Poradna o osteoporóze 

Flickr.com

Tématem dnešní poradny je osteoporóza a hostem je Dr. Jiří Běhounek z kliniky revmatologie a rehabilitace třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který odpovídá na otázky, které je možné posílat na dvojka@rozhlas.cz.

ČRo Dvojka
——————–
Je tedy to stejné osteoporóza jako řídnutí kostí?

mluvčí 1,
——————–
Ano, můžeme mezi to dát celkem dobře rovnítko, řídnutí kostí je vlastně český výraz pro osteoporózu.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Je osteoporóza tak závažným problémem, že bychom mu měli věnovat jako pacienti, jako lidé daleko větší pozornost než tomu možná je. Je to takové moderní sousloví, je třeba civilizační onemocnění, patří mezi ně osteoporóza.

mluvčí 1,
——————–
Osteoporóza se stává velmi citlivým tématem z mnoha důvodů. Tím nejzásadnějším je, že číslo pacientů, u kterých postižení života ve smyslu kvality anebo délky je významně narušeno tuto chorobou, tak je velké. Je to až třetina pacientů po osteoporotických zlomenině, má významně zkrácenou délku života i třeba na jeden rok, to znamená, velká část pacientů se nedožije roku od zlomeniny stehenní kosti. To je jeden z těch důležitých důvodů, proč bysme se u stooperóze měli věnovat.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Můžete dovysvětlit to, co možná někomu vrtá hlavou, prostě si někdo zlomí stehenní kost a takhle zásadně to ovlivní jeho život, respektive dožití, kde je ta příčina?

mluvčí 1,
——————–
Ta příčina je na mnoha úrovních, vlastně ten jeden z nejdůležitějších faktorů je zhoršení kvality a schopnosti toho pacienta a přitom samozřejmě některý další komplikace, ať už se jedná o zápal plic, plicní embolii nebo některé další, které můžou potom přicházet jako komplikace po té zlomenině.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Je osteoporóza a chorobou výhradně starších lidí, zkrátka je to nemoc, která přichází s věkem, anebo už mohou řídnutím kostí trpět i mladší ročníky?

mluvčí 1,
——————–
Osteoporóz můžeme vlastně rozdělit do dvou takových velkých kategorií, ta první, to je něco, čemu říkáme primární osteoporóza, ta přichází většinou s věkem, u žen je to hodně v návaznosti na menopauzu, u mužů potom na některý další změny, a to je ta první velká skupina, ta druhá velká skupina, to je osteoporóza, která je vázaná na další choroby, ty choroby můžou být endokrinního původu, gastrointestiálního původu, téměř neznáme skupinu chorob, která by nedokázala ovlivnit kvalitu kostní hmoty u závažných onemocnění, ta osteoporóza může nastupovat relativně brzo. Známe i dětský formy osteoporózy, naštěstí jsou velmi vzácný, ale to znamená, i mladé ručníky mohou trpět významnou osteoporózou. Nedávno jsme léčili nebo máme v léčení pacientku, která si zlomila asi v 18 letech stehenní kost právě z důvodu některých komplikací.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
A může třeba i vlivem dlouhodobého pobírání léků nastat osteoporóza, že zkrátka kvůli vedlejším účinkům.

mluvčí 1,
——————–
Určitě to je dobrá připomínka, vždycky pacientům, říkám, neexistujou léky, které nemají nežádoucí účinky. Je dobrý si to uvědomit a vždycky dobře zvolený lék je správný lék, nesprávně zvolený lék je vlastně vždycky kontraindikovaný, velká část léků může nebo některé z léků mohou způsobit osteoporózu, mezi ty významné léky patří třeba kortikoidy, které jsou velmi dobré léky, pokud jsou dobře indikované, ale samozřejmě mají veliké riziko osteoporózy.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
co dělat pro to, aby se nás osteoporóza netýkala?

mluvčí 1,
——————–
To je hodně složitá otázka, záleží na tom, jak se to pojme, takový ten běžnej způsob, kterým můžeme snížit riziko osteoporózy, tak je dobrá strava, je potřeba nebagatelizovat kostní hmotu pouze na vápník, ale samozřejmě vápník je jeho velkou a důležitou součástí. Důležitá je hladina a kvalitní příjem vitaminu D, ale stejně tak je důležitá dostatečný příjem nebo důležitý dostatečný příjem bílkovin a vitamiů, které vlastně ovlivňují kvalitu bílkovinné hmoty, to znamená vitaminy c, vitamin K a to, co to celý zastřešuje, je dostatečná pohybová aktivita.

——————–
Dobrý den. Brejchová z Plzně. Já bych se chtěla zeptat pana doktora. Léta si léčím osteoporózu, bral jsem nejdřív fosavan, potom rizendronát a teďko injekci. Prolia poctivě denně večer polykám vápník a vitamin D. Výsledky mám špatný. Chtěla bych se zeptat, kam se mi ten vápník ukládá? Jestli mi nejde náhodou někam do cest.

mluvčí 1,
——————–
Krásný den. Při běžný suplementaci, to znamená doplňování vápníku do běžný hladiny, to znamená kolem jednoho až 1,2 g denně Bylo celkem dobře prokázaný, že pokud tyhle ty dávky užíváte i pravidelně, neměly by se ukládat nikam jinam. Mrzí mě, že samozřejmě ta terapie neprobíhá tak, jak byste si představovala, určitě neprobíhá ani tak, jak by si představoval váš ošetřující lékař, pokud to nevede k nějakému velkému pozitivu, na druhou stranu to, co je nejdůležitější, není třeba denzita kosti jako taková, ale důležitý je, jestli se objevila nebo neobjevila nějaká zlomenina, to znamená, pokud se zatím neobjevila zlomenina, bral bych to, že ten výsledek je celkem pozitivní.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Já už jsem tady, pane doktore, naznačoval tu otázku, jak souvisí vlastně svalová hmota se stavem a kvalitou našich kostí? Ono vlastně to možná odpoví i na otázku Marie z Olomouce, která píše, že slyšela, že cvičení pomáhá proti osteoporóze, a tedy od té doby, kdy jsem to slyšela, cvičím půl hodiny denně, dělám dobře, je tady napsáno.

mluvčí 1,
——————–
Tak nejdřív odpovím, ano, děláte velmi dobře, na druhou stranu vždycky nebo i svým pacientům říkám, jsme národ, Zátopka, to znamená, pokud můžete ještě malinko přidejte, ano. Svalová hmota významně souvisí s kostí, už jsme si zvykli, že prakticky žádná orgánová soustava v lidském těle ale nefunguje samostatně a bez dostatečně svalový síly, která vlastně provokuje výstavbu a kvalitu tý kosti, tak nemůžeme nějakým způsobem fungovat. To znamená, to, co jsme si říkali už i v tom prvním vstupu. Není možný vypěstovat dostatečně kvalitní a pevnou kost bez toho, aby tam byla dostatečná fyzická zátěž.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Čili jenom potravinové doplňky a kvalitní strava zkrátka nestačí.

mluvčí 1,
——————–
Určitě nestačí. Je to vidět i třeba u kosmonautů, který se vrátí právě z vesmírné stanice.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Velmi konkrétní dotaz posílá Adéla, ráda bych se zeptala na vliv letroxu, na osteoporózu, jak jej eliminovat a pravděpodobně tedy budeme muset i vysvětlit, co to je?

mluvčí 1,
——————–
Letrox letroxid je lék, který se používá k terapii některých dysfunkcí štítné žlázy. Na začátku jsme hovořili o tom, nebo jsem se zmiňoval o tom, že spousta dalších chorob ovlivňuje osteoporózu, endokrinní systém je jeden z nich. Letrox, pokud se nebere v přehnaný míře, tak naopak vlastně tý osteoporóza může trošku pomoct, protože porucha štítné žlázy, pokud není správně léčená, tak může vést ke snížení kostní, hmoty.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Vyplatí se, pane doktore, třeba od určitého věku v rámci prevence nechat vyšetřit denzitu kostí.

mluvčí 1,
——————–
Doposud neexistoval žádný preventivní program, v tuto chvíli jsme velice rádi, protože díky spolupráci s praktickými lékaři a gynekology tak vstupuje do platnosti vlastně populační screening osteoporózy, kde už praktický lékaři ze své podstaty budou pracovat s určitými věkovými kategoriemi a budou cíleně vyhledávat, vyhledávat rizikové pacienty, takže toto jsme rádi, protože klinických osteologů je relativně málo.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
A jakeho věku se to týká.

mluvčí 1,
——————–
Ty věky jsou vlastně u žen, vlastně ten první screening probíhá od doby menopauzy až přibližně do 59 let věku, jestli se teďko dobře pamatuju, u mužů je to potom od 65 do 69 let, potom to věku. Už nastupuje nejenom nějaký cílený dotaz, ale už je tam i pravidelná denzitometrie, což je takový zlatý standard pro určení množství kostní hmoty.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Pardon, to vyšetření probíhá, jak? Jenom, jestli se můžu zeptat.

mluvčí 1,
——————–
to základní vyšetření se sestává z cílených dotazů lékaře a klinického vyšetření. Právě cílené dotazy by měly směřovat na odhalení možné sekundární osteoporózy, to znamená dalších poruch a potom je tam vlastně vyšetření takovým speciálním dotazníkem, který určí riziko zlomeniny, pokud tam potom vyjde nějaký vyšší sk, je pacient odesílán k nějakýmu dalšímu vyšetření, v těch dalších fázích potom přichází přímo denzitometrický vyšetření, to znamená vyšetření přístrojový denzity kostí.

mluvčí 4,
——————–
Doležalová, dobrý den. Já mám dotaz, já jsem se léčila dlouho na osteoporózu, chodila jsem na denziometrii, kvůli covidu jsem přestala a teď bych se chtěla jenom zeptat, já v tom pokračuju dál, beru vigantoul a vápník a jestli v tom můžu prostě v těchhle dávkách a hlavně teda ten vigant, jestli v tom můžu pokračovat.

mluvčí 1,
——————–
Tak doporučuju určitě pokračovat, nicméně bylo by dobrý, abyste se vrátila k nějakýmu sledování, to znamená buď cestou praktického lékaře, anebo svého původního specialisty, aby se obnovilo třeba sledování právě hlavně vápníku v krvi a podobně, aby se předešlo případným komplikacím.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Díky za odpověď, ještě jeden velmi konkrétně od Jany, prosím o radu, jak řešit zlomený prasklý hrudní obratel? Prý v souvislosti s osteoporózou? Bylo to zjištěno minulý týden. Může obratel srůst jako jiné kosti? A co mohu udělat já, abych tomu napomohla? Ptá se Jana.

mluvčí 1,
——————–
Tak obratel samozřejmě sroste jako jiné kosti, pokud došlo ke zlomenině takhle obratle, je to stav, který je určitě potřeba prošetřit, je určitě dobře navštívit specializovaného lékaře, nicméně už tam ten obratel, teda, někdo to musí řešit, někdo ho diagnostikoval, někdo na něj přišel, to znamená, tady by se právě neměla zastavit ta diagnostika, bohužel u osteoporózy vlastně trpíme tím, že velká část zlomenin, které jsou takhle zjištěné, tak nejsou dál řešené a vlastně ta díra tý diagnostiky a terapie dosahuje přes 80 %, což je strašný číslo.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Jak ovlivňuje vznik osteoporózy Třeba dieta? Pane doktore? Nebo i jiné stravovací návyky, vegetariánství, veganství. Z dlouhodobého hlediska.

mluvčí 1,
——————–
Tady se dostáváme trošku nějakou složitou plochu, protože to, co budu říkat, asi spoustě lidem líbit nebude. Máme bohužel statistiky, které jasně a studie, které jasně říkají, že čistě veganský a vegetariánský způsob života a stravy významně zvyšuje riziko ostteoporózy, málokdo dokáže skutečně postavit dobrou vegetariánskou a veganskou stravu tak, aby dostatečně pokryla nároky lidského organismu na příjem vápníku, příjem vitaminu D, příjem dostatečný bílkovin. Někdy je to spojeno ještě s dalšími způsoby chování, které by mohly být se zvýšeným rizikem právě pro rozvoj osteoporózy.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
Nevím, jestli už to v nějakém náznaku nebo bodě nezaznělo, ale pro jistotu se zeptám, než, nebo pokud nedošlo k té zlomenině jako k tomu indikátoru zásadnímu, máme nějakou šanci jaksi získat jakési podezření, že je to náš problém, osteoporóza, anebo ta jiná cesta, než dokud se nám něco zlomí, lapidárně řečeno.

mluvčí 1,
——————–
co tady už zaznělo, je, že osteoporóza se říká Tichý zloděj kostí, to znamená, dokud nedojde k té zlomenině, tak velmi často vůbec netušíte, že tu osteoporózu máte, že k nějakému řídnutí dochází? Můžete na to usuzovat, že byste mohli mít osteoporózu u té primární Buďto, že přišel ten věk, který odpovídá primární osteoporóze a u těch sekundárních, že trpíte nějakou chorobou, která má zvýšený riziko osteoporózy, tady je právě důležitá i funkce lékařů v primární prevenci, aby dokázali tyhle ty lidi včas odhalit a právě předtím, než se rozvine nějaká zlomenina, jsme na ně mohli terapeuticky nastoupit.

Tereza Stýblová, moderátorka
——————–
Předpokládám, že ta terapie je spíše zastavit průběh onemocnění, anebo se dá osteoporóza v uvozovkách vyléčit? Pokud třeba i změním své návyky, začnu víc cvičit, zdravě, jíst a brát léky.

mluvčí 1,
——————–
Samozřejmě osteoporóza má vlastně takový ty základy, který jsou daný genetikou, to znamená, to, co si přinesete od rodičů, je 60-80 %, pak je vlastně dětský věk, kdy si můžete vybudovat kostní hmotu, to je vlastně od prenatální doby, to znamená ještě před narozením až do doby přibližně 25 let. Optimisti říkají, že ještě malinko něco potom. Tak vlastně budujete maximum kostní hmoty, já to připodobňuju někdy k tomu, že si vlastně spoříte na důchod, pak je nějaká doba, kdy je taková fáze nebo taková fáze, kdy se to udržuje a potom přichází ta menopauza, u muže andropauza, kde dochází k různě prudkému poklesu, takže ta doba, kdy můžete ovlivňovat kostní hmotu, je od časného mládí, to znamená už od dětství.

Jiří Holoubek, moderátor
——————–
dnešní host, pan Dr. Jiří Běhounek z kliniky revmatologie a rehabilitace třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Mockrát děkujeme za váš čas

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.