Mezinárodní den romských obětí holocaustu  

Romská vlajka

Lidé po celém světě si dnes připomínají Mezinárodní den romských obětí holocaustu. Podle odhadů historiků jich bylo až 1,5 milionu. Při této příležitosti se i v Česku koná několik akcí, před pár minutami například vedení hlavního města na budovu nové radnice vyvěsilo romskou vlajku.

ČT 24 – Studio 6

redaktorka
Dobré ráno. Tu romskou vlajku před malou chvilkou na budovu pražského magistrátu osobně vyvěsil primátor Bohuslav Svoboda. Praha modrozelenou vlajku s červeným kolem tzv. Čakrou 2. srpna. Vyvěšuje už pravidelně několik let a chce tím vyjádřit svou solidaritu s utrpením Romů. A syn tu během druhé světové války jen ve stručnosti připomenutá základní historická fakta v noci z druhého na 3. srpna. 1944 zlikvidovali nacisté romský tábor v Osvětimi, Březince a 4200 vězňů zavraždili v plynových komorách. Proto je památný den obětí romského holocaustu právě 2. srpna. Z původní české a Moravské populace Romů se po konci války vrátilo z koncentračních táborů jen pouze 600 mužů, žen a dětí, na území protektorátu byly zřízeny celkem dva koncentrační nebo internační romské tábory, první v letech u písku a druhý v Hodoníně u Kunštátu. Nejprve sloužily jako pracovní tábory pouze pro muže, po později jako sběrné tábory pro celé rodiny. V roce 1942 se staly přestupní stanicí do Osvětimi, kde vznikl právě ten zmiňovaný rodinný romský tábor. Jak už jsi říkala v úvodu, ty, to vyvěšení vlajky na pražské magistrátu není jedinou pietní akcí, která se, která dnes romské oběti holocaustu připomene. Tou další je třeba vzpomínkový večer s názvem lepery Ben. My nezapomínáme, který se uskuteční večer od 19 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3. během něj budou, se budou vyprávět příběhy pamětníků, zazní živá hudba a budou se také číst jména obětí romského holocaustu z knihy mrtvých,

mluvčí 6,
Večer na oběti romského holocaustu se uskuteční dnes večer na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad před chrámem Nejsvětějšího Srdce Páně si lidé připomenou, že před 79 lety, 2. srpna. 1944, bylo zavražděno téměř 3000 Romů z tzv. Cikánského tábora v Osvětimi během druhé světové války zlikvidovali nacisté na 500 000 Romů a Sintů, zmizela tehdy prakticky celá populace českých Romů, uvedl ředitel spolku ara. A David Tišer, který je teď naším hostem, dobrý den vám přeji, dobrý den. Jedná se o tradiční vzpomínkové setkání. Letos, pokud jsem to správně dopočítala, je to pošesté, zároveň poprvé na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Kolik lidí obvykle přichází? Může to místo, ta změna místa třeba ovlivnit počet návštěvníků?

mluvčí 7,
Každý rok je tam kolem stovky lidí, ale my zároveň také živě přenášíme tento program a nemyslím si, že změna místa nějak negativně ovlivní tu návštěvnost.

mluvčí 6,
Jaký program je toho dnešního vzpomínkového setkání.

mluvčí 7,
A program je takový, že vlastně scénicky vyprávíme konkrétní příběh, každý rok jiný a poté tam máme i hudební program, jsou to vlastně písně, které jsou nějak spojené s tím období té druhé světové války, s holocaustem a potom romské a neromské osobnosti čtou jména obětí.

mluvčí 6,
Já se zastavím u toho scénického vyprávění, jak jsem se dočetla, Pavlína matyová, Michal Žolták z divadelní skupiny ara Art budou dnes právě toto přednášet nebo hrát? Jak to vypadá? Scénické vyprávění příběhu?

mluvčí 7,
Že to tak, že herci nastudují tyto příběhy a poté je vlastně scénicky vypráví, není to úplně divadlo, právě chceme nějakou jako důstojnost tomu ponechat, ale odvypráví vlastně příběhy, které se opravdu staly, letos to bude, budou příběhy manželů demeterových.

mluvčí 6,
To jsou pamětníci, anebo o nich vypráví někdo, kdo si pamatuje jejich smutný příběh?

mluvčí 7,
Dnes jsou to konkrétní pamětníci, kteří právě přežili.

mluvčí 6,
Na místě setkání zahraje taky kapela Josefa šenkyho, kdo bude zpívat? Máte tam i dětský sbor, tak nás pozvěte.

mluvčí 7,
Zpívat bude Natálie Kuchárová, Sára marcinová, Petra gelbart, která vlastně přiletěla z Ameriky, vystudovala Harvard a Marie Oláhová. Nemáme dětský sbor, máme dospělácký sbor Romano balvaj, který právě pracuje nebo který se složil v rámci organizace ROM, takže ten program je opravdu pestrý.

mluvčí 6,
Připomeňte, prosím, proč vzniklo to označení zapomenutý holocaust?

mluvčí 7,
No, už tím přívlastkem nám to jako jasně dává na vědomí, vzniklo to v devadesátých letech právě pro nedostatek informací v tom veřejném prostoru a jde o to, že i ve školních osnovách, i v těch pamětní, ani vlastně pamětní místa neexistovala, takže proto se tomu začalo říkat zapomenutý holocaust.

mluvčí 6,
To zapomenutí nebo zapomnění jen ze strany majoritní společnosti nebo třeba i možná tu hrůznou tragédii spáchanou na romské populaci. Někdy neznají ani malé romské děti nebo mladí Romové.

mluvčí 7,
No, pokud se bavíme o současné mládeži, tak samozřejmě taky nemusí znát, pokud ale neznají, tak je to zase, protože Romové chodí do českých škol a pokud se už třeba na základní škole nic nedozvíme o romském holocaustu, tak je to samozřejmě problém. Opět společensky.

mluvčí 6,
Může váš dnešní program nějak změnit případná nepřízeň počasí? Nebo zažili jste to v minulých letech? Počasí si na vás nepřijde.

mluvčí 7,
Pršelo nám opravdu několikrát a nepřijde si na nás počasí, pokud je to takovýhle jako deštík, protože my máme samozřejmě, jsme na to připraveni, takže máme zastřešené sezení pro lidi, takže se nemusí obávat a klidně mohou dneska přijít.

mluvčí 6,
Máte zkušenost, že právě takováto setkání opravdu, řekněme, napomáhají překlenout různá vzájemná nepochopení mezi lidmi.

mluvčí 7,
Kdybych tomu nevěřil, tak to samozřejmě neorganizujeme, já tomu věřím. A právě proto, že ten přívlastek zapomenutý stále je ještě aktuální, tak mnoho Romů i neromů a právě lákají takovéto akce, protože se tam dozví mnohem víc informací.

mluvčí 6,
Kromě toho dnešního programu, tak také nacistické pronásledování, vraždování Romů připomíná výstava genocida Romů za druhé světové války. Ta vernisáž už byla, nás pozvěte, kam se můžeme přijít podívat, co je k vidění.

mluvčí 7,
Ano, a výstava je teda k vidění už od včerejška, a to v kulturním centru Vozovna, a to až do 18. srpna. Nutno podotknout, že tuto výstavu vlastně zapůjčilo muzeum romské kultury a městské části Prahy 3. k vidění právě budou bannery, které poukazují na tu genocidu Romů během druhé světové války.

mluvčí 6,
Tak ještě pozvání, v kolik dne začíná to uctění památky obětí romského holocaustu na pražském náměstí. Jiřího z Poděbrad.

mluvčí 7,
Dnes začínáme v sedm hodin, program je na hodinu, hodinu 15.

mluvčí 6,
Tak ať přijde hodně diváků, ať se všechno podaří. David Tišer, ředitel společnosti nebo spolku ara Art, díky moc za návštěvu, na shledanou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.