Vláda chce do konce volebního období schválit zákon o automatické valorizaci výživného na děti. Rodič by tak už nemusel žádat o zvýšení alimentů soud. Na ten by se ale měli podle ministra práce Mariana Jurečky obracet naopak lidé, kteří výživné splácet nedokážou. A když svou špatnou finanční situaci prokážou, soud jim vyměřenou částku sníží.
NOVA – Televizní noviny
——————–
Opozice s návrhem ale nesouhlasí a varuje, že by to mnoho lidí dostalo do špatné finanční situace.
Natálie Vašková, redaktorka
——————–
Navyšování výživného na základě inflace, tak zní razantní změna ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Je to vlastně stav, který pro mnoho rodiče je vlastně velmi těžko akceptovatelný. Musí jít k soudu. Soud o tom musí rozhodovat. Znamená to často i vydírání tím druhým partnerem.
osoba
——————–
Pro ty maminky, já byla rozvedená, takže vím, jak to je. Teďka je ještě horší doba než bejvávala.
osoba
——————–
Zvyšoval bych to automaticky.
osoba
——————–
By se mělo zjistit, jestli to zvládnou chlapci.
Natálie Vašková, redaktorka
——————–
Pokud by se výživné valorizovalo na základě inflace, tak v roce 2015, kteří platili měsíčně výživné ve výši 5 000 Kč, by k letošnímu lednu zaplatili téměř 6 900. Ročně, je to tedy celkem o 22 800 Kč víc.
Dana PAVLOUSKOVÁ, ředitelka a zakladatelka Klubu svobodných matek
——————–
Ty reálné náklady na potřeby dítěte vzrůstají. Taky je to otázka obou dvou rodičů a je jedno, jestli je to neúplná rodina nebo úplná rodina.
Petr BARTOŇ, hlavní ekonom, Datarun
——————–
Tady jde o dlouhodobé sumy často více než 10 let. Tam potom jakákoliv inflace se promítá. To, že se to doposud nepočítalo, byť i při té normální cílené inflaci České národní banky, to je chyba. To se mělo dělat dávno.
Natálie Vašková, redaktorka
——————–
Opozice ale váhá, zda je to krok správným směrem a odpovědnost by nechala na soudě.
Aleš JUCHELKA, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Pokud bychom došli k nějaké valorizaci toho náhradního výživného, tak naopak toho některého rodiče, který se třeba dostane do nějaké tíživé finanční situace, to může být těžká situace. Ať je to na rozhodnutí soudu.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Pokud třeba ten druhý rodič řekne objektivně: „Já to nezvládám.“ a podobně. Ať jde k tomu soudu a doloží, že to je jinak.
Natálie Vašková, redaktorka
——————–
Novela se začne připravovat na začátku příštího roku. Ke schvalování by se pak poslanci měli dostat do konce volebního období. Natálie Vašková, televize Nova.
Martin Čermák, moderátor
——————–
A s námi už je ve spojení předseda Unie otců Valentin Papazian. Dobrý večer.
Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka
——————–
Pane předsedo, je podle vás pravidelná valorizace výživného krok správným směrem?
Valentin Papazian, předseda Unie otců
——————–
Dobrý večer. Valorizace přinese určité zlepšení pro někoho, ale neřeší komplexně celý problém, kterým je, jestli je výživné spravedlivě stanoveno, do kolika věku dítěte má být stanovováno. A spoustu dalších věcí, jako je třeba věznění pro dluh. Takže valorizace se kloníme spíše ne, ale spíše velice naléhavě vést rodiče k tomu, aby se dohodli nejenom o péči ale i o výživném.
Martin Čermák, moderátor
——————–
Jaký dopad by měla valorizace na, řekněme, platiče v dlouhodobém horizontu, pokud se jim třeba nebude zvyšovat plat, ale výše alimentů ano?
Valentin Papazian, předseda Unie otců
——————–
Tak samozřejmě to je to, co vidíme už nyní. Není potřeba ani k tomu udělat valorizaci. Kvalita života těchto mužů, otců klesá. Je vyšší nemocnost, úrazovost, nižší pracovní výkonnost. Je to dáno často tím, že nemají důstojný podíl na péči. A proto považujeme jako velice důležité péči obou rodičů, aby i došlo ke změně zákona. Nyní se hodně mluví o změně zákona. Tedy aby bylo nové znění, že soud může svěřit dítě do společné péče nebo do střídavé péče rodičů, jestliže o to mají rodiče zájem.
Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka
——————–
A je podle vás nějaká jiná varianta, jak dítě zabezpečit v této době, když jsou rodiče rozvedení a vše se navíc zdražuje?
Valentin Papazian, předseda Unie otců
——————–
Určitě je na místě zrušit věznění pro neplacení výživného, protože kolikrát takový člověk přijde z vězení a naroste mu jenom dluh a může si tam jít sednout znovu bez ohledu, jestli tam má nějakou možnost pracovat, ale mnohdy ani nemá možnost pracovat. Takže to je něco, co je spíš potřeba zvážit, jak pomoc těmto lidem. Třeba určitou přednostní zaměstnaností, pracovní příležitostí pro tyto lidi. Dát jim výběr, jestli chtějí zůstat ve vězení, anebo prostě můžou jít pracovat a můžou se podílet na výchově. Samozřejmě už jsem zmínil je na zváženou, zda výživné nemělo by stanovováno pouze do zletilosti. Eventuálně do třeba ukončení první střední školy. Potom vysoká škola už je určitý nadstandard v tom smyslu, že dítě na to může půjčit. Je to normální investice do vzdělání a nemusí být rodič takhle popotahován. Zvlášť i v dnešní době, kdy pak dítě třeba ve věku 25 let má snazší možnost si přivydělávat nejenom o prázdninách než třeba takový padesátiletý nebo 55letý rodič.
Přidejte odpověď