CNN Prima News u Partie. Nedostatek léků i lékařů. Jaké řešení je správné? Názorový duel ministra zdravotnictví a jeho stínového protějšku z řad opozice. Může válka na Blízkém východě ohrozit bezpečnost v Evropě? Jak velké je riziko útoků v České republice. Pan Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví, místopředseda TOP 09 a pan Kamal Farhan, stínový ministr z hnutí ANO, poslanec a člen zdravotnického výboru.
——————–
Pojďme rovnou na první téma. V Česku stále chybí některé důležité léky. Penicilin se postupně dostává do lékáren, které ho neviděli mnoho měsíců, často ale obdrží jen zlomek toho, co si objednali. Pane ministře, ochladilo se. Nemocných přibývá, v týdnu i mrzlo. Vy jste v srpnu sliboval, že do poloviny listopadu tady bude 300 000 balení penicilinu, dorazilo 200. V úterý jste ve sněmovně slib upravil 360 000 balení do konce listopadu. Je to další slib, proč vám máme věřit, že tentokrát bude naplněn?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já nemyslím, že jsem řekl do konce listopadu. 200 000 balení penicilinu už dorazilo, tabletového penicilinu a dalších 160 dojde v průběhu listopadu, do půlky listopadu jich bude bezesporu víc než 300 000 balení. To znamená, spletl jsem se. Nebude jich jenom 300 000, bude jich víc a do konce listopadu přijde dalších 60 000 balení, takže do konce listopadu bude 360 000 balení, a to je jenom ten dolní odhad. Ono jich možná bude ještě víc, ale to není podstatné. To, co je podstatné, tak se opravdu děje to a děje se to opakovaně, že distributoři nedodávají lék do všech lékáren, to prostě ta legislativa takhle neměla nastavené. Proto je v Poslanecké sněmovně zákon o lécích a je potřeba poděkovat, že zdravotním výborem prošel v podstatě jednomyslně, ano, pár poslanců se zdrželo a byl podpořen hlasy všech poslanců.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale promiňte, ale i někteří lékárníci říkají, že to není spasitelné řešení, že některé problémy to neřeší vůbec, říká například předseda grémia majitelů lékáren, že jsou tam neprovázaná některá práva odpovědnosti mezi distributory, lékárnami.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Žádný zákon není samospasitelný, proto říkám, že je potřeba udělat pět kroků, my jsme první, ale já dořeknu s těmi léky. Já jsem si nechal dělat analýzu, jak je to v jednotlivých okresech, protože pořád distributoři slibují, že budou dodávat, budou dodávat, ale faktem je, že jsou okresy v České republice, kde je zásoba penicilínu na 150 dnů, 150 dnů v těch lékárnách, na 150 dnů mají zásobu penicilinu. A pak jsou jiné okresy, kde ta zásoba penicilinu v té lékárně nestačí ani na jeden týden, ani na jeden týden, mají třeba jenom 10 balení nebo pět balení.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A to tento zákon vyřeší?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tento zákon vyřeší to, že se musí proporcionálně dodávat do všech lékáren stejné množství penicilinu podle spotřeby, která v té lékárně za uplynulé období byla. To znamená navíc tím, že budou zásoby u distributorů a dalšími kroky, které tam jsou, tak se bude dát vykrývat ty, řekněme, nedostatky, které, jak se ty lékárny liší. Ale to by pořád nestačilo. A je potřeba poděkovat sněmovně, že při loňském roce přijala zákon, který mi umožňuje mimořádné dovozy léků. To je druhý krůček, my jsme začali navíc pracovat na výstavbě nebo na tom, abychom tady opravdu měli i výrobu penicilinu, to je třetí krůček. A tak bych mohl pokračovat. Těch kroků je pět.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuji. Pane poslanče Farhane, vy často pana ministra kritizujete za to, že v Česku chybí léky, nejenom vy, ale i váš předseda Babiš. Často to slyšíme ve sněmovně, jak byste postupoval, pokud byste nebyl stínový, ale reálný ministr? Je to vůbec v silách ministra zajistit za tohoto stavu legislativy dostatek léků?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Tak za prvé, já ho nekritizuju, pana ministra, já ho kritizuju za nesplněné sliby. Pan ministr nám sliboval léky v zimě, na jaře, až vyjde slunce. Teďka řekl, že kdyby byla stabilní situace na podzim, že dá hlavu na špalek. Já si myslím, že co se týká zdravotnictví, těch špalků by muselo být daleko víc, fakt je, že léky nejsou. Bavíme se tady, že bylo dovezeno těchhle 100 000, těhle 100 000. Já jsem si k dnešnímu pořadu připravil jenom jedno číslo, týká se to penicilinu. Z distribuce v roce 2022 do lékáren odešlo 395 000 balení tabletového penicinu, od ledna do září. Co se týká roku 23, tak odešlo 470 000 balení, to znamená, že je tam šestnáctiprocentní nárůst, ale prostě není to vykryté zrovna tak, jak tady bylo řečeno, že distributoři nejsou schopni dodávat do všech lékáren. Kdyby měli za, kdyby měli dost těch daných léků, oni ho dodají do všech lékáren, protože to jsou obchodní společnosti, který chtějí vydělávat peníze, ale když ho nemám na skladě, tak samozřejmě se může stát, že preferuje některé lékárny nebo své lékárny a pak samozřejmě ten problém nastává. Co se týká toho zákona o léčivech, o kterém pan ministr vlastně ho připravuje rok a mluví o něm jako vlajkové lodi nebo o důležitém zákoně, nebo já o něm mluvím jako jeho vlajkové lodi, tak to je z mého pohledu nepřipravený, nekompetentní, nedostatečný zmetek, jako ten zákon, protože když si vezmete, ten zákon byl připravován více než rok. Bylo u něj obrovské očekávání. A pak stejně pan ministr podá pozměňovací komplexní návrh, který je delší, o polovinu delší v paragrafovém znění, než je ten zákon samotný. Neprošlo to ani legislativním procesem, ani připomínkami, takže já chci říct, že vlastně něco se připravovalo rok a pak uděláte změnu, která je o polovinu delší než ten zákon samotný, to si myslím, že tady snad ještě nebylo.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, pane ministře, proč to trvalo tak dlouho? A pan poslanec Farhan říká, že to je nedokonalý zákon. Já jsem také citovala zástupce lékárníků. Je to zmetek?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tak zmetek to samozřejmě není. Musíme si říct, že je to druhá novela toho zákona o lécích, to pan doktor Farhan taky velmi dobře ví. Ta první novela zákona o lécích a ta je ta, co jsme chystali, řekněme, tři čtvrtě roku poté, co jsem nastoupil do vlády, byla přijata Poslaneckou sněmovnou v loňském roce v prosinci. Ta nám umožňuje mimo jiné dovážet léky, které nejsou registrované na českém trhu a jsou přitom v Evropě. Vláda schválí úhradu tohoto léku a pak ten lék se dostane normálně na trh. Je plně hrazený pojišťovnou. Minulý týden jsem na vládě takto měl jeden z mnoha léků, které vláda schválila, bude mít úhradu a hned jsme pak začali chystat nebo v té době jsme začali také chystat tu druhou novelu, která šla v červnu, v červnu šla do vlády v červnu, v červnu, pak bohužel v červenci, kdy byla zařazena jako druhý bod, tak se na bod nestala nedostala, protože jeden z předsedů politické strany měl puzení a šest hodin mluvil a mluvil.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Mluvíte o Andreji Babišovi?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
No, tak byl to ten, který sliboval, že v Poslanecké sněmovně se nebude žvanit, a přesto to nějakým způsobem jaksi porušuje, to je jedno, to není podstatné.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Takže co tím chcete? Opozice zdržuje?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tak opozice ani ne, pouze jeden člověk, ten tam mluví šest hodin. Ale my jsme se tím pádem dostali k projednávání v červenci, tím pádem jsme se dostali až po prázdninách k projednávání, nicméně zmetek to není, protože na zdravotním výboru k tomu zákonu byla řada připomínek od různých poslanců a my jsme zapracovali do komplexního pozměňovacího návrhu a teď byly zase některé pozměňovací návrhy. Pan poslanec Farhan, pan doktor Farhan měl tři pozměňovací návrhy, dva z nich se mě velmi líbí, připadají mě velmi rozumné, a proto je ministerstvo podpořilo. Prostě zákon se tvoří v Poslanecké sněmovně, od toho jsou poslanci, aby chodili s pozměňovacími návrhy.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju. Než položím další otázku, nechám zareagovat vás, pane poslanče, byla tady přímo výtka na předsedu vašeho hnutí, které zastupujete.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Já to, já to samozřejmě musím odmítnout, protože pan předseda Babiš samozřejmě mluvil a je to jenom úhel pohledu, kolik dlouho mluvil. Těch problémů v České republice je takové množství, že si mluvím, že si myslím, že mluvil dokonce krátce. A vidíte, že vlastně pan ministr to nazval řečněním nebo dalším, já si myslím, že pan předseda by měl mluvit, ten by tam mohl mluvit celej tejden, protože tolik problémů, který tam jsou v tý český republice, tak je třeba, aby to probral příště podrobně, aby to probral dostatečně, protože vidím, že vlastně pan ministr a i koalice vlastně nechápe, proč mluví. On mluví, aby vám řekl to, co všechno tady děláte špatně a kam tu republiku vedete jako do zkázy, a co se týká…
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Promiňte, co se týká toho zákona a opozice, promiňte, koalice vaše hlasy nepotřebuje, ale vy pracujete ve zdravotním výboru, podpoříte ten zákon, který má podle ministerstva zlepšit distribuci léků po České republice?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
My určitě podpoříme některé pozměňovací návrhy, včetně těch mých pozměňovacích návrhů a já samozřejmě nemůžu v tuhletu chvíli mluvit za kolegy. Budeme mít klub, já sám za sebe si myslím, že pokud projdou některé ty moje pozměňovací návrhy, tak sám za sebe ho podpořím, ale říkám, ten zákon prostě nic neřeší a není dobře připraven.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, vy jste v Mladé frontě DNES řekl, že bez velkého, rozumějme celoevropského řešení. Některé léky budou dostupné, dostupné omezeně, a to na příděl. Proč by si na to lidé měli zvykat? Lidé, kteří platí daně, vysoké zdravotní pojištění, od ledna nemocenskou, proč by měli na to přistoupit? Na tu myšlenku, že některé léky prostě nebudou?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já jsem to takto neřekl, ale v každém případě.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Řekl jste, že to je možné, že pokud nebude evropské řešení, že toto se může nastat, že voláte po tom celoevropském řešení.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
To se děje, to se bohužel děje už řadu let, protože například pokud se objeví nový lék, centrový lék, vzácný lék, tak ty firmy, byť je jedna Evropa, jedna Evropská unie, tak dodávají ten lék jenom do některých zemí a v dalších zemích se ten lék dostane za dva, za tři, za čtyři za pět let. Děje se to, že firmy v zemích získávají monopol, nadnárodní koncerny farmaceutické získávají monopol, ale pak najednou, pokud mají problém ve výrobě, tak redukují množství toho léku a ta situace, kterou jsme zažívali na ministeriádách za poslední rok byla v některých zemích, Švýcarsko, a nechci jmenovat ty další, naprosto katastrofální, protože jim chyběly léky. To se u nás v republice nikdy nestalo, léky, které byly vitálně důležité pro pacienty s diabetem, onkologické pacienty, neurologické. A Evropa jako celek je silná ekonomika, a pokud Evropa zatlačí podobně, jako se to stalo při vakcínách, udělají se u vzácných léků, u některých léků, které jsou nezbytně nutné pro ty pacienty, centrální nákupy, budeme mít nižší cenu a bude garantováno, že ten lék, tak jako vakcínu, dostane každý člověk, který ho potřebuje.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale bez toho léky dostupné nebudou, tak, jak bychom si představovali a budou možná na příděl?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Budou dostupné, ale jednotlivé země spolu budou soupeřit, bojovat a přetahovat se a shánět léky pro sebe. To, co dělám já už tři čtvrtě roku, kdy dovážím penicilin, kdy od malého distributora jsme po debatách a od malého výrobce jsme po debatách zvýšili dovoz do České republiky o 800 procent, dodával loni 30 000, letos 240 000. O 800 procent jsme zvýšili dovoz, ale vzhledem k tomu, že Evropská unie je jedna ekonomika, tak to společné řešení a je to stejné jako u těch vakcín, to společné řešení, tak jako u vakcín se ukázalo ekonomicky výhodné a zajistilo každému občanu, v každé zemi, Evropské unii vakcínu, tak totéž se týká především vzácných a centrových léků.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane poslanče, souhlasíte s tím, že bez společného evropského řešení ta situace se nezlepší? Nebo přidáte nějaké jiné?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Já s tím nesouhlasím, protože společné evropské řešení může být pouze pro nějaký konkrétní lék, pro jeden. Jinak jednotlivé státy si musí pomoct sami. Musíme si uvědomit, že máme tady tisíce, tisíce, tisíce položek a tisíce léků. A v kterých částech dochází nejvíce výpadkům? Je tady více než 400 druhů léků, který mají méně než dvě molekuly a osm z 10 výpadků je u levných léků a u léků, kterých je v dané skupině nebo jenom dvě molekuly. Z toho, z toho vlastně vyplývá a ty lidi ty léky odchází proto, protože jsou buď malé úhrady, nebo jsou nízké maximální ceny. Já si myslím, že ministerstvo zdravotnictví, a my jsme to už říkali na jaře v našem desateru, by mělo přijít ze systémovými změnami, ať už se to týká, co se týká cen a úhrad a nastavení v těchhle kritických skupinách. Protože ty léky budou dál odcházet, máme tady nejdražší energie, inflace a ty farmaceutický firmy prostě už nemají ty zisky, tak prostě odchází s těma nejlevnějšíma trhama, lékama z českého trhu.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové vy kromě toho, že jste politici, jste i lékaři, pokud nás sledují diváci. Probrali jsme to legislativní řešení, problémy na té cestě, evropské řešení, ale lidé chtějí vědět, jestli v zimě, na podzim, teď, když se začnou šířit respirační choroby a další choroby, bude velká nemocnost, bude dostatek léků, například toho zmiňovaného penicilinu. Pane ministře.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Penicilinu, je dostatek, bude dostatek a ve chvíli, kdy budu mít přijatý zákon Poslaneckou sněmovnou a já pevně věřím, že se podaří přijmout v letošním roce, tak aby platil. k 1. 1. příštího roku. Já to nejsem schopen nějak urychlit, je to v rukách poslanců, v rukách senátorů a pak pana prezidenta, tak budu mít navíc možnost dosáhnout toho, aby ten lék byl opravdu v každé lékárně, bude dostatek jak sirupů, dětských, penicilinových, tak tabletových penicilinů. Ale souhlasím, já jenom doplním. Souhlasí s tím, co říkal pan doktor Farhan, pan poslanec Farhan, opravdu u těch běžných léků, a to je ten penicilin, není možné celoevropské řešení, a proto teď intenzivně pracujeme na tom, aby se spustila výroba těchto léků v České republice, abychom dostáli celý ten řetězec do České republiky a ochránili české pacienty. A daří se to.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A ať to téma uzavřu, pane ministře, můžete garantovat vy jako šéf zdravotnictví, politik, člen koaliční vlády, že nebudeme číst příběhy lidí. Tuto zimu, kteří marně obíhají, lékárny, shánějí krabičku penicilinu nebo nějaký sirup na bolest nebo antibiotika pro své miminko?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Léků do České republiky dovezeme dostatek, bude jich dostatek u distributorů, a to, že bude v každé lékárně, musí garantovat distributoři. Já je neformálně do toho budu tlačit a ve chvíli, kdy budu mít ten zákon, donutí je k tomu zákon.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuji. Pane poslanče, pojďte na to reagovat. Věříte tomu?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Nevěřím. Jako co se týká tabletového penicilinu, tak si myslím, že pokud ta čísla sedí, to, co pan ministr řekl, tak by ho měl být pro zimní sezónu dostatek. Co se týká jiných léků nebo sirupů, jak jste tady zmínila, tak tam prostě tu garanci já v tuhle tu chvíli nevidím a ještě bych jenom krátce zareagoval, i když ten zákon bude schválený na konci roku, tak prostě jeho vymahatelnost a ty věci, které jsou tam napsané, se na ně dostaneme až v druhém pololetí příštího roku, takže není pravda, že příští rok už od ledna budeme podle toho moci.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Ne u všech bodů, některé se postupně nastupuje, ale ten, který se bavíme o tom, aby se dostal lék do každé lékárny, bude platit. A SÚKL a další mě informovali, že už fungují některé mechanismy z hlediska například toho, abychom od března mohli spustit informační systém o tom, kolik je léků v které lékárně atd. Jsou to věci, které se tady dlouhodobě neřešili, koneckonců já nebyl čtyři roky ministr zdravotnictví v předchozí vládě, když bych chtěl být zlý, pan Dr. Farhan tam byl čtyři roky náměstkem, nevím, proč to nikdo neřešil.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Tak to není jako samozřejmě pravda, tohle to bylo uvedený jako nějaká velká pacientská novela. Tohle je v uvozovkách jenom několik paragrafů, my jsme udělali spoustu věcí, pane ministře, a vy to jsme, dobře víte, je to eRecept, je to lékový záznam, je to vstup nových drahých inovativních léků. My jsme těch zákonů, co se týká lékové politiky, přijali daleko víc a byl tam i emergentní systém, to byl zákon o léčivech, který spadnul na konci a ten to řešil, který spadnul na konci minulého volebního období, takže my jsme udělali daleko víc zákonů, co se léků.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové, děkuju vám. Já to téma uzavřu, samozřejmě média sledují situaci na trhu s léky, není možná větší téma, které ve zdravotnictví v poslední době sledujeme a budeme sledovat i toto, které teď otevřu. Spor lékařů se státem kvůli pracovním podmínkám se vyhrotil a na konci roku čeká české zdravotnictví možná velká zkouška. Doktoři nechtějí pokračovat v nelegálních přesčasech. Podle sekce Mladých lékařů České lékařské komory podalo výpověď z přesčasové práce 6000 lékařů, to je každý druhý až třetí sloužící doktor v nemocnici. Některé nemocnice v pátek ohlásily, že v prosinci přejdou na víkendový provoz a omezí péči, například plánované operace. Pane ministře, vy a pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka jste jednali v pátek s lékaři, nabídli jste jim změny. Zmenší se počet povinných přesčasů, jedna z nich budou možné 24 hodinové služby, upraví se podmínky platových tříd. To je velmi odborná věc, a to hlavní, vláda posílá bezmála sedm miliard na platy lékařů. Pane ministře, jak můžete zaručit, že ty peníze, když se dojdou do nemocnic, dostanou lékaři na platech?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tak vláda, posílá je úhradová vyhláška, to znamená pojišťovny. A v úhradové vyhlášce jsem vlastně dal text po dohodě s odbory, tak jsme se domluvili s odbory v loňském roce, že část peněz, přesně definovaná, musí být použitá na nárůst mezd.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
6,8 miliard.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Ta celková částka je nejméně 6,8 miliard. V některých zařízeních to může být více, ale obecně 6,8 miliard. Platí, týká se to lůžkových zařízení v České republice.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A jak zaručíte, že ty peníze dostanou, pokud je to úhradová vyhláška. Některé nemocnice řídíte vy přímo, například velké Fakultní nemocnice, některé zřizují kraje, města, jak zaručíte lékařům, že ty peníze k nim dojdou?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tak jako zaručí jakýkoliv jiný legislativec dodržování vyhlášky nebo zákona, pokud je to ve vyhlášce, musí to ty nemocnice dodržet.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane poslanče, vy už jste v pátek, já jsem vás poslouchala v České televizi večer, zpochybnil, že se to do výplat lékařů dostane. Proč tomu nevěříte?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Protože v té vyhlášce je napsáno, že to je za zdravotní služby a já bych si tady jenom dovolil ocitovat, a to padesátiprocentní navýšení má jít na navýšení objemu mezd a platů, ale to není vůbec zákonné, pan ministr není schopen ani, aby zajistil navýšení platů ve svých přímo řízených organizacích. Tam na konci roku slíbil, že navýší 4 %. A dodneška všechny nemocnice k tomu nepřistoupily, například do minulého měsíce to neměla ani Bulovka. Podle mě to nemá ani v současné chvíli, takže když nejsem schopen to zařídit ani ve svých přímo řízených organizacích, jak to chci zařídit v jiných organizacích, tam na to nemáte vliv.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
To jsou ty krajské, městské nemocnice.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
To je platba za to je platba za, za zdravotní služby a je to velmi jednoduché, 6,8 miliard. Pan ministr tady tvoří, říká zdravotníkům, že je dostanou na platy, tak stačí, aby pan ministr řekl, protože zdravotníkům máme u akutní lůžkové péče 22 000 doktorů, 48 000 sester, takže to je 70 000 lidí, pokud vezmu 100 000 lidí i jako dalších, tak je to nějakých 9000 měsíčně na jednoho, v uvozovkách zdravotníka a při počtu 100 000 je to 5 500. Tak tady, pane ministře, v tomhle pořadu řekněte, že každej zdravotník dostane od 1. ledna díky vaší vyhlášce 9000 a bude to mít na vejplatě a zrovna tak nebo 5000. Řekněte nám to tady takhle, když to řeknete, tak tomu rozumím a budu tomu rozumět jako zaměstnanec, jako lékař u lůžka, že prostě těch 6,8 miliard se rozpočte na počet lidí, který vám říkám, jsou z ročenky, takže ty čísla sedí a řekněte, že to ti lidi dostanou. Je to rozpočet toho, já vám říkám, že nedostanou.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Tak těch 6,8, miliardy dostanou.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A bude to tak, jak říká pan poslanec Farhan, že každý uvidí na výplatní pásce 9000?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
/nesrozumitelné/ No jistě, ty peníze dostanou na výplatní pásku.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Vy tady, pane ministře, promiňte, že vám skáču do řeči, je to neslušné, ale vy říkáte, že každý zdravotník dostane 9 000 Kč k vejplatě nebo 5 500 podle počtu těch zdravotníků?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já říkám, že 6,8 miliardy dostanou zdravotníci ve mzdě, ve svém platu. A samozřejmě musíte se podívat na dva typy zařízení, máte zdravotnické zařízení, které je emergency, špitál, kam jezdí vrtulníky, jezdí tam rychlá, a to jsou ty zařízení, o kterých se teď bavíme, hlavně, kde je ten klíčový problém, kde musí lékař, kde musí, tak, jak to mají dneska sestry, které jsou v nepřetržitém provozu, kde ten lékař musí být opravdu 24 hodin denně, 365 dnů v roce, sedm dnů v týdnu, pokud je tam ten lékař v noci, tak nespí, protože mu tam pořád vozí pacienty. A ty příběhy se objevují v médiích. A u těchto zařízení to, co chceme, aby se změnilo, aby ten lékař tam byl, pokud možno kratší pracovní dobu, jsou nemocnice, kde to takhle mají nastavené, Fakultní nemocnice Plzeň, Fakultní nemocnice Olomouc, bavím se teď o přímo řízených organizací, kde tu situaci znám podrobně, aby měl, řekněme, nepřetržitý pracovní týden, pracovní dobu, která je zkrácená o 2,5 hodiny, to znamená měsíčně o 10 hodin kratší pracovní týden nebo měsíc týdně o 2,5 hodiny. V řadě profesí to je, aby nemusel vydělávat přesčasy, tak u nich dojde samozřejmě k daleko vyššímu nárůstu platů než v zařízeních typu, co já vím, jednodenní chirurgie, kde je dopoledne prováděn nějaký výkon, odpoledne je zavřeno, není tam pohotovost, není tam urgentní příjem. Ten rozdíl mezi platy musí být, nemůžeme všem přidávat úplně stejně, ale těm, co mají největší zatížení, mají největší náročnost práce, se vždycky přidávají, je to tak v každé profesi. Ty platy nemohou být stejné, to bychom se dostali do velmi, velmi plošného sypání, které se tady opakovaně dělo a nevede to k řešení problémů zdravotnictví. My chceme, aby lékaři, kteří jsou a zdravotníci obecně, kteří jsou v těch nejvíc vytížených provozech a v noci v podstatě pracují, tak aby v té práci trávili méně času, za více peněz, a to je shoda s mladými lékaři, doufám.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Stačí vám to takto? Na to se budu ptát i lékařů, ale pane poslanče, stačí vám to takto vysvětlení, proč to nejde do tarifů, do odměn a že budou odměňováni ti, co více a lépe pracují?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Ne, ne, ne, to jsme se nepochopili, pan ministr tady dlouho o něčem vyprávěl, ale vlastně neřekl, jak se dostane těch 6,8 miliard k těm lékařům a k těm zdravotníkům, že se dostane 6,8 miliard k lůžkové péči za základním lůžkové péči do nemocnic, je pravda, protože to je ve vyhlášce. V průměru naroste o 6 % platby za zdravotní péči oproti minulému roku. To je také pravda, ale on říká, že těch 6,8 miliard se dostane zdravotníkům na platy a já říkám, pane ministře, jak to zkontrolujete a jak to doručíte těm lidem vlastně, jak to vyhodnotíte, nebo jak prostě donutíte někoho v krajský nemocnici, aby ředitel to dal, jak to donutíte v soukromé nemocnici? Prostě nezařídíte to, nezkontrolujete, nemáte na to jedinou páku.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Vracíme se oklikou k té mé první otázce, a to znovu připomínám pro diváky. Pouze některé zařízení, některé nemocnice ministerstvo řídí přímo, na ostatní takový vliv nemáte.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Ale to neměl nikdy žádný ministr.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A jak to teda zařídíte? Jak nařídíte ředitelům městské nemocnice?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Pardon, i na té debatě s odboráři a s mladými lékaři, kdy ty tabulkové platy, to je tedy to, které se dá navýšit, řekněme, v zákoně, tak se také týkají jenom části zdravotníků, kteří pracují, řekněme, v přímo řízených organizacích a v některých krajských zařízeních. A nedostane se, nemají ty platy, tabulkové platy nemají v soukromých zařízeních, to je stejný problém, o kterém mluví pan doktor Farhan, když se navýší tabulkové platy, jak donutíme soukromníky, jak donutíme soukromá zdravotnická zařízení, krajská tam, kde tedy nejsou tabulky, aby zvýšily mzdy těch zdravotníků, lékařů. No, velmi jednoduše. Kopírují to, co se děje v přímo řízených organizacích a v přímo řízených organizacích je jasně nastavený plán, jak dojde k navýšení platů v přímo řízených organizacích, netýká se to jenom fakultních nemocnic, týká se to všech přímo řízených organizací a podle stejné logiky je pak budou kopírovat ti ostatní tak, jak se to vždycky v historii dělo.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové, pane ministře, pane poslanče, pojďme se vrátit k tomu, čím jsme začali, a to je ten hrozící spor lékařů a pojďme do debaty zapojit jednoho z těch, o kterých tady dnes mluvíme. Pan Dr. David Doležel z kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Hradci Králové, který je zároveň členem představenstva České lékařské komory. Dobrý den, pane doktore.
David Doležal, člen představenstva ČLK, lékař FN Hradec Králové
——————–
Dobrý den vám, paní redaktorko, hostům i divákům
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Já vám děkuji, že jste se připojil do Partie. Pane doktore, v pátek ministerstvo zdravotnictví a práce jednalo se zástupci Mladých lékařů, oznámilo soubor těch šesti opatření, já jsem je tady zmiňovala, je krize zažehnána? Změní se nějak vaše plány nebo ten protest v podobě výpovědi z přesčasové práce bude trvat?
David Doležal, člen představenstva ČLK, lékař FN Hradec Králové
——————–
Tak já zatím nemám k dispozici výstupy, které bych mohl nějakým způsobem zkontrolovat, ale abych se mohl k tý problematice poctivě a srozumitelně vyjádřit, tak musím začít trošičku šířeji, omlouvám se za to. Ten problém má dvě roviny, rovinou jednou je organizace práce lékařů v nemocnicích v České republice a její zakotvení v zákonech tohoto státu. Rovinou druhou je finanční ohodnocení té práce, obě dvě tyto roviny spojuje, ale nesmírně důležitá věc, tou věcí je objem a kvalita péče, která se v těch nemocnicích poskytuje. Když se teďka obou dvou svých hostů zeptáte, jestli jejich strany jsou proto, aby se objem a kvalita péče poskytovaná pacientům v nemocnicích zachovala za svoje strany, aby to řekli, tak vám odpoví stoprocentně, ano, koneckonců volič si to žádá, ale já vám tady říkám, že v tomhle momentu to není možné při zachování zákona. Nebylo to možné v minulosti a není to možné ani s tou novelou, kterou všichni poslanci a všichni senátoři napříč politickým spektrem bez jediného sporu mezi opozicí a koalicí schválili, protože tato novela naopak, pokud by se dodržovala, znamená minimálně v neakutní péči pokles v řádu desítek procent. A jak tenhle ten rozpor vysvětlíte? Ten je vysvětlitelný velice snadno. Zákonodárci odpoví na tu první nesmírně důležitou otázku ohledně objemu a kvality péče. Ano, ale myslí si. A předpokládají, že i tato novela se nebude dodržovat. A proč by inteligentní, vzdělaný člověk, lékař měl dobrovolně porušovat zákon? Z porušování zákonů vám plynou velmi nepříznivé momenty ve vašem životě. Dobrovolně by to nedělal, dělá to proto, že je v tom systému udržován v jakémsi nevolnickém stavu, finanční, extrémní finanční závislostí na nelegální přesčasové práci ve velkém objemu. A my musíme udělat tři věci, my musíme stanovit objem a kvalitu péče, kterou chceme pacientům v nemocnicích poskytovat. A to nám ty strany odpověděly tou, tím, ano, na tu první důležitou otázku. Pak musíme udělat legislativní rámec, jak ta práce bude prováděna, aby to bylo možné a legální. A můžeme se podívat okolo do států Evropské unie, který stejný problém řeší, a to řešení nemusíme vymýšlet nějak složitě, to vidíme prostě v těch okolních státech, ale současně musíme odstranit tu extrémní finanční závislost na té nelegální práci. A tady můžu říct, jako nedívejme se na Německo, to vám každý ministr a každý politik řekne, že se nemůžeme srovnávat s Německem. My z naprosto jasného logického důvodu musíme dosáhnout jedné věci, a to, že my musíme za základní pracovní dobu dostat finanční ohodnocení pro lékaře na úroveň, kterou budou mít slovenští kolegové v roce 2024. Proč? Protože každý rok v České republice zadarmo na českých lékařských fakultách studií desítky a desítky slovenských mediček a mediků, ale oni zůstávají ve vysoké míře v českých nemocnicích a ty jsou na jejich práci existenčně závislé. A pokud budou mít lepší podmínky na Slovensku, tak samozřejmě se jejich profesní pohled a směřování otočí domů v nějaké míře, která nebude nevýznamná, a to ve střednědobém výhledu, bude katastrofální pro český systém zdravotnictví, který má extrémně špatnou demografickou křivku. My jsme se jí snažili trošku upravit tím, že jsme začali trošičku víc mediků přijímat na lékařské fakulty, ale toto řešení, pokud my nedosáhneme úrovně platů na Slovensku, ztratí naprosto význam, protože ti slovenští kolegové budou chodit tam.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuji. K tomu vysvětlení, já na to pány nechám samozřejmě zareagovat, jen mi řekněte, ve vaší nemocnici ve fakultní nemocnici v Hradci Králové podalo výpověď z přesčasové práce 400 ze 600 lékařů. Jak bude vypadat, pokud to dodržíte, pokud podají výpověď z přesčasů a nebudou pracovat? Jak bude vypadat péče ve vaší nemocnici o pacienty? Jaký tam bude režim, s čím mají lidé počítat.
David Doležal, člen představenstva ČLK, lékař FN Hradec Králové
——————–
Tak pokud nedojde k nastolení takových podmínek, aby ten protest mohl být ukončen, tak to má vlastně opět dvě poloviny. Ta jedna rovina, ta první část se odehraje v prosinci a my máme už dávno překročenou tu zákonnou normu 150 hodin, takže my vlastně v prosinci nebudeme moct poskytovat jakoukoliv přesčasovou práci, další navíc, takže tam ten propad bude velmi výrazný. Asi se to v mnoha ohledech může blížit něčemu, co budeme nazývat víkendový provoz. Budeme sloužit asi zřejmě v nějakém osmihodinovém režimu. A až se tento prosinec zas pro pacienty dobrý v tom, že vlastně ten víkendový režim tam v tý druhý polovině toho měsíce běží každý rok a pak se vlastně od ledna ta situace překlopí do nového roku, kdy my budeme mít těch 150 hodin povinných přesčasů, a pokud splní pan ministr to, co říkal, že bude povolovat ty 24 služby a mít nějaká, bude nějaká shoda na těch, na tom legislativním rámci, tak my těch 150 hodin při tom režimu, jak tu práci provádíme u nás ve fakultní nemocnici, vyčerpáme někdy v prvním čtvrtletí, takže ty tři měsíce se nebude muset dít v podstatě nic zvláštního a bude prostor pro další jednání a další kolo téhle té debaty a znovu se můžeme vrátit k tomu, co jsem říkal, že se musí dosáhnout, bude někdy přelom března, dubna.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ta podmínka, co se týče platů 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, tedy nástupní plat zhruba 60 000 Kč, u nejzkušenějších lékařů 150 000 Kč, je to v podstatě dodržení toho memoranda z roku 2011 po protestní akci Děkujeme, odcházíme. To je nepřekročitelná podmínka. Toto chcete, pane doktore, jenom ať uzavřeme jasně tuto debatu.
David Doležal, člen představenstva ČLK, lékař FN Hradec Králové
——————–
Ano, abychom to uzavřeli. Já bych samozřejmě, tohle to je jeden úhel pohledu, jak se to dá definovat, ale já bych se vrátil k tomu, co jsem říkal. My z důvodu toho, abychom udrželi systém péče ve střednědobém pohledu tady bohužel narážíme na to, že čeští politici a moravští, abych se nedotknul pana ministra, nevidí za horizont příštích sněmovních a komunálních voleb. Ale my se musíme dostat na úroveň toho odměňování na Slovensku, jinak budeme desítky lékařů na českých lékařských fakultách vychovávat pro jiný stát, než je náš, a to bude mít velký dopad, takže cílem by mělo být to Slovensko. Rok 2024.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane doktore, mnohokrát vám děkuju, že jste odpovídal na moje otázky, že jste se připojil do Partie, mějte se hezky, přeji vše dobré, na shledanou.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tak připomínám, že to byl David Doležal z kliniky anesteziologie z Hradce Králové, z Fakultní nemocnice. Pane ministře, když jsme slyšeli pana doktora, který je zároveň členem představenstva v České lékařské komoře, nedává to moc naděje, že jste lékaře přesvědčil, aby ten protest odvolali.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Uvidíme na tom jednání s panem ministrem Jurečkou, kde byli zástupci jak České lékařské komory, Mladých lékařů, nebyli tam zástupci spolku Mladých lékařů, byli tam zástupci všech odborových organizací, komora odborové organizace, každá něco jiného, v komoře jsme všichni povinní členové, i my dva jsme členové komory, tak jasně padlo, že chtějí vidět od pana ministra Jurečky, a to je správné, legitimní paragrafové znění toho, co chceme předložit v co nejrychlejší době do Poslanecké sněmovny.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Další změna toho zákoníku práce, který jste nedávno schválili?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
A prosba zněla, myslím si, že zazněla od Mladých lékařů, jestli jsme schopni ten proces urychlit tak, aby ta změna toho zákoníku práce platila od 1. prosince. To jsme vysvětlovali, že je vyloučeno. Ten problém spočívá ve třech věcech a já je zkusím stručně definovat, ten první problém je, aby lékař mohl být v práci 24 hodin pouze s nějakými pauzami, a to doposud nebyl jasný výklad ministerstva práce a sociálních věcí, zda lze, nebo nelze. Teď je to jasně definováno, to, na čem není shoda, kolik z těch 24 hodin je směna a kolik je přesčas, v řadě nemocnic jsou dvanáctihodinové směny, to znamená z mého pohledu kombinace 12 hodin směna, 12 přesčas, celkově 24 je správné. Pak je druhý pohled, a to je průměrná odměna lékaři, ta průměrná odměna lékaři v České republice dosahuje 240 % průměrné mzdy, to jsou tvrdá data, která prostě jsou k dispozici, průměrná mzda se vypočítává z celkového příjmu těch lidí, jednak za ten standardní týden pracovní, který může mít buď 40 nebo 37,5 hodiny, ale i z různých dalších příplatků. 13 platů, odměn přesčasů. Já nevím, čeho všeho. Stejně tak je to u lékařů, ten problém je, že u lékařů v řadě provozů, především emergency v nemocnicích, je dlouhodobě řadu let bez toho, jak se navyšují tabulky, ten, ta mzda zhruba 50 % ta tabulková za to penzum těch 40 hodin a 50 % za přesčasy, to, o čem mluvil pan doktor. Pokud mám v nemocnici zajistit nepřetržitý provoz a přitom chci, aby většina těch peněz nešla za přesčasy, ale šla za tu tabulkovou mzdu, tak musím v té nemocnici zavést nepřetržitý provoz, kdy ten lékař je tam pouze ve směnách a nemá přesčasy. A to je to, o co se budeme snažit a co chceme. Dovedu si představit řešení, buď velkou kolektivní smlouvu, podobně jako je to v Německu, nebo speciální legislativou týkající se odměňování zdravotníků.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane poslanče Farhane, v podstatě, když mluvil pan doktor, byla to výtka ke všem politickým stranám, protože ten problém se tady táhne, já jsem zmiňovala to memorandum s lékaři uzavřeným v roce 2011. Hnutí ANO drželo ministerstvo zdravotnictví. Čelíme tady problému, který je neřešen dlouhá léta a je to vlastně obžaloba všech politických stran a jde to za vámi všemi.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Tak já bych to rozdělil asi na dvě části, co se týká zákoníku práce, tak tam můžu s vámi částečně souhlasit, co se týká jako zdravotnictví, tak já s tím jednoznačně nemůžu souhlasit. Pro hnutí ANO to byla priorita, my jsme navýšili platby do zdravotnictví z 245 miliard na 440 miliard. My jsme zvyšovali platy zdravotníků na nadprůměrnou mzdu, takže my jsme, aniž bychom nějaké memorandum, které tady je z dob TOP 09 a pana ministra Hegera, který to slíbil, my jsme de facto.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
A nikdy jste ho nezpochybnili, na druhou stranu.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
My nepotřebovali jsme ho zpochybňovat, my jsme ty peníze tam dávali, my jsme dávali peníze lůžkovým sestrám, záchranářům, navyšovali se platy ve zdravotnictví skokově. Takže my jsme se drželi nadprůměrnou mzdou, my jsme se tomu de facto tomu memorandu blížili, za nás to bylo, nechci říct, že to zdravotnictví mělo jasnou prioritu a my jsme mu věnovali veškerou svoji energii, dávali jsme peníze, když 20 miliard do přístrojový techniky. V rámci evropských fondů jsme zajistili, stavby se začaly realizovat, ať už to byla onkologie, ať už to byly další, ale těch peněz za nás do toho zdravotnictví šlo spoustu. A pak z toho můžeme se bavit, že dostávají i lékaři, ale to, co se děje nyní, kdy tato vláda to nemá jako prioritu, v loňském roce sebrala 14 miliard korun, teďka vlastně rozpočet ministerstva zdravotnictví zase je o 26 % nižší na rok 24 než na rok, než byl v roce 23. To jsou prostě miliardy, který tomu zdravotnictví budou chybět. A nikdy to zdravotnictví prostě, pokud do toho nedá ten stát ty peníze a nevydefinuje si to a jak to má být, tak prostě se to k těm zdravotníkům nikdy nedostane. Když to budete škrtat, minus je minus, ne plus.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ten protest, kterými lékaři hrozí výpovědi z přesčasové práce, byly podány. Diváci uvidí na, na svých obrazovkách některé nemocnice, kolik lékařů podalo výpověď z přesčasové práce? Já jsem zmiňovala Hradec, 400 ze šesti set z lékařů, a není to už dávno jenom mladých lékařích, ty výpovědi podali z velké části specialisté, atestovaní lékaři. Pane ministře, co ještě jste ochotni nabídnout, ochotni nabídnout lékařům, aby ten proces nezačal? Protože nemocnice říkají, bude omezený provoz, zrušíme operace, zrušíme plánované výkony.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
My jsme nabídli šest bodů, myslím si, že je to velmi korektní a velmi seriózní nabídka, týká se jak peněz, znovu opakuji, 6,8 miliardy, týká se jasné úpravy zákoníku práce, aby po těch 20, 30 letech bylo naprosto jasné, že lékař může být nepřetržitě, to není doposud jasné, že může být nepřetržitě 24 hodin v práci a část toho je směna, část přesčas. Jasně jsme nabídli snížení přesčasové hodiny a já dál pokračuji v tom, že upravujeme kmeny. To jsou speciální věci, vy jste to řekla, /nesrozumitelné/ výrazně posílit vzdělávání, což se tady taky dlouhodobě nedělo a já se nikdy nebudu snižovat ke kritice mých předchůdců. Navíc bych byl blázen, abych to dělal, když jsem seděl u Vojtěcha v radě poskytovatelů i vědecké radě. To, že na jedné straně je realita v některých zdravotnických zařízeních jiná, než si řada politiků myslí nebo myslela, to je fakt. A my chceme tady toto narovnat. Část těch kroků jsme udělali v loňském roce, část bude následovat v letošním roce, část příštím roce a já pevně věřím, že se jak s odbory, tak s mladými lékaři dohodneme, aby nebyl ohrožen provoz v nemocnicích v prosinci a že najdeme další kroky řešení v těch prvních měsících. Tak jak tady koneckonců od pana Dr. Doležela zaznělo.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Velmi stručně a jasně. Jste ochoten přidat víc peněz? To, to, co pan Doležal zmiňoval, dostat se na úroveň slovenských lékařů, naplnit to memorandum, oni chtějí víc peněz.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Ale my jsme ve mzdách na úrovni slovenských lékařů. Ne ale v tabulkových platech. A pokud by v těch nemocnicích opravdu byly nepřetržité provozy, to znamená, nemuseli by sloužit přesčasy a sloužili by pouze směny. Tak bezesporu uděláme všechno pro to, aby ten objem peněz zůstal stejný a tím pádem se to z velké části přesunulo do tabulkových platů, a aby ten poměr za ten tabulkový plat, za tu minimální pracovní dobu byl třeba 70, 80 % objemu těch peněz a za ty přesčasy a ostatní třeba jenom 20, 30. Změnit ten poměr 50 na 50, který tady je 20 let.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane poslanče, má ten protest a ty požadavky lékařů ze sekce mladých lékařů, ale jak jsem zmiňovala, není to už jenom o nich, má to vaši podporu?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Tak já. Má to určitě moji podporu.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Rozumíte těm požadavkům, podepsal byste to?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Já rozumím těm požadavkům a je to, ale samozřejmě ne na mě jako na poslanci, ale je to na vyjednávání pana ministra s tou sekcí mladých lékařů a s dalšími lékaři, dneska už se to netýká jenom sekce mladých lékařů v České lékařské komoře. Já si myslím, že ta jednání by měla být daleko intenzivnější, než jsou, protože první schůzka proběhla někdy 4. září, další po šesti týdnech a myslím si, že tohle by se mělo řešit na každotýdenní bázi a budu samozřejmě rád, pokud dojde nějaké shodě mezi panem ministrem nebo exekutivou a těmi zástupci mladých lékařů, protože jinak nás čekají opravdu omezení péče, víkendový provoz a další věci, a to si, bych samozřejmě za sebe taky nechtěl.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Velmi stručně, pane ministře, kdy máte další jednání?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Další jednání? Čekáme na vyjádření těch Mladých lékařů. Takhle jsme se rozhodli, musíme si uvědomit, že máme vždycky dva typy jednání, já jednám samozřejmě s Mladými lékaři na ministerstvu zdravotnictví a nejen s nimi, s odbory. Měl jsem minimálně dvě nebo tři další jednání, ale pak jsou jednání, které svolává ministerstvo práce a sociálních věcí, to poslední bylo minulý týden v pátek, tam jsme se dohodli, že v pondělí dostanou Mladí lékaři paragrafové znění, stejně jako zaměstnavatelé a vyjádří se k tomu ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud nebude komplexní shoda, bude další schůzka, kterou svolá ministerstvo práce a sociálních věcí. Teď se bavíme o tom, co teď spěchá, abychom co nejrychleji dali do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce. A jednání, co se týče těch ostatních požadavků vzdělávání, o odměňování lékařů atd., tak ty budou dál probíhat v návaznosti na to, jak se sekcí Mladých lékařů České lékařské komory, tak předpokládám se spolkem Mladých lékařů, s odborovými organizacemi, s lokem, s každým, kdo se těch jednání účastní.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Uvidíme, jak ta jednání dopadnou, budeme je pozorně sledovat, protože je to velmi důležité. Pánové, děkuju k tomu tématu a já ještě otevřu jedno na konci, a to je kauza IKEM. Šest týdnů po zásahu policistů v pražském IKEMu padla první obvinění. Policie podezřívá tři lidi, bývalého ředitele institutu Michala Stiborka, jeho zástupce Jiřího Malého a ředitele IT oddělení pana Petra Rašku. Z vydírání, vyhrožování. Mělo se to dít dvěma kardiochirurgům, profesorům Ivanu Netukovi a Janu Pirkovi. Pane ministře, já začnu s dovolením, ten případ u té uniklé esemesky, jak jí rozumíte, co těm dvěma pánům profesorům? Oni se o vás vyjadřují velmi nepěkně, vadí, čím jste si vysloužil to označení? V té konverzaci? Diváci vidí tu esemesku, já ji citovat nechci.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Paní redaktorko, já jsem ani od jednoho z těch pánů žádnou esemesku nedostal.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Esemeska unikla.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
K detailům se nebudu vyjadřovat.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Tu sms píše pan píše pan Netuka panu Pirkovi.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já jsem podepsal mlčenlivost při vyšetřování na GIBSu, tedy Generální inspekci bezpečnostních sborů, která to vyšetřuje a já dostávám podobných esemesek z různě více či méně urážlivým textem. Já myslím, že by o tom mohl moji předchůdci, ať už Adam Vojtěch a další, mluvit desítky, dostávám je z neznámých čísel a neberu je vážně, já tomu rozumím, já se s nimi nezabývám, rozumím, nezajímá mě to.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, ale toto je přece jenom trochu něco jiného? Pánové jsou, kromě toho, že jsou profesoři velmi vážení kardiochirurgové, jsou to politici, pan Pirk je senátorem za TOP 09 za vaši stranu, pan Netuka je poradcem pana premiéra, tak mě to zajímá, jestli jste s nimi o tom mluvil, jak tomu rozumíte?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já nemám ani žádnou informaci o tom, kdo to komu posílal, jestli to není nějaká, co já vím, prostě dostanu nějakou esemesku, je-li z neznámého čísla, automaticky ty esemesky mažu. Vůbec se s nimi nezabývám, nečtu je, nezajímají mě.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, pane poslanče, pan Jaroslav Kmenta, který popsal, novinář, spisovatel, který tu kauzu rozkrývá, v magazínu Reportér řekl, je to gangsterka, v níž jde o moc, vliv a velké peníze. Má pravdu?
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Já s tím mohu souhlasit. Musíme si uvědomit, že tahle ta kauza nás vrací někam do devadesátých let, dotýká se nejbližších spolupracovníků premiéra Fialy a je to vlastně boj mezi skupinami dvou paret jako nebo dvou part, já řeknu, ale primárně to vychází od poradců pana premiéra a dalších. Já, co považuju, kromě toho, že se to jedná o gangsterku, že to nevnímám jako novou politickou kulturu, když se podíváme, co tam bylo v té esemesce o panu ministrovi napsáno, tohle podle mě není nová kultura, kterou bychom čekali od pětikoalice a kterou nám slibovali. Ale co já panu ministrovi bych vyčetl v tuhle tu chvíli, je, že IKEM prostě neřídí, že to zase chce vysedět a že to nějak dopadne. V tuhle tu chvíli je tam napůl úvazku nebo na čtvrt. Já vůbec neznám, jak tam je paní Regnerová, tím nezpochybňuju její kvality jako pracovnice, ale podle mě už po těch dvou měsících si ten IKEM žádá, aby někdo začal ten IKEM řídit na 100 procent v té situaci, v jaké aspoň na 120 % a ne, aby tam někdo seděl na půl úvazku z ministerstva a já tomu prostě nerozumím. Mělo by se vypsat transparentní výběrové řízení a zaslouží si to člověka, který to bude řídit a je jedno, jestli to bude paní Regnerová, ale nemůže se to řídit na půl plynu. Je třeba, aby takovouhle výkladní skříň českého zdravotnictví se řídila pořádně. Nevysedělo se to a nečekalo se, že to nějak zase dopadne za pár měsíců.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, pojďte na tu výtku reagovat. Pan poslanec říká, že to chcete vysedět?
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
No, určitě ne, já jsem v žádném případě IKEM nechtěl vysedět a nikdy jsem ho nevyseděl a naopak tu situaci považuji za velmi závažnou a z toho důvodu jsem udělal krok, který je velmi nestandardní, byť v souladu se zákonem, že jsem uvolnil paní vrchní ředitelku Regnerovou. Ona v podstatě má minimální úvazek na ministerstvu a dominantně se věnuje IKEMu, má hlavní úvazek u IKEMu. Já jsem toto projednával s odborovou organizací IKEMu, respektive diskutoval jsem to s její šéfkou, což je kolegyně pana doktora Farhana, paní prof. Adámková, projednával jsem to samozřejmě se s dalšími šéfy těch jednotlivých čtyř center v IKEMu. Zúčastňuju se pravidelně jednání v IKEMu s vedením toho IKEMu a s medicínským vedením. My se tady bavíme o gangsterce, my se tady bavíme o esemeskách, ale to jsou věci, které možná důležité jsou, ale pořád nezapomínejme, že já a zdravotnictví je tady kvůli pacientům, pacienti jsou ti, kvůli kterým tady jsme, a pro mě je naprosto zásadní, aby nedošlo k jakémukoliv omezení, k jakýmkoliv problémům spojených s péčí pacientů, to je to, co bych si vyčítal, to je to, kvůli čemu bych byl ochoten rezignovat. Pro mě je pacient klíčový, to je jediné, na čem je, a proto jsem stabilizoval situaci po dohodě s vedením jednotlivých center. Dokud nebude ta kauza vyšetřena a já dodneška nemám ani od GIBSu, ani od té druhé skupiny, co tam vyšetřuje, žádnou informaci. Nemá ji ředitelka IKEMu, paní Dr. Regnerová nebo paní vrchní ředitelka bývalá Regnerová. Nemá ji nikdo. Nemám jedinou informaci, co se vlastně děje? Mám ji z médií.
Kamal FARHAN, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/
——————–
Pane ministře, proboha, ta kauza, zasahuje do nejbližší, do nejvyšších pater český politiky, zasahujeme až k premiérovi Fialovi, to za prvé, a co já jsem tady řekl, není možný, aby z dlouhodobý hlediska řídil IKEM někdo napůl plynu. Protože paní náměstkyně nebo paní vrchní ředitelka Regnerová chvíli sedí v IKEMu, chvíli je v parlamentu a obhajuje pozici ministerstva, což třeba teďka ve čtvrtek tam seděla za ministerstvo a obhajovala pozici ministerstva. Já si myslím, že člověk, který řídí IKEM, by měl řídit ten IKEM na 100 procent a neměl by odbíhat si do parlamentu, neměl by si odbíhat na ministerstvo a měl by řídit tu instituci, která dneska v krizi.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, jak moc tato kauza poškozuje toto špičkové zařízení? A jenom dodávám, že vy jste to už zmínil, že ten případ vyšetřuje GIBS, to je Generální inspekce bezpečnostních sborů a už to je divné.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já na tom nic divného nevidím. GIBS dostal zřejmě podnět, na základě kterého vyšetřuje.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Ale GIBS vyšetřuje policisty, celníky, své členy.
Vlastimil VÁLEK, místopředseda vlády, ministr zdravotnictví, místopředseda strany
——————–
Já nejsem ten, který toto dokáže posuzovat, já jsem neviděl ten podnět, nevím, co vlastně v tom podnětu bylo, jestli tam bylo podezření, že nějaký policista něco provedl, což je pravděpodobně, proto to vyšetřuje GIBS. Já jsem byl u výslechu, o tom nemohu mluvit, protože jsem podepsal protokol mlčenlivosti. Probíhá tam druhé vyšetření spojené s hospodářskou kriminalitou a já nebudu riskovat to, že dojde k dalšímu nějakému problému nebo otřesu v IKEMu, protože kvalita medicínská IKEMu je dokonalá. Končí se tam stavby, končí se tam výběrová řízení, končí se tam budování budov, na ty stavby dohlíží Transparency International. Za to velmi děkuji a paní ředitelka Regnerová, o tom ujišťuji nejenom vás a i pana doktora Farhana, ale všechny pacienty IKEMu se této problematice věnuje. Ne na půl plynu, ale na plný plyn. Pomáhají řada z aparátů ministerstva. A jestli je pro mě něco priorita? Kvalita práce v IKEMu, klid pro zaměstnance IKEMu a klid a jistota pro pacienty.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Děkuju, pánové, ta kauza bude mít pokračování, možná o ní tady nemluvíme naposled. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, Kamal Farhan, poslanec za hnutí ANO, děkuju vám, pánové, že jste tady byli.
Přidejte odpověď