Kohajda vs. Balaštíková o penzích  

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Sněmovna ve středu nedokončila schvalování změn v penzích a bude pokračovat v pátek, předloha přinese zpřísnění pravidel předčasných důchodů a taky zpomalení řádných valorizací penzí. V TV Prima o tom hovořili poslanci za KDU-ČSL Michael Kohajda a za hnutí ANO Margita Balaštíková

reportáž CNN Prima News

Zahajujeme sérii systematických změn, které zajistí, aby byl náš důchodový systém předvídatelný v příštích 30 letech finančně udržitelný a byl schopen zajistit důstojné důchody nejenom současným, ale i budoucím důchodcům.

Andrej Babiš, předseda hnutí /ANO/
Není to žádná reforma. Jurečka jako první ministr práce a sociálních bere lidem peníze, měnit ten vzorec výpočtu důchodů navyšuje příští rok jenom 400 Kč a pro nás důchodci byli priorita a my jsme vždycky říkali, že je potřeba důchodcům zařídí dobrý život.

moderátor
A právě důchodová reforma bude tématem i následujících minut našeho vysílání s našimi hosty poslanci za KDU-ČSL Michael kohajda a za hnutí ANO Margita Balaštíková, teď našimi hosty, dobrý den vám přeji oběma.

moderátor
Teď na začátku v takové obecné roviny. Vláda chce nastavit systém na dalších 20, 30 let. Zajímá mě váš názor, jsou změny, které nabízí odpovídající tak ambicióznímu plánu? A lze vůbec plánovat na tak dlouhou dobu? Paní poslankyně.

mluvčí 3,
Tak já se domnívám, že důchody se právě na dlouhou dobu plánovat musí, ovšem ty změny, které jsou tam provedeny, rozhodně nehovoří ve prospěch důchodců, za naší vlády byly důchody navýšeny, protože byly až směšně malinkaté, já musím říct, že vlastně poměr důchodů k HDP vlastně za naší vlády byl sice nižší, než je teď, ale teď v roce 22 je 7,82, což je daleko méně než 7,83, kdy bylo v roce dva 18, když jsme jim přidávali. Nám se samozřejmě nelíbí, že se sáhlo do těch důchodů takhle, protože to byla jakási bezpečnostní pojistka, pakliže se vlastně na trhu něco stane, aby ti důchodci věděli, že se na ně myslí. Dle nás vlastně sahá stát na ty nejzranitelnější občany, nelíbí se nám to a svým způsobem mění i systémy dnes pro dnešní 30 čtyřicetileté, což, jak jsem v úvodu slyšela, je to předvídatelné, no, jestli je něco na téhle vládě, tak je to určitě nepředvídatelnost, protože tady se to opravdu mění. Ze dne na den a ještě před zasedáním sněmovny jsme pořád slyšeli z úst koalice, že dojde ke změnám a nevěděli jsme, jakým.

Josef Kluge, moderátor
Stejná otázka pro pana poslance kohajdu lze podle vás plánovat na 30 let dopředu i s ohledem na to, co se třeba teď kolem nás momentálně děje? A jsou změny, které nabízí vláda ve svém plánu? Odpovídající tak ambicióznímu plánu.

Michael Kohajda, člen sněmovního rozpočtového výboru /nestr. za KDU-ČSL/
Já rád navážu na kolegyni Balaštíkovou. Nejenom, že za této vlády je poměr důchodů vůči HDP nejvyšší, ale stejně tak je nejvyšší poměr, průměr průměrného důchodu vůči průměrné hrubé mzdě v ekonomice, kdy jsme, se pohybujeme kolem 50 %. To historicky tady nikdy nebylo, pokud se týká té otázky ohledně udržitelnosti, samozřejmě, že důchodu my musíme plánovat na desítky let dopředu, to není věc, která se může měnit každý rok a ty změny, které pan ministr Jurečka nyní navrhuje, jsou takové, aby ten důchodový systém byl po tyto roky, tedy cirka do roku 2050, rozumně udržitelný. A já nesouhlasím s tím, že někomu bereme, protože i po těchto změnách samozřejmě je tam zajištěna každoroční valorizace o výši inflace, o 1/3, růstu průměrných mezd, takže každý rok se důchody budou zvyšovat, je to uděláno tak, abychom až do roku 2050 s tímto systémem vydrželi tak, abychom ho nemuseli zásadně dotovat z jiných zdrojů, ze státního rozpočtu, to znamená, aby víceméně byl samo dotovatelný s tím, že i v tomto roce tam pořád je schodek 70 miliard korun, to znamená cirka jednoho procenta hrubého domácího produktu, kdy je potřeba z ostatních složek státního rozpočtu ten důchodový systém dotovat, takže já si myslím, je to dlouhodobě udržitelné a je to to nezbytné, co nyní musíme udělat, abychom do roku 2050 v České republice měli důchody, které budou důstojné.

Josef Kluge, moderátor
Pane poslanče, ještě otázka na vás, o změnách, myslím, v důchodovém systému se ve sněmovně už prodebatovali, myslím, desítky hodin. Podle opozice to jsou připomínky ke změnám. Tak našlo by se v nich podle vás něco, co by stálo za úvahu zvážit? Něco, co vás zaujalo?

Michael Kohajda, člen sněmovního rozpočtového výboru /nestr. za KDU-ČSL/
Podívejte se, ty konkrétní návrhy tam jsou, to já musím potvrdit, že ano, nicméně jdou proti tomu cíli, kterými sledujeme, a to je ta stabilizace a samozřejmě návrh směřující k vyššímu přidávání, než na které má naše české hospodářství, takový návrh prostě nevede k udržitelnosti toho systému. Musíme si uvědomit, že dříve jednoho důchodce pracovali tři pracující, dnes na jednoho důchodce pracuje cirka 1,7 pracujícího a do budoucna to může být až jedna ku jedné. A prostě tento systém, který u nás je průběžný, my si nespoříme na svoje důchody, my to, co teď odvedeme na důchody, to se vyplatí současným důchodcům a musíme být připraveni na to, že to, co budoucí generace odvede na důchody, my třeba já dostanu na svém důchodě, a jestliže v té situaci by případně jeden pracující dával peníze na jednoho důchodce. Tak samozřejmě ten systém je extrémně napjatý a my dnes s tím něco musíme dělat, to znamená, tyto návrhy opozice pro nás bohužel přijatelné nejsou, protože nevedou ke stabilizaci důchodového systému.

Josef Kluge, moderátor
Teď otázka na paní poslankyni Balaštíkovou, kdyby vy jste měla vybrat jeden bod, který byste chtěli do reformy začlenit nebo řekněme jednu věc, kterou byste mohli změnit, tak co by to bylo?

mluvčí 3,
No, vybrat jednu věc, ono to není opravdu o jedné věci, je to o více věcech, protože nám se nelíbí, že je to roztříštěné. Já bych jenom chtěla říct, že ten důchodový systém je průběžný a plus minus je vyrovnaný. Pan kohajdain mě nepochopil. V roce dva 18 za vlády Andreje Babiše byl poměr důchodu k HDP 7,83 a oni teď za rok 22, kdybysme řekli, že se teda už ty důchody zvedli, je 7,82, to není zas tak moc velký rozdíl a v roce dva 18, za dva 19 byl dokonce ten systém v přebytku, pokud by samozřejmě ten covid způsobil ten deficit a pokud by to s tím důchodovým systémem mysleli vážně, no, tak je to samozřejmě souborné parametrických změn, ale soubor celkových změn, aby to tak bylo a já vlastně nám navazuju na to, že pan kohajda tedy řekl, že jim klesá počet pracujících, kteří budou odvádět a vzrůstá počet důchodců. My jsme počítali s tím, že vlastně po covidu se dostane ekonomika znovu do výkonnosti a na ten systém bude a bude se to nějakým způsobem měnit, ale rozhodně jsme dělali tu prorodinnou politiku, protože nám chybí ti pracující, takže my potřebujeme děti. A jestliže za vlády Andreje Babiše porodnost stoupala a teď prudce klesá, protože samozřejmě pro ty občany je to nepředvídatelné, co vláda udělá a oni se bojí mít ty děti, tak se vláda zbavuje těch budoucích pracujících, který by měla navýšit, takže my si myslíme, že cesta k tomu vylepšit i ty důchodový, je mít tady děti, mít ty budoucí pracující a podporovat tu prorodinnou politiku a ne zašlapávat důchodce a strašit je a tvrdit, že nebude na důchodový systém. Zkrátka ty úspory se musí najít jinde a musí se rozjet ekonomika, a to tady vláda nedělá. Opravdu ne, pane kohajdo, a pokud byste to takhle mysleli, tak byste dělali něco pro tu, pro rodinnou politiku? Vy říkáte, že ano, ale já nechci, aby byli občané, a to už jedno, důchodci nebo rodiny pořád vlastně měli jakousi vizi, že ano, pokud nebude dostačovat ten rodinný rozpočet, vláda to má připravené, nějaké mimořádné příplatky ze sociálních dávek. No, to určitě není předvídatelné, to v těch lidech vzbuzuje obavu a v podstatě to je mnohem horší, protože nikdy nebudete vědět, jaká potřeba těch sociálních dávek bude, když to nemáte takhle naplánováno? Takže já bych opravdu stála o to, abysme si sedli k tomu kulatému stolu, předělali ten důchodový systém, aby byl dlouhodobý a abychom se třeba inspirovali v zahraničí.

Josef Kluge, moderátor
Pane poslanče, paní poslankyně zmínila vaše jméno, jestli chcete reagovat. Teď je ta chvíle.

Michael Kohajda, člen sněmovního rozpočtového výboru /nestr. za KDU-ČSL/
Určitě ano, tady je potřeba oddělit opravdu dvě věci, jedno je ekonomická výkonnost toho hospodářství, samozřejmě vždy jsme rádi, když ekonomika roste, ať jsme z opozice nebo z koalice tady, ale musím říct, že ten vztah je takový, že když nám rostou mzdy, tak samozřejmě rostou ty důchody, protože tam právě je vztah, že nárůst je i o podíl na růstu hrubé průměrné mzdy. Ten problém, který máme, je problém demografický, jak jsem říkal, prudce klesá podíl nebo poměr mezi počtem pracujících a počtem důchodců, který v tom průměrném systému jsou, se odvodů pracujících financování, a to teď nezměníme, to nezměníme z roku na rok. Já musím říct, že lidovci v této vládě dělají opravdu mnoho. Z prorodinné politiky. Je to otázka třeba teď rodičovského, je to otázka slev na manželku, kterou jsme ubránili všechny tyhlety věci, ale to přece není věc, kterou změníme teď z roku na rok, jestliže doteď to dlouhou dobu prostě nebylo prorůstové. Propočet narozených dětí, který ale mimochodem Česká republika v porovnání s jinými evropskými státy nemá nijak špatný. Ten poměr a teď já na to nejsem odborník, ale myslím, že kolem 1,77. na rodinu, takže to je nadstandardně nadprůměrně v Evropské unii, to je věc, která je dlouhodobá, to nezměníme teď a my teď děláme tu změnu, abychom udrželi ten současný systém, který máme ten průběžný, tak, aby bylo na důstojné důchody a říkám, aktuálnímu roku máme schodek 1 % HDP a bude to jenom horší, pokud neuděláme tyto změny. Pro to znamená, to je kombinace dvou věcí, my musíme udělat parametrové změny tak, aby prostě bylo ekonomicky na ty důchody a samozřejmě dělat pro rodinnou politiku, a to teda KDU-ČSL dělá určitě v této vládě.

(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.