Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
/Ukázka z dokumentu./ Tohle točím vlastně svýmu budoucímu já, abych se mohla zpětně koukat na to, jak mi bylo nejhůř, kam až jsem to nechala zajít, abych věděla, že vždycky může být hůř.
——————–
Píše se 1. červenec roku 2019. Gabriele je 16 let a váží 39 kg.
Gabriela Švejdová,
——————–
Pozítří nastupuji na hospitalizaci a doufám, že to k něčemu bude. A zároveň teda doufám, že tam nestrávím celý prázdniny. Že si užiju prostě ty prázdniny tak jako normální holky v mém věku. /Konec ukázky./
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Česká televize před malou chvílí odvysílala na svém druhém programu dokument Co je ti? Nic. O neutěšeném stavu dětské psychiatrické péče. Hned v úvodu jsme viděli jeden z příběhů, kterých je hodně a alarmujícím tempem jich přibývá. Podle aktuálních dat odborníků vykazuje 40 % školáků nějaké známky deprese a potřebovali by nějakou odbornou pomoc, které se jim ale bohužel nedostává. Naším hostem je teď Marek Mikláš, ředitel Poradenského a krizového centra pro Zlínský kraj. Dobrý večer.
——————–
Marku, ta uvedená čísla ještě doplním, 40 % dotazovaných vykazuje známky střední až těžké deprese, 30 % úzkosti, víc jak 50 % žáků deváťáků v Česku projevuje známky zhoršeného tzv. wellbeingu, Upřímně, není to trošku přehnané? Člověk by chtěl možná, aby to bylo přehnané, tak to myslím.
Marek Mikláš, ředitel, Poradenské a krizové centrum pro Zlínský kraj
——————–
Rozumím tomu, moc bych si to přál stejně jako vy. Nicméně všechny data, které vlastně už jsou dostupné, tak ukazují na to, že opravdu ta situace je opravdu takhle závažná a je nutné zdůraznit, že teďka nejsme ve fázi nějakých domněnek, myšlenek, úvah, ale opravdu se opíráme o tvrdá data, které jsou prokázané mnoha výzkumy, mnoha různými pilotními programy. A opravdu to tak je teďka.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Zkusím vám oponovat, byť tomu samozřejmě stoprocentně věřím, ale člověk by mohl říct a nechci to zlehčovat, že každý dospívající má přece nějaká svá trápení. Měli jsme je i my, když jsme dospívali, tak ne, není ten zájem o ty problémy dospívajících možná až takový, že je zase na druhou stranu větší a že potom to vypadá hůř, než to je? Zase je to možná přání otcem myšlenky, omlouvám se.
Marek Mikláš,
V pořádku. Tam i mezi odborníky se vede velká diskuze nad tím, kde je ta pomyslná hranice mezi opravdu potřebou jednotlivých dětí získat nějakou odpovídající psychiatrickou nebo psychologickou péči a kde je primárním vlivem, řekněme, ne úplně šťastná výchova ze strany rodičů a další vlivy, které prostě ovlivňují teďka tu zvýšenou citlivost, která teďka prostě jednoznačně na ty děti působí.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
V tom dokumentu se mluví o křehké generaci, o špatné výchově, kterou vy také zmiňujete, která hodně zdůrazňuje práva, málo nastavuje povinnosti, nevystavuje děti velkým a podstatným zkouškám, nedělá je dost odolnými. Takže to je ta příčina? My, příliš ambiciózní rodiče. Nebo jedna z příčin.
Marek Mikláš,
——————–
Určitě jedna z příčin, těch příčin je tam opravdu hodně, myslím si, že teďka, co tomu významně nahrává, je extrémní dostupnost různých domněnek a úvah, jak by měla vypadat ta nejlepší možná výchova a těch informací je vlastně tolik a těch směrů je tolik, že ve výsledku se ten rodič v tom opravdu ztrácí a v celé řadě případů vlastně ztrácí tu svoji nějakou přirozenou jistotu, že prostě bude to dělat tak, jak mu je vlastní a nebude se nechat ovlivňovat nějakýma různýma systémama.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Otázka, kterou musím položit, která je jasná a která se vždycky pokládá v těchto situacích, jak velký vliv na to mají sítě a to, jakým způsobem dneska mladá generace, jak to říct, no, konzumuje obsah, konzumuje informace?
Marek Mikláš,
——————–
Nemyslím si, že to je pouze o mladé generaci, já když jsem jel metrem dneska a díval jsem se, kolik lidí dospělých neustále hledí do různých chytrých zařízení. Je to celá společnost, která je tím postižená a i já sám si musím opravdu velmi detailně říkat, tak a už dost. A teď už to odlož a teď pojď věnovat ten přímý kontakt těm svým dětem, protože to je na tom to nejdůležitější, co by si každý rodič měl uvědomit.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Pojďme si teď ostatně poslechnout pokračování toho příběhu, který jsme viděli v úvodu tohoto /nesrozumitelné/. Prozradím, což je podstatné, že má dobrý konec. /Ukázka z dokumentu./
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Vím, že tady je pro mě tom světě místo a že tady jsem z nějakého důvodu. A vím, že já nemám umřít takhle mladá.
komentář
——————–
Vzpomínáte si na 39 kilovou Gábinu, která svému budoucímu já natočila vzkaz? Tak to je ona, jen starší, zdravější a spokojenější.
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
To video mělo původně zůstat pouze u mě v galerii a chtěla jsem ho mít pouze sama pro sebe a zveřejněno bylo právě až po mojí druhý hospitalizaci, kdy jsem si říkala, že vlastně by to někomu mohlo pomoct vidět to, že se dá z toho dostat. V době, kdy jsem to video točila, tak jsem byla na své nejnižší váze. V podstatě dá se říct, že jsem umírala a moje tělo pomalu selhávalo. Teď žiju šťastně. Já teda se hodně pořád vracím k té svojí minulosti, ale spíš v pozitivnějším slova smyslu a snažím se vlastně podporovat a pomáhat lidem se stejnými problémy, jako jsem kdysi zažívala já. Podle mě základem je, aby ten člověk, který trpí nějakou poruchou, si ten problém dokázal přiznat. A nebýt na to sám, a to v každém případě, ať už se jedná o jakoukoliv psychickou poruchu, ať už je to problémy s jídlem, úzkosti nebo cokoliv jiného, vždycky je podle mě nejdůležitějším se někomu svěřit. /Konec ukázky./
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Gabrielo, jsme ve spojení, já vás zdravím, dobrý večer.
My jsme v tom dokumentu nebo v té ukázce i teď v Událostech, komentářích vás viděli dvakrát, jednou, dovolte mi ten výraz jako absolutní stín, podruhé jako šťastnou, snad můžu říct zářící mladou ženu, jak se dneska díváte na ten stín?
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak já z toho mám hodně smíšené pocity, protože na jednu stranu je mi z toho smutno, že vlastně vidím to, co jsem předtím v tom zrcadle neviděla, neviděla jsem, jak moc vážné to je. Ale na druhou stranu se na to dívám pyšně, protože vidím, z jakého dna jsem se dokázala dostat.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Vy jste si, aspoň to popisujete v tom vašem příběhu, dlouho nedokázala přiznat, že máte nějaký problém, proč? Protože jste si říkala, tak jak jsme tady před chviličkou s Markem řešili, každý mladý má nějaký problém, tak proč by ten můj měl být větší? Tak kdy se třeba tohle zlomilo a řekla jste si, ano, to už musím řešit?
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak já jsem tak nějak od začátku všech svých problémů cítila, že je něco špatně, ale celou dobu jsem si říkala, já nejsem dostatečně hubená na to, abych mohla mít anorexii, já nejsem dostatečně nemocná na to, aby ten problém byl vážný. Takže já jsem si tady ten problém dokázala přiznat asi až po samotném vyléčení.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
No a vy apelujete na to, aby lidé našli někoho, komu se svěří, s kým to proberou. Kdo to byl u vás, pokud to není příliš osobní a intimní otázka, pokud ano, tak ji klidně přeskočme.
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak já jsem se nejprve začala svěřovat asi svým kamarádům, potom následovala učitelka ve škole, která si problému všimla a já se jí svěřila. A potom jsem se svěřila teda rodičům, což bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, protože potom teprve se ty problémy daly řešit.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Je to pro vás pořád určité tabu? Je prostě zlomená duše něco jiného než zlomená noha nebo ruka a nepřejeme si nic takového, samozřejmě?
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak vlastně teďko už to pro mě tabu není a otevřeně o tady těch problematikách mluvím, ale když jsem o tom začala mluvit někdy čtyři roky zpátky v průběhu mé léčby, tak to bylo celkem tabu a přišlo mi, že lidi brali jako ostudu být na psychiatrii nebo chodit k psychologovi, ale přijde mi, že se to postupem času mění, ale pořád si myslím, že někteří lidé psychické zdraví zanedbávají.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
No a co jim poradit? Je nějaký moment, který byste vy třeba z toho svého příběhu vypíchla? Nějaký okamžik? Vy jste mluvila o vašich přátelích, o vaší pedagožce, zaplaťpánbůh za takové pedagogy, o vašich rodičích, zaplaťpánbůh za takové rodiče i kamarády samozřejmě. Ale je něco, kde byste dokázala lidem poradit v tom smyslu, když se ti tohle děje, tak něco dělej.
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Já bych určitě řekla, a to je podle mě ze všeho nejdůležitější, nebýt na ty problémy sám a svěřit se komukoliv, ať už to jsou rodiče, kamarádi nebo dneska existují možnosti jako Linka bezpečí, Linka důvěry, takže určitě nebýt na ten problém sám a dokázat si ho nějakým způsobem přiznat a nebát se ho řešit.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Gabrielo, zůstaňte ještě chviličku s námi. Marku. Mám pocit, že psychiatrická péče je pořád tak trošku Popelkou. S Gabrielou jsme se bavili o té stigmatizaci, i když ona říkala, a zaplaťpánbůh, že už je to možná lepší. Na druhou stranu, na odbornou pomoc se čeká i půl roku. Jak je tohle možné? To zní opravdu katastroficky.
Marek Mikláš,
——————–
No, jednoznačně za to může, jak opravdu bylo na okraji zájmu, oblast dětské psychiatrie, to je naprosto neoddiskutovatelný fakt a o to smutnější vlastně je, že opravdu dětská psychiatrie je jedním z nejefektivnějších způsobů léčby, protože opravdu, pokud je vedena kvalitně, tak opravdu předchází přesunu těch problémů do dospělosti a opravdu ti lidé mohou vést plnohodnotný život, což ostatně Gabriela je zdárným jako příkladem.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
A je tedy nějaké řešení?
Marek Mikláš,
——————–
Je nutné neustále tlačit na politické zastoupení, na odpovídající ministerstva a aby opravdu si tenhle problém už fakt vzala za své a systematicky ve spolupráci s odborníky nastavovala ty potřebné kroky.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
A ten problém je primárně tedy v té psychiatrické péči směrem k dětem, nebo obecně v Česku?
Marek Mikláš,
——————–
Nejvíc hořlavé, abych tak řekl, je to určitě v té péči o ty děti, tam je to nejmarkantnější opravdu ten nedostatek.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Gabrielo, když my už se posuneme v tom vašem příběhu od přátel, učitelky a rodičů do té odborné pomoci nebo do okamžiku té odborné pomoci, tak jak rychle se vám podařilo k ní dostat?
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak co se týče nějaké návštěvy psychologa, tak díky tomu, že se měla právě hodně aktivní rodiče v tomhle, tak to psychologickou pomoc jsme našli docela rychle, ačkoliv teda v mém okolí byli psychologové, kteří měli plné kapacity, takže za psychology jsme dojížděli klidně dvě hodiny autem. Ale co se týče samotné hospitalizace, tak i přestože můj stav byl opravdu velmi vážný, tak i na samotnou hospitalizaci jsem čekala několik týdnů.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Poslední věc na vás, Gabrielo, než se s vámi rozloučíme, dá se po těch letech dneska říct, co vlastně rozhodlo, že jste se uzdravila a že opravdu dneska rozhodně, když se člověk podívá na ty staré záběry, tak si fakt myslí, že je to někdo úplně jiný, a ne vy?
Gabriela Švejdová, bývalá pacientka
——————–
Tak já si myslím, že hlavně ta hospitalizace mi zachránila život a to, že jsem obecně se nebála o tu pomoc říct a hlavně tu pomoc přijmout.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Vy jste, Marku, říkal, že když už se to povede a ta odborná pomoc se najde, tak potom v dospělosti, viz Gabriela, ten člověk žije normální, plnohodnotný život. Ale je opravdu v tuto chvíli možno říct, že je to většina těch lidí, kteří se třeba z toho dětství přesunou do dospělosti? Chci něco pozitivního na závěr, něco milého.
Marek Mikláš,
——————–
Rozumím. Rozhodně je v plné moci našich odborníků, kterých máme velmi kvalitních po celé České republice, aby tohle bylo pravdou.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
I regionálně rozvrstvených odborníků, abych tak řekl, ve všech regionech?
Marek Mikláš,
——————–
Tohle bohužel už tak pozitivní pro vás nemám. To tam je.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
To je chyba, že jsem tu otázku položil na závěr.
Marek Mikláš,
——————–
Ale nicméně potřebuju ještě zdůraznit to, že opravdu existuje celá řada návazných služeb na právě dětskou psychiatrii, které jsou schopny doplňovat aspoň rámcově jednotlivé ty odvětví a poskytnout aspoň v rámci svých kompetencí odpovídající podporu těmto lidem.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
A co poradit rodičům? Naslouchejte pořádně svým dětem?
Marek Mikláš,
——————–
Já bych řekl, buďte s nimi v přítomnosti, podívejte se na ně a soustřeďte se na ně.
Jakub Železný, moderátor ČT
——————–
Tak já myslím, že já už nemusím vůbec nic dodávat. Jenom že vám děkuju, že jste přišel.
Přidejte odpověď