Jak na jarní únavu? Co nám více pomůže?

Také na vás padá jarní únava? Je třeba dodržovat tří hlavní zásady: jíst lehčí jídla, začít se více hýbat a zkusit otužování. Dodejte tělu potřebné vitaminy, třeba v zelenině nebo v probiotických přípravcích. 

Nemohli jste se dočkat jara, pardon léta, a když konečně přišlo teplo, tak na vás místo přívalu energie padla únava?  Je to přirozené, imunitní systém je po letošní dlouhé zimě unavený. Dá se s tím ale bojovat a obranyschopnost organismu znovu posílit.

„Doporučuji například zlehčit stravu. Nemusí vůbec jít o hubnutí, ale méně vydatné jídlo vám dodá také dost energie a pro tělo přitom nebude tak těžké ho strávit,“ radí Iva Málková ze společnosti Stob. Podle ní se vyplatí například nahrazovat část příloh dušenou zeleninou a teplé hutné večeře by měly pomalu vystřídat lehčí saláty. Nemusí být však jen ty listové, klidně mohou být i s trochou těstovin, důležitý je ale dostatek bílkovin, třeba z vajec, tuňáka nebo sýra.

Naopak nad různými detoxikačními kúrami lékaři zamítavě kroutí hlavou. Zcela určitě se nedají doporučit jakkoli oslabeným lidem.  „Radím spíš se nepřejídat, jíst dostatek vlákniny, případně užívat probiotika. To je lepší cesta, jak ulevit střevům,“ řekla lékařka Anna Jungwirthová z pražského Sanatoria sv. Anny, podle níž zdravě se stravující člověk nemá ve střevech žádné zbytky, kterých by se musel takto složitě zbavovat.

Pokud se přesto chcete do půstu pustit, neměl by trvat déle než dva tři dny a nutný je při něm dostatek tekutin.

A užívání kvalitních probiotik lékaři doporučují nejen při potížích s oslabenou imunitou či v době užívání antibiotik, ale i jako dlouhodobou prevenci. „Střeva jsou vlastně největším imunitním orgánem lidského těla, a proto je důležité, aby byla jejich mikroflóra v pořádku,“ vysvětluje pražská imunoložka a alergoložka Sausen Sládková.

Pokud ale chcete sáhnout po potravinovém doplňku, probiotika jsou podle různých studií lepší volbou než minerálové a vitaminové komplexy, které tělu mohou dodávat i to, co zrovna nepotřebuje. Když už máte pocit, že potřebujete například hořčík, protože vás trápí svalové křeče a bolesti hlavy, kupte si jen ten, případně jeho kombinaci s vápníkem, která se lépe vstřebává.

Nedoporučuje se příliš ani preventivní užívání tabletového vitaminu C ve vysokých dávkách, protože tělo ho zcela nevyužije, vhodnější je každodenní příjem čtvrt až půl kila zeleniny.

Psychika dostala dlouhou zimou taky zabrat. Díky přibývání světla ale pookřeje, protože mozek začne vyplavovat ve větším množství hormon serotonin. Když se člověk navíc začne věnovat více pohybu, třeba rychlejší chůzi, začnou se mu vyplavovat endorfiny, označované jako hormony dobré nálady.

Pozor však na to, kam se za pohybem vydáte. Během po městě plném smogu tělu moc nepomůžete. „Dýcháme-li zhluboka kvůli sportu nebo těžké práci v prostředí zamořeném prachem či jinými škodlivinami, prach a další nečistoty nám vniknou hluboko do plic,“ varuje lékař Radan Gocal z ostravské Kliniky sportovní medicíny. To, že zaběhnete do městského parku, nemusí hrát roli.

Upozorňuje také na to, že při běhání a vůbec sportování ve znečištěném prostředí působí na buňky lidského těla volné radikály, které je poškozují a oslabují tak lidskou imunitu. Během po městě tak třeba zhubnete, ale pro zdraví toho moc neuděláte.

„Lepší než snažit se každý den běhat po městě je vyrazit alespoň dvakrát týdně ven do přírody,“ myslí si praktický lékař Kamil Běrský, který zároveň doporučuje, aby lidé s jarními pohybovými aktivitami začínali pozvolna, protože když tempo či výkony přepálí, svou imunitu spíš oslabí.

Obranyschopnost lze posilovat také postupným otužováním, jehož základem je častý pobyt venku bez ohledu na počasí. Sprchování se v studené vodě si raději nechte na horké léto, ale už teď můžete začít třeba se saunováním.

Topení doma stáhněte spíše na minimum, zvláště v ložnici, kde by nemělo být v noci více než osmnáct stupňů. Nezapomínejte na větrání, přičemž lepší než mít půl dne otevřené okno na malou škvíru je dvakrát denně ho otevřít dokořán a vzduch tak vyměnit.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.