
Mnohačetný myelom, druhé nejčastější onkologické onemocnění krve. Díky novým terapiím se daří prodlužovat délku dožití pacientů. I když se jim ve většině případů rakovina vrací. Nemoc se nejčastěji projevuje špatnou činností ledvin, křehnutím kostí a chudokrevností, a to u lidí po 60. roce života.
reportáž ČT
Na preventivní prohlídce v 60 letech našli Evě Březinové bílkoviny v moči. Trvalo dva roky, než lékaři zjistili příčinu a rozhodli o transplantaci kostní dřeně. To už pociťovala i příznaky.
Eva BŘEZINOVÁ, pacientka s mnohočetným myelomem
Pak už jsem začala i zhubnout, měla jsem večer teploty, začala jsem mít častější nachlazení a prostě už ten myelom tam hodně stoupal.
Jan STRAUB (vedoucí lékař, I. interní klinika – hematologie VFN v Praze) ,
Tady vidíme, že pacientka přišla s obrovskými hodnotami v té patologické bílkovině paraproteinu, zahájila se léčba a vidíte, jak krásně na léčbu zareagovala, a potom v podstatě 2-3 roky držela v tzv. remisi, to znamená v klidovém období.
Eva BŘEZINOVÁ, pacientka s mnohočetným myelomem
Tohleto už je z doby, kdy jsem se léčila.
redaktorka
V té době se mohla vrátit i ke své práci v mateřské škole. Rakovina se ale po čase znovu rozvinula. Tentokrát jí nasadili biologickou léčbu a taky ta zabrala. Na jak dlouho, Eva Březinová neví.
Eva BŘEZINOVÁ,
V člověku může převládnout buď strach, anebo naděje. Takže ve mně převládá ta naděje.
Jan STRAUB (vedoucí lékař, I. interní klinika – hematologie VFN v Praze) ,
Přežití těchto pacientů se ztrojnásobilo až zpětinásobilo, dneska není výjimkou, že pacient je u nás sledován 10, 15 let.
redaktorka
A to zejména díky pokrokům v léčbě.
Jakub RADOCHA, odborný lékař
Vcházíme do prostoru našeho stacionáře, kde se podávají všechny typy chemoterapií, to vlastně vypadá velice jednoduše, asi takhle, kdy pacient dostává malý sáček s většinou čirou tekutinou, která mu kape do žíly.
redaktorka
Tuhle formu využívají hematoonkologové u pacientů s mnohačetným myolomem. Čím dál tím méně.
Jakub RADOCHA, odborný lékař
Zůstala vlastně v rámci pouze tzv. autologní transplantace a zbytek léků je vlastně z kategorie tzv. těch biologických léčiv, protilátek, moderní imunoterapie a podobně.
redaktorka
I proto by si ale sestry z onkologických oddělení měly nově doplňovat vzdělání. Vláda to schválila na začátku března. Ministerstvo teď připravuje přesnou podobu. Darja Hrabánková Navrátilová se v oboru pohybuje už 40 let. Změnu v rámci Asociace sester spoluiniciovala.
Darja HRABÁNKOVÁ NAVRÁTILOVÁ, vrchní sestra hematologie VFN v Praze
Už jenom to, že my pracujeme s novými léčivy, s novými, který se teprve zkouší v rámci klinických studií, které vůbec nevíme, co dělají.
redaktorka
Nový specializační obor by měl ale sestry učit třeba taky práci s psychikou. Tou vlastní i pacientů a jejich rodin.
Česká televize.
Přidejte odpověď