Imunoterapie a další moderní léčebné postupy mění rakovinu na chronické onemocnění. Upozornili na to čeští onkologové a pacientské spolky. Poskytují ji Komplexní onkologická centra (KOC), v nichž se na léčbě podílí týmy specialistů z různých oborů.
Prof. MUDr. Michael Doubek, zástupce přednosty Interní hematologické a onkologické kliniky LF Masarykovy univerzity vyzdvihl přínos imunoterapie pro hematoonkologii. „Jsme svědky toho, že moderní léčba – ať už jsou to protilátky proti nádorovým buňkám, nebo imunoterapie – pacientům s konkrétními krevními nemocemi významně prodloužila přežití,“ uvedl.
„Pokud jde o imunoterapii, využíváme specifický typ bílých krvinek. Separujeme je z těla pacienta a geneticky je pozměníme tak, aby se naučily rozpoznávat určitý znak v nádorových buňkách. Po nějaké době se takto upravené lymfocyty vrátí zpět pacientovi do krevního oběhu, aby mohly zničit nádorové buňky. Tato náročná léčba je vhodná především u nemocných s lymfomy a s některými typy akutních leukémií, kteří mají velmi odolné onemocnění a jiné léky už u nich nefungují,“ dodal.
Předsedkyně České onkologické společnosti doc. Jana Prausová doplnila, že imunoterapie a další výzkum v léčbě onkologických onemocnění dávají do budoucna velkou naději, že obávané diagnózy se dostanou do kategorie chronických, nikoliv fatálních onemocnění. Přesto by lidé neměli zapomínat na zdravý životní styl a prevenci. „V České republice máme pro několik nejčastějších typů nádorů bezplatné screeningové programy. Z praxe víme, že včasný záchyt skutečně zvyšuje šanci na vyléčení. To je jednoznačný argument pro to, aby lidé tyto programy využívali,“ uvedla.
Do budoucna by ráda viděla ještě těsnější spolupráci praktických lékařů s Komplexními onkologickými centry. „Praktičtí lékaři jsou v první linii – u nic celý proces začíná. Pokud existuje podezření na nádorové onemocnění je důležité, aby lékař pacienta odeslal co nejdříve do Komplexního onkologického centra, kde je adekvátně vyšetřen a diagnostikován. Tým odborníků různých specializací pak určí optimální postup,“ popsala onkoložka.
Onkologický pacientům a jejich blízkým pomáhají v náročném procesu léčby také pacientské spolky. Petra Adámková z Hlasu onkologických pacientů vnímá jako zásadní, aby pacienti měli dostatek informací. I proto se spolek HOP připojil ke kampani Dotek, který pomáhá. „Naší zkušeností je, že lidé často nevědí, jaké jsou jejich možnosti, na co mají nárok, nevědí, kam se mají obracet o radu v praktických záležitostech. Proto jsme, rádi, že jsme se mohli podílet na tom, aby se o imunoterapii dozvěděly tisíce lidí, byť bych jim přála, aby ji nikdy nepotřebovali,“ podotkla.
Přidejte odpověď