Úřad práce evidoval do konce srpna víc než 260 000 žadatelů o práci, zhruba čtvrtina z nich je nezaměstnaná dlouhodobě. Další statisíce lidí pak podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí zůstávají mimo systém evidence, jde například o osoby po výkonu trestu bez domova nebo o lidi pečující o zdravotně postižené. Právě na tyto skupiny obyvatel se chce stát víc zaměřit a s přístupem na trh práce jim pomoc skrze tzv. tréninkové zaměstnání. Podrobnosti k tomu zjišťovala Věra Hájková, která je teď se mnou ve studiu, Věro, hezké dopoledne.
ČRo
mluvčí 1,
——————–
Věro. Pověz, co je vlastně to zmíněné tréninkové zaměstnání a jak by mělo uvedeným skupinám vlastně pomoci.
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Tak tréninkové zaměstnání má sociálně, zdravotně znevýhodněným lidem umožnit získat pracovní zkušenosti a taky stabilizovat jejich životní situaci, takovou příležitost nabízejí často tzv. Sociální podniky, kde si lidé zkusí například pracovat v kavárně, v obchodě nebo výrobě a současně jim radí sociální pracovník. Takto funguje například obchod restart Shop v Praze, popsala ředitelka české asociace streetwork Martina Zikmundová.
mluvčí 1,
——————–
My máme takové heslo, že dát práci nestačí, to znamená, kromě toho, že dáme tu fér práci, tak ještě dáme podporu v té osobní oblasti.
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Podle české asociace streetwork stačí lidem často rok, aby se mohli z tréninkového zaměstnání posunout na otevřený trh práce, tedy úspěšně si nějaké zaměstnání najít a postavit se na vlastní nohy.
mluvčí 1,
——————–
A jak chce stát rozvoj sociálního podnikání podporovat?
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Doposud sociálním podnikům podpora od státu chyběla? Ministerstvo práce a sociálních věcí teď ale chystá zákon, který by měl zajistit podporu sociálních podniků a umožnit tak vznik dalších tréninkových míst. Na konci září by se jím měla zabývat i vláda. V praxi by to mělo fungovat tak, že sociální podnik získá různé finanční úlevy, potvrdil autor zákona Ondřej Závodský z ministerstva práce.
mluvčí 2,
——————–
Předně chceme, aby se tedy významným způsobem zlevnila ta pracovní síla z řad, z těch osob s tím sociálním nebo zdravotním znevýhodněním.
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Půjde například o slevu na dani nebo na pojistném pro znevýhodněné. Tyto výhody podnik získá v případě, že bude řádně registrovaný a bude mít aspoň 30 % míst vyčleněných pro lidi se sociálním nebo zdravotním handicapem.
mluvčí 1,
——————–
Viru a kolik sociálních podniků teď v České republice funguje?
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí je u nás asi 200 sociálních podniků a většinu z nich je možné označit jako integrační, to znamená, že se snaží vytvořit a udržet pracovní místa pro sociálně znevýhodněné osoby. Ministerstvo odhaduje, že po přijetí zákona jejich počet do budoucna poroste.
mluvčí 1,
——————–
Ministerstvo práce a sociálních věcí kromě toho připravuje pilotní projekt tzv. Integrační pracovní místo, jak to bude se sociálními podniky propojené?
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Ono by se to mělo doplňovat. Integrační pracovní místo totiž může vzniknout i v sociálním podniku. Zásadní je, že polovina platu bude dotovaná, současně ale bude potřeba, aby se o pracovníka staral sociální pracovník a poskytoval mu individuální podporu při řešení problémů. Integrační pracovní místo pak nemusí vzniknout jen v sociálním podniku, ale i ve firmách nebo v obcích, kde může být alternativou k veřejně prospěšným pracím, popsala Anna Brabcová z ministerstva práce a sociálních věcí.
mluvčí 3,
——————–
Vzhledem ke stále, dejme tomu, přísnějšímu veřejnému rozpočtu se musíme snažit ty veřejně prospěšné práce zacílit pouze tam, kde opravdu není žádná jiná možnost financování.
Věra Hájková, redaktorka
——————–
Podle Brabcové totiž bude pilotní projekt integračního pracovního místa placený z evropských peněz. V současnosti vybírá ministerstvo vhodné lokality, kde by projekt otestovalo a nastavilo pravidla pro jeho fungování.
mluvčí 1,
——————–
Říká Věra Hájková, my děkujeme za informace, hezký den a na slyšenou.
Přidejte odpověď