v celkovém hodnocení propadlo na 18. místo.

Právě inflace je jedním ze sledovaných ukazatelů, kde si Česko pohoršilo asi nejvíce. Z loňského skóre ve výši 93 procent se propadlo na letošních 36 procent. „Česká inflace je vyšší než inflace v okolních státech a je jednou z nejhorších v eurozóně,“ řekl Tomáš Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Reálná kupní síla důchodců klesá. Také to je jedním z důvodů, proč v dalším sledovaném ukazateli – finance v důchodu – Česko letos skončilo 23., ač bylo loni patnácté. „Úspory, a tudíž reálná kupní síla důchodců se snížily,“ řekl Kadeřábek.

Dalším důvodem je také rostoucí veřejné zadlužení. „S podobnými problémy se potýká i mnoho dalších evropských zemí, ovšem právě v inflaci a růstu zadlužení Česko v poslední době vyniká. Státům eurozóny navíc v letošním vydání žebříčku výrazně pomohl růst evropských úrokových sazeb,“ dodal Kadeřábek.

Fakt, že ostatní státy se oproti loňskému roku ve sledovaných ukazatelích zlepšily, naopak Česku jeho finální hodnocení srazilo. Například v dílčím indexu kvality života se Česko pokleslo z loňského 24. místa na letošní 25., a to i přes fakt, že sledované skóre si oproti loňskému roku zlepšila.

Zatímco loni dosáhlo skóre 68 procent, letos to bylo 70 procent. Podle analytiků Česko držela zpátky subjektivní míra štěstí, která je součástí tohoto indikátoru. Vzhledem k nedávnému propadu životní úrovně byla nálada českých domácností na bodu mrazu, což se zřejmě promítlo i do tohoto indexu.

Ostatní státy udělaly větší pokrok. „Kromě zmíněné inflace, která snižuje reálnou hodnotu úspor, čímž zhoršuje finanční situaci části důchodců, pak podle žebříčku máme rezervy i v očekávané době dožití. Právě doba dožití souvisí s celkovým ekonomickým vývojem a je běžné, že bývá vyšší v bohatších zemích.

Nedostatky má ale Česko také v zajištění na stáří. V Česku málokterý zaměstnavatel přispívá na důchod svým zaměstnancům. A málokterý Čech si i dobrovolně spoří prostřednictvím spoření na stáří. To vede k tomu, že jsou tito občané odkázáni pouze na státem vyplácený důchod, který velmi často nemusí být dostatečný.

I to se pak odráží v celkové spokojenosti českých důchodců. Do budoucna se přitom situace může ještě zhoršit. V budoucnu se zátěž na udržitelnost penzijního systému bude ještě zvětšovat, čímž budou klesat i vyplácené důchody.

Nejlépe se podle žebříčku Global Retirement Index – GRI žije seniorům v Norsku. V kvalitě života (druhý žebříček níže) jsou před českými důchodci i důchodci v Pobaltí, v Estonsku nebo v Litvě.

žebříček podle kvality života

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.