Popularita zahřívaného tabáku roste. Zatímco před čtyřmi lety užívala produkty na principu zahřívaného tabáku pouze 3,2 % populace, minulý rok už to bylo téměř 7 %. Noví uživatelé se často rekrutují z řad kuřáků klasických cigaret. Mají totiž za to, že volí „zdravější variantu“. O tom však podle odborníků neexistují žádné důkazy.
Nedávné studie dokonce došly k závěrům, že kouření zahřívaného tabáku v těhotenství zvyšuje riziko rozvoje alergií u dětí a může vést k nedostatečnému vzrůstu novorozenců. Dopady zahřívaného tabáku na zdraví budou probírat plicní lékaři na 23. kongresu České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti, který se koná 21. až 23. září v Brně.
Letos v říjnu končí v tuzemsku prodej zahřívaného tabáku s příchutěmi. Česká republika se tak připojila k dalším zemím, které od 23. října zavádí povinnou směrnici Evropské unie. Jedním z hlavních důvodů je stoupající popularita těchto produktů zejména u mladých lidí, kteří je často nepovažují za zdraví škodlivé. Aerosol zahřívaného tabáku má však podle odborníků velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř. Obsahuje tedy i prokazatelně karcinogenní látky.
„Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout o kolik. S nižším množstvím toxických látek se automaticky nesnižuje riziko rozvoje karcinomu plic či jiných onemocnění. Aerosol navíc obsahuje látky, které se v cigaretovém kouři nevyskytují a jejichž biologický efekt zatím neznáme,“ varuje MUDr. Tomáš Kratochvíl z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně.
Přístroje se zahřívaným tabákem lze v České republice zakoupit od roku 2017. Vůbec poprvé se objevily v roce 2014 v Itálii a Japonsku. Právě v Japonsku jejich obliba rychle vzrostla. Odtud také pochází nedávné studie, podle kterých je užívání zahřívaného tabáku u těhotných spojené s větším výskytem rozvoje alergií u dětí a je rizikovým faktorem pro nedostatečný vzrůst plodu.
Neškodné není ani pasivní kouření zahřívaného tabáku. Celkem 37 % lidí, kteří se účastnili výzkumu sledujícího vliv kouře ze zahřívaného tabáku na zdraví, se po vystavení tomuto kouři cítilo malátně, trápilo je podráždění očí nebo bolest v krku.
„Občas se nám stává, že silní kuřáci, kteří se u nás léčí s nějakým plicním onemocněním a doporučujeme jim s kouřením přestat, přejdou na zahřívaný tabák. Tímto způsobem ovšem cesta k odvykání nevede. Tabák podávaný v jakékoliv formě je zdraví škodlivý. Některé postupy pro odvykání kouření doporučují elektronické cigarety, které neobsahují nikotin. Ideální je však nekouřit nic,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně.
Žádná studie doposud neprokázala, že by zahřívaný tabák kuřákům cigaret skutečně pomáhal s kouřením skončit. Naopak, velká skupina lidí kombinuje kouření cigaret a zahřívaného tabáku. „Trápí nás především mladí nekuřáci, kteří se domnívají, že zahřívaný tabák není škodlivý, a začínají proto s jeho užíváním,“ doplňuje MUDr. Kratochvíl. Odborníci se shodují, že riziko rozvoje rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci, plicní fibrózy nebo nemocí kardiovaskulárního systému je u konzumentů zahřívaného tabáku vyšší než u nekuřáků.
„Ještě před sto lety byl karcinom plic vzácným onemocněním. Za obrovský nárůst nádorů plic může průmyslová výroba cigaret, a tudíž exponenciální nárůst počtu kuřáků tabákových výrobků, u kterých na začátku nikdo netušil, jaké dopady na zdraví mohou mít. Dnes považuje řada lidí nikotinové sáčky, vapování nebo zahřívaný tabák za běžnou součást života a bezpečnou variantu užívání nikotinu. Budoucí dopady pandemie užívání těchto alternativ klasických cigaret však zatím nedokážeme předpovědět, krom známých rizik spojených s užíváním hořícího tabáku se zde totiž mohou projevit i možné dlouhodobé a kumulativní toxické, kancerogenní či zánětlivé efekty přísad a příchutí, které tyto výrobky obsahují,“ upozorňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Evropská respirační společnost už v minulosti upozornila, že riziko užívání zahřívaného tabáku je větší, než udávají tabákové společnosti. Také Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že v současné době neexistují důkazy o tom, že zahřívaný tabák je méně rizikový než klasické cigarety.
Přidejte odpověď