Názorový duel člena vlády a opozičního politika. Pozvání do první části Partie přijal pan Marek Výborný, ministr zemědělství z KDU-ČSL, a pan Radim Fiala, místopředseda hnutí SPD a předseda poslaneckého klubu,
CNN Prima News
Pojďme rovnou začít konsolidačním balíčkem. Vládní koalice utnula kritiku opozice a v pátek změnu 63 zákonů schválila. Daňové změny se dotknou prakticky všech lidí, kteří v Česku žijí nebo podnikají. Odvody domácností se podle propočtů ekonomů daňových poradců od 1. ledna mohou zvýšit o desítky tisíc korun, v některých případech až o desetinu. Do rozpočtu mají změny přinést za dva roky 150 miliard korun.
Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/
——————–
13. říjen. 2023 si budeme pamatovat jako černý pátek pro českou ekonomiku, den, kdy poslanci pětikoalice, která má v programovém prohlášení snižování daní, brutálním způsobem prohlasovali největší zvýšení daní v novodobé historii naší země.
Tomio Okamura, předseda hnutí /SPD/
——————–
SPD vyzývá tímto prezidenta Pavla, aby tento zákon na plošné zvýšení daní nepodepisoval, aby ho vetoval, protože je to flagrantní, flagrantní porušení předvolebních slibů Fialy vlády.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Páteční reakce, pánové, já navrhuji, abychom si pro přehlednost, pro diváky i naši přehlednost oddělili obsah toho balíčku a potom se budeme bavit i o té formě, to znamená tomu postupu, který vláda zvolila ve sněmovně. Pane ministře, opozice vás tepe, že jste porušili své hlavní předvolební sliby i programové prohlášení. Nemá pravdu?
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Nemá. Je potřeba se podívat na tu situaci, v jaké Česká republika je. Od roku 2019 se prodloužilo naše zadlužení o 14,5, procentního bodu, rychleji. Už to dává pouze Francie, tam je to, myslím, 15 %, takže ta situace je taková, když to připodobním obrazně. Jedeme proti zdi a buď ten vlak budeme brzdit, to znamená, budeme se snažit nějakým způsobem jako zodpovědní hospodáři s tím zadlužováním něco dělat, anebo zůstaneme, složíme ruce do klína, bude nám to jedno, ale pak na to Česká republika a všichni občané, všichni do jedno, to je úplně jedno, bez rozdílu, na kohokoliv prostě jednou doplatí a my jsme nastupovali jako vláda rozpočtové odpovědnosti, to, že chceme dát dohromady to, co jsme tady zdědili, nakonec se to projevuje i u konsolidace, potom u státního rozpočtu a já si dovolím jako ministr zemědělství použít příměr, o tom hospodáři, už jsem to tady řekl, dobrý hospodář. Nežije na dluh a tak jako doma. Rodiny určitě také vědí, co to znamená mít rodinný rozpočet a vědět, jaké máme příjmy, jaké máme výdaje, tak dobrý hospodář nežije na dluh a ví, kde má hledat ty možnosti těch úspor tam, kde to nejméně bolí, protože samozřejmě vždycky hledání úspor nějakým způsobem bolí, a to dělá naše vláda a výsledkem to je nejenom, a to chci zdůraznit, my tady jsme upřeli teď pozornost na ten konsolidační nebo ozdravný balíček, ale zapomínáme na to, a tohle to je totiž b, a to, a jsou úspory na těch výdajích státu, a to jsou vyšší, k.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Těm se vyšší, těm se stoprocentně ozdravný balíček stoprocentně chceme.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Zdůraznit, i já sám na ministerstvu zemědělství jsem tohle vzal velmi vážně, a když se podívám jenom třeba na úspory, na té personální, v té personální oblasti, tak půjdu vysoko, ty 2 %, která byla nějakým způsobem přislíbena, musíme šetřit na provozu, prostě není možné, aby stát do nešel.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
V tomto. Dostanu se k tomu příkladem, tady, tady ta vaše zdůvodnění, nejenom vaše, ale od členů vládní, vládních stran slyšíme. Od jara nicméně zvyšujete daně. Říkali jste, že to neuděláte? Slibovali jste, že snížíte sociální pojištění. Konkrétně konkrétně koalice spolu. Nemělo by současně s balíčkem a s těmito zdůvodněními, proč to děláte, zaznít také? Omlouváme se, museli jsme to udělat, museli jsme vám zvýšit daně a budete platit víc.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Já myslím, paní tomanková, že jsem to tady u vás nebo u vašich kolegů i v tomto studiu řekl mnohokráte. Ano, v roce 2020, 2021, kdy vláda psala program prohlášení vlády, byla úplně jiná situace. Mně je trošku žinantní se neustále jako vymlouvat na to, ale kdyby tam seděl kdokoliv jiný, tak je v úplně stejné situaci energetická krize způsobená konfliktem několik stovek kilometrů od našich hranic, důsledky ještě té covidové situace? Nikdo za to nemůže, já za to nikoho neobviňuji, ale na toto ta vláda skutečně nějakým způsobem reagovat musela. My jsme výrazně pomohli s cenami energií jak občanům, domácnostem, tak firmám a můžeme vést debatu. Bylo to málo, bylo to pozdě atd. to je všechno legitimní, to já beru, ale udělali jsme pro to maximum. No, a to potom znamená, že některé sliby, a to já říkám, prostě musely být nějakým způsobem změně nebo respektive upraveny, prostě není možné, chceme-li být dobrými hospodáři, tak není možné se tvářit, že se vůbec nic neděje. A ještě mi dovolte jednu poznámku k tomu, k té sociální oblasti, ten, všechna ta opatření, jak na té výdajové, tak na té příjmové straně, děláme s obrovskou mírou sociálního pochopení, porozumění a citlivosti, když se podíváme na oblast toho, kde stát pomáhá těm a cíleně, nikoliv plošně, cíleně, když někdo může pracovat, má pracovat, když někdo nemůže pracovat z objektivních důvodů, protože například jakkoliv handicapovaný, tak stát mu má pomoci a přesně do těchto cílených směrů směřuje ten, řekl bych, ta výrazná citlivá nebo to výrazné citlivé porozumění pro to, abychom tyto lidi nenechali úplně někde na okraji.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jenom dodám, že podle analýzy odborníků z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí balíček dopadne nejvíc na středně příjmové zaměstnance s malými dětmi. Pane místopředsedo Fialo, státní rozpočet není v dobrém stavu, je tam strukturální deficit zhruba 200 miliard, vy ten balíček nazýváte okradací, čili byste nedělali nic, nechali byste ten stavět. Vláda mluví o rozjetém vlaku, který opravdu může narazit a může vykolejit.
Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu /SPD/
——————–
No, tak já musím říct, že ten balíček je opravdu největší a nejplošnější zvyšování daní od roku 89, to jsme řekli několikrát, já to jenom zopakuji, aby byl jasný ten princip, kterým postupovala tato pětikoaliční vláda, to, že konsolidovat veřejné finance potřebujeme, to víme a my jsme řekli, že bysme to taky dělali, ale prostě zvedat to jenom tím, že budu zvyšovat daně, znamená jenom škrtat, prostě zvedat daně, nedělat nic jiného, nemá to žádnou strukturu, nemá to žádný systém, nemá to žádnou koncepci do budoucna. ta vláda měla postupovat koncepčně, úplně jinak. Já si myslím, že je tady spousta věcí, na které se máme podívat a hlavně šetřit ve výdajích, protože nikoliv zvyšovat daně a tím příjmy státního rozpočtu, příjmů máme a teď zvlášť díky inflaci dost, ale co se nám utrhlo z řetězu, jsou výdaje státního rozpočtu a my musíme začít krotit výdaje.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Kam byste se, promiňte, pane místopředsedo, zhruba 80, možná 85 % jsou mandatorní výdaje, to znamená, navázané na zákon, kdybyste škrtali.
Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu /SPD/
——————–
Jenomže to je právě to, paní redaktorko, kdy prostě ta vláda dva roky nebo rok a půl nedělala nic a potom, aby něco udělala, aby s tím pohla, tak musela začít razantně škrtat. Taková věc musí být koncepční, musí být dlouhodobě připravená. Vláda tady sníží platy státních zaměstnanců o devět miliard. Já jsem přesvědčen, že se to má dělat jinak, já jsem přesvědčen, že první má přijít někdo, kdo řekne, pojďme rušit agendy, které jsou nepotřebné, duplicitní a podobně, a s tím potom můžeme rušit ty zaměstnance, to znamená reformu státní správy, taková neexistuje. Dále reforma sociálních dávek, těch plošných sociálních dávek, kde jsou lidé, kteří 30 let nepracují, a místo toho, je třeba vzít peníze těmto lidem a nechat je na životním minimu.
mluvčí 1,
——————–
Byste tím ušetřili?
Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu /SPD/
——————–
No, ušetřili bysme minimálně miliardu korun, to jsou všechno aspoň věci, kdy nemusíme brát tolik peněz lidem tím, že jim budeme zvyšovat daně a můžeme začít tady těmito věcmi. Další věc, 2 % HDP na armádu, 150 miliard ročně, já jsem přesvědčen, že ta armáda nemá žádnou koncepci, nemá nic, my potřebujeme budovat armádu, která bude chránit hranice České republiky, nepotřebujeme na to 150 miliard, stačí nám 100 miliard.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nechám reagovat pana ministra na ty výdaje, na to škrtání.
Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu /SPD/
——————–
Ještě dvě věci, je potřeba podívat se na 300-500 miliard, které odchází do zahraničí nezdaněných dividend a různých transferových plateb nadnárodních korporací. To jsou, to jsou tak obrovské peníze, které kdyby byly zdaněné, nebo kdyby tady zůstávaly, tak prostě nemusíme zvyšovat daně.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
2 % HDP na obranu, to je velké téma, možná na jinou diskusi. Zavázali jsme se v tom, ve smlouvě s NATO. Pane ministře, říkáte, že vy půjdete příkladem a budete škrtat víc, kde budete škrtat, kolik na ministerstvu zemědělství?
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Tak já jsem to tady uvedl a odpovím panu předsedovi, no, já také dělám všechno pro to, aby se platy státních zaměstnanců v tomto případě tedy v resortu zemědělství nesnižovaly. Já myslím, že to je odpovědnost každého, no, ale dělám to přesně tak, jak tady pan předseda jako doporučuje, já to úplně nepotřebuju, to doporučení od začátku takto postupuji, to znamená, škrtáme na agendách, budeme poměrně výrazně škrtat právě v těch, v té personální oblasti a tím pádem budu v situaci, kdy nebudu muset, takhle postupuji všichni, kdy nebudeme nuceni k tomu, že bychom snižovali platy zaměstnanců. To je tady, bohužel teda musím říct, že tady pan předseda šíří fakticky poplašnou zprávu. Nic takového nenastane. Je to právě o tom, že ten stát musíme zeštíhlit a z mé vlastní zkušenosti mohu říci, to není o tom, že bychom neplnili ty agendy, že bychom nefungovali, je to o té efektivitě, je to o té efektivitě, jakým způsobem, a teď odhlédněme od ministerstva zemědělství, jak jednotlivé úřady fungují a potom b, a to je velmi důležité, je to o digitalizaci a elektronizaci státní správy, když se podíváte na ministerstvo práce a sociálních věcí, klobouk dolů před panem vicepremiérem Jurečkou. Nečekal na nic na diu a podobně, protože ta agenda je obrovská. Na MPSV a digitalizuje, ono to taky něco stojí, ale ty úspory jsou obrovské a hlavně ten komfort pro ty občany, já myslím, že na tom se oba dva shodneme. To je důležité, pokud se o příspěvek na bydlení, pokud se o rodičovský příspěvek může. A další můžete nebo budete moci postupně požádat online, tak to je přesně to, kudy se máme ubírat, protože pak ve shodě s panem předsedou, říkám, ano, tady skutečně ty úspory budou a ještě mi dovolte jednu věc, protože to je takový mlýnek SPD, já jsem do toho nechtěl panu předsedovi skákat, slyšíme to v každém pořadu. Ty nepřizpůsobivý? No, ale pane předsedo, nevím, to tady nepovídejte, protože víte, že to tak je, samozřejmě, že někdo, kdo 30 let nepracuje, tak prostě je na životním minimu, existenčním, není, nemá tam žádné další dávky, nic takového u nás není. To už jsme udělali dávno, na to opravdu platí jedna jiná věc, kdo může pracovat, má pracovat, kdo nemůže pracovat, tomu je potřeba cíleně, adresně pomoci, to děláme a pak samozřejmě, samozřejmě je naším společným zájmem to, abychom podpořili rodiny s dětmi, rodiče, kteří pečují o děti. Mimochodem o příští daňové poplatníky, to je přece to, co chceme dělat. Já doufám, že i tady na tom se snad, možná shodneme.
Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu /SPD/
——————–
Pane ministře, kdybych nevěděl co dělá vaše vláda, tak bych vám snad i věřil, ale nemůžu vám věřit, protože vím, co dělá nebo spíš nedělá vaše vláda, ale pojďme se vrátit zpět k tomu, co jste vlastně udělali, co znamená konsolidace vaším způsobem znamená zvyšování daní? Není pravda….
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
V té debatě o balíčku budeme pokračovat i ve velké politické diskuzi, ale s dovolením zůstanu u DPH, protože součástí balíčku jsou i změny v dani z přidané hodnoty, potraviny jdou z patnáctiprocentní do dvanáctiprocentní sazby. Inflace klesá. Je, v září byla aktuálně na 7 %, přesně 6,9 %. Potraviny zlevňují, některé. Meziročně to nejvíce vidíme u okurek, másla, kuřecích prsních řízků, mléka, ale některé potraviny také zdražují rajčata, cukr, cibule, brambory a největší zdražení se týká moučkového cukru. Loni v září stál 22 Kč, letos v září 37. Pane ministře, zlevní ta změna v DPH potraviny? Jste si tím opravdu jistý?
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Tak potraviny kontinuálně už pět měsíců v tom průměru klesají. Já jsem rád, že i můj tlak na všechny ty segmenty toho.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Některé zdražují, to jsem teď říkala.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Některé ano, v průměru, skutečně ty ceny padají, táhnou dolů inflaci, to je taky pozitivní, to je velmi důležité říci. Já jsem rád, že mé jednání se zástupci všech článků toho řetězu od prvovýrobců až po prodejce až po ty řetězce tady nese své ovoce. Evidentně i u těch řetězců, protože to je vlastně to gro 90 %, prodeje potravin se dneska děje v osmi řetězcích, které u nás jsou. Já opravdu s nimi jednám a snažím se využít ty nástroje, které mám a jsem rád, že to nějaké ovoce nese. A ano, k tomu ještě od 1. ledna 2024 přijdou ta 3 % snížení DPH.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Jde mi ale o to, jestli to opravdu lidé pocítí při takto vysoké inflaci, protože 7 % je opravdu vysoká inflace. Pořád potraviny jsou drahé a 3 % je opravdu malá částka.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Ne tak 3 % není velká částka, to nezpochybňuji, ale takhle mě to všichni zástupci těch řetězců také přislíbili. Ano, to už je taková míra snížení tři procentní body, že se to po prvním lednu 2024 skutečně projeví, nemám důvod tomu nevěřit, takže ano, od 1. ledna se potraviny ještě dále sníží nebo cena potravin.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane předsedo Fialo, vy tomu nevěříte? Zajímá mě proč?
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
No, to je jednoduché, protože ty řetězce se, ty řetězce se nebudou připravovat o svůj další zisk, protože jejich jediným cílem je zisk, nic jiného, jenom zisk. A je to legitimní, jasně, a je to legitimní.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
/nesrozumitelné/
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
Ale prostě teď máme tři měsíce do konce roku, takže ty řetězce prostě si to nachystají tak, aby měli 3, 5 % nahoru. A 1. ledna vám slavnostně, pane ministře, nechají přestřihnout pásku a bude tam napsáno, bude tam napsáno sleva o tři procentní body na mléku, na mase, na něčem, na něčem takovým, ale předtím a vy jste tady četla, o kolik procent některé potraviny zdražily, takže oni si to nachystají tak, aby vám tu radost udělali, ale v podstatě to nikdo nepocítí.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Tak mi řekněte, jak je možné, že máslo zlevnilo 37 % za čtyři měsíce.
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
Ale ne kvůli tomu. No, tak dobře ne, ale ne kvůli tomu to není vaší zásluhou. Tady je, podívejte se, spousta lidí jezdí nakupovat do Polska, nejenom do Polska, do Německa, do Rakouska, protože pokud to není levnější, v Polsku je to všechno levnější, cigarety u nás stojí krabička 120 Kč, v Polsku 80, tak všichni jezdí nakupovat tam, to znamená spotřební daň, veškeré další daně, které z toho jsou, mají ti Poláci, Rakušáci nebo Němci. U nás přestávají ty lidi nakupovat, protože ta kvalita je horší a cena je buď stejná, nebo levnější než v jiných zemích. A já si myslím, že máte velkej problém, abyste s tím něco udělal.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Na rozdíl od vás. Pane předsedo, já fakt nebudu určovat lidem, kde mají nakupovat, to je svobodné rozhodnutí každého spotřebitele, každé rodiny, každé domácnosti. /nesrozumitelné/
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pane ministře, promiňte, ale za velký problém považujete, když Češi ve velkém nakupují v Polsku?
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Já se omlouvám, jedna věc tady zazněla, české potraviny opravdu jsou extrémně kvalitní v Evropě, když si uděláte evropské srovnání.
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
Ano české, ano, ale ne ty, co dovezete z Ukrajiny.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Patří k těm nejkvalitnějším v Evropě. Na to já jako ministr zemědělství díky kontrole bezpečnosti a kvality opravdu vliv mám.
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
Souhlasím, pane ministře.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Ale jste tady řekl, že nejsou kvalitní.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Češi utrácejí v Polsku, ale také v Německu, Rakousku, miliardy korun. Tyto peníze nejsou v české ekonomice. Když vidíte, jak některé ceny potravin opět rostou, za jak velký problém to považujete?
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Ceny potravin v průměru klesají, ne, že rostou. Jsou některé vybrané, ano, které skutečně v tuto chvíli rostou, ale v objemu jsou to ceny potravin, které táhnou inflaci v České republice dolů, tohle je potřeba vidět, tohle je potřeba zdůrazňovat a já opravdu nemám žádný vliv na cenotvorbu ani v České republice, ani v Polsku. A už vůbec nemám ambici někomu říkat, kde má nakupovat, jestli u malého prodejce, nebo jestli má jet na farmu, nebo jestli si to má koupit v Polsku, to je opravdu rozhodnutí každého.
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
Udělejte taková opatření, aby ti lidé nemuseli jezdit do Polska, protože je to tam za polovinu, prostě. Za polovinu některé věci, takže až tohle uděláte, tak ty lidi tam nebudou jezdit, protože to stojí naftu, benzín, musí tam dojet a další věci, takže až to uděláte tak, že bude v České republice aspoň podobné ceny, aby se jim nevyplatilo, od toho Polska je, tak tam jezdit nebudou.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Nelze to vůbec, protože Polsko má jinou strukturu zemědělského trhu, má svůj vlastní řetězec a 0 % u základních potravin DPH.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Pan předseda zřejmě tvořil tu cenu asi sám, aktivně by určoval ty cenovky, tohle to opravdu žádný ministr zemědělství v ruce nemá.
Radim FIALA, předseda poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /SPD/
——————–
No, tak to není pravda, protože polský ministr zemědělství polským zemědělcům odpustil například silniční daň, odpustil sociální, zdravotní odvody. Je to spoustu věcí, které je potřeba /nesrozumitelné/ Pro polské, jo, zemědělce a zvedl jim národní dotace, aby je chránil.
Marek Výborný, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
——————–
Víte, jaké mají důchody /nesrozumitelné/ zemědělci? Víte, jaké mají důchody polští zemědělci? To už nikdo neříká.
Terezie Tománková, moderátorka
——————–
Pánové, mnohokrát vám děkuju. Ministr Marek Výborný, předseda poslanců SPD Radim Fiala, pánové, díky, že jste tady byli, na shledanou.
Přidejte odpověď