Jurečka o důchodech  

 CNN Prima News v pořadu K věci hovořila s ministrem Jurečkou.
Vláda připravila postupnou změnu penzí, jak se od příštího roku změní valorizace důchodů? Co přinese důchodová reforma? A jsou změny přehledné pro lidi? Tak to už jsou otázky pro mého dnešního hosta, ministra práce a sociálních věcí a také předsedu lidovců Mariana Jurečku.Pane ministře, dobrý den. Dobré odpoledne, tak to, co je teď jasné, mírnější valorizace a také úprava předčasných důchodů od roku 2024. reforma bude až další v řadě. Pane ministře, proč ta salámová metoda?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Protože tady je časová naléhavost, abychom neopakovali rok 2022, tak abychom udělali úpravu u podmínek pro předčasnéčasné odchody do důchodů, proto tuto část děláme dříve než celý ten balík změn, které budou součástí důchodové reformy a celé to, proč to děláme, je to, aby byly důstojné důchody i pro děti a vnoučata současných starobních důchodců.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Zachrání tahle úprava, ta nižší valorizace a výhledy na příští roky?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Tahle úprava vyřeší to, abychom už neopakovali rok 2022, kdy se stalo výhodným to, že lidé odcházeli do předčasného důchodu. Ne proto, že by měli ty objektivní důvody, protože už třeba nemohou tu profesi vykonávat, už jsou opotřebovaní, unavení atd. Ale vlastně ten systém tak, jak je tím zákonem nastaven někdy z toho roku 2008, tak umožňoval to, že ten loňský rok nebo respektive rok, kdy je mimořádná valorizace, tak se stává výhodnějším odcházet do předčasného důchodu.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Pardon, že vám do toho vstupuji, ale nebyli, vy jste u toho, když jste vlastně nabádali k těm předčasným odchodům, protože jste tady takovou epizodu.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Ne, já jsem nikdy. A to opravdu. Vůči tomu se velmi silně vyhrazuji, používá to nějaká část opozičních politiků, já jsem nikdy nic takového nenabádal, já jsem pouze na mnoho novinářských dotazů, především vašich kolegyň a kolegů, kteří se té agendě práce sociálních věcí věnují velmi podrobně, tak ti si logicky začali spočítávat tu situaci v tom loňském roce, někdy kolem začátku září a začali jsme na to dostávat dotazy a já jsem na to jen korektně odpověděl, ano, v ten daný okamžik, tak, jak je ten legislativní princip nastaven, to výhodnější je, takhle ta odpověď byla, myslím, že byla korektní, ale proto, abychom se z té situace poučili, tak proto je tady tato novelizace, která řeší ty podmínky pro předčasné odchody do důchodů a zároveň ještě upravuje i pravidla pro valorizace.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Nevedla zároveň ta korektnost k tomu, že zkrátka část lidí využila tu možnost a vlastně z té poslal do toho předčasného důchodu.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Já jsem nikdy nikoho do důchodu neposlal, to je rozhodnutí těch lidí, a pokud splní zákonné nároky, tak prostě mohou do toho důchodu odejít i tou formou předčasnou i v tom loňském roce, co jsem ale veřejně řekl, a to si myslím, že je fakt, že prostě ta situace v tom loňském roce byla vlastně neférová vůči všem ostatním lidem, kteří nikdy předtím tu šanci neměli, ti, kteří už do toho důchodu odešli a neférová i vůči těm lidem, kteří tu šanci nebudou mít v budoucnu, protože to byl opravdu výjimečný souběh zákona, který nepamatoval na takovouto extrémní, výjimečnou situaci, která nám nastala v roce 2022. já myslím, že je důležité se z toho poučit a jako zákonodárci, jako ministr navrhují tuto úpravu. Jsme už do těchto situace nedošli.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Nemohou tu situaci jako neférovou teď vnímat. Aktuální senioři, vzhledem k tomu, že velmi často slýchají nové změny, nové změny chystaných parametrů, zkrátka už to pro ně může být i nepřehledné.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Já to shrnu velmi rychle v těch podstatných bodech, co vlastně se mění u těch podmínek pro předčasné odchody do důchodu, tak je to koeficient krácení, který sjednocujeme, dneska jsou tři, které postupně zvyšují, tak je tam 1,5 % krácení za každých 90 dnů, kdy ten člověk odchází dříve do toho důchodu, nebude moci ten člověk odejít v tom rozmezí pěti let, ale tři roky před nárokem na starobní důchod, nebude mu valorizována ta zásluhová, podotýkám, zásluhová část po dobu čerpání toho předčasného důchodu a je tam podmínka, aby ten daný člověk měl odpracováno 40 let, respektive měl 40 let pojistné doby, jenom podotýkám, naprostá většina lidí dneska chodí do řádného důchodu starobního, splňuje dneska zhruba 44,5, roku, takže ty podmínky nejsou nějaké extrémní, ale, řekněme, jsou zpřesňující a spíše opravdu se soustředí na tu část lidí, kteří opravdu do důchodu potřebují, protože opravdu už jsou v té situaci, kdy je to pro ně ta práce náročná a jenom doplňují. V důchodové reformě budeme mít podmínky pro ty předčasné odchody u náročných profesí, kdy u těch náročných profesí k žádnému takovému omezujícímu krácení nebo nějakým takovým zpřísňujícím podmínkám nebude docházet. Tito lidé, když budou dělat v náročných profesích, tak budou moct odcházet logicky dříve bez jakékoliv, řekněme, části, která by nějakým způsobem.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
A na to se s dovolením budou ptát vzápětí, zda už se na tom skutečně vyladění. Ale pojďme ještě k tomu druhému parametru, který se změní, a to je ta, mohli použít ten výraz snížená valorizace. Vy jste včera na tiskové konferenci uvedl, že v příštím roce se zvedne aktuální důchod zhruba o 400 Kč. Čím tu částku tedy garantujete? O co se opíráte?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
My budeme vycházet z údajů, které máme, o tom, jaký je ještě inflační růst od posledního data, kdy jsme počítali ještě tu inflaci pro mimořádnou valorizaci, která se stal teď v červnu, kdy jsme zvyšovali důchody o průměru zhruba těch 770 Kč, to již proběhlo, pak nám tam zůstává tedy od té doby doteď zhruba 1,2 % inflačního nárůstu, který tady ještě byl. Těch posledních pár měsíců a čekáme, a to je to, na co čekáme, abychom to dopřesnili přesně na korunu. 4. září. Zveřejní Český statistický úřad ještě hodnotu růstu mezd. Za první poletí v ten okamžik, kterou počítáme úplně naprosto přesně, ale bude to zhruba o těch ±400 Kč průměrný nárůst důchodů a bude to tak, že tuto částku potom dostanou všichni stejně, protože bude v té základní části té, kterou ta základní výměra, nikoliv ta zásluhová.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Pardon, asi tušíte, proč se ptá? Mně jde vlastně o to, zda to dokážete divákům slíbit, aby se neopakovala situace právě z letošního roku, kdy původně měla mít garance ve výši valorizace až 1 760 Kč, pak tedy přišla ta bouřlivá diskuze a změna parametrů a valorizace se pohybuje ho ale pouze v té červnové linii. 760 Kč. A ten argument z vaší strany byl právě, že se opírali o pozdější, respektive starší data Českého statistického úřadu a že se změnil vývoj inflace. Tak nemůže se opakovat tento scénář.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Tady tento scénář už vychází vlastně z těch pravidel, které jsou v tom celém balíčku důchodové reformy, to znamená, my tento krok děláme o něco dříve, především z důvodu těch předčasných důchodů, abychom tady udělali tu úpravu, ale zároveň ta pravidla pro tu valorizaci řádnou a i do budoucna pro všechny řádné valorizace i případně i pro tu mimořádnou situaci, kdyby, řekněme, inflace narostla ještě v mezidobí mezi těmi řádnými, tak proto děláme tuto změnu, ale co je důležité a co si jasně říci jako reakci na mnoho neprav, které říkají třeba kolegové z opozice. Důchody budou vždy valorizovány plně o inflaci toho předcházejícího období, takže plně o inflaci budou valorizovány důchody a ta úprava, která tam nastává, tak je návrat před rok 2018, která tady byla dlouhé roky předtím, a to je, že budeme k tomu ještě dávat ten vzoreček o 1/3 růstuálních mezd, takže nebude to o 1/2, ale o 1/3. tady dochází k určitému zpomalení, ale znovu říkám, celé to děláme proto, aby bylo na ty důchody z průběžného systému i za těch 20, 30, 40 let.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Tomu rozumím, ale když říkáte, že se vrátí vzoreček, mechanismus před rok 2018, dokážete garantovat lidem, že se také vrátí ta cenová hladina inflace před hodnoty z těchto let a právě na, pokud jde zmiňovaný rok 2.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
018, pokud jde o inflaci, tak budeme vždycky vykrývat v budoucnu plně valorizaci důchodů, plně o inflaci, tady v tomto ohledu to základní pravidlo, které si myslím, že je důležité pro to, abychom byli schopni garantovat, že ta životní příjmová situace důchodců na straně jejich výše důchodů bude adekvátně navyšovaná oproti inflačnímu růstu, který nastane ať už teď nebo někdy v budoucnu. Na toto jsme nešáhli, nesáhneme, to je součástí důchodové reformy, plně valorizované důchody o inflaci.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Včera na vašem místě tady seděl emeritní rektor vysoké školy ekonomické a taky bývalý člen národní rozpočtové rady Richard Hindls a ten upozorňoval na to, že má teď vláda tendenci se hojit jaksi na těch, kteří se dokáží nejméně bránit, tedy na seniorech a že zkrátka většině seniorů, především těch v pokročilém věku, opravdu sedmdesátníkům a osmdesátníkům zkrátka tímto opatřením klesne životní úroveň. Co vy na to?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
To musím jednoznačně odmítnout, protože když se podíváme na vývoj, na vývoj posledního roku a půl, tak důchody rostly v České republice o víc jak 30 %, když se podíváme na okolní státy, tak průměrná výše důchodu na Slovensku je o 5 000 Kč nižší, průměrná výše důchodů v Polsku je o 8 000 Kč nižší. A když se podíváme třeba na konkrétní fakta, která se stala, tak od 1. ledna. Letošního roku jsme i jako vláda na návrh, tehdy jsme to navrhovali my, jako lidovci dodrželi a také jsme aplikovali vlastně start výchovného, které maminkám tedy vychovali, nás produktivní generaci dává 500 Kč za každé vychované děti měsíčně k důchodu, protože především ženy byly tím systém potrestáné za to, že vychovávaly děti. A i přes všechny obtíže, kterým jako vláda čelíme, i přes některé hlasy ekonomů, kteří říkali to výchovné, odložte, zredukujte ho, tak jsme na to nesáhli, výchovné prostě tak, jak jsme ho schválili na konci toho minulého období, tak prostě platí. Od 1. ledna. Se rozjelo a právě výchovné pomohlo lidem s těmi nižšími důchody, především našim maminkám, našim babičkám a myslím, že to je naprosto správně. Řešíme ty důsledky, že ten systém vlastně potrestal za to, že se věnovali rodičovství, mateřství a výchovy, pardon, a jenom doplním, nerozporuju.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Co řešíme i systémově, systémově tak, abychom neřešili jenom důsledek, ale vyřešili tu příčinu, proč to stalo, proč se ten stav stalo.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
A my se k ní vrátíme. Jenom jsem chtěla podotknout, že se taky dá namítnout, že vlastně ten základ důchodu růstu se odvíjel z docela nízké základny, pokud se bavíme o nějakém celoevropském srovnání a že zkrátka nezpochybnitelný fakt, že náklady kolem nás čítající právě i tu aktuální inflaci stále rostou, tak pořád se vracím k té životní úrovni, tak garantujete lidem, že jejich životní úroveň nebude zkrátka do budoucna spíše klesat.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Klesat s ohledem na tu situaci, ve které jsme dnes, tak ta životní úroveň klesat nebude, protože jak znovu se vracím k tomu, říkám, bude tam garance dvou klíčových faktorů. Plná valorizace o inflaci a o 1/3 růstu reálných mezd ve společnosti. A k tomu si také musíme uvědomit to, že už víc jak 20 let tady běží v České republice podpora penzijního spoření lidí s velkou podporou státu, a to jsou zdroje, které by se postupně měly potom také zapojovat i proto, aby sloužily k zvýšení životní úrovně současných i budoucích seniorů, takže toto je potřeba také vnímat jako zdroj, který tady je a který by se měl stále více a více zapojovat do toho, že by měl pomáhat lidem, kteří jsou potom důchodovém věku.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Tak to říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který zůstává hostem pořadu k věci.Pane ministře, když už jste zmínil tu spoluúčast, jestli to tak mohu nazvat a spoření, tak nemrzí vás, že jste byl součástí vlády tehdy Bohuslava Sobotky, která zrušila druhý pilíř, která právě, který právě počítal s tím, že si lidé budou jaksi dávat peníze bokem na svoje stáří? Nemuseli jsme se tehdy tím vyvarovat toho aktuálního problému?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Nemrzí, protože tehdy tak, jak to vláda nastavila, tak to byl vzkaz, který, když ho budu parafrázovat vůči všem mladým lidem. Je lepší, když nebudete investovat do výchovy a vzdělání dětí a budoucí generace, ale bude lepší, když budete investovat do vašeho individuálního penzijního spoření? Já si myslím, že pokud chceme jako společnost fungovat nejenom v oblasti důchodové, ale vůbec společnost jako taková, tak musíme mít jako hlavní zdroj zajištění budoucí důchodu ten průběžný systém, který je postavena té mezigenerační solidaritě, který dává jasný vzkaz té společnosti, pokud chcete fungovat, tak prostě bez dětí to nejde a je potřeba prostě říci, že ty děti budou oceněny a ty rodiče budou oceněny za tu výchovu a vzdělání dětí, za to, že mají odvahu mít děti a vychovávat je, protože bez toho nebude fungovat, bez dětí, nebude fungovat nejenom sociální, důchodový systém, ale nebude fungovat ani zdravotní systém, nebude fungovat společnost, nebude fungovat trh práce, nebude se mít kdo starat jednou o lidi ve stáří, takže proto je pro mě tak důležité i z pohledu nás jako lidovců, abychom podpořili ten průběžný systém těmi rozumnými opatřeními, které děláme právě i tím oceněním té zásluhy za tu výchovu těch dětí nebo za péči o osobu blízkou a k tomu.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Petra Nečase vyslala špatný vzkaz mladým lidem, jaký vzkaz vysíláte vy teď dvacátníkům, třicátníkům, lidem mého věku, kteří děti mají? Platíte odvody? My víme, že odvádíme peníze do systému, aby bylo na důchody, na jaký vzkaz a motivaci vysíláte teď?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Naprosto jasný v tom, že stát z generací dnešních čtyřicátníků, třicátníků a dvacátníků a mladších počítá, proto dělá důchodovou reformu, aby pro ně byly tady důstojné důchody a hlavně říká my v tom systému oceníme tu dobu, kdy věnujete své úsilí, svůj čas, svoji energii, svoji lásku do toho, že jste děti porodili, že je vychováváte, že investujete do jejich vzdělání a tato doba, za kterou dříve naše maminky byly v tom systému vlastně potrestány, protože ten systém do konce loňského roku znaly jedinou zásluhovost, jak dlouho pracujete, jak dlouho vyděláváte. Teď poprvé díky naší důchodové reformě. Tam bude ocenění toho, že také ten důchod bude adekvátně oceněn v době, kdy ten člověk je na mateřské, rodičovské nebo kdy pečuje o osobu blízko svého, tátu mámu. A ne, že ten člověk tím systém potrestán. To se důchodovou reformu dramaticky změní.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Tak zatím slyším to slovní ujištění. Je tam i nějaký aktivní nástroj, který nabídnete jaksi tu spoluúčast, kterou jsem zmiňovala, který stát podpoří, namotivujete zároveň lidi, aby si sami přispívali nad rámec toho důchodového systému.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Ano. Součástí změn třetím pilíři je také to, že zvýšíme tu podporu, kterou stát dá mladým lidem, střední generaci a lidem, kteří budou do doby, než dosáhnou důchodového věku, aby ta podpora ze strany státu právě proto jejich individuální spoření nebo řekněme i jejich individuální zodpovědnost, aby byla posílena, aby ta motivace byla větší a zároveň zvýšíme i informovanost. Já chci, abychom dokázali, nejenom, že dneska se může kdokoliv z diváků, kteří už třeba mají 123 a více let za sebou odpracovaných, tak se mohou podívat na systém České správy sociálního zabezpečení a tam přes tu aplikaci jdu si mohou zjistit, jak dlouho třeba mají ještě pracovat, jak mají dlouhou pojistnou dobu za sebou, jaký bude předpokládaná výše jejich důchodů. Já chci, aby taková ta informace o tom, jaká bude předpokládaná výše našich důchodů, abychom ji třeba dostali do aplikace elektronického bankovnictví. Pardon.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Omlouvám se, nemělo se to už dávno dít, nemělo se to dít už z vašich úst, vzhledem k tomu, že tady máme na stole opravdu klíčové změny.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Já tuto změnu teď realizuji, to je, nakolik se ty věci měly dělat v minulosti, já si myslím, že čas pro dobrou důchodovou reformu, která by opravdu třeba byla ještě odvážnější než ta naše, tak ten byl ideál někdy před 15, 20 lety, ostatně o důchodové reformě se u nás mezi politiky a veřejností mluví od roku 1996. nikdo od té doby nic neudělal. My jsme dneska v roce 2023 a já mám připravenou důchodovou reformu, kterou chceme spustit od 1. 1. 2025.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Pane Jurečko, už jsem tady jednou zmiňoval, ale i vy jste u toho byl už i v minulosti, proč vy jste nebyl možná bouřlivější tehdy v těch diskuzích? Nekopal jste právě za tu změnu důchodové reformy?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
My jsme se snažili, jsme byli ve vládě Bohuslava Sobotky, aby se důchodová reforma rozeběhla, aby se jí podařilo udělat, ale lidovci v tu dobu neměli ani jedno z těch dvou klíčových ministerstev, a to je ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí, dneska jsem tady jako ministr práce a sociálních věcí, a i když to je téma náročné, složité na vysvětlování, mnoho lidí v tom vidí i, řekněme, krátkodobě ty negativní věci, nevidí ten dlouhodobý důležitý horizont, přesto to dělá, přesto jako politik. Nemažu lidem med kolem pusil. Říkám, jestli fakt chceme fungovat za těch 20, 30, 40 let, nemít tady obrovský roční deficit, tak s tím něco musíme udělat a já s tímto něco, tu důchodovou reformu řeším a já dělám.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Tak já budu konkrétní, když se teď podíváme na tu chystanou důchodovou reformu, tak už je jasné, že Češi asi budou muset rozloučit s pevným věkem odchodu do důchodu, vypadá to, že ta nová hranice se bude odvíjet od věku dožití, také od nějaké kvality života, od těch vychovaných dětí, jak jste tady říkala, odpracovaných let. Když se vrátím do roku 2016, tak vy jste právě byl ve vládě, která rušila to pravidlo, podle kterého se po roce 2030 důchod prodlužovat měl na více než 65 let. Co se změnilo? Proč teď prosazujete opak?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
My se to pravidlo nezrušit definitivně? My jsme tenkrát jako vláda řekli, že každých pět let má přijít moment, kdy vláda by měla posoudit a rozhodnout, zdali ten věk a tu hranici pro odchod do důchodu posune nebo nikoliv, takže to období je tady vždycky jenom za pět let, jenom si řekněme na rovinu, pokud to nenavážeme tak, jak to navrhuji já v této důchodové reformě na opravdu objektivní parametr průměrné doby dožití, tak ukažte mi vládu, která bude mít tu odvahu, aby řekla, my to teď na základě našeho rozhodnutí individuálně jednou posuneme. Já si myslím, že má smysl opravdu to navázat na objektivní parametr, který zohledňuje, co se v té společnosti děje, zároveň vám bude zohledňovat v jiných parametrech, jak dlouho ten člověk pracoval, kdy přišel na ten pracovní trh? Protože přece každý soudný člověk ví, že rozdíl mezi tím, jestli začnou pracovat v 17 letech a dělá třeba fyzicky náročnou práci, nebo přijdu do práce až po skončení studia na vysoké škole a je třeba 25, 26, 27 let, to je fakt rozdíl i v tom, jak třeba člověk je potom opotřebený. A s dovolením. A už se v tom reagovat. Orientovali objektivní vůči změnám ve společnosti i vůči individuálním životním příběhům.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
A vy se v tom lidé zorientovali? Dokážete teď tady na tom místě s jistotou říct, jakých ročníků se tahle chystaná změna právě ještě nedotkne, tedy kdo může počítat ještě s tou rigidní nebo pevnou hranicí věku odchodu.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Důchodu, ta současná pevná hranice vlastně ještě i z té vlády Bohuslava Sobotky je dneska nastavena tak, že my nemáme dneska to, že by se nezvyšoval věk odchodu do důchodu, on se pomaličku stále zvyšuje a zvyšuje se až do roku 2030. ta dneska sahá současná platná legislativa a u žen, které měly děti nebo i víc dětí, se to zastavuje až v roce 2034 a my na to plynule navazuje, navazujeme a u ročníků 65. narození až 71 už vlastně i z dat Českého statistického úřadu máme vlastně výhled, jakým způsobem o těch pár měsíců se ta hranice posune, takže pokud to řeknu správně, 50.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
30, pardon. A šedesátníci už mohou počítat s pozdějším, s několikaměsíčním jaksi opoždění.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Ano, dochází tam opravdu řádově po měsících, podle toho, jak se vyvíjí ta demografie u těch jednotlivých ročníků narození, respektive jak se vyvíjí ta předpokládaná délka dožití, tak tam bude docházet k drobnému navýšení a ten základní parametr je ten, že meziročně se to nemůže zvýšit hranice pro ten odchod o více jak dva měsíce.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Jenom krátce, pardon, proč jste ještě v březnu loňského roku říkal, že padesátníků a šedesátníků se právě toto nedotkne.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
My říkali, že se jich nedotknou zásadní změny v rámci důchodové reformy, nicméně v tomto případě to drobné posunutí, které se pohybuje v rozmezí u této generace těchto lidí zhruba někde kolem půl roku, kolem šesti měsíců. Tak nakonec při, řekněme, vyhodnocení všech dat, všech okolností a řekněme i po odborných i politických debatách jsme se rozhodli, že nakonec tento parametr, tak to ještě upravíme i pro tuto generaci ročníku mezi 65-71.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Vy ten parametr chcete posouvat v návaznosti na to číslo věku dožití, což je například u žen v tuto chvíli přes 80 let života. Pak jsou tady odboráři a další ekonomové a další analytici, odborníci, kteří říkají, že po covidu se jaksi kvalita života, byť v tom vysokém věku, nějakým způsobem změnila, že stále čekáme na data Českého statistického úřadu, která to potvrdí a která nám dají nějakou jasnější analýzu, tak nebylo rozumnější počkat na ně. Pracujete už s aktuálními daty?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
My pracujeme s daty, které platí pro tyto ročníky, u kterých už ta situace se nezmění, ta nová data, která přijdou na konci roku, ta nám dají výhled pro ty další ročníky narození, ale v tento okamžik pracujeme s daty, které jsou platná pro tyto generace těchto jednotlivých ročníků.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
V tomto ohledu. Vlastně se mě jenom napadá zeptat, zda se to ještě nemůže opravdu celé změnit, zda teď tady říkáte něco, co bude už ke.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Konci roku. Pro tyto ročníky, o kterých jsme tady mluvili, to znamená ročníky narození 65-71. ty hodnoty jasně známe, je tam. Posun tedy je v řádu jednotlivých měsíců u jednotlivých ročníků a ten posun bude postupně u ročníků 65-71 maximálně o sedm měsíců.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
Pane ministře, dost důchodům? Otázka poslední, dočetla jsem se, že podpoříte i v té aktuální situaci rozšíření potravinových bank po českých obcích, proč právě teď?

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR
Protože potravinové banky nabízejí vlastně dobré doplnění celého sociálního systému, protože přes všechny možnosti peněžité pomoci máme někdy momenty, kdy je potřeba okamžitě pomoci těm zranitelným skupinám i tou formou té materiální pomoci konkrétním třeba darem potravin nebo třeba dětských plen, ty kojenecké výživy a nám se podařilo za posledních zhruba sedm let vybudovat velmi dobrý systém, kdy třeba za loňský rok je to v objemu zhruba necelých 700 000 000 Kč, kdy ty potraviny, které se dříve opravdu nevyužili, už potom pro lidi a skončily někde třeba často mimo.

Lucie HRDLIČKOVÁ, moderátorka
ministr práce a sociální věcí. Marian Jurečka, děkuju, že jste tady.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.